Notices
 
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 19 of 19
  1. Voi intrebatzi,noi va raspundem 
    #1
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    Buna ziuapentru cei care inca nu au imbrtzishat islamul shi pentru cei care deja au facut acest mare pas in viatza lor.

    Am deschis acest nou thread pentru a va anuntza ca aici ne putetzi adresa toate INTREBARILE VOASTRE LEGATE NUMAI DE ISLAM,atat eu cat shi cei competentzi vom incerca sa va raspundem cat mai clar posibil.

    Echipa rasaritului va ureaza la totzi o saptamana cat mai buna shi cu cat mai multe raspunsuri la intrebarile voastre.

    Allah subhanahu sa ne calauzeasca pe calea celor dreptzi!

    Scuza ma sora gabi ca adaug ceva important :
    A pune o intrebare nu inseamna sa postati toate intrebarile intr-un singur subiect .
    Ca sa nu amestece intrebarile , va rog sa puneti aici (adica in acest sub forum si nu in acest subiect) , intrebarile voastre ... Deschideti un subiect nou de fiecare data cand puneti o intrebare care nu are legatura directa cu subiectul deja deschis .

    Multumesc .
    Suleiman .
    Last edited by suleiman; 02-11-2008 at 09:50 PM.
     
     

  2. Urmatorii 8 au spus mersi lui gabriela guettat pentru acest subiect

    Aliye Alexia (01-26-2011), batool391 (12-11-2008), Gabriela Gharabli (12-17-2008), Loona (02-28-2008), maryam (12-12-2008), munir (01-26-2011), telmiza (12-13-2008), UMM TAREK (12-13-2008)

  3.  
    #11
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by AishaA View Post
    Salam aleikum. am auzit un sheik spunind: ijma este asa, dar opinia cea mai autentica e astfel... Eu stiam ca ijma e ceea ce consideram a fi opinia cea mai autentica. ma poate lamuri cineva cu dalil? Daca oamenii sunt imperfecti si fiecare face ijtihad dupa evidentele pe care le are, eu intelesesem ca ne ferim de greseli urmind opinia majoritatii sau consensul - ijma. Pina la urma cum este?

    Ijma este o treapta care se ia in considerare atunci cand nu exista evidenta nici in Coran, nici in Sunna, nici in faptele companionilor.
    Este daca vrei, etapa la care se ajunge prin salt ca de la o paralela la sol la JO, atat de des si de asiduu practicata printre musulmanii "devotati si open mind".
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  4.  
    #12
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261




    ai hadisuri multiple, in diferite contexte, aparent contradictorii sau ambigui sau cu optiuni multiple, te prevalezi de ijma. adica vezi ce au zis ulama si iei opinia majoritatii sau consensul.

    Hadisurile SAHIH NU PREA SUNT NICI AMBIGUI NICI CONTRADICTORII, IAR IN PRIVINTA OPTIUNILOR MULTIPLE SE FACE DE OBICEI O MEDIE
    INAINTE DE IJMA SUNT SI FAPTELE COMPANIONILOR PESTE CARE DE MULTE ORI SE TRECE NEJUSTIFICABIL.
    ABIA DUPA DC NU EXISTA CLAR IN NICIUNA DINTRE ACESTEA SE IA IN CONSIDERARE IJMA SI INTR-ADEVAR AICI APAR INDOIELI ATUNCI CAND OMUL ARE EL INDOIALA INSATAPANITA IN CEREBEL.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  5.  
    #13
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Cum ti-am spus mai plastic cu stelele si cerul la un post anterior, iti citez din memorie istagfiruLLAH un hadis in care profetul a spus ceea ce este permis este limpede si ceea ce este interzis este limpede si intre acestea doua sunt lucruri indoilenice pe care cei mai multi le urmeaza...si bucata asta de carne (inima) care este in interiorul nostru+o cantitate mare de taqwa+o maaaaaaaaaareeeeeeeeeeee frica de ALLAH ar trebui sa ne faca sa nu scormonim trecand peste limite, caci ALLAH a facut totul clar, aparent, cei "dornici", "invatati" bla, bla...fac ceva dar ei de fapt sunt in pozitia acelora despre care profetul a spus ca, istagfiruLLAH ptr inexactitate...cei de dinainte au fost distrusi de faptul ca au intrebat prea mult.
    Haide sa urmam ceea ce este lipmede si clar si sa nu trecem peste limite dupa ce am citit 10 carti si 100 de hadisuri.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  6.  
    #14
    Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    buna seara! unde ma pot converti la Islam? multumesc
     
     

  7.  
    #15
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261


    De unde esti draga mea?
    Daca esti din bucuresti te rog sa ma contactezi la silomuslim@yahoo.com, multumesc, ALLAH sa te calauzeasca!
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  8.  
    #16
    Harnic Aliye Alexia's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Romania
    Posts
    121
    Thanked
    24
    Rep Power
    151
    As Salam Aleykum, as avea si eu o intrebare:
    - ce pot sa fac pentru ca familia mea, in afara de sot, care este si el convrtit musulman, sa ma accepte, deoarece atunci cand le-am spus, au zis ca nu voi mai fi fata lor, si mi-au dat ca exemplu, intamplator era la tv o stire despre o femeie musulmana care din cauza ca purta pantaloni, a fost arsa de vie. Au zis ca daca ma fac musulmana, ma vor urmari si voi pati si eu la fel. Binenteles ca nu i-am crezut si m-am convertit imediat. Dar acum ce fac, ca va veni Pastele si la noi e o traditie sa ne adunam toti acasa la mama?
    Afla adevarul inainte de a invinui pe cineva
     
     

  9.  
    #17
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by Aliye View Post
    As Salam Aleykum, as avea si eu o intrebare:
    - ce pot sa fac pentru ca familia mea, in afara de sot, care este si el convrtit musulman, sa ma accepte, deoarece atunci cand le-am spus, au zis ca nu voi mai fi fata lor, si mi-au dat ca exemplu, intamplator era la tv o stire despre o femeie musulmana care din cauza ca purta pantaloni, a fost arsa de vie. Au zis ca daca ma fac musulmana, ma vor urmari si voi pati si eu la fel. Binenteles ca nu i-am crezut si m-am convertit imediat. Dar acum ce fac, ca va veni Pastele si la noi e o traditie sa ne adunam toti acasa la mama?



    Draga mea, oamenii au asa un fel de a induce altora niste sentimente...
    Tine de taria fiecaruia, de forta aceea interioara pe care o avem/sau nu sa cedam sau sa ne ambitionam.
    Hai sa facem un exercitiu de imaginatie.
    Pana unde crezi ca ar merge?
    Chiar ar exista posibilitatea sa va faca sau sa iti faca ceva?
    Daca da, atunci poti sa le raspunzi si tu cu o "moneda" pe masura, poti sa le spui ca ai sa-ti iei masuri de precautie si ca o sa anunti la politie amenintarea asta, ca sa ai "acoperire" in caz de ceva...sigur ca e un scenariu stupid, nu?
    CELE MAI MULTE CAZURI LA INCEPUT CAND O FATA SE INTOARCE LA ISLAM INDIFERENTA CA E CASATORITA SAU NU DECURG CU ASTFEL DE...POVESTI.
    Pana la urma, mai tacit sau mai aprins lucrurile se vor aseza intr-un fel sau altul...
    TREBUIE SA AI RABDARE SI SA INCERCI SA LE ARATI SI SA LE -----STREZI CA NU AI DECAZUT CI DIN CONTRA, PUNE-LE IN BALANTA TOATE SCHIMBARILE SI CERE-LE SA ARATE CE ANUME FACI GRESIT.
    Cat priveste masa de paste, eiiiiiiiiiii, aici e un bai, stiu ca spiritele se incing, dar ALLAH va va ajuta pe masura intentiei voastre, numai printr-o atitudine calma, concilianta, afectuoasa chiar dar ferma veti reusi - SUBHANNA ALLAH ai un mare avantaj ca sotul iti este alaturi! sa ii faceti sa va accepte asa, diferiti si schimbati cum sunteti.
    ALLAH sa va ajute!
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  10.  
    #18
    Harnic Aliye Alexia's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Romania
    Posts
    121
    Thanked
    24
    Rep Power
    151
    multumesc surioara pentru incurajare, chiar luna viitoare cand o sa ma duc la ei o sa le spun adevarul. problema este ca fiica mea sta la ei si am uitat sa va spun ca mi-au zis ca "mi-o pun in brate". Asta implica sa o aduc la tara, unde nu are nici un viitor, ea este eleva la un liceu din Bucuresti si mai are doi ani. Dar cu voia lui Allah, cred ca o sa fie o mica discutie si doar atat. Spun asta din proprie experienta, deoarece mai am o sora care s-a convertit la catolici si asa a patit si ea. Dupa o mica cearta, a revenit totul la normal.
    Afla adevarul inainte de a invinui pe cineva
     
     

  11.  
    #19
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by Aliye View Post
    multumesc surioara pentru incurajare, chiar luna viitoare cand o sa ma duc la ei o sa le spun adevarul. problema este ca fiica mea sta la ei si am uitat sa va spun ca mi-au zis ca "mi-o pun in brate". Asta implica sa o aduc la tara, unde nu are nici un viitor, ea este eleva la un liceu din Bucuresti si mai are doi ani. Dar cu voia lui Allah, cred ca o sa fie o mica discutie si doar atat. Spun asta din proprie experienta, deoarece mai am o sora care s-a convertit la catolici si asa a patit si ea. Dupa o mica cearta, a revenit totul la normal.

    vezi ca tu singura cu voia lui ALLAH gasesti solutia?Si viitorul nu il da mediul urban, putere mai mare vor avea du`a-urile tale ca mama si chiar trebuie sa faci in asa fel incat treptat fiica ta sa va semene, nimic nu e imposibil si nici ireversibil.
    Insa nu te astepta la minuni si rasturnari spectaculoase de situatie.
    Rabdare si multa incredere in ALLAH.
    Stii ca e un hadis in care profetul ne-a povatuit: "LEAGAT-TI CAMILA SI INCREDE-TE IN ALLAH!"

    Adica, omul face ce trebuie insa cauza o genereaza ALLAH asa cum El, Subhana Hua wa Ta`ala stie CEL MAI BINE.
    Acceptarea uneori potrivnica dorintelor si aspiratiilor noastre este mai buna decat sa ti se intample ce ai dorit...si de unde esti sigura (nu tu, noi, ca oameni...) ca ceea ce dorim este BUN pentru tine?

    Inshaa ALLAH tinem legatura, ALLAH sa te calauzeasca si s ate ajute!
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •