Notices
 
Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 11 to 20 of 36
  1. Trei feluri de musulmani . 
    #1
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Am observat in ultima vreme niste discutii in legatura cu metoda mea de a comunica cu cei din alte religii , si am vrut sa discutam deschis acest subiect .

    Sunt trei feluri de musulmani :
    a- Musulmanul convertit .
    b- Musulmanul nascut intr-o tara mixta .
    c- Musulmanul nascut intr-o tara pur musulmana .

    Fiecare dintre cele 3 categorii , are metodele lui de a chema mai departe la Islam .

    Eu o sa vorbesc doar despre categoriile b si c , b din care fac parte, si c este categoria pe care o cunosc foarte bine si o apreciez enorm .

    Musulmanii nascuti intr-o tara pur musulmana , sunt mai calmi mai limpezi si primesc orice atac cu un piept larg deschis si comunica usor cu oricine fara prejudecati .

    Musulmanii din tarile mixte , sunt mai retinuti , dar nu au probleme de comunicare; in schimb sunt mai impulsivi, adica vorbesc calm sau dur in functie de situatie . Dar nu ataca si nu cearta pe nimeni direct.

    Categoria a : Este mult de vorbit despre aceasta categorie , si eu am multe de zis , dar va las sa spuneti parerile voastre , si sa aruncati o privire in forum sa vedeti ce metode s-au folosit pana acum .

    Revin dupa ce spuneti parerile voastre , sincer si la subiect .
    Last edited by suleiman; 09-06-2006 at 10:59 PM.
     
     

  2. Mersi suleiman de la :

    Mariyah (09-22-2006)

  3.  
    #11
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Quote Originally Posted by latifa View Post
    Admin,nu am inteles ce ai vrut sa spui.........ce legatura are poveste cu evreul cu nr musulmanilor?
    Adica a fost O indemnare la Islam , la Allah. Cu bunatate si cu rabdare ....Eu asa am inteles
     
     

  4.  
    #12
    Deosebit latifa's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    868
    Thanked
    0
    Rep Power
    905
    Quote Originally Posted by imanikka View Post
    Adica a fost O chemare la Allah. Cu bunatate si cu rabdare ....
    Multumesc mult,Imanikka
     
     

  5.  
    #13
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Latifa , adica evreul a trecut in Islam .
    Nu e asa greu de inteles .
     
     

  6.  
    #14
    Deosebit latifa's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    868
    Thanked
    0
    Rep Power
    905
    Quote Originally Posted by suleiman View Post
    Latifa , adica evreul a trecut in Islam .
    Nu e asa greu de inteles .

    Tocmai asta era nelamurirea.Eu am mai auzit povestea asta,dar nu am stiut ca evreul a trecut la Islam.De aia eram in ceata.Dar am inteles acum.Multumesc
     
     

  7.  
    #15
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    Oare de ce trebuie sa existe atata rautate???
    De ce nu se intelege ODATA PENTRU TOTDEUNA CA CEI CARE S-AU COVERTIT LA ISLAM ISI FAC DATORIA ISLAMICA LA FEL CA ORICARE MUSULMAN?
    ALLAH (subhanahu wa taala),ESTE ATAT MARINIMOS SI NUMAI EL STIE cui trebuie sa ii arate DRUMUL SPRE "EL"!!
    Crestini de pe acest MINUNAT FORUM trebuie sa inteleaga ca
    NOI nu am ales ,de dragul de a alege,NOI AM FOST ALESI de "EL" ca sa fim ceea ce suntem azi!
    Nu avem de ce sa ne justificam,nu avem de sa lasam capul jos:
    AM FOST ALESI DE "EL"SI SUNTEM MANDRI DE ASTA!!!!!!

    In final cu toti vom merge LA ZIUA JUDECATII SI CINE NU SE INCREDE IN CEEA CE SPUNEM NOI, VOR VEDEA ATUNCI!!

    Dar ce pacat ca atunci va fii tarziu! iar cale de intorcere nu o sa mai fie!!!
    ALLAH IAHDINA U IAHDIUM!
    AMIN!
     
     

  8.  
    #16
    Deosebit sara's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    770
    Thanked
    45
    Rep Power
    809


    De mult asteptam acest subiect .
    Vreau sa imi exprim si eu punctul de vedere .
    A- Categoria a , musulmanii convertiti : sunt cei care au avut norocul sa cunoasca Islamul , si sa il accepte . Ei , persoanele acestei categorii , sunt "suparati " ca nu le-au cunoscut de la inceput , si vor ca toata lumea , sau cel putin persoanele dragi , sa accepte Islamul . Ce stiu , incearca sa faca cunoscut , poate cineva va accepta adevarul . Uneori , in actele lor de caritate , sunt mai MUSULMANI , decat musulmanii nascuti .
    B- Musulmanii in tara mixta , sunt de 2 feluri :
    1 - cei care ii multumesc lui Allah ca au avut acest noroc , sa se nasca musulmani , si incearca sa duca mai departe Religia , sa o faca cunoscuta , sa isi accepte soarta asa cum este ea , sa isi ajute semeni
    2 - cei care sau nascut asa , si . . . Al Hamdulillah , nu pot schimba asta , dar ar vrea macar sa incerce cum este sa fie ALTFEL . Faptele de caritate sunt doar de ochii lumii , dar cand sunt singuri , si nu-i vede nici o privire " umana " fac ce vor .
    3- nu am cunoscut oamenii din aceasta categorie , dar mii imaginez ca sunt mai buni , mai rabdatori , nu jignesc , nu barfesc , ptr ca toti sunt musulmani , iar asta este Haram , sincer asa dori sa locuiesc intr-o asemenea locatie , dar Al Hamdulillah , unde stau , am avut grija la alegerea prietenilor , incat toti sunt MUSULMANII , Al Hamdulillah .
    Cam atat am avut de spus . Este parerea mea personala , tinand cont ca locuiesc intr-o tara cu populatie mixta , si sunt convertita .
    P.S Nu am facut referire la persoanele dupa forum , si nu am vrut sa jignesc pe nimeni .
    Only ALLAH can judge me !
     
     

  9.  
    #17
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Faza cu gunoiul e incredibila. Ma refer aici la atitudinea profetului vostru. Intr-un fel el cred ca vrea sa -----streze ca :"nu aveti voi ce sa-mi faceti cat pot eu suporta".Insa sa fim seriosi cine ar mai actiona la fel daca vecinul i-ar pune gunoi in fata usii zilnic?Suntem oameni si suntem tentati sa ne razboim .
     
     

  10.  
    #18
    Deosebit sara's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    770
    Thanked
    45
    Rep Power
    809

    Am uitat sa mentionez ca si cei din Cat A , sunt de 2 feluri
    mai este , inafara ce am scris la A , mai sunt si cele/cei convertiti de " dragul" sotului/sotie . Authu bilahi { Doamne fereste } sa va intalniti cu aceste persoane , sunt cele cu 2 fete Dar ma abtin de la comentarii la aceasta categorie .
    Allah sa va calauzeasca calea .
    Only ALLAH can judge me !
     
     

  11.  
    #19
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Quote Originally Posted by Villhelmiina View Post
    Faza cu gunoiul e incredibila. Ma refer aici la atitudinea profetului vostru. Intr-un fel el cred ca vrea sa -----streze ca :"nu aveti voi ce sa-mi faceti cat pot eu suporta".Insa sa fim seriosi cine ar mai actiona la fel daca vecinul i-ar pune gunoi in fata usii zilnic?Suntem oameni si suntem tentati sa ne razboim .
    Profetii sunt alesi de Dumnezeu , si sunt puri din toate punctele de vedere .

    Noi , trebuie sa invatam de la ei , si faptul ca suntem oameni trebuie sa ne indemne sa nu fim ca si animalele ne razbunam doar pentru razbunare .
     
     

  12.  
    #20
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    al salam aleykum...
    am cam evitat acest thread....dar eu stiam cu totul cu totul altceva
    in fata lui Allah musulmanii sunt de 2 categorii :credinciosi si necredinciosi....pt Allah nu conteaza originea noastra....si Allah stie cel mai bine
    iar in privinta comunicarii cu non-muslimi enu conteaza originea...conteaza cunostiintele de islam si rabdarea si mai ales conteaza non-muslimul....
    cat non-muslimi sunt capabili sa aiba o disc cu un muslim?

    sau cati din ei asculta?
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Replies: 3
    Last Post: 06-29-2007, 07:09 PM
  2. Musulmani si arabi
    By ibadat in forum Cultura si civilizatie
    Replies: 5
    Last Post: 05-11-2007, 10:33 AM
  3. Noii musulmani
    By iman99 in forum Islamul
    Replies: 13
    Last Post: 04-28-2007, 07:41 PM
  4. Cvadrupleti, la trei ani dupa tripleti
    By KENZO in forum Copii
    Replies: 0
    Last Post: 07-14-2006, 12:47 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •