Notices
 
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 28
  1. Pasaport cu hijab , se poate ? 
    #1
    Deosebit sara's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    770
    Thanked
    45
    Rep Power
    809

    Am deschis acest subiect , deoarece am o nelamurile . Se poate face pasaport cu hijab ? De ex, . matusa mea si-a facut acum 4 ani in Bucuresti , fara probleme . In vara , cand a vrut sa ii faca bunici , a intampinat probleme , au zis ca nu se poate . Ea a cerut sa-i fie arata o lege , din care sa se deduca ca nu poate sa poarte batic , persoana respectiva nestiind ce sa mai zica , si i-au facut poza cu batic . Cand au fost sa ridice pasaportul , au zis ca trebuie alta poza fara batic . Este adevarat ca nu putem sa purtam hijab in pasaport ? Bunica mea poarta batic , fiind crestina .
    Rog surorile care stiu sa-mi raspunda .
    Jazak Allah Khairen
    Only ALLAH can judge me !
     
     

  2.  
    #2
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    Quote Originally Posted by sara View Post

    Am deschis acest subiect , deoarece am o nelamurile . Se poate face pasaport cu hijab ? De ex, . matusa mea si-a facut acum 4 ani in Bucuresti , fara probleme . In vara , cand a vrut sa ii faca bunici , a intampinat probleme , au zis ca nu se poate . Ea a cerut sa-i fie arata o lege , din care sa se deduca ca nu poate sa poarte batic , persoana respectiva nestiind ce sa mai zica , si i-au facut poza cu batic . Cand au fost sa ridice pasaportul , au zis ca trebuie alta poza fara batic . Este adevarat ca nu putem sa purtam hijab in pasaport ? Bunica mea poarta batic , fiind crestina .
    Rog surorile care stiu sa-mi raspunda .
    Jazak Allah Khairen

    era o lege care cerea ca poza din pasaport sa fie facuta fara batic...de fapt sa nu ai capul acoperit sa se vada urechi etc
    dar acuma se poate....
    spune-i matusei tale sa stea linistita ca are voie....si salut-o
    al hamdu li Allah
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

  3.  
    #3
    Deosebit sara's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    770
    Thanked
    45
    Rep Power
    809

    Ana iubita , bunica mea a incercat la Bailesti acum 2 sapt , si nu i-au eliberat pasaportul , a trebuit sa faca alta poza fara batic , si sa mai plateasca vreo 3 lei noi , sau ceva de genul asta . Oricum mai astept raspunsuri .
    Only ALLAH can judge me !
     
     

  4.  
    #4
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    Quote Originally Posted by sara View Post

    Ana iubita , bunica mea a incercat la Bailesti acum 2 sapt , si nu i-au eliberat pasaportul , a trebuit sa faca alta poza fara batic , si sa mai plateasca vreo 3 lei noi , sau ceva de genul asta . Oricum mai astept raspunsuri .

    stiu ca la un moment dat in tabara s-a discutat si despre asta si dl kerim asa a spus ca de acuma incolo se poate
    de asta ti-am raspuns
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

  5.  
    #5
    Member rabiatiron's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    9
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    selamun aleykum , eu am fost si am facut buletinul si permisul de conducere cu hijjab si o sa ma duc sa fac si pasaportul am inteles ca acum sa dat voi sa faci pasaportul cu hijjab sa votat o lege in care zice .
     
     

  6.  
    #6
    Deosebit sara's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    770
    Thanked
    45
    Rep Power
    809

    Si poate sa-mi zica si mie cineva de unde pot face rost de legea asta ? , si de cand este in practica ?
    Jazak Allah Khairun
    Only ALLAH can judge me !
     
     

  7.  
    #7
    Member Amaly's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Age
    51
    Posts
    9
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Salam alikum am citit de problema de a se face poza de pasaport cu hijeab/batic.Aici la Iasi sunt mai multe fete care si-au facut poza cu hijeab.Depinde de dispozitia celor care fac poze.Asta e concluzia la care am ajuns.Ma surprinde ca au refuzat sa faca unei femei in virsta poza cu batic,sunt de-a dreptul stupizi.Eu nu inteleg mania asta de a se vedea urechile,ce treaba au ele?ca pina la urma cea care isi face poza acoperita inseamna ca asa umbla se deci cind trece granita tot acoperita va fi.
     
     

  8.  
    #8
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    La inceputul acestui an printr-o hotarare guvernamentala (nu lege!)
    s-a emis o prevedere in legea care reglementeaza regimul intocmirii actelor gen pasaport cf careia este interzis sa ai capul acoperit.
    Desi au existat tentative din partea comunitatii musulmane de a se abroga aceasta nu s-a reusit nimic pentru ca de fapt nu s-a intervenit acolo und ea trebuit.
    La initiativa Inaltului Sinod (pentru ca au existat memorii ale unor maicute nemultumite de aceasta situatie cel putin penibila) s-a abrogat aceata prevedere si acum cu voia lui ALLAH Ta`aala daca cultul religios caruia apartii o cere ,poti face poza acoperita(pe cap).

    Alhamdulillah.
    Nu cunosc exact actul care reglementeaza aceasta HG dar cred ca afost publicat luna trecuta in M Of.
    Asa ca poti sa-i spui matusii tai ca se poate adresa inclusiv la Oficiul Ptr Discriminari...
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  9.  
    #9
    Deosebit sara's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    770
    Thanked
    45
    Rep Power
    809
    :salam;
    InshaAllah o sa caut in Monitorul Oficial , dar din ce am inteles eu , asta depinde de cei de la Politie , in ce stare sunt . Allah A'lam . Dar nu mi se pare corect , incalca drepturile omului , daca au vrut sa faca asa ceva . Pai , omul este liber sa se imbrace cum vreau el , si tinand seama de religia fiecaruia . Daca este o tipa cheafa , de ex ? Doamne Fereste , dar daca este bolnava si nu are par , ca fac? Ii da baticul jos ? Sau daca mai sunt care poarta peruci , sau se vopsesc .
    Al Hamdulillah ya Rabb pentru ca ne-ai deschis ochi , si inima , si calea catre Tine , catre credinta , catre viata adevarata .
    Only ALLAH can judge me !
     
     

  10.  
    #10
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Daca este cheala ideal ar fi sa-si puna peruca tinad cont ca isi face un pasaport ce ii va servi o perioada destul de lunga de timp .Ce femeie isi doreste o poza in care sa apara cheala?Si nu va comenta nici un politist, eu zic k e un lucru f delicat.
     
     

Page 1 of 3 123 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Se Mai Poate Face Ceva????
    By aiscia in forum Consiliere Matrimoniala
    Replies: 41
    Last Post: 10-11-2008, 11:15 PM
  2. Hijab virtual...
    By ummraschid in forum Islamul
    Replies: 3
    Last Post: 08-02-2007, 08:20 PM
  3. Femeia In Islam
    By nour_alaa in forum Islamul
    Replies: 27
    Last Post: 05-01-2007, 05:00 AM
  4. Replies: 11
    Last Post: 07-13-2006, 09:22 AM
  5. Afectiuni ale ficatului
    By genan in forum Medicina
    Replies: 1
    Last Post: 07-05-2006, 05:09 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •