Notices
 
Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 45
  1. am nevoie de sfatul vostru 
    #1
    Incepator Adira's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Timisoara / Romania
    Posts
    56
    Thanked
    22
    Rep Power
    0
    prietenul meu este musulman si traieste intr-o tara musulmana. ne iubim foarte mult si nu vedem viata unul fara celalalt, dar parintii lui doresc pentru el o nevasta din tara lui natala. sunt foarte trista deoarece nu vreau sa-l pierd.
    el e optimist si ma incurajeaza, dar stiu ca nu mi-ar spune ceva ce m-ar nelinisti pentru ca nu vrea sa-mi fac griji. nu pot decat sa ma rog la D-zeu sa ne ajute sa gasim o solutie, o cale ca toata lumea sa fie fericita. dar oare exista aceasta solutie? nu stiu... sunt dezorientata....
    stiu ca in islam dorinta parintilor este foarte importanta si ca e pacat sa nu-ti asculti parintii. dar cat de important este acordul parintilor in acest caz? ce-as putea sa fac sa fiu acceptata? la ce final sa ma astept? sa sper, sa-mi fac vise ca totul va fi bine? sau sa incerc sa ma impac cu gandul ca totul e pierdut?
    sunt o fire luptatoare si ambitioasa. nu vreau sa cedez... vreau sa fiu langa cel pe care il iubesc si sa fim cu totii o familie fericita...
    ce sa fac?
     

  2.  
    #2
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    Dragutza mea AI INCREDERE IN BUNUL DUMNEZEU ca DACA este sortit sa itzi faci viatza cu EL al tau ramane in toate circumstantzele!

    DAR daca nu este al tau,sa fi sigura ca nu este ceea ce este bine pentru tine.
    Dumnezeu,CEL MILOS SHI MIOSTIV,nu ne da decat ceea ce ne este bun shi bine pentru noi,pentru ca EL ne Iubeshte mai mult decat ishi iubeshte o mama bebelushul ei care il alapteaza.

    Fii curajoasa shi infrunta probleme vietzi,(caci daca le ai)este pentru faptul ca le POTZI DUCE.
    Nu shtiu daca aceasta postare te va putea sfatuii cu ceva sau incuraja,dar nu pot inchia fara a itzi spune ca intardevar PARINTZII sunt foarte importantzi in toate deciziile care le iau copii (chiar daca sunt deja majori).
    Fii TU shi lasa timpul sa decida(ca in final TOTUL ESTE SA AI RABADARE ,CU TIMPUL CARE TRECE VEI VEDEA DIN CE IN CE LUCRURILE MAI CLARE.
     

  3.  
    #3
    Incepator Adira's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Timisoara / Romania
    Posts
    56
    Thanked
    22
    Rep Power
    0
    multumesc Gabriela. Cuvintele tale ma incurajeaza si imi dau sperante. Sper sa fie bine, cu atat mai mult cu cat el insusi provine dintr-o familie mixta, mama fiind din Romania. Poate cand ma vor cunoaste personal isi vor schimba parerea. Chiar iubirea dintre noi parea imposibila dar exista pentru ca asa a fost dat sa fie.
     

  4.  
    #4
    Deosebit sara's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    770
    Thanked
    45
    Rep Power
    809
    Quote Originally Posted by Adira View Post
    prietenul meu este musulman si traieste intr-o tara musulmana. ne iubim foarte mult si nu vedem viata unul fara celalalt, dar parintii lui doresc pentru el o nevasta din tara lui natala. sunt foarte trista deoarece nu vreau sa-l pierd.
    el e optimist si ma incurajeaza, dar stiu ca nu mi-ar spune ceva ce m-ar nelinisti pentru ca nu vrea sa-mi fac griji. nu pot decat sa ma rog la D-zeu sa ne ajute sa gasim o solutie, o cale ca toata lumea sa fie fericita. dar oare exista aceasta solutie? nu stiu... sunt dezorientata....
    stiu ca in islam dorinta parintilor este foarte importanta si ca e pacat sa nu-ti asculti parintii. dar cat de important este acordul parintilor in acest caz? ce-as putea sa fac sa fiu acceptata? la ce final sa ma astept? sa sper, sa-mi fac vise ca totul va fi bine? sau sa incerc sa ma impac cu gandul ca totul e pierdut?
    sunt o fire luptatoare si ambitioasa. nu vreau sa cedez... vreau sa fiu langa cel pe care il iubesc si sa fim cu totii o familie fericita...
    ce sa fac?


    Allah sa-ti dea putere sa lupti si sa te tina pe calea cea dreapta .
    Este putin dificil sa stii ca parintii viitorului tau sot nu te plac , chiar daca nu te cunosc . Sunt multe asemenea cazuri , insa cand vad persoana { viitoarea nora } isi schimba parerea , si ajung sa o iubeasca ca pe o fii ca . Sper ca si in cazul tau sa fie la fel . Roaga-te la Dumnezeu f mult , pana la urma va fi asa cum vrea EL .
    Mult succes .

    p.s Sa ne tii la curent cu vestile .
    Only ALLAH can judge me !
     

  5.  
    #5
    Incepator Iris00's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    71
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Care dintre parinti nu te accepta: tatal sau mama??
    Cum as putea sa inteleg,daca nu ma calauzeste nimeni?
     

  6.  
    #6
    Incepator Adira's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Timisoara / Romania
    Posts
    56
    Thanked
    22
    Rep Power
    0
    Multumesc pentru incurajari Sara. Sper si eu sa fie bine. sigur ca am sa va tin la curent.
    Nu ii interzic relatia cu mine, atata ca insista sa ia o localnica.i-a cautat o fata dar el a refuzat-o.
    Iris000 din cate am observat mama lui e cea care isi doreste cel mai mult asta.
    ma rog la D-zeu sa fie bine.
     

  7.  
    #7
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    asslamu 3leykom!
    adira, nu vreau sa te descurajez, nici sa te incurajez in acelasi timp... doar imi expun propria parere:
    eu sunt de nationalitate araba si romana, in proportii egale, 50-50..... femeie fiind, adika viitoare mama, ma gandesc ca peste cativa ani o sa am si eu un baiat... sa stii , ca nici eu nu as fi prea deskisa la ideea ca el (care ar fi in proportie de 75% arab si 25% roman) sa ia o sotie romanca.
    motivele? multiple.
    astefel eu o inteleg oarecum pe mama lui, desi e romanca ea......

    eu vb asa in general, fara cunostinta de cauza... (sunt o mie si unu factori si motive despre care se poate discuta... poate tu , pt ca esti TU si atata, vei fi accepta .... asta numai dumnezeu stie...
    oricum bafta!

     

  8.  
    #8
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    genan, cred ca trebuia sa spui macar un motiv din cele pe care le ai, ca sa inteleaga adira punctul tau de vedere. cred ca ar ajuta-o daca ai fi mai explicita; tocmai pentru ca tu esti din familie mixta si cunosti ambele "lumi", atat pe cea occidentala cat si pe cea orientala,din toate punctele de vedere.
    ar intelege astfel mai bine de ce mama lui prefera o femeie de acolo. sunt convinsa ca nu are ceva personal cu ea.

    eu am mai multe pareri

    - din punct de vedere logic cred ca ar fi mai bine ca el sa se casatoreasca cu o femeie de acolo. sunt foarte multe diferente in ceea ce priveste educatia si traditia. nu stiu daca adira este musulmanca sau nu, dar chiar daca este, banuiesc ca nu cunoaste islamul in intregime, sau poate nu l-a practicat inca in totalitate, asa cum se practica de regula in tarile islamice. sunt niste diferente.

    diferentele atrag la inceput, insa pe termen lung aceleasi diferente pot sa desparta un cuplu.
    o femeie de acolo este educata altfel, toata viata traieste cu gandul ca se va casatori, ca va avea copii, si se multumeste sa fie sotie si mama. o femeie din tara noastra este crescuta altfel, chiar daca doreste sa aiba o familie si este fericita sa fie sotie si mama, de obicei nu este multumita pe deplin decat daca are si o cariera. deasemenea femeile de aici nu sunt obisnuite sa isi asculte sotul in orice privinta, este obisnuita sa-si sustina libera punctul de vedere; si asta nu convine intotdeauna barbatilor din tarile islamice. asta doar asa , pe scurt...sunt foarte multe diferente in stilul de viata de aici si de acolo.

    -din punct de vedere sentimental cred ca iubirea poate invinge orice. insa nu inseamna ca este usor.
    -si nu in ultimul rand, cred, asa cum a zis si gabi, ca daca Dumnezeu vrea sa fiti impreuna, asa va fi, indiferent de piedicile ce se pot ivi in calea fericirii voastre. Sunt multe casatorii mixte fericite.

    "Sfatul" meu (nu prea imi place sa dau sfaturi) este sa fii intotdeauna sincera cu tine. Sa te intrebi daca asta este ce vrei cu adevarat, sa cantaresti bine lucrurile si orice s-ar intampla sa fii buna, sa ai incredere in Dumnezeu, sa ramai TU, sa fii un exemplu pentru ceilalti; astfel nu vei avea regrete si nici ceva sa-ti reprosezi.
     

  9.  
    #9
    Deosebit QURRAT-UL-AIN's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    intre LONDRA si CLUJ
    Posts
    284
    Thanked
    4
    Rep Power
    321
    Am asteptat ceva timp pana sa ma gandesc ce sa iti raspund, desi nu vreau sa dau sfaturi, sunt cateva pareri personale...Intr-adevar sunt uimitoare diferentele intre viata occidentala si cea orientala...probabil ca mama lui te priveste prin prisma imaginii fetelor din Europa, Romania,si de aceea e rezervata in ceea ce te priveste.Cred ca este esential este ca prietenul tau sa incerce sa te descrie parintilor lui(daca nu a facut-o pana acum probabil ca este mai timid,sau nu este atat de deschis in fata lor),pentru ca aceste diferente(comparatii intre tine si fetele de aici) sa dispara,ei trebuie sa te accepte pana sa te cunoasca, numai din spusele lui.Daca el te-a ales pe tine, ar trebui sa faca cunoscute acele calitati care au primat in fata fetelor din tara lui...As mai observa ceva esential aici :in ce tara doriti sa va stabiliti?Daca e Romania, atunci nu vreau sa te descurajez, dar daca ei nu sunt de acord cu tine, este aproape imposibil sa ajungeti sa locuiti aici,cred ca deja stii ca o conditie ca el sa ajunga aici,si sa obtina rezidenta este ca voi sa va casatoriti acolo, in tara lui,asta daca mama lui si-a schimbat cetetenia.Daca insa mama lui are inca cetatenie romana, cred ca lui ai este usor sa ia viza pentru tara asta,desi nu stiu daca legea -i permite sa ramana aici daca va casatoriti legal in Romania.(in cazul in care parintii lui au nationalitatea acelei tari,chiar daca el vine aici cu viza de turist, nu poate ramane, chiar daca voi va casatoriti,poate ramane doar daca obtine viza pt. membru de familie,asta in cazul in care va casatoriti acolo,apoi va faceti certificat de casatorie romanesc...etc.)Legile aici sunt cam tampite...Ideal ar fi sa te duci tu acolo si parintii lui sa ajunga sa te cunoasca si sa te accepte ca pe fiica lor...Dar ideea de a trai intr-o tara musulmana nu este usoara...diferentele te vor coplesi odata ajunsa acolo...Nu vreau sa te descurajez,incercati amandoi sa luptati pentru ceea ce va doriti, si daca veti starui, sunt sigura ca visele voastre se vor implini.Eu mi-am dorit intotdeauna lucruri imposibile din punctul de vedere al celor din jurul meu,dar Allah mi-a dat putere sa lupt, si am aratat tuturor ca NIMIC NU ESTE IMPOSIBIL,TREBUIE DOAR SA-TI DORESTI DESTUL DE MULT!Allah sa te calauzeasca pe drumul el bun, si sa va ajute sa va vedeti visele implinite.Din toata inima imi doresc sa aud de bine despre voi doi,asa ca tine eram si eu acum vreo 2 ani, si Allah mi-a dat putere sa lupt pentru ceea ce am dorit si am ajuns sa traiesc in propriile mele vise.Iti doresc acelasi lucru!Curaj si Allah sa va binecuvanteze!
    "ALATURI DE GREU, VINE SI USORUL!IAR ATUNCI CAND VEI TERMINA,TRUDESTE,DORINDU-L PE DOMNUL TAU!"(SURA "DESCHIDERII")
     

  10.  
    #10
    Deosebit QURRAT-UL-AIN's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    intre LONDRA si CLUJ
    Posts
    284
    Thanked
    4
    Rep Power
    321
    Quote Originally Posted by AishaA View Post
    Scuze, am si eu o nedumerire... Cum asa trebuie sa se casatoreasca in tara lui ca sa poata ajunge sa locuiasca in Romania? Asa sunt legile? Si daca vine cu viza de turist si se casatoresc, poate statul roman sa-i desparta? mi se pare absurd.... Dar cred ca orice e posibil la noi...
    Totul este absurd aici...asa este, cu viza de turist,in urma invitatiei, poate veni,dar trebuie sa plece cand viza expira, a venit ca turist,statul roman il vede tot ca turist, chiar si dupa casatorie,aceasta viza nu se poate prelungi.Trebuie sa se intoarca acolo de unde este si din nou sa aplice pt.viza drept membru de familie, avand la el toate actele in original, actele de casatorie din Romania...etc.abia aceasta viza poate fi prelungita de la 3 luni (acordata initial),la 5 ani , in urma unui interviu foarte "delicat,amanuntit si stresant"....In cazul in care casatoria se face la noi in tara, se pun multe intrebari daca "casatoria nu este de convenienta", si dupa aceasta se ascund alte scopuri....asa este la noi...
    "ALATURI DE GREU, VINE SI USORUL!IAR ATUNCI CAND VEI TERMINA,TRUDESTE,DORINDU-L PE DOMNUL TAU!"(SURA "DESCHIDERII")
     

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •