Notices
 
Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 21 to 30 of 48
  1. Comentarii la topicul "Profetii si Trimisii lui Allah" - forumul "Islamul" 
    #1
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    Quote Originally Posted by abbu View Post
    Avraham nu poate fi Ibrahim....Avraham care a dat monoteismul poporului evreu-pentru prima data, este cel ce si-a luat poporul si au plecat spre tara promisa.
    El este cel ce si-aa luat copilul Isaac sa-l sacrifice...asta cu 3000 de ani inainte de a apare islamul si Coranul.
    mrs abbu nu raspund la provocari sunt obosita.normal tu stii istoria din viziunea ta eu din a mea.punct.mersi orcum
    "Citeşte Quranul şi lumina Raiului va coborî pe pământ."
     
     

  2. Continuare 2 - comentarii la topicul Profetii si trimisii lui Allah 
    #21
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Quote Originally Posted by abbu View Post
    Avraham nu poate fi Ibrahim....Avraham care a dat monoteismul poporului evreu-pentru prima data, este cel ce si-a luat poporul si au plecat spre tara promisa.
    El este cel ce si-aa luat copilul Isaac sa-l sacrifice...asta cu 3000 de ani inainte de a apare islamul si Coranul.
    Iată dragi surori întru Islam, câtă "erudiţie" zace în user Abbu!!!

    După ea, Avraham a "dat monoteismul"!!! Adică, altfel spus, Avraam dormea el aşa, culcat pe-o mână, şi când s-a trezit a zis: "Ia să fac eu o religie pentru evrei cu un singur dumnezeu!"
    Greşit! Avraam NU "a dat monoteismul", ci Avraam s-a supus voinţei lui Alllah de a le readuce aminte idolatrilor că s-au abătut de la porunca ce le-a fost dată prin Adam, de la coborârea lui pe pământ, de a se închina şi de a-l adora numai pe Alllah, UNUL!
    Monoteismul NU este INVENTAT de Avraam!!!
    Mai departe....
    zice user Abbu: "a dat monoteismul poporului evreu pentru prima dată". Vai de mineeeeeeeee!! Pentru prima data!?! Şi atunci patriarhul Noe sau Noah cui se închina şi cui i se supunea??!! Dar Seth, dar Enoch??
    Pentru cei care nu ştiu Noe sau Noah este strămoşul lui Avraam, cel care s-a supus poruncii lui Alllah de a construi arca.
    Iar Seth şi Enoch sunt tot strămoşi ai evreilor!
    Iată deci, că NU Avraam "a dat monoteismul poporului evreu pentru prima oară!"
    "Poporul evreu" - alt tembelism lui Abbu!
    Milat Ibrahim sau Avraam, înainte de a se supune poruncii lui Alllah de a părăsi oraşul lui natal Ur, făcea parte din triburile seminomade stabilite în sudul Mesopotamiei!! Deci "poporul evreu" se reducea la clanurile lui Terah, tatăl lui Avraam!!!!

    Prostia de final: "este cel ce si-a luat poporul si au plecat spre tara promisa." - zice user Abbu

    Nu, oameni buni, el nu şi-a luat "poporul" ci numai familia lui şi a lui Lot, împreună cu averile, slugile şi sclavii lor. Atât! Nu toate triburile ce se aflau stabilite acolo!
    Conform Bibliei: Geneza 12
    1. După aceea a zis Domnul către Avram: "Ieşi din pământul tău, din neamul tău şi din casa tatălui tău şi vino în pământul pe care ţi-l voi arăta Eu.
    4. Deci a plecat Avram, cum îi zisese Domnul, şi s-a dus şi Lot cu el. Avram însă era de şaptezeci şi cinci de ani, când a ieşit din Haran.
    5. Şi a luat Avram pe Sarai, femeia sa, pe Lot,[B] fiul fratelui său şi toate averile ce agonisiseră ei şi toţi oamenii, pe care-i aveau în Haran, şi au ieşit, ca să meargă în ţara Canaanului şi au ajuns în Canaan.

    Cred că din disperarea de a se arăta cunoscătoare foloseşte clişeul "a luat poporul si au plecat spre tara promisa", confundându-l oarecum pe Avraam cu Moise, mai ales că evreii cred că primele 5 cărţi ale Bibliei au fost scrise de Moise, în care este inclusă, fireşte şi Geneza, la care se adauăgă Hexateuhul lui Iosua, în care se relatează cucerirea "ţării promise".
     
     

  3.  
    #22
    Deosebit abbu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    bucuresti
    Posts
    325
    Thanked
    3
    Rep Power
    353
    [QUOT]]Iată dragi surori întru Islam, câtă "erudiţie" zace în user yvette!!!

    .[/QUOTE]

    Asadar dupa ce s-au inchinat arabii la idoli caci de vechiul testament nu se punea problema sa-l cunoasca,desi era scris de mult,asadar-a venit Profetul muhamed si a zis pe buna dreptate....ia sa lasam isolii astia deoparte si sa alegem numai unul....
    s-a uitat el la colectia de idoli se o avea in fata si l-a ales pe Allah....
    a zis:- de acum fratilor-adio inchinare la idoli,la pietre,la animale...numai la Allah...
    Dosarul,nici-o problema i-l aranjez eu...il fac stapanul lumii in locul fraierului ala de dumnezeu al evreilor si crestinilor si tot ce povestesc aia acolo...eu zic ca le-a facut Allah...
    Unii au vrut, si au primit recompense altii nu au vrut si ...si au primit despagubire o mica groapa in pamant...asa ca baiat curajos cu sabie lunga i-a convins pe tot mai multi ca ce stie el i-a spus un inger-Gabriel....
    (pana si asta l-a luat din vechiul testament....se pare ca treaba ingerului asta e sa faca profetii... )

    pai cam asta....stabilind niste reguli inchistate si dure -se pare ca ii cunostea bine pe arabi-le-a dat exact ce li se potriveste.

    adica
    evreii au spus "dinte pentri dinte"
    crestinii au spus "intoarce si celelat obraz"
    musulmanii spun :"cine nu e cu noi e impotriva noastra, iar cine e impotriva noastra il scurtam cu un cap"
     
     

  4.  
    #23
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by abbu View Post
    [QUOT]]Iată dragi surori întru Islam, câtă "erudiţie" zace în user yvette!!!

    .
    Asadar dupa ce s-au inchinat arabii la idoli caci de vechiul testament nu se punea problema sa-l cunoasca,desi era scris de mult,asadar-a venit Profetul muhamed si a zis pe buna dreptate....ia sa lasam isolii astia deoparte si sa alegem numai unul....
    s-a uitat el la colectia de idoli se o avea in fata si l-a ales pe Allah....
    a zis:- de acum fratilor-adio inchinare la idoli,la pietre,la animale...numai la Allah...
    Dosarul,nici-o problema i-l aranjez eu...il fac stapanul lumii in locul fraierului ala de dumnezeu al evreilor si crestinilor si tot ce povestesc aia acolo...eu zic ca le-a facut Allah...
    Unii au vrut, si au primit recompense altii nu au vrut si ...si au primit despagubire o mica groapa in pamant...asa ca baiat curajos cu sabie lunga i-a convins pe tot mai multi ca ce stie el i-a spus un inger-Gabriel....
    (pana si asta l-a luat din vechiul testament....se pare ca treaba ingerului asta e sa faca profetii... )

    pai cam asta....stabilind niste reguli inchistate si dure -se pare ca ii cunostea bine pe arabi-le-a dat exact ce li se potriveste.

    adica
    evreii au spus "dinte pentri dinte"
    crestinii au spus "intoarce si celelat obraz"
    musulmanii spun :"cine nu e cu noi e impotriva noastra, iar cine e impotriva noastra il scurtam cu un cap"[/QUOTE]

    Ceea ce este totusi imbucurator este ca macar dpdv gramatical inca stam bine, cat priveste perceptia temporala nu ne putem decat bucura, deoarece dupa atatea luni in care s-a straduit sa ne prezinte anacronismul eticii si moralei la care noi musulmanii am aderat vanzandu-ne sufletele, in sfarsit ordinea si realitatea lucrurilor a fost restabilita.
    Alhamdulillah!
    Daca pana si acesta spune ca altii au spus, insa doar musulmanii SPUN, ce am mai putea dori?
    Imi vin in minte niste versete superbe care spun:
    „Acest neam a trecut. El are ceea ce şi-a agonisit, iar voi veţi avea ceea ce v-aţi agonisit...
    Voi nu veţi fi întrebaţi pentru ceea ce au făcut ei.” (Surat Al-Baqara: 134; 141).
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  5.  
    #24
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Quote Originally Posted by maryam View Post
    Asadar dupa ce s-au inchinat arabii la idoli caci de vechiul testament nu se punea problema sa-l cunoasca,desi era scris de mult,asadar-a venit Profetul muhamed si a zis pe buna dreptate....ia sa lasam isolii astia deoparte si sa alegem numai unul....
    s-a uitat el la colectia de idoli se o avea in fata si l-a ales pe Allah....
    a zis:- de acum fratilor-adio inchinare la idoli,la pietre,la animale...numai la Allah...
    Dosarul,nici-o problema i-l aranjez eu...il fac stapanul lumii in locul fraierului ala de dumnezeu al evreilor si crestinilor si tot ce povestesc aia acolo...eu zic ca le-a facut Allah...
    Unii au vrut, si au primit recompense altii nu au vrut si ...si au primit despagubire o mica groapa in pamant...asa ca baiat curajos cu sabie lunga i-a convins pe tot mai multi ca ce stie el i-a spus un inger-Gabriel....
    (pana si asta l-a luat din vechiul testament....se pare ca treaba ingerului asta e sa faca profetii... )

    pai cam asta....stabilind niste reguli inchistate si dure -se pare ca ii cunostea bine pe arabi-le-a dat exact ce li se potriveste.

    adica
    evreii au spus "dinte pentri dinte"
    crestinii au spus "intoarce si celelat obraz"
    musulmanii spun :"cine nu e cu noi e impotriva noastra, iar cine e impotriva noastra il scurtam cu un cap"
    Ceea ce este totusi imbucurator este ca macar dpdv gramatical inca stam bine, cat priveste perceptia temporala nu ne putem decat bucura, deoarece dupa atatea luni in care s-a straduit sa ne prezinte anacronismul eticii si moralei la care noi musulmanii am aderat vanzandu-ne sufletele, in sfarsit ordinea si realitatea lucrurilor a fost restabilita.
    Alhamdulillah!
    Daca pana si acesta spune ca altii au spus, insa doar musulmanii SPUN, ce am mai putea dori?
    Imi vin in minte niste versete superbe care spun:
    „Acest neam a trecut. El are ceea ce şi-a agonisit, iar voi veţi avea ceea ce v-aţi agonisit...
    Voi nu veţi fi întrebaţi pentru ceea ce au făcut ei.” (Surat Al-Baqara: 134; 141).
    [/QUOTE]

    Esti indulgentă când spui că din punct de vedere gramatical stă bine!!
    Un boc!
    Nici măcar originală nu poate fi! Îmi copiază expresiile!
    Jalnic!
    Şi acum să vă reamintesc cum este istoria adevărată, aia scrisă de istorici, nu de o hahaleră (vorba lui Becali!)

    Deci: cine sunt ARABII???

    Arabii sunt descendenţi DIRECŢI din seminţia lui AVRAAM prin fiul său ISMAEL. Arabii sunt neam SEMIT exact ca şi EVREII
    Limba arabă face parte din limbile semitice, alături de EBRAICĂ şi de limbile aramaice, fiind limba semită cu cea mai mare răspândire.
    Originea comună a arabilor cu evreii este -----strată de atestarea istorică a triburilor Banu Aws, Banu Harith, Banu Jusham, Banu Najjar , Banu Qaynuqa , Banu Sa'ida, Banu Şutayba, Banu Kinanah, Banu Zaura, Banu Zurayq, unul dintre triburile duşmănoase Profetului Muhammad, Banu Quda'a - trib convertit la o ramură a iudaismului, Banu Qurayza — clan al tribului al-Kāhinān, stabilit în Medina Yathrib, Banu Nadir — un alt clan of the al-Kāhinān, localizat tot în Medina, Yathrib. Unele izvoare istorice îi prezintă ca fiind triburi arabe, iar altele ca fiind triburi evreieişti, deoarece ei practicau IUDAISMUL. În fapt sunt triburi ARABE, care au ca religie IUDAISMUL.
    Profetul Muhammad, el însuşi este descendent pe linie directă din Avraam, prin fiul său Ismail, care la rândul său a avut un fiu numit Kedar şi aşa mai departe.

    AŞADAR, Să nu cumva să luaţi de bună postarea acestei inculte fără leac şi să credeţi că arabi erau nişte vântură-lume care se închinau la idoli!!! care habar n-aveau de Vechiul Testament!

    Cât despre expresia ultimă a tutei în cauză, ea NU este vre un dicton arab, ci este interpretarea ei personală, după ce s-a scremut amarnic să c...ce ceva inteligent!
     
     

  6.  
    #25
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Uffffffffff.....şi mă temeam că n-am NEXT LEVEL!!!
    Uite că fraiera mi l-a servit!

    Great!!! Great level!!! că a fost juicy prin INCULTURA CRASĂ pe care o exală!!

    Auzi la ea!!! Nu cunoşteu arabii Vechiul testament!!! HIHIHIIHI!!! Doamne mare e grădina ta şi mulţi proşti i-au sărit gardul!!!
     
     

  7.  
    #26
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261

    Nu-mi spune ca n-ai sesizat sarcasmul......................................... ................................
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  8.  
    #27
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    care sarcasm????
    NU era decât prostie!!!
    Uite cum stă traba cu sarcasmul....
    Ca să fi sarcastic presupune o doză de inteligenţă bazată pe o oarecare cultură, ori ea nu le are nici pe una nici pe cealaltă!
    SINCER, nu am văzut DECÂT PROSTIE şi o eşuată tentativă de a mă imita!

    oricum... nu am crezut că e ATÂT de ÎNFIORĂTOR de incultă încât să susţină că arabii nu cunoşteau VECHIUL TESTAMENT!!! şi că sunt alt neam decât EVREII!
    În plus, nu ştiu cum poţi să fi atât de imbecil să spui că Alllah este altul decât Yahve! Dacă deschide BIBLIA în limba arabă o să îl vadă scis NEGRU pe ALB , pe Dumnezeul creştinilor numit ALLLAH!

    DECI: UNDE E SARCASMUL!??!!!!
    NU e sarcasm scumpo....E DIMENSIUNEA PROSTIEI EI!!!
     
     

  9.  
    #28
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by yvette View Post
    care sarcasm????
    NU era decât prostie!!!
    Uite cum stă traba cu sarcasmul....
    Ca să fi sarcastic presupune o doză de inteligenţă bazată pe o oarecare cultură, ori ea nu le are nici pe una nici pe cealaltă!
    SINCER, nu am văzut DECÂT PROSTIE şi o eşuată tentativă de a mă imita!

    oricum... nu am crezut că e ATÂT de ÎNFIORĂTOR de incultă încât să susţină că arabii nu cunoşteau VECHIUL TESTAMENT!!! şi că sunt alt neam decât EVREII!
    În plus, nu ştiu cum poţi să fi atât de imbecil să spui că Alllah este altul decât Yahve! Dacă deschide BIBLIA în limba arabă o să îl vadă scis NEGRU pe ALB , pe Dumnezeul creştinilor numit ALLLAH!

    DECI: UNDE E SARCASMUL!??!!!!
    NU e sarcasm scumpo....E DIMENSIUNEA PROSTIEI EI!!!
    Hai, pe bune ca nu ma supar, era vb de mine nu de...
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  10.  
    #29
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Revin cu încă o precizare importantă, din istoria evreilor. Triburile Nazarinene (locul de origine al lui Iisus - i se spunea Iisus nazarineanul) şi cele Eseniene au migrat, în toată Peninsula Arabică, împreună cu Fariseii lor, ducând, fireşte cu ei şi religia lor, pe care o promovau printre triburile beduine poiteiste.
    Beduinii nu sunt arabi, sunt triburi nomade venite din stepele Iranului, Siriei, Iraqului, care s-au împrăştiat în toată Peninsula Arabică, împrumutând limba şi tradiţiile arabilor. (Exact precum ţiganii au îmnprumutat limba şi obiceiurile ţărilor în care s-au stabilit.) Beduinii vorbeau un idiom al limbii camitice şi un idiom al limbilor semitice antice, astăzi dispărut, înlocuite apoi cu dialecte ale limbii arabe.
    Interferenţele triburilor arabe cu triburile beduine, precum şi cu alte triburi nomade, a influenţat religia iniţială comună a arabilor şi evreilor, şi i-au făcut atât pe arabi cât şi pe evrei să împrumute credinţe politeiste.
    În anul 330 î.e.n. Alexandru cel Mare ocupă TOT Orientul Mijlociu, aducând cu el Pantheonul grec (toţi zei grecilor antici), INFLUENŢÂND PUTERNIC CULTURILE LOCALE, deci şi pe ale evreilor şi pe ale arabilor. Ca să realizaţi ce impact puternic a avut cultura mediteraneeană menţionez atunci s-a elaborat Ecleziastul, iar 70 de exegeţi evrei traduc Pentateuhul (Tora, Vechiul Testament, Cărţile lui Moie) în limba greacă, care se va numi Septuaginta şi care va inspira creştinismul, mai târziu.
    Evreii, desigur au suferit influenţe politeiste, pe care le-au combătut toţi profeţii de la Avraam la Iisus şi Muhammad. Unul dintre aceste evenimente se referă la răscoala împotriva lui Antioh IV, care încerca să impună politeismul ca religie de stat şi a pângărit Templul din Ierusalim. Este aşa-numita răscoala Macabeilor. Între evrei apar grupări sociale: saduceii (aristocraţii, înclinaţi spre asimilism, adică de asimilare cu relihgia politeistă adusă de Alexandru cel Mare), farisei (învăţaţii din clasa de mijloc, păstrători ai tradiţiei), zeloţi (luptătorii ce vor continua lupta cu romanii, după ce dominaţia greacă s-a destrămat) şi secta esenienilor (asceţii de la Qumran - Marea Moartă).
    Spre exemplu: În vremea lui Avraam, credinţele politeiste din zona Mesopotamiei erau impuse de împăraţii babilonieni, care, desigur, nu erau nici evrei şi nici arabi.
    Acestea sunt numai câteva exemple spre a vă face cunoscut, că arabii, ca şi evreii nu au fost politeişti, însă influenţele triburilor şi neamurilor migratoare precum şi ale marilor imperii şi-au pus amprenta pe religia comună a arabilor şi evreilor, modificând-o astfel încât, elemente politeiste au pătruns în religia monoteistă iniţială.
    Trebuie luat în calcul că monoteismul promovat de Avraam nu a fost niciodată o religie monolitică, nu a avut o autoritate coordonatoare, de aceea, în funcţie de specificul şi de istoria fiecărei zone, în religia monoteistă au părtuns elemente ale culturilor politeiste, astfel încât Alllah - Yehova era venerat alături de alţi idoli locali.
     
     

  11.  
    #30
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Quote Originally Posted by maryam View Post
    Hai, pe bune ca nu ma supar, era vb de mine nu de...
    Dă-o'n pui albaştri!
    Eu am crezut că te referi la sarcasmul ei vis a vis de mine.

    Însă, consider că mai importante sunt precizările mele istorice, pentru că, din păcate nu mulţi, atunci când acceptă Islamul, caută şi dovezi istorice care să evidenţieze adevărurile quraânice şi pot, din lipsă de informaţie, să dea crezare unor ignoranţi numai din cauza aplombului cu care aceştia îşi susţin prostiile.
     
     

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •