Notices
 
Results 1 to 9 of 9
  1. Voi, barbatii... 
    #1
    moderator daniela_muslimah's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    في راساريت ;)
    Age
    37
    Posts
    675
    Thanked
    45
    Rep Power
    715


    Assalamu Alaykum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!...

    ~~~

    Uneori apar situatii mai "delicate" pentru musulmanii care nu se afla intr-un mediu islamic...

    De multe ori se recurge la compromisuri _ mai mari sau mai mici... depinde de fiecare.. si de situatie...
    sau unii pur si simplu sunt chiar nepasatori fata de lucruri foarte importante

    ~~

    Ceea ce ma face pe mine curioasa este cum se descurca un barbat musulman intr-o astfel de tara (unde populatia nu e musulmana)?

    cel putin in Romania.. ?

    ~~~

    Revenind la "compromisuri"... pentru unii e o simpla urare... sau lucruri mai marunte.. (am auzit chiar si "Hristos a inviat" (Astaghfirullah).. desi el nu crede in asa ceva)...

    pentru altii insa.. se intampla ca la "ocazii" sa mai "bea" cate ceva ...

    ~~

    Ce face un musulman aici, care tine la religia sa?... si tine sa o respecte?

    Ce se intampla daca o persoana de sex feminin vrea sa dea mana cu el, asa cum se obisnuieste aici?... Se jeneaza si accepta gestul? Sau are taria sa-i explice ca nu o atinge?...

    (eu stiu ce se intampla legat de Musulmane... cand vine cineva sa dea mana cu noi, nu acceptam... si-i explicam.. acum.. de la caz la caz.. dar despre musulmani, chiar nu stiu cum reactioneaza)...

    dar daca ramane singur in incapere cu o fata... ramane, sau incearca sa faca in vreun fel incat sa nu mai fie singur? (poate chiar parasind incaperea )

    ~~

    si e vreo diferenta in felul cum reactioneaza un musulman pus in fata unor asemenea gesturi / situatii? In sensul unei diferente determinate de faptul ca e roman / nu (in cazul cand vorbim de Romania), e convertit / nu... reactioneaza diferit cel convertit fata de cel ce vine aici sa studieze, sa-si faca propria afacere etc.?

    Eu ma gandesc asa:

    1. Pt cel convertit poate fi o perioada "de trecere" pe la inceput.. (nu se schimba totul 100%... dintr-o data.. )

    Dar apoi... din moment ce s-a convertit (si a facut-o pentru sufletul sau... din proprie vointa) tine foarte mult sa respecte acest drum.... si are o grija foarte mare privitor la aceste aspecte...

    2. Pt cel ce vine dintr-o familie musulmana cred ca sunt 2 situatii:

    fie este nepasator... (se intampla din pacate ).... si multora nu le pasa daca au tot felul de relatii cu mai multe fete... poate nu se gandesc ca e un lucru grav.. sau stiu eu?... sau mai "beau" cate ceva.. "uita" de rugaciune... etc cam uita de Islam.....

    si mai sunt si musulmanii care "primesc orice atac cu un piept larg deschis si comunica usor cu oricine fara prejudecati" (dupa cum zicea Suleiman)..

    totusi.. exista si musulmani care tin sa respecte Islamul, insa se jeneaza in fata oamenilor si accepta aceste gesturi?

    ~~~

    Parerea mea este foarte neclara..

    si scriu aici tocmai pentru a ma lamuri...

    pentru a intelege cum e de fapt in realitate..

    ~~

    un singur lucru imi vine in minte... intr-un loc public, anul acesta.. erau mai multi musulmani... (expozanti)...

    N-am vazut pe nici unul sa-si faca rugaciunea in afara de unul mai in varsta (cand era Vineri...) si de un musulman din Thailanda.. care era dintr-o tara straina.. nu stia romaneste..

    si-a luat pur si simplu covorasul.. cand a fost ora de rugaciune.. nu i-a pasat de cei din jur.. s-a dus intr-un colt cat de cat retras (unde a putut gasi...) si si-a facut rugaciunea...

    Nu cred ca avea mai mult de 20 de ani...

    Era un copil (fata de ceilalti, cel putin)... cu atat de mult curaj.... Wallahi.. m-a impresionat ataaaaaaaat de mult... Sa-l binecuvanteze Allah...

    dar ceilalti? ce faceau?.... de ce nu se rugau?.. se puteau organiza?... unii erau stabiliti in Romania...



    si in plus... desi erau si femei acoperite.. nu ezitau sa dea mana unii cu altii ataaaaaaaaaaaat de usor....

    asta m-a intristat foarte mult.....

    ~~~

    mi s-a zis ca "vremurile s-au schimbat"... dar nu e asa...

    cum sa fie permis sa atingi un barbat care ti-e Strain??!?!?!?

    de ce sa faci permis ceva nepermis?..

    e trist...

    dar lasand asta deoparte...

    as vrea sa stiu parerile voastre.. sau cum ati reactionat voi in mai multe situatii (barbatii musulmani.. si, eventual, sotii vostri musulmani, pentru surioare )... sau oricine stie despre asemenea situatii direct _ din Realitate)

    voi cum procedati? daca e ora de rugaciune.. faceti rugaciunea in acel loc, fara sa ezitati?... (de exemplu daca lucrati undeva)

    Ma'a Assalama,
    d.


    "Pentru aceia care raspund Domnului lor si implinesc Rugaciunea [As-Salat], iar pentru treburile lor [tin] sfat laolalta si dau Dania [Az-Zakat] din cele cu care ii inzestram." (Surat Ash-Shura_Sura "Sfatului" (42):38)
     
     

  2.  
    #2
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Un subiect frumos si bine organizat .

    1- Nu am baut niciodata in viata mea , si e drept ca nu prea am prieteni , ca nu prea am incredere in oameni , dar cei care ma cunosc stiu ca eu parasesc masa unde se bea sau se mananca porc .

    Am facut si exceptii , ca eram nevoit sa stau cu un "musulman" in timp ce bea ca sa-i explic pacatul pe care il face (s-a intamplat o data) . Si o data in avion persoana de langa mine a scos un sandwich cu sunca (era o doamna convertita) care a zis ca nu a avut timp sa faca mancare si a cumparat de la aeroport ceva gata facut .

    2- Nu dau mana la femei . Nici o data in viata mea nu am dat mana la o femeie sau fata musulmanca .
    Exceptii : Cand stau de vorba cu mai multe persoane si intind mana fara sa fiu atent pe cine salut , si rar se intampla .

    3- De rugat , nu prea mi s-a intamplat sa fie timpul rugaciunii si sa nu fiu intr-un loc unde ma pot ruga . Si in tren si in avion si in masina . Si in aeroport m-am rugat de 2 ori .

    Islamul nu e complicat , ceea ce este pacat este pacat si ceea ce este permis este permis .
     
     

  3.  
    #3
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    18
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    si cand ramai singur intr-o incapere cu o fata, cum procedezi?
     
     

  4.  
    #4
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Quote Originally Posted by aneres View Post
    si cand ramai singur intr-o incapere cu o fata, cum procedezi?
    Nu am patit asa ceva inca
     
     

  5.  
    #5
    Banned huda_alrahim's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Age
    39
    Posts
    662
    Thanked
    101
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by suleiman View Post
    Un subiect frumos si bine organizat .

    3- De rugat , nu prea mi s-a intamplat sa fie timpul rugaciunii si sa nu fiu intr-un loc unde ma pot ruga . Si in tren si in avion si in masina . Si in aeroport m-am rugat de 2 ori .
    Unde te-ai rugat in aeroport? Pur si simplu ai intins covorasul cum a spus danielah?
    Te admir pentru statornicia ta..
     
     

  6.  
    #6
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Cum adica ?
    Eram in aeroport , era Al-Maghrib , am vazut niste oameni care au intins hainele in zona de asteptare , am intins si eu haina mea si ne-am rugat . Simplu .
     
     

  7.  
    #7
    Member saneeh's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Age
    37
    Posts
    38
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by suleiman View Post
    Nu am patit asa ceva inca
    Cum adica????? Nu ai patit asa ceva????
    Adica cum sa inteleg?
     
     

  8.  
    #8
    Member manuela's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    22
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Salamalekum,foarte bine venite intrebarile tale.Am trait 8 ani printre musulmani fara sa fiu convertita.Bineinteles ca am vazut si bune si rele.
    Imi place mai mult sa vorbesc despre cele bune.Sotul meu,care atunci nu era inca sotul meu,nici macar prietenul meu mi-a dat lectii de viata.Fara sa vrea la acel moment ma facea sa-mi doresc sa cunosc mai mult Islamul.Facea parte din grupul nostru care ieseam simbata si duminica la Snagov,Cheia,Valea Prahovei,etc.La ora de rugaciune acest om oprea masina,se spala,facea rugaciunea,spre disperarea celorlalti musulmani care erau cu noi.Toata lumea voia doar sa ajunga la destinatie,sa manince,apoi se gindeau la rugaciune,sau o lasau pentru cind ajungeau acasa.Alte locuri,da,ca si fratele nostru Suleiman,in aeroport,iar o alta zi de care imi aduc aminte,eram in excursie la Lacul Rosu,ora de rugaciune ne-a prins pe drum,ploua foarte tare si omul nostru a vazut o biserica.Am oprit,noi am stat cu totii in masini iar el a intrat,avea un covoras cu busola pe care il lua cu el mereu,a gasit un loc unde nu erau picturi si a facut rugaciunea.
    Despre alcool nici nu incape vorba,nu stie macar ce gust are,din fericire am cunoscut musulmani care urau bautura,la nunti sau alte intilniri unde erau invitati umpleau burta cu pepsi sau cola.Imi aduc aminte de o nunta unde am fost invitati cu totii,nunta romaneasca cu tot tacimul,noi am facut masa noastra,am gatit o oala cu sarmale si crochete de peste si le-am luat cu noi.
    Cit despre datul miinii cu femei cred ca sunt foarte putini cei care nu au dat mina,sau mai bine zis cred ca fratele Suleiman este singurul.De ce spun asta,ptr ca sunt situatii cind pur si simplu ai o mina intinsa si nu poti sa stai sa explici.Am doua exemple acum in minte:la starea civila era o doamna care la sfirsitul oficierii casatoriei a intins mina sa-l felicite,iar al doilea,la notar cind a semnat niste acte,doamna notar a intins mina.Daca ne referim doar la musulmane,asta e clar ca nu se intimpla,dar eu cred ca tu te-ai referit in general.
    Sper sa mai scrie si alte persoane si voi reveni si eu cu alte aduceri aminte.Am preferat sa incep cu cele placute.
    O viata cit mai curata va doresc tuturor!
    A ierta este cea mai frumoasa razbunare.
     
     

  9.  
    #9
    moderator daniela_muslimah's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    في راساريت ;)
    Age
    37
    Posts
    675
    Thanked
    45
    Rep Power
    715
    Quote Originally Posted by manuela View Post
    Cit despre datul miinii cu femei cred ca sunt foarte putini cei care nu au dat mina,sau mai bine zis cred ca fratele Suleiman este singurul.De ce spun asta,ptr ca sunt situatii cind pur si simplu ai o mina intinsa si nu poti sa stai sa explici.Am doua exemple acum in minte:la starea civila era o doamna care la sfirsitul oficierii casatoriei a intins mina sa-l felicite,iar al doilea,la notar cind a semnat niste acte,doamna notar a intins mina.Daca ne referim doar la musulmane,asta e clar ca nu se intimpla,dar eu cred ca tu te-ai referit in general.

    Assalamu Alaykum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!

    si in privinta musulmanelor.. se intampla.. din Pacate

    ~~

    sau mai vin musulmani si imi intind mana (desi am hijab alhamdulillah.. si se vede clar ca sunt musulmana)... iar cand le spun: "NU".. parca eu as fi cea care se poarta Gresit...

    dupa care urmeaza celebra replica: "Nu e chiar asa"...

    (no comment)

    si nu mi s-a intamplat doar o data..

    ~~~~
    in rest.. toata stima si consideratia pentru sotul tau...

    Allah sa va binecuvanteze..

    ---

    P.S.: inca ceva... ce se intampla?.. doar suleiman nu e singurul barbat de pe forum?.. restul unde sunt..

    (mai astept raspunsuri Insha'a Allah)

    "Pentru aceia care raspund Domnului lor si implinesc Rugaciunea [As-Salat], iar pentru treburile lor [tin] sfat laolalta si dau Dania [Az-Zakat] din cele cu care ii inzestram." (Surat Ash-Shura_Sura "Sfatului" (42):38)
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Replies: 25
    Last Post: 08-28-2006, 06:32 PM
  2. Ce pot face barbatii pentru femei
    By Anna in forum Viata de cuplu
    Replies: 5
    Last Post: 08-25-2006, 05:08 PM
  3. Avantaj-femeie/barbat?
    By amal in forum Viata de cuplu
    Replies: 129
    Last Post: 04-27-2006, 07:31 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •