Notices
 
Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 72
  1. A Doua Sotie...pentru Care Motiv? -2- 
    #1
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Interesanta e discutia voastra , dar nu am vazut pana acum nici un raspuns logic .

    Mai astept sau postez eu ceva ?
     

  2. Mersi suleiman de la :

    Mariyah (09-22-2006)

  3.  
    #2
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    al salam aleykum
    chiar asteptam sa intervi .....si inca astept...inshAllah
    parerea unui barbat este binevenita....
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     

  4.  
    #3
    Banned huda_alrahim's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Age
    39
    Posts
    662
    Thanked
    101
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by Anna View Post
    al salam aleykum
    chiar asteptam sa intervi .....si inca astept...inshAllah
    parerea unui barbat este binevenita....
    Pai asteptam de la un barbat un raspuns logic...de ce are nevoie de o a doua sotie...daca nu e buna pe care o ai de ce nu divorteaza...
    Si apoi eu am mai auzit un raspun care mie mi s-a parut logic, tot de la un barbat "nu mi-as lua o a doua sotie, macar dintr-un motiv...femeile vorbesc mult prea mult si chiar nu as suporta cicaleala la doua femei plus iminentele certuri intre ele!!!"
     

  5.  
    #4
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    na admin, se vede ca nu esti nevasta


    imagineaza-ti si tu cum te-ai simti in locul unei femei...si nu-mi spune ca pt ca ai fi "religioasa" ai fi supusa si rabdatoare...femeile au rabdarea mult incercata in timpul vietii, si trec prin multe...si barbatii trec prin multe, dar nu cu acelasi bagaj de sentimente., deci o fac mai usor, si fara sa-si consume atata nervii. parerea mea
     

  6.  
    #5
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Haideti sa luam problema in felul urmator , si va rog sa raspundeti sincer .

    Esti o doamna de o anumita varsta , sotul tau a murit de mult , nu ai pe nimeni care sa te ajute sa traiesti decent , nevoile tale sexuale nu le primesti , lucrezi din greu sa faci rost de mancare si cheltuieli .

    Ce ai prefera ?

    1- Sa mori asa cum esti ?
    2- Sa te mariti cu un barbat care este casatorit ?
    3- Sa-ti gasesti un amant ?
     

  7.  
    #6
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    373
    Thanked
    1
    Rep Power
    410
    Quote Originally Posted by suleiman View Post
    Haideti sa luam problema in felul urmator , si va rog sa raspundeti sincer .

    Esti o doamna de o anumita varsta , sotul tau a murit de mult , nu ai pe nimeni care sa te ajute sa traiesti decent , nevoile tale sexuale nu le primesti , lucrezi din greu sa faci rost de mancare si cheltuieli .

    Ce ai prefera ?

    1- Sa mori asa cum esti ?
    2- Sa te mariti cu un barbat care este casatorit ?
    3- Sa-ti gasesti un amant ?
    4. sa incerci sa te casatoresti cu cineva care e divortat sau e vaduv?? (si asta mi se pare o varianta)


    si acum sa raspund sincer, eu nu cred ca m-as casatori cu cineva care mai are o sotie, pur si simplu nu cred ca as putea. apoi in toate cazurile care le stiu a doua sotie care si-o iau barbatii nu e nici pe departe vaduva sau cu copiii sau chestii de genul asta, sunt cu multttttttt mai tinere, nu au fost casatorite niciodata. uite azi a venit la mine o prietena care e convertita la islam, si poarta batic si haine lungi si largi, si sotul ei chipurile mergea mereu cu ea la moschee (de fapt ea il lua cu ea mereu), uneori plangea cand se ruga ea crezand ca vai saracul simte atat de adanc rugaciunea ca-l apuca plansul. bani ei nu prea i-a dat mai deloc, in casa nu cumpara pentru simplu motiv ca el e divortat si ca-si ajuta fetele din prima casatorie, .... acum a fost in vizita in tara lui si a venit casatorit cu una de acolo care are cercel in buric, ii ies sanii din bluze, si daca se aseaza pe scaun i se vede lenjeria. din cate vezi tu nu prea e situatia descrisa de tine, de fapt nu se aseamana in nici un punct.
     

  8.  
    #7
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Eu una nu aleg nimic din astea 3 solutii pe care le-ai propus. Niciodata nu as accepta sa fiu a doua sotie cat de greu nu mi-ar fi ,de aici si varianta cu amantul nu e buna ... (cam aceeasi ori a doua sotie dar cu drepturi mai multe ori amant neavand nici un drept). Deci nici asta nu e buna. Sa te recasatoresti cu un om care este in situatia ta sau cu unul care poate nu a fost casatorit. De aia insist si sunt pentru studii superioare , caci cine stie cum se intoarce soarta asta ...si sa stai fara lucru atunci cand ai cel mai mare nevoie de el?
    Cred ca sunt si cazuri cand ai copii si esti vaduva , dar lucrand poate iti vei permite un trai decent. Si mai sunt eu de o parere: O femeie rezista fara barbat , dar barbatul nu cred...
     

  9.  
    #8
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Am exclus 4 , pentru ca nu prea se gasesc barbati vaduvi sau divortati , ca astia se recasatoresc repede .

    Nu cred in casatorie cu a-2-a , pentru ca e mai frumoasa sau tanara , asta deja se numeste "Batjocorie" .

    Eu , sincer sa fiu , asa deschide o asociatie pentru femeile vaduve si divortate , in rest nu ma intereseaza .

    Voi refuzati din start ideea , iar eu o organizez . Nu sunt deacord ca un barbat sa se casatoreasca cu inca una doar pentru nevoile sexuale , ca femeile nu sunt "pungi" .

    Repet , incerc sa organizez ideea .
     

  10.  
    #9
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Quote Originally Posted by imanikka View Post
    Si mai sunt eu de o parere: O femeie rezista fara barbat , dar barbatul nu cred...

    Asta depinde , si nici nu cred .

    O data , khaliful Omar (رضي الله عنه) , mergea intr-o noapte , si a auzit o femeie spunand o poezie printre care era un verset :
    Daca nu mi-as fi frica de ALLAH , s-ar fi auzit zgomotele acestui pat .
    Atunci Omar s-a dus la fica sa Hafsa (رضي الله عنها ) , sotia profetului صلى الله عليه وسلم , si i-a zis , cat suporta o femeie fara sotul ei , iar ea i-a zis : 4 luni .
    Atunci Omar a interzis barbatilor sa lipseasca mai mult de 4 luni , departe de nevestele lor .

    Era o data Omar cu prietenii sai , si a intrat o femeie si a zis , o Omar , sotul meu tine post in fiecare zi , si se roaga in fiecare noapte , atunci Omar i-a zis :"Bun barbat ai" . A zis OOO print al credinciosilor : Sotul meu tine post in fiecare zi , si se roaga in fiecare noapte , iar Omar a raspuns :"Bun Barbat ai " , a zis femeia ooooooo print al credinciosilor : sotul meu tine post in fiecare zi si se roaga i fiecare noapte , atunci Ali a intervenit si a zis o print al credinciosilor , aceasta femeie se plange de sotul ei , atunci Omar l-a trimis pe Ali sa-i rezolve problema .
    Ali l-a intrebat pe sotul ei , cate femei ti-a dat voie ALLAH , el a zis 4 . Ali i-a spus atunci sa considere ca are 4 neveste , si sa tina post 3 zile si sa stea in rugaciune 3 nopti si o zi cu o noapte sa fie cu sotia lui .
     

  11.  
    #10
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    373
    Thanked
    1
    Rep Power
    410
    pai vezi Suleiman tocmai aici e buba. cred ca din cei care mai au inca o sotie, poti sa-i numeri pe degetele de la maini pe cei care si-au luat o a doua sotie sa o ajute ca e vaduva, sau divortata.... eu personal nu stiu nici un caz, si stiu destule cazuri de casatorii poligame.am citit o singura data pe internet cazul unei femei care povestea ca este intr-o casatorie poligama si ca era intr-adevar fericita si ca sotul ei incerca mereu sa nu faca diferenta intre ele, sa nu le faca geloase. uneia dintre ele i-a luat dulciuri si pentru ca cealalta nu putea manca dulciuri, i-a dat bani sa-si ia ce vrea ea pentru ca-i luase primei sotii dulciuri si nu ar fi fost corect fata de a doua .am citit si am zis MashaAllah de ar fi toti asa poate poligamia ar fi privita altfel.aaa si el si-a luat o a doua sotie pentru ca era cu serviciul in alta tara decat cea natala, unde era prima sotie cu copiii, si asta numai dupa ce a discutat cu prima sotie.
     

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Replies: 2
    Last Post: 03-05-2010, 03:11 AM
  2. exemple demne de urmat
    By maryam in forum Islamul
    Replies: 27
    Last Post: 03-12-2007, 02:18 AM
  3. A Doua Sotie...pentru Care Motiv?
    By aiscia in forum Viata de cuplu
    Replies: 130
    Last Post: 09-11-2006, 12:39 AM
  4. Atributele Lui Dumnezeu
    By suleiman in forum Islamul
    Replies: 2
    Last Post: 07-05-2006, 04:19 PM
  5. Replies: 0
    Last Post: 03-30-2006, 08:48 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •