Notices
 
Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 11 to 20 of 38
  1. Musulmancă în atenţia Consiliului Naţional pentru Combaterea Discriminării 
    #1
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    Membrii Consiliului Naţional pentru Combaterea Discriminării (CNCD) au demarat o anchetă în cazul tinerei de religie musulmană care a fost împiedicată să facă baie într-unul dintre ştrandurile termale din judeţul Arad, în costum de baie tradiţional.

    Potrivit celor declarate de Adrian Cămărăşan, membru în consiliul director al CNCD, investigaţiile au la bază o autosesizare după articolele apărute în mass-media. „Am sosit la Arad pentru a discuta cu toate părţile implicate în acest caz. Informaţiile adunate de noi vor face obiectul unui raport care va fi dezbătut de colegiul director, iar dacă se va hotărî că este vorba despre discriminare avem posibilitatea să aplicăm sancţiuni contravenţionale“, a precizat Adrian Cămărăşan.

    Acesta a mai adăugat că patronul bazei de agrement din localitatea Şofronea riscă o amendă cuprinsă între 2 şi 40 de milioane de lei vechi, în cazul în care Consiliul Naţional pentru Combaterea Discriminării va emite o hotărâre din care să reiasă că acesta se face vinovat de discriminare.

    „Acesta este primul caz de acest gen din România, ancheta fiind foarte delicată pentru că avem de a face cu două culturi diferite, iar în acest moment asistăm la o aşa zisă «islamofobie» în toată lumea, verdictul în acest caz nefiind deloc uşor de dat“, a mai adăugat Cămărăşan. Hotărârea emisă de Consiliul Naţional pentru Combaterea Discriminării va putea fi folosită de femeia musulmană ca probă în instanţă.

    Sherin Diaa, este adepta religiei islamice şi locuieşte de câţiva ani în Arad împreună cu familia. Insoţită de doi trei copii ai săi şi de o prietenă, femeia a vrut să facă baie în costumul ei de baie tradiţional, care este format din pantaloni lungi şi o bluză cu mâneci, fapt care a deranjat-o pe administratoarea bazei de agrement de la Şofronea. Sherin Diaa a fost scoasă cu ţipete atât din bazin cât şi din incinta bazei de agrement. Aceasta intenţionează să intenteze proces patronului ştrandului, Daniel Negrea, pe motiv că a a fost agresată verbal şi umilită în public de faţă cu cei doi copii minori.

    In replică, Daniel Negrea, patronul ştrandului, şi preşedintele Fundaţiei creştine „Humanitas Gura Popii“ a susţinut că femeia nu avea ce căuta cu un astfel de costum de baie la ştrand şi că acest lucru ar putea degenera, oamenii fiind tentaţi să intre cu hainele de pe stradă în bazine.

    Patronul bazei de agrement de la Şofronea este şi consilier judeţean, ales la alegerile locale din 2004 pe listele Paridului Democrat.

    sursa:http://2005.informatia.ro/Article110274.phtml
    Last edited by Mariyah; 08-30-2006 at 02:08 PM. Reason: o mica modificare
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

  2.  
    #11
    Harnic nour al huda's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    177
    Thanked
    7
    Rep Power
    214
    Nu are VOIEEEEEEEE!
    Acolo pot fi barbati si femei in bikini, pe care ea ii vede.....si copii sai ii vede.....asa ca educatia lasa de dorit!
    Mi s-ar parea de neacceptat ca baietelul meu de 10 ani sa se uite la sutiene care mai decare ...mai decoltate si la tanga , in toata splendoarea lor, si mai ales mi s-ar parea inacceptabil ca fetita sa se uite la barbati straini in chiloti.................

    In astfel de locuri, chiar daca suntem acoperite, parerea mea este ca nu avem ce sa cautam. Exista in tarile musulmane ,locuri speciale, unde au acces numai femeile.........dar pana acolo, chiar daca copii isi doresc , eu cred ca este bine sa ne abtinem.Cat despre hainele care le-ai postat...cel putin ultima, mi se pare uluitor de sexi , mai ales dupa ce iesi din apa si se muleaza pe corp.......provocator.
    In rest.......nu stiu ce sa zic , dar nu avea ce sa caute acolo, asta e categoric.
    FARA NICI-O INDOIALA,RELIGIA LUI ALLAH ESTE CEA MAI BUNA SI DREAPTA"
     
     

  3.  
    #12
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Quote Originally Posted by nour al huda View Post
    Nu are VOIEEEEEEEE!
    Acolo pot fi barbati si femei in bikini, pe care ea ii vede.....si copii sai ii vede.....asa ca educatia lasa de dorit!
    Mi s-ar parea de neacceptat ca baietelul meu de 10 ani sa se uite la sutiene care mai decare ...mai decoltate si la tanga , in toata splendoarea lor, si mai ales mi s-ar parea inacceptabil ca fetita sa se uite la barbati straini in chiloti.................

    In astfel de locuri, chiar daca suntem acoperite, parerea mea este ca nu avem ce sa cautam. Exista in tarile musulmane ,locuri speciale, unde au acces numai femeile.........dar pana acolo, chiar daca copii isi doresc , eu cred ca este bine sa ne abtinem.Cat despre hainele care le-ai postat...cel putin ultima, mi se pare uluitor de sexi , mai ales dupa ce iesi din apa si se muleaza pe corp.......provocator.
    In rest.......nu stiu ce sa zic , dar nu avea ce sa caute acolo, asta e categoric.
    Allah stie mai bine. Este de nediscutat ca daca ai fi intr-o tara musulmana nu s-ar fi intamplat nimic din toate astea . SUnt de acord cu tine Nura , dar ce -copii in tarile occidentale pe strada vad mai putine? Intr-o fusta care i se vad bikinii , etc... Nu cred ca asta o fi cauza. In fine fiecare cum crede ca-i mai bine. Putine familii musulmane pleaca la mare in Rom? Gata .. nu mai vorbesc...
     
     

  4.  
    #13
    Deosebit latifa's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    868
    Thanked
    0
    Rep Power
    905
    As dori sa mai adaug ceva.In tarile islamice sunt plaje separate pt femei si barbati.Si ,pana si acolo femeile intra imbracate,adica in costumele de baie pe care voi le numiti islamice.De ce,daca sunt numai femei acolo?Sau de ce,daca lor oricum nu li se vede pielea,nu au voie pe aceeasi plaja cu barbatii?Pt ca acele haine se muleaza si deja se vad toate formele.

    Si acum haideti sa fim seriosi,de unde era sa stie lumea ca acea costumatie era de fapt costum de baie?
     
     

  5.  
    #14
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Quote Originally Posted by latifa View Post
    As dori sa mai adaug ceva.In tarile islamice sunt plaje separate pt femei si barbati.Si ,pana si acolo femeile intra imbracate,adica in costumele de baie pe care voi le numiti islamice.De ce,daca sunt numai femei acolo?Sau de ce,daca lor oricum nu li se vede pielea,nu au voie pe aceeasi plaja cu barbatii?Pt ca acele haine se muleaza si deja se vad toate formele.

    Si acum haideti sa fim seriosi,de unde era sa stie lumea ca acea costumatie era de fapt costum de baie?
    Da latifa ai dreptate Asat in cazul in care esti intr-o tara musulmana.Dar in Ro ,chiar daca tu stai pe plaja imbracata conform normelor islamice si nu faci o baita in mare , oricum copii tai vad ceea ce nu ar trebui sa vada , chiar daca mama lor este imbraca in abaya. Atunci trebuie sa economisim bani si sa plecam intr-o tara musulmana ca sa ne petrecem vacanta.Dar copii sunt capriciosi Spune-le nu s-apoi

    Si acceasi intrebare si ptr barbatii care se duc cu sotiile la mare .In jurul lor numai fete care si mai de care, astfel fac ochii pacate. Si chiar acuma sin intr-o tara musulmana , plajele sunt pline de turisti ,dar cele ptr musulmani nu sunt atat de curate Asta e...
     
     

  6.  
    #15
    Deosebit latifa's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    868
    Thanked
    0
    Rep Power
    905
    Quote Originally Posted by imanikka View Post
    Da latifa ai dreptate Asat in cazul in care esti intr-o tara musulmana.Dar in Ro ,chiar daca tu stai pe plaja imbracata conform normelor islamice si nu faci o baita in mare , oricum copii tai vad ceea ce nu ar trebui sa vada , chiar daca mama lor este imbraca in abaya. Atunci trebuie sa economisim bani si sa plecam intr-o tara musulmana ca sa ne petrecem vacanta.Dar copii sunt capriciosi Spune-le nu s-apoi

    Si acceasi intrebare si ptr barbatii care se duc cu sotiile la mare .In jurul lor numai fete care si mai de care, astfel fac ochii pacate. Si chiar acuma sin intr-o tara musulmana , plajele sunt pline de turisti ,dar cele ptr musulmani nu sunt atat de curate Asta e...
    Stiu,Imaikka,dar daca si in plaja speciala pt femei tot trebuie sa fii imbracata,atunci e clar ...........Dar aici se discuta alta problema.....adica cine sa fie tras la raspundere,si e clar din nou......desi nu erau necesare vorbele urate.
    Si mai apare inca o problema.......din dorinta de a apara o surioara putem crea multe discutii despre Islam si apoi oamenii sa se indoiasca de Islam.Intelegi ce vreau sa zic?
     
     

  7.  
    #16
    Harnic Iman3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    233
    Thanked
    2
    Rep Power
    270
    Salamu alaikum!
    daca imi permiteti as vrea sa imi exprim si eu punctul de vedere fara a dori sa il impun cuiva sau sa combat pe cineva.
    O fac pentru ca sunt una dintre mamicile "inconstiente" care isi duce copii la mare. revin asupra acestui subiect si a motivatiilor.
    Vreau sa incep cu a combate o idee cu care nu sunt de acord DELOC.
    Am mai avut o discutie pe aceasta tema cu o surioara tare draga mie chiar zileel acestea.
    Faptul ca ce vad copiii la mare sau strand ... e discutabil, pentru ca ei vad oricum pe strada si in locurile publice pe care le frecventam. Pe de alta parte o spun din experienta ca ei sunt atat de absorbiti de jocurile lor incat .. cel putin ai mei nici nu prea observa ce se intampla in jur.
    Aici e foarte mult de spus si tema cred eu e f complexa caci in momentul in care ai ales sau ai fost constarns sa traiesti intr-o tara neislamica trebuie sa stii sa traiesti si sa iti asumi acest mod de viata... sa mergi pe sarma cum s-ar spune. Nu poti feri copilul la nesfarsit de anumite aspecte pentru ca mai devreme sau mai tarziu va lua contact cu ele si va fi bulversat.
    e ca o boala pentru care copilul din timp isi dexvolta anticorpi.
    Mai bine sa educi copilul cat mai devreme sa discearna intre bine si rau si sa inteleaga acel rau de ce e rau? decat sa te prefaci ca nu exista.
    repet: este un risc asumat pentru noi cei care am ales sau am fost constarnsi sa traim aici.
    Haideti sa vb la obiect ca s anu dau senzatia ca bat apa in piua.
    Eu asimilez prost calciu si se pare ca am transmis chestia asta si celor 3 copii ai mei. Din pacate am ajuns la aceasta concluzie acum. Cand baiatul meu a inceput sa dea primele semne nu m-am alarmat nestiind cum stau lucrurile.
    Bun! Cand am pus hijab acum 7 ani, bineinteles ca am renuntat si la plaja ( ma refer la mersul la plaja cu copilul) . O vara intreaga stat in casa la varsta cand acest copil avea nevoie de aerul sanatos de mare de soare si de... nu o sa incep acum sa insir beneficiile mersului la mare.
    Lucruri au continuat ... acum baiatul meu in varsta de 17 ani are strnul infundat si al hamdulillah ca nu este in faza in care sa aiba probleme respiatorii sau cardiace desi am tremurat pe la usile medicilor pana ne-am dat seama ca problema este doar de ordin estetic. La anii lui nu se mai poate corecta nimic.
    Mi-am zis asta este ce sa mai fac acum .. al hamdulillah! Nu mai vorbesc de implicatiile de ordin psihologic si emotionale pentru ca el este complexat din aceasta cauza si niciodata nu sta fara tricou... etc.
    A trecut aparent desi ma doare sufletul cand il vad - (f rar) iesind infasurat in cate un prosop de la baie, repede repede fuga la tricou sa se imbrace.

    Nu o mai lungesc. trec mai departe. fetita cea mare de 4 ani si ea aceeasi problema si cea mica la fel... Intotdeauna am dat f mare atentie alimentatiei si profilaxiei rahitismului fiind patita de acum cu baiatul. Plimbarile la soare... cum dadea soarele un pic copiii mei erau in parc cu manecutele ridicate si daca temperatura imi permitea si cu pantalonii ridicati cat se poate. Cu toate acestea aceeasi problema. Deja cand ma uit la pieptul fetitei celei mari si vad ca si coastele ei se evazeaza ... Am zis GATA!
    Am reusit in cele din urma sa merg la o doctorita f buna, apoi la un chirurg ortoped de copii si nu in ultimul rand musulman si am inteles cum stau lucrurile.
    Copii astia au nevoie de soare si de mers pe nisip si prin apa d emare, valurile sa s esparga pe burtica lor.
    Cea mica, mi-au spus medicii nici mai mult nici mai putin 60 de plaji cu expunere totala 3-6 ore pe zi.
    O familie pe care o stiu, musulmani cu aceeasi problema ca mine au ales sa pleteasca o femeie care sa duca baiatul la plaja continuu dmineata si seara si dupa o vara picoarele copilului s-au corectat ca inainte erau foaret curbate.
    Dau acest exemplu pentru ca aici da, doamna respectiva nu a ales sa maerga la plaja dar nu din teama de a-i fugi ochii pe bichinii cuiva ci pur si simplu nu poate s afaca fata domnia sa comentariilor si privirilor rautacioase sau poate doar curioase.
    Eu nu am cum sa platesc o femeie pentru asta iar sotul meu este mai mult decat ocupat asa ca daca am gresit Allah sa ma ierte si El Cel care le stie pe toate desigur ca imi cunoaste intentia , asha ca aceast avara am mers la plaja cu copiii mei si am resuit sa le fac celor mici aproape 30 de plaji pana acum. 60 ... este foaret mult.
    Cred ca nu poate s aisi inchipuie cineva ca pentru mine este simplu sau placut ... dar al hamdulillah... Ma duc foarte aproape de apa ca altfel nici nu as rezista de caldura si stau si fac castele de nisp cu fetele si tot asha.
    Vara asta am intrat si in apa pentru ca fetele au crescut si vor sa se joace si de ce ele sa fie private de ceva la care alti copii au acces?
    Am o abaie larga, neagra si pantaloni pe dedesubt (sotul meu a spus ca e mai bine cu panataloni ca in apa se ridica abaya si asha este) si nu intru foarte departe caci ele sunt mici... poate s aimi ajunga apa la baxin si cand ies am grija sa storc bine abaya sau o innod in fatasi atunci cand o ia vantul ea se face ca un sac si se umfla nicidecum nu se lipeste si oricum cand ies din apa ma asez jos pe nisip si nimeni nu vede nimic.
    Acum s atrecem la partea cu ce vad si ce cred copiii?
    Copiii dupa cum am spus oricum vad si oricum isi pun inatrebari...
    Fetele mele initial m-au intrebat de c enu intru in apa? Le-am spus ca nu pot imbracata... logic au spus ca alte mamici se dezbraca...
    Le-am explicat ca daca ma dezbrac Allah ma va pedepsi ca o femeie muslim care il iubeste pe Allah nu are voie s anu il asculte.
    Nu e greu sa vorbesti unui copil s ainteleaga..... Dupa alte discutii pe care nu vi le mai redau.... cand o doamna avenit langa mine sa ma intrebe de curiozitate cum stau lucrurile cu mine ca deh! de ciudata sunt ciudata... realizez asta.... fata mea a intrebat-o : tu de ce stai dezbracata? nu ti-e frica de focul lui Allah? Femeia a zambit... dar era f incurcata.... Fetita mea nu doreste sa stea dezbracata dimpotriva si-a pregatit hijabul pentru gradinita si ma implora sa o las acoperita la gradinita ca ea vrea Allah sa fie multumit de ea.
    Cand mai vede cate o "deochetura" si i se lipesc ochii de ea spune "vai de capul ei! Audhu billahi min ash saitan ir ragim! Allah o sa fie nemultumit de ea si o sa ii inunde casa si o sa ramana fara mancare si ... etc ... ma rog.. ce e la gura ei..." si la sfarsit mai spune si cate un "Doamne fereste!"
    Am scris foaret mult caci e greu sa vorbesti de ceva atat de complex in 3 cuvinte.
    A! Am uitat sa adauga ca la vremea respectiva am intrebat o doamna f invatat in religie ( mashaAllah), sotia unui seckh care venise la Bucuresti si aceasta doamna desigur mi-a spus ca nu e indicat din cauza a ce vad copii asha cum spuneti si voi si ca oricum ultravioletele sunt in primele ore ale diminetii si asha este caci la orele la care eu merg pe plaja nu e asha de aglomerat si chiar nu e atat d egreu sa iti feresti copiii de scene si imagini ... nedorite.

    Parerea mea deci ca atat vreme cat mergi pentru placerea personala desigur ca nu e indicat... dar cande vorba de o necesitate... eu am ales sa merg si imi asum aceasta fapta si Allah sa ma ierte daca am gresit! Oricum copiii vor creste inshaAllah dara cesti primi ani sunt f importanti, si apoi marea si soarele si toate binefacerile sale sunt de la Allah PreaInnaltul pentru toti oamenii... noi insa am ales sa ne inchidem in casele noastre si ei... ceiallti se bucura de toate acestea.
    Repet este foarte mult de spus caci s anu credeti ca nu am uneori constiinta inacarcata dar cum am spus Allah stie mai bine ce e in inima mea si intentiile mele.
    In privinta doamnei din Arad, eu zic sa nu o condamnam pana nu stim ce cauta femeia aceea acolo si de ce si-a dus copiii la ape termale.
    In privinta costumului de baie islamic nici eu nu sunt de acord ... cred ca o basma ceva mai mare este chiar mai indicata ... nu stiu ce sa zic dar desi am fost pusa in situatie... nu am ales costumul.
    M-am lungit foarte mult cu acest mesaj si imi cer scuze daca am plictisit pe cineva.
     
     

  8.  
    #17
    Harnic nour al huda's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    177
    Thanked
    7
    Rep Power
    214
    Nu ai plictisit pe nimeni si adevarul este ca la tine e o situatie cu totul si cu totul speciala.
    In privinta dorintelor copiilor si a sti sa aleaga ce e bine si ce e rau.............aaaaaaaaa, eu sunt pentru protectie, atat cat este posibil, eventual, ii duc pe malul unui rau sau pe o plaja mai pustie, si tot nu ii amestec cu "ceilalti".
    In rest , esti o mamica de milioane si intentiile tale au fost altele cand te-ai dus cu copii la mare.......deci....

    Asa este, ar fi mai bine sa nu mai judecam .....cine stie care a fost intentia sa!!
    FARA NICI-O INDOIALA,RELIGIA LUI ALLAH ESTE CEA MAI BUNA SI DREAPTA"
     
     

  9.  
    #18
    Banned
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    714
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Iman 3

    Ai perfecta dreptate, copii au nevoie de soare si chiar unii adulti sunt sfatuiti de medic sa mearga la plaja. Eu am aceeasi problema cu asimilarea calciului si am auzit de n ori ca trebuie sa te expui la soare insa am ales sa nu o fac; adica am fost pe plaja anul asta intr-o tara islamica dar am stat imbracata cu pantalon si bluza lunga si larga, tot acelasi rezultat, soarele aproape ca nu m-a atins. Imi tot spun ca trebuie sa gasesc o solutie dar nici macar intr-o tara islamica nu a fost bine, plaja era plina de turisti, cu costum de baie si se uitau urat daca intrai in apa imbracata.

    Am intrat de cateva ori si m-am simtit f bine, alhamdulillah insa hainele se lipesc de corp oricum ai face; aveam o grija permanenta sa-mi trag bluza si nu era prea comod.

    Insa ce sa facem? sa ne incuiem in casa asa cum ai spus doar pt ca am ales sa fim musulmane? de ce unii se pot bucura de natura, de mare si soare iar altii nu? Nu este deloc corect, si noi in Ro nu avem posibilitate sa stam pe plaja privata doar pt femei, atunci ce facem? stam si ne uitam dupa gard?

    Parerea mea persoanala este ca putem merge la mare fara sa facem plaja sau fara sa ne bagam in apa la modul abuziv, trebuie doar putin curaj pt a infrunta privirile oamenilor si restul vine de la sine. Sa facem castele de nisip cu copiii si sa ne bucuram de ceea ce ALLAH a lasat pt toata lumea.

    Copiilor li se poate explica ce si cum iar ei vor intelege in final, sigur ar prefera asa decat sa stea in casa stiind ca altii se balacesc la strand.

    Poate ca dna din Arad trebuia sa intrebe pe cineva daca poate intra cu hainele in bazin insa nici aia nu au procedat corect in felul de comportare.

    Oricum ar fi, fiecare isi stie problemele si intentiile iar ALLAH stie mai bine decat toti. Mai bine sa ne abtinem de la acuzatii daca nu cunoastem motivatiile unei actiuni si sa nu sarim in sus spunand" e clar haram"

    Eu am inteles ca ALLAH a facut totul sa fie usor pt noi, de ce sa ne chinuim sa ne izolam si sa fim salbatici? Putem gasi o cale de mijloc inchALLAH

    Sper ca nu am suparat pe nimeni, este doar opinia mea si mi-o sustin
     
     

  10.  
    #19
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Iman
    Rania

    Foarte frumos ati vorbit...si mie una mi-a prins bine...sa stiu ce sa fac cand voi fi si eu pusa intr-o astfel de situatie

    BarakAllahou fik...si nici vorba de plictiseala...eu chiar as mai vrea sa citesc astfel de mesaje,pe cuvant de onoare
     
     

  11.  
    #20
    moderator daniela_muslimah's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Ýí ÑÇÓÇÑíÊ ;)
    Age
    37
    Posts
    675
    Thanked
    45
    Rep Power
    715

    Assalamu Alaykum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!..

    Intr-adevar, surioarelor.. nici eu nu sunt de acord cu "costumele de baie islamice"..

    tot se muleaza... si cred ca devine mai provocator asa...

    si atunci.. ce rost mai are?..

    daca oricum se vad toate formele?

    ~~~

    am fost si eu la mare anul trecut, cu mama...

    eu eram inca la liceu... si n-am putut sa-mi port hijab-ul la scoala... (acum.. Alhamdulillah.. Alhamdulillah.. ..)

    Insa atunci l-am purtat (in vacanta)... stateam cu mama mea... ea era in costum.. eu eram in Abaya si hijab pe plaja... si nu mi-era nici cald.. nici nimic.. mi-era foarte bine.. (era un loc ceva mai retras.. si nu stateam mult.. decat dimineata.. )

    insa am avut si eu o intamplare mai ciudata... cand incepuse sa mai vina lumea pe plaja acolo (nu era intr-o statiune "consacrata".. ... era la Constanta... chiar in oras) a venit la un moment dat un barbat sa se ratoiasca la mine: "de ce stai asa? Islamul! Islamul te forteaza!) ca e in negru s.a.m.d.... nu i-am zis nimic.. insa nici bine nu mi-a cazut... (si daca as avea de ales acum... cred ca nu m-as mai duce ... chiar daca e plaja mai retrasa _ singurul lucru ce-mi lipseste de-acolo e Adhan-ul.. )

    vara trecuta la mare a fost singurul loc in care am putut purta hijab-ul... (a fost mai complicat la mine in familie)... in Bucuresti nu-l puteam purta... dupa aceea am plecat la mama la tara si acolo a trebuit sa-l dau jos.... ...

    oricum.. Imanica, surioara...

    parerea mea e asa: ca in situatii cand e ceva necesar... eu cred ca nu-i gresit sa-i duci pe copiii tai la soare, daca au nevoie.... cand e foamete, pentru necesitate poti manca si carne de porc (daca nu e altceva de mancare si fara sa te lacomesti... corectati-ma unde gresesc)...

    Stiu ca profetul Muhammad (salla Allahu alayhi wa salam!) a lasat niste barbati sa poarte matase pentru ca aveau alergie la piele,... sau alt om a avut o problema cu nasul (nu mai tin minte exact... parca i s-a pus in cele din urma un nas din aur, nu?... cine stie mai bine sa completeze, va rog)...

    Din cate imi amintesc eu, "lucrurile oprite le ingaduie pe cele necesare"...

    ~~~

    Si eu ma gandesc de pe acum.. cum va fi cand voi avea si eu copiii mei (Insha'a Allah! ... ) sincer, imi doresc sa pot pleca in alta tara... printre musulmani, dar Allah stie cel mai bine... si El e cel Intelept...

    si eu cred ca nu e o metoda tocmai buna sa tii copilul ca intr-un clopot de sticla.. sa-l feresti de tot ce e in jurul lui... pana la urma tot o sa vada.... si cine stie cum reactioneaza?... cred ca e destul de delicat....

    Sa va binecuvanteze Allah Preainaltul pe voi toate, care va straduiti zi de zi sa va cresteti copiii in asemenea situatii...



    ...
    "Pentru aceia care raspund Domnului lor si implinesc Rugaciunea [As-Salat], iar pentru treburile lor [tin] sfat laolalta si dau Dania [Az-Zakat] din cele cu care ii inzestram." (Surat Ash-Shura_Sura "Sfatului" (42):38)
     
     

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. exemple demne de urmat
    By maryam in forum Islamul
    Replies: 27
    Last Post: 03-12-2007, 01:18 AM
  2. 24 de sfaturi pentru un ten perfect
    By Anna in forum Frumusetea rasaritului
    Replies: 5
    Last Post: 07-08-2006, 11:37 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •