Notices
 
Results 1 to 8 of 8
  1. fazanul cel vestit 
    #1
    Harnic
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    194
    Thanked
    7
    Rep Power
    235
    V-am promis ca va scriu cum reusesc sa-l gatesc.
    Azi s-a intamplat si asta si fazanul meu a ajuns in oala.
    Am facut o supa cu aceleasi ingrediente ca la supa de gaina:morcov,patrunjel(radacina si frunza)telina,putina gulie, ceapa putin usturoi,piper boabe cam atat.
    Era gustoasa si usoara.

    Prepelitele le-am prajit aseara tarziu pe la 19.30 Din pacate asa tarziu eu nu mai mananc.Ce era sa fac, asa tarziu a venit sotul acasa.
    El le-a mancat,nu prea a fost incantat de gustul lor.
    Doar atat mi-a spus: ca daca a-si putea le-asi scimba cu pui prajit.
     
     

  2.  
    #2
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Quote Originally Posted by ema View Post
    Doar atat mi-a spus: ca daca a-si putea le-asi scimba cu pui prajit.
     
     

  3.  
    #3
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    Sa te pup EMA, astea se gatesc special iubita,preperitele sun ele gainuse micute dar nu se gatesc ca un si puiul!

    PREPELITA LA TAVA

    Pentru 10 portii: o prepelita la portie sau una la doua portii; 100 g unt, foi de vita, 100 g slanină, piper, sare, dupa gust, 400 ml supa.

    Preparare:
    prepelitele se prepara proaspete (nu se fezandeaza).
    Se jumulesc, se trec prin flacara, se sterg, se scot intestinele, maruntaiele si plaminii care se arunca, oprind numai ficatul care se introduce in prepelita curatata.
    Se sareaza, si se condimenteaza cu piper pisat, apoi se inveleste fiecare prepelita intr-o frunza de vita, unsa cu grasime, peste care se pune o felie de slanina foarte subtire si lata, care sa cuprinda in intregime pasarea.
    Se leaga cu ata si se infig in frigare sau se pregatesc la cuptor. Prepelitele astfel pregatite se asaza intr-o tava unsa cu unt si se introduc intr-un cuptor bine incins. Se frig inabusit cca 20 minute. Intre timp se stropesc cu grasimea din tava.
    Cind sint gata, se scot din tava, se indeparteaza slanina si foile de vita si se asaza in vasul de servire (portionate) mentinindu-se la cald pina la servire.
    Sosul rezultat se strecoara peste friptura. Se asaza pe platou cu pieptul in sus. In lipsa de slanina, prepelitele se pot inabusi invelite in hirtie mai groasa, unsa cu unt. Se servesc cu garnitura de orez sau cartofi.




    POFTA MARE!!!
     
     

  4.  
    #4
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Fetele,dar unde este subiectul emei in care cerea un sfat despre fazan ca eu il urmaream sa vad cine stie despre "maritime",care-s halal si care-s haram.
    Acum nu-l mai gasesc!
     
     

  5.  
    #5
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Quote Originally Posted by hannen View Post
    Fetele,dar unde este subiectul emei in care cerea un sfat despre fazan ca eu il urmaream sa vad cine stie despre "maritime",care-s halal si care-s haram.
    Acum nu-l mai gasesc!

    http://www.rasarit.com/vb/showthread.php?t=994


    Uite aici,Hannen...a fost mutat la "Islam",poate datorita faptului ca atinge subiectul halal/haram,deci religie.
     
     

  6.  
    #6
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Bebe,multumesc!
    M-am uitat azi si am zis ca am orbit de tot,nu mai gaseam mai nimic din ce cautam...
     
     

  7.  
    #7
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Quote Originally Posted by hannen View Post
    Bebe,multumesc!
    M-am uitat azi si am zis ca am orbit de tot,nu mai gaseam mai nimic din ce cautam...

    cu placere,Hannen
    si te rooog...nu te mai agita,nu mai fi suparata
     
     

  8.  
    #8
    Harnic
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    194
    Thanked
    7
    Rep Power
    235
    Quote Originally Posted by gabriela guettat View Post
    Sa te pup EMA, astea se gatesc special iubita,preperitele sun ele gainuse micute dar nu se gatesc ca un si puiul!

    PREPELITA LA TAVA

    Pentru 10 portii: o prepelita la portie sau una la doua portii; 100 g unt, foi de vita, 100 g slanină, piper, sare, dupa gust, 400 ml supa.

    Preparare:
    prepelitele se prepara proaspete (nu se fezandeaza).
    Se jumulesc, se trec prin flacara, se sterg, se scot intestinele, maruntaiele si plaminii care se arunca, oprind numai ficatul care se introduce in prepelita curatata.
    Se sareaza, si se condimenteaza cu piper pisat, apoi se inveleste fiecare prepelita intr-o frunza de vita, unsa cu grasime, peste care se pune o felie de slanina foarte subtire si lata, care sa cuprinda in intregime pasarea.
    Se leaga cu ata si se infig in frigare sau se pregatesc la cuptor. Prepelitele astfel pregatite se asaza intr-o tava unsa cu unt si se introduc intr-un cuptor bine incins. Se frig inabusit cca 20 minute. Intre timp se stropesc cu grasimea din tava.
    Cind sint gata, se scot din tava, se indeparteaza slanina si foile de vita si se asaza in vasul de servire (portionate) mentinindu-se la cald pina la servire.
    Sosul rezultat se strecoara peste friptura. Se asaza pe platou cu pieptul in sus. In lipsa de slanina, prepelitele se pot inabusi invelite in hirtie mai groasa, unsa cu unt. Se servesc cu garnitura de orez sau cartofi.




    POFTA MARE!!!

    Merci pentru reteta!

    Oricum eu faceam supa din el.Aveam trei fazanuri .Aripile si pulpitele le-am prajit in ulei incins.Din restul am facut o supa.
    Sa-ti spun sincer indiferent cum a-r fi fost gatit tot fazan ramane.
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •