Notices
 
Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 31 to 38 of 38
  1. Contradictii in Biblie 
    #1
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    1.Cine l-a starnit pe David sa numere luptatorii israelului?
    a.Dumnezeu(2 samuel 24:1)
    b.Satana(I Chronicles 2 1:1)
    2.La acea numaratoare cati luptatori au fost gasiti in israel?
    a.800.000 (2 samuel 24:9)
    b.1.100.000 (IChronicles 21:5)
    3.Cati luptatori au fost gasiti in Judah?
    a.500.000 (2 samuel 24:9)
    b.470.000(IChronicles 21:5)
    4.Dumnezeu a trimis pe profetul sau sa il ameninte pe David cu cati ani de foamete?
    a.7 (2 samuel 24:13)
    b.3(IChronicles 21:12)
    5.Cati ani avea Ahaziah cand a inceput sa conduca Ierusalim?
    a.22(2 KIngs 8:26)
    b.42(2 Chronicles 22:2)
    6.Cati ani avea Jehoiachin cand a inceput sa fie regele Ierusalimului?
    a.18(2 Kings 24:8)
    b.8(2 Chronicles 36:9)
    7.Cat timp a condus Ierusalimul?
    a.3 luni(2 kings 24:8)
    b.3 luni si 10 zile(2 chronicles 36:9)
    8.Conducatorul oamenilor puternici a lui David si-a ridicat sulita si a ucis cati oameni o data?
    a.800(2 samuel 23:8)
    b.300(I chronicles 11:11)
    9.Cand a adus David Arca Intelegerii in Ierusalim? Inainte de infrangerea filistinilor sau dupa?
    a.dupa(2 samuel 5 si 6)
    b.inainte(I chronicles 13 si 14)
    10.Cate perechi de animale din fiec sp i-a cerut Dumnezeu lui Noe sa aduca in arca?
    a.2(genesis 6:19,20)
    b.7(geneza 7:2)
    11.Cand David l-a infrant pe regele Zobahului cati calaretia prins?
    a.1700(2 samuel 8:4)
    b.7000(I chronicle 18:4)
    12.Cate staluri pt cai avea Solomon?
    a.40.000 (I kings 4:26)
    b.4.000(2 chronicles 9:25)
    13.ezra2:64 si nehemiah 7:66 sunt de acord cu nr total a celor prezenti la intrunire fiind de 42.360.Cu toate astea adunand numerele prezente nu se apropie nici de departe.Astfel
    a.29.818(ezra)
    b.31.089(nehemiah)
    14.Cati cantareti au fost prezenti la intrunire?
    a.200 (ezra 2:65)
    b.245(nehemiah 7:67)
    15.Cum se numea mama regelui Abijah?
    a.Michaiah,fiica lui Uriel of Gibeah(2 chronicles 13:2)
    b.Maachah,fiica lui Absalom(2 chronicles 11:20) Dar Absalom avea decat o fiica pe care o chema Tamar(2 samuel 14:27)
    16.A cucerit Joshua si israelienii Ierusalimul?
    a.Da(joshua 10:23,40)
    b.No(joshua 15:63)
    17.Cine a fost tatal lui Joseph ,sotul Mariei?
    a.Jacob (Matthew 1:16)
    b.Hell(Luke3:23)
    18.Isus a fost descendentul carui fiu a lui David?
    a.Solomon(Matthew 1:6)
    b.Nathan(Luke 3:31)
    19.Cine a fost tatal lui Shealtiel?
    a.Jechoniah(Matthew 1:12)
    b.Neri'(Luke 3:27)
    20.Care fiu a lui Zerubbabel a fost anscendent a lui Isus?
    a.Abiud(Matthew 1:13)
    b.Rhesa(Luke 3:27) dar cei 7 fii alui Zerubbabel sunt urmatorii:Meshullam,Hananiah,Hashubah,Ohel,Berechi ah,Hasadiah,Jushabhesed(I chronicles 3:19,20)Numele Abiud si Rhesa nu se gaseste nicaieri.
    21.Cine era tatal lui Uzziah?
    a.Joram(matthew 1:8)
    b.Amaziah(2 chronicles 26:1)
    22.Cine era tatal lui Jechoniah?
    a.Josiah(Matthew 1:11)
    b.Jeholakim(I chronicles 3:16)
    23.Cate generatii au fost de la exilul babilonian pana la Cristos?
    a.Matthew say 14(matthew 1:17)
    b.dar o numaratoare atenta arata decat 13(matthew 1:12-16)
    24.Cine a fost tatal lui ----ah?
    a.Cainan(Luke 3:35-36)
    b.Arphaxad(geneza II :12)
    25.Cum a aflat Simon Peter ca Isus era profet?
    a.printr-o revelatie divina(matthew 16:17)
    b.fratele lui Andrew i-a spus(John 1:41)
    26.Unde i-a intalnit Isus pe Simon Peter si Andrew?
    a.langa marea Galilee(mathew 4:18-22)
    b.pe malul raului Jordan (John 1:42) .Dupa aceea Isus s-a hotarat sa mearga la Galilee(John 1:43)
    27.Cand Isus a cunoscut pe Jairus ,era fiica lui Jairus deja moarta?
    a.Da.(Mathew 9:18)
    b.Nu (Mark 5:23)
    28.L-a pupat Judas pe Isus?
    a.Da(Mathew 26:48-50)
    b.Nu(john 18:3-12)
    29.Si-a carat Isus singur crucea ?
    a.da (john 19:17)
    b.nu(matthew 27:31-32)
    30.Unde era Isus in a sasea ora a zilei de crucificare?
    a.pe cruce(mark 15:23)
    b.in curtea regala a lui Pilates(john 19:14)





    astea sunt decat o partea am sa mai revin inshAllah curand cu restul de contradictii
     

  2.  
    #31
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    La sectiunea Islam -eu
    Dupa cum ati vazut am postat si in sectiunea Islam si Crestinism doar ca o sa ignor provacarile:smile33:
    Bine ati revenit printre noi
     

  3.  
    #32
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    chiar munir, din ce carti te documentezi? banuiesc ca ai studiat multi ani crestinismul si istoria sa, insa pt cei care vor sa verifice spusele tale, sau cei care vor sa afle mai multe, e bine sa stie si ei de unde sa citeasca.
    ai facut teologia? daca e o intrebare prea personala, poti sa nu raspunzi.
     

  4.  
    #33
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    302
    Thanked
    4
    Rep Power
    339
    Quote Originally Posted by aynur
    Draga anamaria ,unde scrie in Quran ca Dhul Qarnayn este Alexandru cel mare?..
    povestea despre el este prezentata pe scurt in sura al Kahf (sura pesterii)
    povestea lui este data ca un exemplu,nu sunt date detalii in privinta vietii ,numelui,timpului in care a trait,a trait inaintea lui Muhammad (saws) pentru ca este prezentat in Quran drept cineva din trecut ..Dhul qarnain inseamna "cel cu doua coarne"ceea ce reprezinta o ----fora pentru putere si dominatie(nota din Traducerea sensurilor Qur'an-ului Cel Sfant in limba romana)
    acum unde ai citit tu ca el ar fi fost alexandru cel mare?cu siguranta nu in Quran sau alta sursa islamica...
    aynur
    Aynur,informatia respectiva este vehiculata pe site-ul answering-islam(stii despre care site vorbesc,nu-i asa?) la sectiunea "erori gasite in Qur'an"
    Baietii de pe site-ul 'islamic-awareness' dau un raspuns extrem de documentat ,aici:

    http://www.islamic-awareness.org/Qur...es/BBalex.html
    Ti-l recomand cu caldura.
     

  5.  
    #34
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Assalam alaikum
    Dragele mele prietene ,anii pe care i-am petrecut studiind ,,istoria si arheologia Biblica " si ,,Studiu Biblic " au fost doar 27 .Sunt multi? sunt putini? ...Doar voi puteti sa-mi spuneti .Am facut asta cu pasiune si cu multa rivna ,sculindu-ma in fiecare dimineata de la ora 6 si incepind cu citirea Bibliei si cu o rugaciune catre Dumnezeu,
    Ziua de lucru mi-o inchei pe la ora 23 cu o alta rugaciune. Si asta zi de zi ,fara pauze de sarbatori .. . Ca sa patrunzi,, adevarul Biblic" trebui sa citesti mult si divers .Sa aduni informatii din ,geografie ,istoria orientului antic,topografie,,arta, cultura,moda.constructi ,etc.,intr-un cuvint tot ce tine de viata si credintele religioase din Orient si Africa.Trebui sa-ti formezi o viziune globala a acelor timpuri si a modului de gindire al oamenilor de atunci .Toate informatiile culese trebuiesc cernute si verificate cu inca cel putin o sursa (dar in mod normal eu le verific cu alte doua surse independente)

    As fi foarte bucuros sa va pot da un www. xxxx.pe care sa puteti gasi concentrate toate aceste informatii(eu incerc sa concentrzintr-un spatiu restrins o sumedenie de informatii care sa va ajute sa gasiti raspunsuri la intrebari sau nelamuriri dar nu reusesc intotdeauna sa ma fac bine inteles ,eu necunoscind nivelul vostru de cunoastere) Nu adun informatii de pe net. decit in masura de 1-2% din total si doar dupa ce le verific si din alte surse -in special carti sau tratate care fac referire la acelasi lucru. Spre exemplu :informatia despre traducerea initiala (originala)a cuvintului ..elef " am obtinut-o din cartea lui George E.Mendenhall,,The Census List of Numbers 1 and 26" si am verificat-o cu cele consemnate in ,,Jurnal of Biblical Literature "din martie 1958
    De-a lungul anilor sunt zeci de carti si tot atitea teorii pe care le-am citit si verificat (multe dintre ele dovedindu-se false ) Eu incerc sa va dau numai informatii care de-a lungul timpului si-au dovedit veridicitatea si nu fac afirmatii doar de dragul de a ma afla in treaba. Un alt exemplu - descifrarea tuturor intrebarilor si controverselor referitoare la perioada ,,Exodului " mi-au luat 2-3 ani de cercetare asidua si am strins zeci sau chiar sute de pagini de conspecte privind aceasta tema.
    In concluzie trebui sa citesti mult dar mai ales trebui sa mergi acolo -in Israel si sa respiri aerul pe care l-au respirat cei pomeniti in scrierile biblice .Sa vezi Nahal-Heverul (pestera -ororilor ) sa vezi Baniasul (locul de unde izvoraste Iordanul si unde s-au descoperit manuscrise contemporane cu cele mai vechi pagini considerate ca facind parte din,, Evangheliei lui Matei" ),sa vezi cetatea Hatorului -cu zidurile ei de 4-6 m grosime(pentru a intelege de ce nu a putut Iosua sa o cucereasca)sa vezi Qumranul (pentru a intelege cum gindeau esenienii) si in final sa ti in mina un obiect (in cazul meu un opait) datind din secolul 1A.D .inca, ,,cald,"abia dezgropat din pamintul care il acoperea .Ca sa patrunzi in tainele scrierilor V.T trebui sa ai in fata hartile (in mod special pe cele facute de C.W.Wilson si reverendul W.Wright- cele mai complecte si corecte -dupa parerea mea).
    Eu cind postez ceva pe forum am alaturi de mine 2 Biblii (una protestanta si una ortodoxa) Sfintul Qur`an , hartile de care va vorbeam si in plus cel putin doua biblio-dosare cu materiale referitoare la tema in discutie .
    Raspuns ptr. amal -Nu draga mea nu am facut teologia din cauza unor puncte de vedere divergente cu privire la Isus si a vietii crestine in general.Am facut facultatea de stiinte politice ,,Stefan Gheorghiu" si ,,Institutul National de Studii Biblice Solla scriptura " 2 ani (sectia-studiu Biblic aprofundat) si 5 ani de ,,Istorie si Arheologie Biblica" la clasa arheologului Traian Aldea .Am participat (alaturi de acest arheolog) la sapaturile arheologice de la Hator din anii 1999-2000 dar mai presus de toate a fost pasiune si dorinta de cunoastere .
    Acesta munca mi-a schimbat viata dindu-i sens si invatindu-ma sa-l iubesc pe Dumnezeu si pe oameni.
     

  6.  
    #35
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    multumesc pt detalii
    sa nu crezi ca muream eu de curiozitate ce facultate anume ai facut sau nu , dar este mai bine ca ai precizat, pentru ca acum ai o "credibilitate" de necontestat, atunci cand dai informatii care nu convin persoanelor care s-au obisnuit cu o anumita intelegere a Bibliei.
    Este binevenit sa aflam informatii care, cred, nici unul in afara de tine, nu le detine...inca.
     

  7. Contradictii in Biblie 
    #36
    Banned
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    714
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by munir
    Assalam alaikum
    Dragele mele prietene ,anii pe care i-am petrecut studiind ,,istoria si arheologia Biblica " si ,,Studiu Biblic " au fost doar 27 .Sunt multi? sunt putini? ...Doar voi puteti sa-mi spuneti .Am facut asta cu pasiune si cu multa rivna ,sculindu-ma in fiecare dimineata de la ora 6 si incepind cu citirea Bibliei si cu o rugaciune catre Dumnezeu,
    Ziua de lucru mi-o inchei pe la ora 23 cu o alta rugaciune. Si asta zi de zi ,fara pauze de sarbatori .. . Ca sa patrunzi,, adevarul Biblic" trebui sa citesti mult si divers .Sa aduni informatii din ,geografie ,istoria orientului antic,topografie,,arta, cultura,moda.constructi ,etc.,intr-un cuvint tot ce tine de viata si credintele religioase din Orient si Africa.Trebui sa-ti formezi o viziune globala a acelor timpuri si a modului de gindire al oamenilor de atunci .Toate informatiile culese trebuiesc cernute si verificate cu inca cel putin o sursa (dar in mod normal eu le verific cu alte doua surse independente)

    As fi foarte bucuros sa va pot da un www. xxxx.pe care sa puteti gasi concentrate toate aceste informatii(eu incerc sa concentrzintr-un spatiu restrins o sumedenie de informatii care sa va ajute sa gasiti raspunsuri la intrebari sau nelamuriri dar nu reusesc intotdeauna sa ma fac bine inteles ,eu necunoscind nivelul vostru de cunoastere) Nu adun informatii de pe net. decit in masura de 1-2% din total si doar dupa ce le verific si din alte surse -in special carti sau tratate care fac referire la acelasi lucru. Spre exemplu :informatia despre traducerea initiala (originala)a cuvintului ..elef " am obtinut-o din cartea lui George E.Mendenhall,,The Census List of Numbers 1 and 26" si am verificat-o cu cele consemnate in ,,Jurnal of Biblical Literature "din martie 1958
    De-a lungul anilor sunt zeci de carti si tot atitea teorii pe care le-am citit si verificat (multe dintre ele dovedindu-se false ) Eu incerc sa va dau numai informatii care de-a lungul timpului si-au dovedit veridicitatea si nu fac afirmatii doar de dragul de a ma afla in treaba. Un alt exemplu - descifrarea tuturor intrebarilor si controverselor referitoare la perioada ,,Exodului " mi-au luat 2-3 ani de cercetare asidua si am strins zeci sau chiar sute de pagini de conspecte privind aceasta tema.
    In concluzie trebui sa citesti mult dar mai ales trebui sa mergi acolo -in Israel si sa respiri aerul pe care l-au respirat cei pomeniti in scrierile biblice .Sa vezi Nahal-Heverul (pestera -ororilor ) sa vezi Baniasul (locul de unde izvoraste Iordanul si unde s-au descoperit manuscrise contemporane cu cele mai vechi pagini considerate ca facind parte din,, Evangheliei lui Matei" ),sa vezi cetatea Hatorului -cu zidurile ei de 4-6 m grosime(pentru a intelege de ce nu a putut Iosua sa o cucereasca)sa vezi Qumranul (pentru a intelege cum gindeau esenienii) si in final sa ti in mina un obiect (in cazul meu un opait) datind din secolul 1A.D .inca, ,,cald,"abia dezgropat din pamintul care il acoperea .Ca sa patrunzi in tainele scrierilor V.T trebui sa ai in fata hartile (in mod special pe cele facute de C.W.Wilson si reverendul W.Wright- cele mai complecte si corecte -dupa parerea mea).
    Eu cind postez ceva pe forum am alaturi de mine 2 Biblii (una protestanta si una ortodoxa) Sfintul Qur`an , hartile de care va vorbeam si in plus cel putin doua biblio-dosare cu materiale referitoare la tema in discutie .
    Raspuns ptr. amal -Nu draga mea nu am facut teologia din cauza unor puncte de vedere divergente cu privire la Isus si a vietii crestine in general.Am facut facultatea de stiinte politice ,,Stefan Gheorghiu" si ,,Institutul National de Studii Biblice Solla scriptura " 2 ani (sectia-studiu Biblic aprofundat) si 5 ani de ,,Istorie si Arheologie Biblica" la clasa arheologului Traian Aldea .Am participat (alaturi de acest arheolog) la sapaturile arheologice de la Hator din anii 1999-2000 dar mai presus de toate a fost pasiune si dorinta de cunoastere .
    Acesta munca mi-a schimbat viata dindu-i sens si invatindu-ma sa-l iubesc pe Dumnezeu si pe oameni.
    Machallah dle Munir. Toata admiratia mea. Postarile dv. sunt intotdeauna la subiect si f bine ------------------------ate. Multumesc pt ca ne oferiti informatii atat de pretioase pt care ati muncit ani intregi. Allah sa va aiba in paza si pe noi toti.
    P.s: vroiam sa scriu ceva pt Anamaria dar mi-e teama ca iar vor iesi discutii. In concluzie postez doar atat: (...) O zi buna tuturor
    Last edited by Abdul Rahman; 09-13-2006 at 12:44 AM. Reason: Atac la persoana la P.S. Am pus "(...)"
     

  8.  
    #37
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Amal are dreptate si ma alatur si eu rugamintii ei de a ne limita strict la subiect
     

  9.  
    #38
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Draga munir.
    Tu esti in casa ta , si eu sunt musafirul.
    Myryam este noua si inca nu s-a obisnuit cu acest forum.

    Vreau sa subliniez ca acest forum nu este Islamic , in sensul ca doar musulmanii posteaza in el ..
    E un forum deschis pentru oricine si orice .

    Va rog frumos sa deschideti un subiect nou pentru ca acesta s-a prea incarcat.

    Multumesc anticipat.
     

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. 101 contradictii ale Bibliei
    By sara h in forum Crestinismul
    Replies: 25
    Last Post: 06-10-2007, 05:37 PM
  2. Numele profetilor in Coran si Biblie
    By Abdul Rahman in forum Crestinismul
    Replies: 7
    Last Post: 08-19-2006, 09:55 PM
  3. Schimbare in Biblie?
    By daniela_muslimah in forum Crestinismul
    Replies: 13
    Last Post: 05-29-2006, 08:48 AM
  4. Contradictii in Biblia 2
    By munir in forum Crestinismul
    Replies: 17
    Last Post: 04-16-2006, 03:03 AM
  5. Asemanari intre Biblie si Qur'an
    By Ishtar in forum Crestinismul
    Replies: 15
    Last Post: 04-06-2006, 01:34 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •