Notices
 
Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 31 to 40 of 48
  1. Comentarii la topicul "Profetii si Trimisii lui Allah" - forumul "Islamul" 
    #1
    Deosebit flor6's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    uk
    Posts
    288
    Thanked
    33
    Rep Power
    322
    Quote Originally Posted by abbu View Post
    Avraham nu poate fi Ibrahim....Avraham care a dat monoteismul poporului evreu-pentru prima data, este cel ce si-a luat poporul si au plecat spre tara promisa.
    El este cel ce si-aa luat copilul Isaac sa-l sacrifice...asta cu 3000 de ani inainte de a apare islamul si Coranul.
    mrs abbu nu raspund la provocari sunt obosita.normal tu stii istoria din viziunea ta eu din a mea.punct.mersi orcum
    "Citeşte Quranul şi lumina Raiului va coborî pe pământ."
     
     

  2.  
    #31
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by yvette View Post
    Dă-o'n pui albaştri!
    Eu am crezut că te referi la sarcasmul ei vis a vis de mine.

    Însă, consider că mai importante sunt precizările mele istorice, pentru că, din păcate nu mulţi, atunci când acceptă Islamul, caută şi dovezi istorice care să evidenţieze adevărurile quraânice şi pot, din lipsă de informaţie, să dea crezare unor ignoranţi numai din cauza aplombului cu care aceştia îşi susţin prostiile.



    Hai ca in sfarsit ajungem chiar si asa pe contrasens la esenta lucrurilor, vezi, de-aia tot se incapataneaza buricele degetelor sa-si piarda timpul, ptr ca este teribil de probabil ca unul care vrea neaparat sa aiba certificarea stiintifico istorica a adevarurilor coranice sa intre aici si sa dea peste cine stie ce mutanti, adica nu cine stie, uite aci, astia care se bucura singuri si-si felicita tampenia in care se zbat, pare asa de credibil un adevar mulat pe vremurile (si trendurile lor) noastre, pare asa de ok sa impaci in modul asta idiot, ipocrit si ignorant lucrurile, ba chiar da mult mai bine decat o viata plina de interdictii, de "nesiguranta" de "impovarare".
    La genul asta d epericol si la tipul asta de stradanie ma refeream.
    Si este doar una din multele ipoteze, ptr care chiar cred ca merita sa "pierzi" timpul facand o "zidire intarita" (si cei care stiu vor stii de unde vine acest citat si care este profunzimea lui!), macar aici, macar acolo unde se poate face.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  3.  
    #32
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    assalamu alaykum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

    ...inshaAllah, ii rog pe fratii si pe surorile mele sa ma ierte ca am mutat din nou postarile... incercam cu totii sa facem tot ce este posibil pentru a mentine cat de cat ordine, chiar si in aceasta situatie similara cu proverbul "Cand pisica nu-i acasa, ..."

    barakAllahu fikum!




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  4.  
    #33
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261

    ALLAH sa te rasplateasca!
    Ar trebui ca pisica noastra sa vina acasa ca sa nu mai apelam la insecticide, antiparaziti, samd...
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  5.  
    #34
    Moderator yvette's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Alexandria - Egypt
    Posts
    820
    Thanked
    110
    Rep Power
    869
    Da....şi acum că v-am -----strat cu argumente că user Abbu este o incultă ale cărei postări nu trebuiesc luate în seamă, ci trebuie complet ignorate, săturându-mă de jocul ZUMA - ABBU, să trecem la lucruri utile.
    Îmi iau responsabilitatea, ca de câte ori Abbu postează imbecilităţi nocive referitoare la Islam să le lămuresc spre buna informare a tuturor.
     
     

  6.  
    #35
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Dar acest forum s-a transformat in urmarirea lui abbu si eu cred ca e nefolositor,de ce nu avem si alte subiecte?De ce toata lumea e cu ochii numai pe prostiile ei?
     
     

  7.  
    #36
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Quote Originally Posted by Yumna View Post
    Dar acest forum s-a transformat in urmarirea lui abbu si eu cred ca e nefolositor,de ce nu avem si alte subiecte?De ce toata lumea e cu ochii numai pe prostiile ei?
    Poate pt. ca prostiile ei sunt la orice topic care se vrea folositor ?Din nefericire nici unul nu ramane nealterat si din topic folositor se transforma intr`unul "de prostii si urmarirea lui abbu"...nu stiu,zic si eu asa.
     
     

  8.  
    #37
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Eu tot sunt de parere ca daca nimeni nu-i raspunde absolut nici un cuvintel se plictiseste in cele din urma.Dar absolut nici un cuvintel sa nu-i fie adresat ca si cum postarea ei nu exista,oricat ar fi lipsita de simt,e imposibil sa continue la infinit cum face acum.Si noi (unele)avem vina noastra daca ea continua.
     
     

  9.  
    #38
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by hannen View Post
    Poate pt. ca prostiile ei sunt la orice topic care se vrea folositor ?Din nefericire nici unul nu ramane nealterat si din topic folositor se transforma intr`unul "de prostii si urmarirea lui abbu"...nu stiu,zic si eu asa.


    Subhanna ALLAH, asta incerc sa va spun de luni de zile, ca de fapt intentia este de a se infiltra peste tot si de a aduce niste porcarii care nu fac altceva decat sa-i zapaceasca si sa-i bage in ceata pe cei care incearca CUMVA sa inteleaga de ce oare ceea ce au trait au practicat, AU FOST INVATATI CA ESTE ADEVARUL nu pare a se potrivi deloc.
    Pentru acestia am tot spus ca "pierd timpul", pentru acesti oameni care intra aici in cautarea unui raspuns altul decat cel oferit de duhovnic si de apropiati care habar n-au de fapt de doctrinele pentru care sar de fund in sus...apropo, aveti idee cate fete s-au intors la islam "datorita" "prin" "cu ajutorul" acestui forum??????????
    Aveti idee ce impact a avut ptr acestea sa-si poata termina drumul impotriva tuturor si trasat de altii fara a-i fi ceruta macar parerea? Va puteti imagina cum un forum "banal" a reusit sa-i creeze unei persoane drumul spre ceea ce azi a devenit drumul ales? Stiti ce inseamna pentru o fata la 16 ani, o femeie la 20 si ceva sau ptr una la 30 si ceva sau ptr un barbat la ..nu stiu cati ani sa o ia de la capat si startul sa fie de fapt AICI.
    Stiti cum arata lacrimile lor de bucurie?
    Stiti ca acesti oameni te pot strange in brate cu o dragoste pe care n-ai simtit-o decat daca ai gustat din iubirea DE DRAGUL LUI ALLAH?
    Nu cred ca acestia sunt cei cativa pe care cu voia lui ALLAH ALHAMDULILLAH, am reusit sa-i cunosc.
    Cred ca vor mai fi multi care plang si care cauta...insa ganditi-va bine inainte de a renunta sa aratati ceea ce merita, gandindu-va ca va pierdeti timpul!
    Ma gandesc la gabi, ALLAH sa fie multumit de ea si sa o rasplateasca...ar putea spune infinit mai bine decat mine ceva ce ne-ar face pe toti sa ne rusinam de pasivitatea noastra...si poate o va face Inshaa ALLAH!
    De-aia imi e draga Ummraschid pentru ca poate transmite atat de multe!
    Si as putea s ascriu despre atatea surori dragi, tasnim, care a renuntat sa intre si stim ce am pierdut prin exemplul ei, de iman, mashaa ALLAH...de-aia mi-e draga hannen si o sa-mi fie mereu, ptr ca asa transanta si gata de a sari la beregata oricui ii calca islamul in picioare este un exemplu...fiecare din noi o dam in bara uneori, chiar in propriile familii, in propriile suflete...insa in final o sa se adune si os a se scada si intentia fiecaruia va fi cea care il va urca sau dimpotriva....................
    Macar sa putem sa facem atat, sa aratam drumul acelui acre-l cauta, restul...e in Mana lui ALLAH!
    ALLAH sa va ajute si sa va dea puterea de a face acest rasarit acel rasarit si nu un apus asa cum se straduiesc acesti nenorociti sa strice tot.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  10.  
    #39
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by Yumna View Post
    Eu tot sunt de parere ca daca nimeni nu-i raspunde absolut nici un cuvintel se plictiseste in cele din urma.Dar absolut nici un cuvintel sa nu-i fie adresat ca si cum postarea ei nu exista,oricat ar fi lipsita de simt,e imposibil sa continue la infinit cum face acum.Si noi (unele)avem vina noastra daca ea continua.


    Da, asa ar fi normal, teoretic asa ar trebui sa se intample, Inshaa ALLAH am sa tin cont de aceasta parere, incercand sa ignor porcaria de postator si postari.
    Inshaa ALLAH sa ma tina!
    Insa uita-te bine, se baga oricum peste tot.
    Si nu cred ca va renunta.
    Singura metoda este ca sa fie dat afara pentru totdeauna din rasarit.

    PS Tu stii ca eu tin mult la tine si de aceea nu ma jenez sa spunceea ce simt si ceea ce am in minte, cu convingerea ca ma vei intelege fbine, cunoscandu-ma exact asa cum sunt si cred ca poti confirma ca nu exista o altfel de maryam in viata reala, o altfel de m fata de cea care posteaza aici.
    Si stii bine ca aici nu e vorba d eoameni ca tine care mashaa ALLAH sunt pe picioarele lor si stiu sa aleaga ce si cum sa traiasca.
    Tu sau eu sau multe dintre noi ne putem permite sa ignoram la o adica tampiti ca acesta, pentru ca deja am ales si deja nu ne mai poate "prosti" nimeni.
    Deh, am ales sa ne prostim singure dupa parerea lor, nu?
    Mashaa ALLAH aleyki, cei care scriu aici nu te cunosc, nu stiu cum esti tu, cumsunt copiii tai si cu toate ca trebuie sa stai alaturi de ei si mai mult si mai daruita ca pana acum ai/asa cum si eu am/ asa cum fiecare musulman are, obligtia de a indrepta cu ceea ce poti.
    Sigur ca nu o lupta nesfarsita cu asemenea specimene, insa vezi bine ce se petrece de fapt.
    ALLAH ma`aki.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  11.  
    #40
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Cu tot respectul si toata admiratia pe care ti le port,iti spun ca mie nu mi se pare ca as avea vreo obligatie de a indrepta un asemenea om ca abbu,de fapt nici nu ai cum sa indrepti.Acel hadith nu cred ca se potriveste cu aceasta situatie,cel putin asa vad eu lucrurile.Sa nu te superi.
     
     

Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 3 users browsing this thread. (0 members and 3 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •