Notices
 
Results 1 to 10 of 10
  1. Salam alekum tuturor!As face o propunere si eu iar daca este interesanta ...vom vedea 
    #1
    Member ecrram's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Algeria
    Age
    55
    Posts
    14
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    De ceva timp ma tot confrunt cu niste probleme legate de viata de familie in cuplu! Cum este o zi in viata surorilor musulmane? Cred ca ar fi de ajutor sa stiu cum este viata de familie in alte familii pentru a sti daca in familia mea merg lucrurile cat de cat normal!De ex.aici ,in Algeria, femeile stau acasa(nu este si situatia mea pentru ca lucrez), cresc copiii, au grija de casa;femeile in weekend se duc impreuna cu copiii la frati sau la surori. Uneori stau chiar si cate 4 zile !Fac prajituri , discuta,sau danseaza.Iar sotul sta singur sau vine si el daca se poate in vizita.In general au grija femeile sa compenseze oboseala acumulata in timpul saptamanii. Este normal?Imi aduc aminte ca acasa ,cand eu eram copil,mergeam doar cu ocazii speciale in vizita la familie. Iar mama avea tot timpul cate ceva de facut... mai un lucru de mana ,mai ceva prajituri,in orice caz nu se gandea sa se relaxeze...Eu nu pot intelege cum e asta ....si cred ca daca eu nu fac asa nici cei din familie nu prea vin in vizita.Va multumesc pentru raspunsuri!!Rabiahavdak tuturor!!!
     
     

  2. Mersi ecrram de la :

    carmen b. (06-16-2010)

  3.  
    #2
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    Quote Originally Posted by ecrram View Post
    De ceva timp ma tot confrunt cu niste probleme legate de viata de familie in cuplu! Cum este o zi in viata surorilor musulmane? Cred ca ar fi de ajutor sa stiu cum este viata de familie in alte familii pentru a sti daca in familia mea merg lucrurile cat de cat normal!De ex.aici ,in Algeria, femeile stau acasa(nu este si situatia mea pentru ca lucrez), cresc copiii, au grija de casa;femeile in weekend se duc impreuna cu copiii la frati sau la surori. Uneori stau chiar si cate 4 zile !Fac prajituri , discuta,sau danseaza.Iar sotul sta singur sau vine si el daca se poate in vizita.In general au grija femeile sa compenseze oboseala acumulata in timpul saptamanii. Este normal?Imi aduc aminte ca acasa ,cand eu eram copil,mergeam doar cu ocazii speciale in vizita la familie. Iar mama avea tot timpul cate ceva de facut... mai un lucru de mana ,mai ceva prajituri,in orice caz nu se gandea sa se relaxeze...Eu nu pot intelege cum e asta ....si cred ca daca eu nu fac asa nici cei din familie nu prea vin in vizita.Va multumesc pentru raspunsuri!!Rabiahavdak tuturor!!!
    Wa aleikum salam Ecrram,

    Fiecare femeie musulmana are propriul ei stil de viata, un lucru comun tuturor ar trebui sa fie indeplinirea rugaciunilor si a faptelor bune.Sotul si sotia ar trebui sa faca vizite impreuna, sa realizeze diverse activitati impreuna cu el.
     
     

  4.  
    #3
    Member magda's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    21
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Salam alekum

    Realizezi uneori ca stilul de viata al tau este la fel ca si al familiei in care ai crescut, pentru ca iti sunt impuse o serie de reguli pe care le vei impune si tu la un momentdat? Desi nu sunt musulmana m-am informat destul incat sa pot spune ca nu ai dreptul sa lucrezi si sa iesi din casa fara sa fii insotita. Se poate ca in unele cazuri de exceptie sa lucreze femeia. Este un lucru frumos sa vizitezi familia si sa pregatiti impreuna ceea ce va place. In urma cu doi ani am fost in vizita in Turcia, respectiv Izmir si am vazut o parte din viata unei femei musulmane libere. Acolo am vazut femeile care ieseau cu, copii lor in parc si se imprieteneau cu alte mame ale altor copii. Am fost pe plaja la Kusadasi si erau o parte din femei musulmane care nu ai fi putut spune ca erau, adica aveau costum de baie si se comportau normal pentru lumea europeana. Am vazut foarte putine femei purtand haine specifice. Desi este un oras de tranzit poarta amprenta lumii musulmane, atat prin credinta, cat si prin mancare. Poate ca am vorbit putin despre viata unei femei musulmane, nimeni nu poate sti nimeni cu adevarat ce se ascunde in sufletul acesteia.
    Draga Ecrram, cred ca esti o norocoasa ca poti fi independenta si ca poti acorda o parte din timp familiei si prietenenilor dragi. Iti organizezi timpul asa cum trebuie si nu ai nevoie de un model ideeal, pentru ca tu il poti creea dupa dorintele si posibilitatile tale.
    " Noi toti suntem voci de egala importanta intr-un unic cerc. In fata curcubeului, fiecare din noi este unicat, dar toti suntem egali. Fiecare persoana are o relatie unica cu Divinitatea. Toti suntem copiii acestei Planete si impartim aceeasi biosfera in care traim cu totii. Respiram acelasi aer, folosim aceeasi apa si acelasi pamant, ne incalzim cu acelasi sacru foc; de aceea trebuie sa traim in pace,armonie si iubire ca fii ai aceluiasi popor numit UMANITATE. "
     
     

  5.  
    #4
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Salam aleikum tuturor,
    Eu cred ca nu este neaparat vorba de viata femeii musulmane,ci de obiceiurile si traditiile locului,a fiecarei societati.Normal ca in societatile in care religia are un rol important ,unde ea face parte din viata individului si nu doar la sarbatori sau alte ocazii unde prezenta este obligatorie ,viata de familie are si ea un alt ritm.
    Despre regula cum ca o femeie nu are voie sa iasa din casa neinsotita (hmm) nu stiu ce sa zic,dar daca ne gindim la faptul ca femeia are de fapt dreptul sa munceasca (si sa`si pastreze salariul integral,ea neavind nicio obligatie sa participe la cheltuielile casei) automat ne gindim "cum este posibil sa munceasca daca nu poate iesi neinsotita din casa?".Asta ce inseamna,ca un barbat din familie trebuie sa stea fara munca doar ca sa fie gardianul non-stop al unei femei care lucreaza?Nu stiu,intreb si eu...
    In fine,fiecare familie are ritmul ei si fiecare zona/tara/societate are ritmul ei.In societatile islamice familia are un rol fff important,taierea legaturilor de familie este un lucru urit /rau.Femeile din algeria asa sunt crescute probabil,asa au vazut de generatii .Le place compania propriilor familii (stiu din familia sotului ca fiicele si mamele dar si surorile intre ele sunt foarte unite) vorbesc ore in sir la telefon si citeodata stau si cite 2-3 zile in vizita.Asa e la ei,nu cred ca le poti schimba tu mentalitatea.Iar faptul ca femeile se gindesc cum sa compenseze oboseala acumulata in timpul saptamanii si cum sa se relaxeze nu poate fi decit un lucru bun.
    Lasa ca altii ne acuza ca slugarim ca pe plantatie(aka,noi femeile musulmane) eu vad ca o femeie musulmana isi permite sa iasa si sa stea plecata si cite 4 zile,hahaha.Crezi ca aici se practica asa ceva?Sau in Ro?Ehe,tre sa ceri voie de la stapanire si vezi sa nu te lase barbatul sa umbli teleleu tanase 4 zile si el sa ramana singur acasa!Iaca`sha,da` lui cine`i mai "pun`te masa,scoala`te masa?"
     
     

  6.  
    #5
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    hannen,imi place tare mult cum scrii,ma binedispui,vorbesc serios.Iti urmaresc toate postarile si-mi placi sa stii.
     
     

  7.  
    #6
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Stii ce-mi place mie, ca cel mai bine despre femeile musulmane stiu cele ne-musulmane care stiu ele si au auzit, s-au documentat, au vazut si bla, bla...
    Sincer, fara suparare, magda, nu as vrea sa o iei asa, personal, ma refer la cele scrise, la postare si nu la ceea ce crezi tu, ca persoana, este treaba ta sa-ti faci ce parere ai.
    Cred ca despre musulmani nu pot vorbi decat musulmanii, despre femeia chinuita la marginea patului nu poate vorbi decat ea, prin propria suferinta, despre cea a carui lant e mai lung cu muuuuuulte zale decat ale majoritatii nu poate vorbi decat ea, despre cea neinterogata, libera si fara pretentii din partea mamei, a tatalui, a unchiului, portarului, gradinarului, menajerei samdddddddddddddd nu poate vorbi decat ea, fericita IESITA DIN TIPAR.
    Cred ca huda (batool), mashaa ALLAH a scris atat de complex, desi nu inteleg de ce s-a zgarcit asa (ha!ha!), iar hannen, mashaa ALLAH ca de obicei, in stilul ei inconfundabil a pus niste puncte pe niste i-uri, insa nu in totalitate.
    Viata unei femei este pana la urma, fie cea pe care a ales-o, fie cea care i se impune, fie cea pe care o suporta (din x motive), fie cea pe care o regreta...depinde de fiecare caz. Nici in rezervatiile de maimute, familiile nu fac CHIAR acelasi lucru, mereu, asadar nu cred ca exista tipare.
    Exista niste reguli pentru individ, in relatia lui cu ALLAH, exista reguli pentru individ in relatia lui cu partenerul de viata, cu copiii, cu colegii, cu prietenii, cu bunicii, cu parintii, cu animalele, cu drumul pe care merge, cu natura prin care paseste. Islamul nu este doar o religie cu calendar in care se bifeaza sarbatorile si "sfintii" asa cum se obisnuieste in alte parti.
    Islamul este un sistem complex, care se numeste VIATA, din toate punctele de vedere.
    Si fiecare traieste, cred, asa cum il percepe, cf propriei credinte si capacitati.
    Restul, e discutie non sens.
    A, sigur ca am putea sa ne apucam fiecare sa povestim ce facem de cand ne trezim pana cand ne culcam, cum ne purtam cu ei si cum se poarta ei cu noi, in ce mod ne strangem in brate, sau cu usa.
    Eu, una, n-o fac ca mi-e frica sa nu ma deoache careva...
    Cred ca sunt norocoasa pentru ca pot aloca TOT TIMPUL si nu o parte, pentru ca POTI IMPARTI, DOAR CEEA CE SE POATE IMPARTI.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  8.  
    #7
    Member magda's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    21
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by maryam View Post
    Stii ce-mi place mie, ca cel mai bine despre femeile musulmane stiu cele ne-musulmane care stiu ele si au auzit, s-au documentat, au vazut si bla, bla...
    Sincer, fara suparare, magda, nu as vrea sa o iei asa, personal, ma refer la cele scrise, la postare si nu la ceea ce crezi tu, ca persoana, este treaba ta sa-ti faci ce parere ai.
    Cred ca despre musulmani nu pot vorbi decat musulmanii, despre femeia chinuita la marginea patului nu poate vorbi decat ea, prin propria suferinta, despre cea a carui lant e mai lung cu muuuuuulte zale decat ale majoritatii nu poate vorbi decat ea, despre cea neinterogata, libera si fara pretentii din partea mamei, a tatalui, a unchiului, portarului, gradinarului, menajerei samdddddddddddddd nu poate vorbi decat ea, fericita IESITA DIN TIPAR.
    Cred ca huda (batool), mashaa ALLAH a scris atat de complex, desi nu inteleg de ce s-a zgarcit asa (ha!ha!), iar hannen, mashaa ALLAH ca de obicei, in stilul ei inconfundabil a pus niste puncte pe niste i-uri, insa nu in totalitate.
    Viata unei femei este pana la urma, fie cea pe care a ales-o, fie cea care i se impune, fie cea pe care o suporta (din x motive), fie cea pe care o regreta...depinde de fiecare caz. Nici in rezervatiile de maimute, familiile nu fac CHIAR acelasi lucru, mereu, asadar nu cred ca exista tipare.
    Exista niste reguli pentru individ, in relatia lui cu ALLAH, exista reguli pentru individ in relatia lui cu partenerul de viata, cu copiii, cu colegii, cu prietenii, cu bunicii, cu parintii, cu animalele, cu drumul pe care merge, cu natura prin care paseste. Islamul nu este doar o religie cu calendar in care se bifeaza sarbatorile si "sfintii" asa cum se obisnuieste in alte parti.
    Islamul este un sistem complex, care se numeste VIATA, din toate punctele de vedere.
    Si fiecare traieste, cred, asa cum il percepe, cf propriei credinte si capacitati.
    Restul, e discutie non sens.
    A, sigur ca am putea sa ne apucam fiecare sa povestim ce facem de cand ne trezim pana cand ne culcam, cum ne purtam cu ei si cum se poarta ei cu noi, in ce mod ne strangem in brate, sau cu usa.
    Eu, una, n-o fac ca mi-e frica sa nu ma deoache careva...
    Cred ca sunt norocoasa pentru ca pot aloca TOT TIMPUL si nu o parte, pentru ca POTI IMPARTI, DOAR CEEA CE SE POATE IMPARTI.
    Imi pare rau ca nu vezi dincolo de ceea ce te inconjoare....Imi pare rau ca nu stii nimic de o alta civilizatie....Si ca tot vorbesti urat fara sa ti se dea dreptate....Sincer nu stiu daca ai ceva cu mine sau nu......Nu imi place cum gandesti si nici cum te exprimi....poti rani prin cuvinte....Si nu trebuie sa le faci asta si altor persoane....
    " Noi toti suntem voci de egala importanta intr-un unic cerc. In fata curcubeului, fiecare din noi este unicat, dar toti suntem egali. Fiecare persoana are o relatie unica cu Divinitatea. Toti suntem copiii acestei Planete si impartim aceeasi biosfera in care traim cu totii. Respiram acelasi aer, folosim aceeasi apa si acelasi pamant, ne incalzim cu acelasi sacru foc; de aceea trebuie sa traim in pace,armonie si iubire ca fii ai aceluiasi popor numit UMANITATE. "
     
     

  9.  
    #8
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by magda View Post
    Imi pare rau ca nu vezi dincolo de ceea ce te inconjoare....Imi pare rau ca nu stii nimic de o alta civilizatie....Si ca tot vorbesti urat fara sa ti se dea dreptate....Sincer nu stiu daca ai ceva cu mine sau nu......Nu imi place cum gandesti si nici cum te exprimi....poti rani prin cuvinte....Si nu trebuie sa le faci asta si altor persoane....
    Cred ca m-am exprimat destul de clar si chiar am facut o precizare clara, fata de postarea ta, ca sa nu existe dubii asupra celor la care ma refer, asa ca nu-ti bate capul daca am sau nu ceva cu tine...
    Este problema ta daca iti place sau nu cum gandesc sau cum ma exprim, insa pentru ca nu ti-a cerut nimeni parerea si nu era vb in acest subiect despre cat este de limitata vizibilitatea mea (sic!) sau despre cat sunt eu de inculta, pastreaza-ti impresiile pentru tine, sau, asa ca sugestie, deschide un subiect separat unde sa postezi ce sfaturi mai ai pentru mine, cine stie, or prinde bine cuiva, vreodata...
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  10.  
    #9
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    yumna,sar`na!muah!
    Maryamule,ai dreptate!Am scris si io pe fuga ca ma tragea jupinu de lantz,ce vrei aku?Da` lasa ca ai scris tu si pt. mine!Dar pe cine ai jignit?Unde,cind,cum?Ma`c sa recitesc,dupa cum ziceam ceva-ceva imi joaca feste,ori dioptriile,ori memoria.
     
     

  11.  
    #10
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by hannen View Post
    yumna,sar`na!muah!
    Maryamule,ai dreptate!Am scris si io pe fuga ca ma tragea jupinu de lantz,ce vrei aku?Da` lasa ca ai scris tu si pt. mine!Dar pe cine ai jignit?Unde,cind,cum?Ma`c sa recitesc,dupa cum ziceam ceva-ceva imi joaca feste,ori dioptriile,ori memoria.

    Eeeeeeeeeeeeeeee, n-are importanta, nu ti-am spus de atatea ori sa nu te mai enervezi aiurea, nu merita, crede-ma pe cuvant de baba experimentata.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •