Notices
 
Results 1 to 6 of 6
  1. Ce pot face barbatii pentru femei 
    #1
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    Drepturile femeii in islam nu e o chestiune numai femeiasca si este o chestiune generala ce implica toti musulmanii .Islamul este un mod de viata ,asta afirma in general musulmanii,si asta include si cum sunt tratate femeile.
    De asta barbatii musulmanii nu sunt "inamicii" in lupta pentru drepturile femeilor in tarile musulmane.Mai mult,ei sunt frati ai femeilor musulmane care nu numai ca ar trebui dar sunt obilgati sa sustina femeile in lupta pentru dreptate in privinta drepturilor ei pe baza Coranului si Sunnah.
    Sunt foarte mult lucruri (practice) pe care u ca barbat pe poti face mai ales daca traiesti intr-o tara islamica.Nu dureaza mult timp dar toate acesti pasi mici cladesc drumul spre o societate islamica care este inshAllah nu numai pentru femei ci pentru toti.
    1.Examineaza-ti atitudinea.
    Incepe de acasa .Cum iti tratezi mama?Sau sora mai mica?Comportamentul tau este asa cum ar trebui din punct de vedere islamic,si ii iubesti si respecti asa cum ar trebui sa faci pentru un membru al familiei?
    2.Afla ce spune Coranul si Sunnah despre femei.
    De prea multe ori presupunem ca daca traim intr-o tara islamica tot ce acolo are eticheta de islam este intr-adevar islam.Dar asta nu e intotdeauna adevarat.Atitudinea fata de femei este un exemplu foarte clar in privinta asta.Citeste si cauta sa afli cat mai multe despre drepturile femeii in islam.Asigura-te ca u citesti carti de incredere realizate de frati musulmani buni si scoli islamice.Asigura-te ca atunci cand o carte sau o scoala islamica afirma ceva despre femei ei au dovezi din Coran sau Sunnah.De asemenea,teologul islamic cu care te consulti ai grija sa fie bine informat si scolit in religia islamica,ca a studiat la o institutie islamica cu reputatie si ca isi trateaza in primul rand femeile din familia sa si nu numai cu respect si grija.
    Carti recomandate: Gender Equity in Islam de Dr. Jamal Badawi sau Dr. Hasan Turabi's book: Women in Islam and Muslim Society


    revin inshallah
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

  2.  
    #2
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    3.Citeste despre femeile companioane ale profetului sallahu aleyhi wa salam
    Citeste despre viata Khadijei,Aishei,Hafsei,Umm Salamei,Sumayyei,Nusaybei,Rumaysei si vei vedea au fost o parte importanta in islam si au luptat pentru islam in anii de inceput.Vei obtine o mai mare apreciere pentru femeile care s-au sacrificat si au luptat pentru dragul lui Allah la fel cum au facut-o si barbatii.
    4.Schimbati obiceiurile
    Schimbarea atitudinei negative ,obiceiuri si practici este dificil dar nu imposibil.Este nevoie de efort.perseverenta zilnica.Fa du'a si continua sa incerci sa schimbi negativismul.Cand esti pe punctul de a spune sau a face ceva ce contravine Coranului sau sunnah in ceea ce priveste femeile opreste-te si gandeste-te -am eu dreptate sau are Allah dreptate?
    5.Opreste discutiile contra drepturilor femeilor in discutiile intre barbati
    Asta e intr-adevar o parte dificila in ai ajuta pe prietenii tai si rudele tale barbatesti sa isi corecteze atitudinea negativa asupra femeilor.
    Cand vezi ca prietenii tai fac afirmatii incorecte despre femei sau vorbesc obscen despre ele(asta oricum nu e permis in islam) corecteaza-i,infrunta-i.Este greu,dar folosind intelepciune si o predica frumoasa vei avea izbanda.Un avantaj in plus in asta este ca te va ajuta sa iti mentii viziunea asupra femeilor.
    6.Sustine femeile.
    Rata analfabetismului si a culturii scazute in tarile musulmane nu este numai de neacceptat dar nu este islamic.Invatand femeile sa scrie si sa citeasca nu le va indeparta de la islam(trist,dar multi cred asta).Chiar mai mult,o femeie care stie sa scrie si sa citeasca este un punct central al islamului
    si este un lucru valoros pentru familia ei si pentru ummah.
    Sustinerea invatarii femeilor si islamizarea poate fii facuta chiar si in propria ta casa doar asigurandu-te ca partea feminina a familiei tale va avea parte de profesori si meditatori femei care le va invata sa citeasca si sa scrie si nu numai cum ar fii citirea despre bazele islamului(Quran,seerah,fiqhetc)
    De asemenea asigura-te ca locuinta ta este o biblioteca buna cu carti despre islam benefice pentru toti membrii familiei.
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

  3.  
    #3
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    7.Lauda femeile
    Acesta este un pas mic dar rezultatele pot fii inestimabile.In societati unde femeile si munca lor casnica "traditionala" sunt ori ignorate ori subapreciate ,laudand femeile pentru ceea ce fac este o modalitate sa le aminteasca ca sunt membrii valorosi a muncii casnice si a societatii.Munca lor nu este in zadar si inshAllah ele vor fii rasplatite atata in viata asta cat si in urmatoarea.Atitudinea pozitiva trebuie mereu accentuata.
    8.Trateaza-ti fiicele asa cum a facut-o profetul sallahu aleyhi wa salam
    Profetul nostru sallahu aleyhi wa salam niciodata nu si-a batut fetele ,nu le-a insultat sau umilit.Ele au fost singurii copii ai lui ramasi in viata si nu a avut nici un baiat care sa traiasca mai mult decat de varsta copilariei.Asta se intampla intr-un timp in care oamenii obisnuiau sa isi ingroape de vii fetitele abia nascute si dispretuiau fetele si femeile.
    Acesta este cel mai bun exemplu pentru tatii din ziua de azi.Este greu uneori sa nu se favorizeze baieteii mai mult decat fetitele cand exista multa presiune sa fie cineva care sa duca numele familiei mai departe de exemplu.Dar aminteste-ti de exemplul profetului sallahu aleyhi wa salam si aminteste-ti de ziua judecatii de apoi ,numele tau de familie nu va conta catusi de putin pentru Allah.Numai de credintele tale si faptele tale Ii va pasa lui Allah.
    9.Foloseste-ti autoritatea.
    Daca te afli intr-o pozitie mai inalta in societate atunci foloseste-ti influenata pentru a schimba atitudinea neislamica in privinta femeilor.De ce nu scrii scrisori ziarelor sau articole despre acest subiect?De ce nu tii seminare despre drepturile femeilor la locul tau de munca?
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

  4.  
    #4
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    al salam aleykum wa rahmatu Allah wa barakatuh
    cam atata am avut de spus despre acest subiect...este mult de vorbit am vrut sa scriu mai pe scurt...sper ca v-a placutinshAllah
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

  5.  
    #5
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    373
    Thanked
    1
    Rep Power
    410
    MashaAllah foarte frumos Anna, dar vezi tu eu cred ca o mare parte din vina o au chiar femeile.eu mereu ii studiez cand ma duc in Syria, si vad ca chiar daca mama a suferit cand a fost tanara, il invata pe baiat cam aceleasi obiceiuri VEZI SA NU FACA NEVASTA-TA AIA SI CEALALTA, VEZI CA NU TREBUIE SA STIE TOT, VEZI CA DACA II DAI PREA MULT NAS TI SE URCA IN CAP ... si lista poate continua.daca cand era tanara si plangea si le spunea copiiilor VOI SA NU FACETI ASA CAND VETI FI MARI, cand ajung sa se insoare ii scolesc CUM SA FIE BARBATI cu sotiile lor. auzi mereu MASHAALLAH UITE ALA CE FEL O TRATEAZA PE SOTIA LUI SI EA NU ZICE NICI PSSS, MASHAALLAH CE FEMEIE, DAR A TA ARE DE TOATE SI TOT NU-I CONVINE. acolo sunt date exemplele negative sa zic asa, ca uite ala e barbat cu nevasta-sa. dar niciodata nu am auzit pe careva sa zic MASHAALLAH CE FRUMOS SE POARTA ALA CU NEVASTA-SA, nu, din contra ala e privit ca un prost, ca la ala nevasta-sa e barbat in casa. pe acolo nu se spune ca sotul ajuta in casa (asta in cazul in care o face), ba din contra in fata altora sta tolanit pe canapea si NEVASTA ADU AIA, FA CEALALTA si sa vezi ce admirat este, pe cand profetul saws isi ajuta sotiile mereu si nu-i era rusine sa o zica. la mine cand a venit soacra-mea si a facut sotul meu mancare ne-a tras o intepatura razand ASA DRAGUL MAMEI, TE-AM CRESCUT SA FII DOAMNA IN CASA, si cu intepatura a ramas, ca si barbatu-su de multe ori e doamna in casa, dar vezi pentru ea e bine, si pentru mine nu e, ca fiu-su nu e destul de barbat. deci femeile se cam complac in situatia asta, si de multe ori barbatii nu pot schimba ceva pana nu se schimba ele intai.
     
     

  6.  
    #6
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    Quote Originally Posted by amoodia View Post
    MashaAllah foarte frumos Anna, dar vezi tu eu cred ca o mare parte din vina o au chiar femeile.eu mereu ii studiez cand ma duc in Syria, si vad ca chiar daca mama a suferit cand a fost tanara, il invata pe baiat cam aceleasi obiceiuri VEZI SA NU FACA NEVASTA-TA AIA SI CEALALTA, VEZI CA NU TREBUIE SA STIE TOT, VEZI CA DACA II DAI PREA MULT NAS TI SE URCA IN CAP ... si lista poate continua.daca cand era tanara si plangea si le spunea copiiilor VOI SA NU FACETI ASA CAND VETI FI MARI, cand ajung sa se insoare ii scolesc CUM SA FIE BARBATI cu sotiile lor. auzi mereu MASHAALLAH UITE ALA CE FEL O TRATEAZA PE SOTIA LUI SI EA NU ZICE NICI PSSS, MASHAALLAH CE FEMEIE, DAR A TA ARE DE TOATE SI TOT NU-I CONVINE. acolo sunt date exemplele negative sa zic asa, ca uite ala e barbat cu nevasta-sa. dar niciodata nu am auzit pe careva sa zic MASHAALLAH CE FRUMOS SE POARTA ALA CU NEVASTA-SA, nu, din contra ala e privit ca un prost, ca la ala nevasta-sa e barbat in casa. pe acolo nu se spune ca sotul ajuta in casa (asta in cazul in care o face), ba din contra in fata altora sta tolanit pe canapea si NEVASTA ADU AIA, FA CEALALTA si sa vezi ce admirat este, pe cand profetul saws isi ajuta sotiile mereu si nu-i era rusine sa o zica. la mine cand a venit soacra-mea si a facut sotul meu mancare ne-a tras o intepatura razand ASA DRAGUL MAMEI, TE-AM CRESCUT SA FII DOAMNA IN CASA, si cu intepatura a ramas, ca si barbatu-su de multe ori e doamna in casa, dar vezi pentru ea e bine, si pentru mine nu e, ca fiu-su nu e destul de barbat. deci femeile se cam complac in situatia asta, si de multe ori barbatii nu pot schimba ceva pana nu se schimba ele intai.


    asa este...ai mare dreptate....depinde si de femeie sa isi ceara drepturile in totalitate dar si de barbat ....
    sunt multe femei care daca lor le-au fost greu trebuie sa le fie si la nurori...
    al hamdu li Allah ca soacra e romanca si stie ce inseamna inceputuri si respect si al hamdu li Allah ca l-a educat pe sotul meu intr-un mod extraordinar...Allah sa o rasplateasca
    problema este ca multe dinb diverse motive nici nu isi stiu drepturi si asta e intr-adevar trist
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Replies: 2
    Last Post: 03-05-2010, 02:11 AM
  2. Intrebare
    By Mariyah in forum Bucataria
    Replies: 74
    Last Post: 04-26-2007, 06:02 PM
  3. exemple demne de urmat
    By maryam in forum Islamul
    Replies: 27
    Last Post: 03-12-2007, 01:18 AM
  4. 24 de sfaturi pentru un ten perfect
    By Anna in forum Frumusetea rasaritului
    Replies: 5
    Last Post: 07-08-2006, 11:37 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •