Notices
 
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 11
  1. foul- cum il pregatesc? 
    #1
    Deosebit
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    321
    Thanked
    0
    Rep Power
    358
    Am cumparat foul boabe(la punga,nu la cutie) si am nevoie de retete.Urgent,daca se poate,ca e in oala cu apa,la inmuiat. Voi cum il pregatiti?
     
     

  2.  
    #2
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562
    Myryam eu le fac normal ca orice fasole Nu am o reteta speciala pentru ele Poate te ajuta altcineva.
    من قبله من يحمل حياتي في يديه
     
     

  3.  
    #3
    Deosebit latifa's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    868
    Thanked
    0
    Rep Power
    905
    Myryam.foulul trebuie lasat la inmuiat mult timp.Eu il las o noapte intreaga,dupa care il pun la fiert.Si trebuie fiert ff mult,pana se inmoaie boabele.Apoi scoti foul cu tot cu putina apa ,pui usturoi,chimen,coriandru,rosii si ardei taiati cubulete,eu mai pun si ceapa taiata marunt,mai ales de aia verde,patrunjel , sare si suc de lamaie si pe deasupra ulei de masline.Mie asta imi place cel mai mult si ii spun foul in sos acrisor.
    Alta reteta este cu tahine,adica ulei de susan .Foulul cu putina apa din care a fiert se amesteca cu iaurt si tahine,se adauga usturoi si condimentele de mai sus.
    Sau poti sa faci pasta foul.Boabele fierte la dai prin mixer,adaugi usturoi si aceleasi condimente.Sper ca nu am ajuns prea tarziu.Pofta buna.
     
     

  4.  
    #4
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Quote Originally Posted by latifa View Post
    Myryam.foulul trebuie lasat la inmuiat mult timp.Eu il las o noapte intreaga,dupa care il pun la fiert.Si trebuie fiert ff mult,pana se inmoaie boabele.Apoi scoti foul cu tot cu apa ,pui usturoi,chimen,coriandru,rosii si ardei taiati cubulete,sare si pe deasu0pra ulei de masline.Mie asta imi ploace cel mai mult.
    Alta reteta este cu tahine,adica ulei de susan .Foulul cu putina apa din care a fiert se amesteca cu iaurt si tahine,se adauga usturoi si condimentele de mai sus.
    Sau poti sa faci pasta foul.Boabele fierte la dai prin mixer,adaugi usturoi si aceleasi condimente.Sper ca nu am ajuns prea tarziu.Pofta buna.

    LAtifa mie imi place mai mult cu tahina
     
     

  5.  
    #5
    Deosebit latifa's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    868
    Thanked
    0
    Rep Power
    905
    Imannika,eu nu ma pot abisnui cu cel cu tahine,nu stiu de ce.Am uitat sa adaug niste chestii,ma duc sa vad daca se mai poate.

    Gata,am mai completat ce am uitat.
     
     

  6.  
    #6
    Deosebit
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    321
    Thanked
    0
    Rep Power
    358
    Multumesc mult de retete.Latifa,l-am lasat cam putin la inmuiat si parca nu s-a fiert cum trebuie,boabele au ramas un pic tari.L-am bagat la frigider si o sa-l mai fierb maine.Am luat doar cateva linguri de boabe si am facut un fel de salata,dar fara usturoi(am pus rosii,ardei,patrunjel tocat,ulei si otet).A iesit foarte bun.O sa incerc si cu tahine,ca am un borcan,n-am prea consumat din el,am pus doar la salata de vinete.
     
     

  7.  
    #7
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    Quote Originally Posted by myryam View Post
    Multumesc mult de retete.Latifa,l-am lasat cam putin la inmuiat si parca nu s-a fiert cum trebuie,boabele au ramas un pic tari.L-am bagat la frigider si o sa-l mai fierb maine.Am luat doar cateva linguri de boabe si am facut un fel de salata,dar fara usturoi(am pus rosii,ardei,patrunjel tocat,ulei si otet).A iesit foarte bun.O sa incerc si cu tahine,ca am un borcan,n-am prea consumat din el,am pus doar la salata de vinete.

    sa ne spui maine cum a iesit...
    mie nu imi place foul nu ma omor dupa el....desi sotu...ar manca incontinuu....am auzit ca e cam pretentios e bun rau daca e gatit bine
    spor la treaba
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

  8.  
    #8
    Harnic
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    194
    Thanked
    7
    Rep Power
    235
    Foul,foul ,foul!!
    La noi e sarbatoare cand se mananca foul.
    Spun asta deoarece noi mancam foul doar atunci cand sotul ramane acasa din cauza cepii.
    De obicei noi mancam foul din cutie fiert gata.
    Am o prietena araboaica care spune ca ei i-i place uscat si ea i-l fierbe.
    Mi-a spus ca-l inmoaie o zi dupa care i-l fierbe pana se inmoaie.Inparte in parti si le congeleaza.
    Cu o zi iainte de a-l prepara scoate o portie.
    Mie intr-un singur mod i-mi place si aceasta mancare favorita mie numai sotul o face.Mi-e nu-mi iese asa bun.
    Piseaza usturoi,pune zeama de lamaie,tahine si amesteca pana devine cremos ca smantana, cu ajutorul zemi din foul(tahine cu lamaia se ingroasa de aceia este necesar putina zeama din foul)toarna foulul peste aceasta crema, amesteca totul.
    Deasupra presara,boia de ardei, camun si ulei de masline.
    Servim cu ceapa!ceapa noua verde e ideala

    Pofta mare!!
     
     

  9.  
    #9
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Quote Originally Posted by ema View Post
    Foul,foul ,foul!!
    La noi e sarbatoare cand se mananca foul.
    Spun asta deoarece noi mancam foul doar atunci cand sotul ramane acasa din cauza cepii.
    De obicei noi mancam foul din cutie fiert gata.
    Am o prietena araboaica care spune ca ei i-i place uscat si ea i-l fierbe.
    Mi-a spus ca-l inmoaie o zi dupa care i-l fierbe pana se inmoaie.Inparte in parti si le congeleaza.
    Cu o zi iainte de a-l prepara scoate o portie.
    Mie intr-un singur mod i-mi place si aceasta mancare favorita mie numai sotul o face.Mi-e nu-mi iese asa bun.
    Piseaza usturoi,pune zeama de lamaie,tahine si amesteca pana devine cremos ca smantana, cu ajutorul zemi din foul(tahine cu lamaia se ingroasa de aceia este necesar putina zeama din foul)toarna foulul peste aceasta crema, amesteca totul.
    Deasupra presara,boia de ardei, camun si ulei de masline.
    Servim cu ceapa!ceapa noua verde e ideala

    Pofta mare!!

    LA mine soacra pune deasupra tahina sa o vad , ca taaaaaaaaaaarrreeeee imi mai place, sotul nu iubeste cu tahine si mananca cu zibda si tot e gustos.
     
     

  10.  
    #10
    Harnic
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    194
    Thanked
    7
    Rep Power
    235
    Quote Originally Posted by imanikka View Post
    LA mine soacra pune deasupra tahina sa o vad , ca taaaaaaaaaaarrreeeee imi mai place, sotul nu iubeste cu tahine si mananca cu zibda si tot e gustos.
    Nici sotului nu-i prea place cu tahina spune ca e grea asa, e musai sa manance ca eu altfel nu mananc foul. si doar asa mananc daca o face el.


    De multe ori, amestec tahina cu miere de albine si mananc cu pita.
     
     

Page 1 of 2 12 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •