Notices
 
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 20
  1. sa invatam limba araba ! 
    #1
    Deosebit
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    502
    Thanked
    60
    Rep Power
    538
     
     

  2. Urmatorii 2 au spus mersi lui Hayat pentru acest subiect

    Kalabeezo (03-09-2008), sasha81 (08-02-2007)

  3.  
    #2
    Harnic
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    153
    Thanked
    14
    Rep Power
    195
    Assalamu aleikum

    Foarte utile site-urile pentru cineva care stie ori franceza ori engleza. Oricum, de unul singur este dificil sa inveti limba araba, chiar cu ajutorul CD-urilor, iar daca vrei sa inveti araba coloniala este aproape imposibil. Mie, de exemplu, mi-ar placea sa invat dialectul egiptean, dar nu numai vorbit ci si scris. Din pacate nu am reusit pana acum sa gasesc pe cineva cu care sa fac lectii (nu cursuri, pentru ca atunci cand sunt mai multe persoane atentia celui sau celei care preda este impartita), asa ca am o intrebare si o rugaminte in acelasi timp. Cunoasteti o asemenea persoana care sa fie din Bucuresti? Daca da, doresc sa iau lectii si as avea rugamintea sa ma ajutati sa o pot face.

    sukran
     
     

  4.  
    #3
    Deosebit
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    502
    Thanked
    60
    Rep Power
    538
    Quote Originally Posted by Rafa' View Post
    Assalamu aleikum

    Foarte utile site-urile pentru cineva care stie ori franceza ori engleza. Oricum, de unul singur este dificil sa inveti limba araba, chiar cu ajutorul CD-urilor, iar daca vrei sa inveti araba coloniala este aproape imposibil. Mie, de exemplu, mi-ar placea sa invat dialectul egiptean, dar nu numai vorbit ci si scris. Din pacate nu am reusit pana acum sa gasesc pe cineva cu care sa fac lectii (nu cursuri, pentru ca atunci cand sunt mai multe persoane atentia celui sau celei care preda este impartita), asa ca am o intrebare si o rugaminte in acelasi timp. Cunoasteti o asemenea persoana care sa fie din Bucuresti? Daca da, doresc sa iau lectii si as avea rugamintea sa ma ajutati sa o pot face.

    sukran
    eu incerc sa invat singura..ce-i drept araba literara si mi-am luat de la teora "invata araba fara profesor"si mi se pare bunicica si usor de inteles...bine,am luat si un dictionar roman-englez-arab si caut in continuare surse...inshallah sa vb intr-o zi araba!
     
     

  5.  
    #4
    Harnic
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    153
    Thanked
    14
    Rep Power
    195
    Quote Originally Posted by Hayat View Post
    eu incerc sa invat singura..ce-i drept araba literara si mi-am luat de la teora "invata araba fara profesor"si mi se pare bunicica si usor de inteles...bine,am luat si un dictionar roman-englez-arab si caut in continuare surse...inshallah sa vb intr-o zi araba!
    Assalamu aleikum

    Am si eu cele doua carti dar nu ma ajuta cu nimic cand vine vorba de dialectul egiptean.
     
     

  6.  
    #5
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    E bunicica cartea dar daca nu ai baza tot e greu. Eu de vre-un an tot fac colectii de carti , cd's etc. Acum am in Biblioteca vreo 5Gb , si chiar Cd de invatare a limbii arabe ptr copii , ca mi-e tare-mi place .Am o carte cu dialectul sham si inca o mica carte cu lectii audio ( mai mult conversatie) dialectul egiptean, si un CD cu imagini si situatii tot dialectul egiptean si mai multe. Daca vreti fac upload la cate ceva de marime mai mica ca evident cele de 600 mb imi trebuie un an sa fac upload.
    Assalam w aleykum

    A!! am uitat , parerea mea este ca tot e greu sa faci araba daca nu stii fr sau en ptr ca susrsele in limba rom sunt cam sarace
     
     

  7.  
    #6
    Deosebit
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    502
    Thanked
    60
    Rep Power
    538
    Quote Originally Posted by imanikka View Post
    E bunicica cartea dar daca nu ai baza tot e greu. Eu de vre-un an tot fac colectii de carti , cd's etc. Acum am in Biblioteca vreo 5Gb , si chiar Cd de invatare a limbii arabe ptr copii , ca mi-e tare-mi place .Am o carte cu dialectul sham si inca o mica carte cu lectii audio ( mai mult conversatie) dialectul egiptean, si un CD cu imagini si situatii tot dialectul egiptean si mai multe. Daca vreti fac upload la cate ceva de marime mai mica ca evident cele de 600 mb imi trebuie un an sa fac upload.
    Assalam w aleykum

    A!! am uitat , parerea mea este ca tot e greu sa faci araba daca nu stii fr sau en ptr ca susrsele in limba rom sunt cam sarace
    sis pai tocmai cartea "invata araba fara profesor" pune bazele..eu stiam doar alfabetul dar acum am invatat si ceva gramatica de acolo eu citesc si in fr si engl..nu am probl cu ele hamdulillah..
     
     

  8.  
    #7
    Harnic
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    153
    Thanked
    14
    Rep Power
    195
    Quote Originally Posted by imanikka View Post
    E bunicica cartea dar daca nu ai baza tot e greu. Eu de vre-un an tot fac colectii de carti , cd's etc. Acum am in Biblioteca vreo 5Gb , si chiar Cd de invatare a limbii arabe ptr copii , ca mi-e tare-mi place .Am o carte cu dialectul sham si inca o mica carte cu lectii audio ( mai mult conversatie) dialectul egiptean, si un CD cu imagini si situatii tot dialectul egiptean si mai multe. Daca vreti fac upload la cate ceva de marime mai mica ca evident cele de 600 mb imi trebuie un an sa fac upload.
    Assalam w aleykum

    A!! am uitat , parerea mea este ca tot e greu sa faci araba daca nu stii fr sau en ptr ca susrsele in limba rom sunt cam sarace
    Assalamu aleykum

    Sigur ca mi-ar placea daca ai putea sa imi dai cate ceva. Din fericire stiu engleza iar cu franceza ma descurc. Totusi, ideal este sa iei lectii cu cineva care vorbeste romaneste
     
     

  9.  
    #8
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Romania
    Posts
    11
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    As salamu aleikum wa rahmatullahi wa barakatuhu

    Imi permit sa-ti dau un sfat...cartea pe are ai luat-o tu de la teora nu este atat de buna si este si un pic cam scumpa dupa parerea mea.Un dictionar bun de la teora pe care pt sa ti-l recomand este cel cu coperta verde si galbena apartinant profesorilor G. Grigore si N.Dobrisan. Pentru inceput este foarte bun si este in acelasi timp usor de lucrat cu el, in sensul ca este un dictionar simplu iar cuvintele nu sunt asezate dupa radacini ca in majoritatea dictionarelor.
    Dictionarul acela cu coperta portocalie nu este tocmai bun.
    Eu am studiat limba araba la facultate si din acest motiv mi-am permis sa-ti fac niste recomandari.Daca ai vreo intrebare si crezi ca pot sa te ajut in acest sens cu cea mai mare placere iti voi raspunde si voi incerca sa te ajut. Inshallah
     
     

  10.  
    #9
     

  11.  
    #10
    Harnic raluca's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    cluj-napoca
    Posts
    114
    Thanked
    3
    Rep Power
    150
    A aparut un nou dictionar ROMAN-ARAB, in Bucuresti, la editura Semne (parca)....are cca 500 pagini si aprox 70.000 de cuvinte.
    Daca va intereseaza sa-mi trimiteti un pm...
    Stiu ca nu stiu nimic, si nici macar asta nu stiu.
     
     

Page 1 of 2 12 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. limba araba
    By tony in forum Limba Araba
    Replies: 3
    Last Post: 08-15-2009, 11:51 AM
  2. Replies: 5
    Last Post: 03-03-2007, 06:30 AM
  3. Limba araba
    By amal in forum Cultura si civilizatie
    Replies: 72
    Last Post: 05-22-2006, 07:34 PM
  4. Cum sa activati limba araba in calculator
    By suleiman in forum Biblioteca audio-vizuala
    Replies: 12
    Last Post: 05-16-2006, 11:52 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •