Notices
 
Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 21 to 30 of 38
  1. Contradictii in Biblie 
    #1
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    1.Cine l-a starnit pe David sa numere luptatorii israelului?
    a.Dumnezeu(2 samuel 24:1)
    b.Satana(I Chronicles 2 1:1)
    2.La acea numaratoare cati luptatori au fost gasiti in israel?
    a.800.000 (2 samuel 24:9)
    b.1.100.000 (IChronicles 21:5)
    3.Cati luptatori au fost gasiti in Judah?
    a.500.000 (2 samuel 24:9)
    b.470.000(IChronicles 21:5)
    4.Dumnezeu a trimis pe profetul sau sa il ameninte pe David cu cati ani de foamete?
    a.7 (2 samuel 24:13)
    b.3(IChronicles 21:12)
    5.Cati ani avea Ahaziah cand a inceput sa conduca Ierusalim?
    a.22(2 KIngs 8:26)
    b.42(2 Chronicles 22:2)
    6.Cati ani avea Jehoiachin cand a inceput sa fie regele Ierusalimului?
    a.18(2 Kings 24:8)
    b.8(2 Chronicles 36:9)
    7.Cat timp a condus Ierusalimul?
    a.3 luni(2 kings 24:8)
    b.3 luni si 10 zile(2 chronicles 36:9)
    8.Conducatorul oamenilor puternici a lui David si-a ridicat sulita si a ucis cati oameni o data?
    a.800(2 samuel 23:8)
    b.300(I chronicles 11:11)
    9.Cand a adus David Arca Intelegerii in Ierusalim? Inainte de infrangerea filistinilor sau dupa?
    a.dupa(2 samuel 5 si 6)
    b.inainte(I chronicles 13 si 14)
    10.Cate perechi de animale din fiec sp i-a cerut Dumnezeu lui Noe sa aduca in arca?
    a.2(genesis 6:19,20)
    b.7(geneza 7:2)
    11.Cand David l-a infrant pe regele Zobahului cati calaretia prins?
    a.1700(2 samuel 8:4)
    b.7000(I chronicle 18:4)
    12.Cate staluri pt cai avea Solomon?
    a.40.000 (I kings 4:26)
    b.4.000(2 chronicles 9:25)
    13.ezra2:64 si nehemiah 7:66 sunt de acord cu nr total a celor prezenti la intrunire fiind de 42.360.Cu toate astea adunand numerele prezente nu se apropie nici de departe.Astfel
    a.29.818(ezra)
    b.31.089(nehemiah)
    14.Cati cantareti au fost prezenti la intrunire?
    a.200 (ezra 2:65)
    b.245(nehemiah 7:67)
    15.Cum se numea mama regelui Abijah?
    a.Michaiah,fiica lui Uriel of Gibeah(2 chronicles 13:2)
    b.Maachah,fiica lui Absalom(2 chronicles 11:20) Dar Absalom avea decat o fiica pe care o chema Tamar(2 samuel 14:27)
    16.A cucerit Joshua si israelienii Ierusalimul?
    a.Da(joshua 10:23,40)
    b.No(joshua 15:63)
    17.Cine a fost tatal lui Joseph ,sotul Mariei?
    a.Jacob (Matthew 1:16)
    b.Hell(Luke3:23)
    18.Isus a fost descendentul carui fiu a lui David?
    a.Solomon(Matthew 1:6)
    b.Nathan(Luke 3:31)
    19.Cine a fost tatal lui Shealtiel?
    a.Jechoniah(Matthew 1:12)
    b.Neri'(Luke 3:27)
    20.Care fiu a lui Zerubbabel a fost anscendent a lui Isus?
    a.Abiud(Matthew 1:13)
    b.Rhesa(Luke 3:27) dar cei 7 fii alui Zerubbabel sunt urmatorii:Meshullam,Hananiah,Hashubah,Ohel,Berechi ah,Hasadiah,Jushabhesed(I chronicles 3:19,20)Numele Abiud si Rhesa nu se gaseste nicaieri.
    21.Cine era tatal lui Uzziah?
    a.Joram(matthew 1:8)
    b.Amaziah(2 chronicles 26:1)
    22.Cine era tatal lui Jechoniah?
    a.Josiah(Matthew 1:11)
    b.Jeholakim(I chronicles 3:16)
    23.Cate generatii au fost de la exilul babilonian pana la Cristos?
    a.Matthew say 14(matthew 1:17)
    b.dar o numaratoare atenta arata decat 13(matthew 1:12-16)
    24.Cine a fost tatal lui ----ah?
    a.Cainan(Luke 3:35-36)
    b.Arphaxad(geneza II :12)
    25.Cum a aflat Simon Peter ca Isus era profet?
    a.printr-o revelatie divina(matthew 16:17)
    b.fratele lui Andrew i-a spus(John 1:41)
    26.Unde i-a intalnit Isus pe Simon Peter si Andrew?
    a.langa marea Galilee(mathew 4:18-22)
    b.pe malul raului Jordan (John 1:42) .Dupa aceea Isus s-a hotarat sa mearga la Galilee(John 1:43)
    27.Cand Isus a cunoscut pe Jairus ,era fiica lui Jairus deja moarta?
    a.Da.(Mathew 9:18)
    b.Nu (Mark 5:23)
    28.L-a pupat Judas pe Isus?
    a.Da(Mathew 26:48-50)
    b.Nu(john 18:3-12)
    29.Si-a carat Isus singur crucea ?
    a.da (john 19:17)
    b.nu(matthew 27:31-32)
    30.Unde era Isus in a sasea ora a zilei de crucificare?
    a.pe cruce(mark 15:23)
    b.in curtea regala a lui Pilates(john 19:14)





    astea sunt decat o partea am sa mai revin inshAllah curand cu restul de contradictii
     

  2.  
    #21
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Avertisment

    Daca aveti de gand sa transformati forumul in ciorba de burta n-aveti decat... Dar va rog sa va respectati intre voi.

    Acest site este facut pentru orice om, indiferent de religie.

    Pentru crestinii care vor sa afle Islamul, si pentru musulmani care au trecut in islam avand alta religie inainte.

    Nici unu sa una dintre voi nu este exclusa de acest avertisment .. Mai bine inchid forumul definitiv decat sa va vad cum va transformati in chematoare la Orgoliu.

    Eu nu vad aici nici chemare la Islam , nici chemare la Crestinism . Eu vad o chemare la firea femeilor de a fi geloase si de interpreta lucrurile dupa ochii lor nu dupa adevar ..

    Daca anamaria a publicat in forum ce este scris altundeva despre musulmani , nimeni nu sta in mintea ei ca sa vada ce intentie are "visavi de aceasta".

    Va rog sa nu mutati certurile voastre de la un "X" forum aici.

    Fiecare dintre voi , are o responsabilitate fata de ceilalti.

    Cu respect.

    Admin.
     

  3.  
    #22
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Ana Asifa Admin. Am citit postarea tau doar dupa ce am postat.
    Allah barik fik
    ma'a salama
     

  4.  
    #23
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Quote Originally Posted by dunia
    Imi pare rau am vazut mesajul tau dpa ce am postat. Nu cred ca daca cineva reciteste postarile mele am jignit pe cineva. Daca ta atunci imi pare rau a fost neintentionat. Domnisoara Anamaria ai o idee buna sa o luam de la inceput. Poate ar trebui sa ai o Biblie la tine si sa ne citesti si noua ce si cum ca sa putem discuta pe marginea subiectului si atunci nu vor putea fii confuzii ca a fost luat de pe nu stiu ce site. Cred ca majoritatea nu avem o Biblie cu noi si poate ne poti arata atunci tu la ce te referi clar din Biblie nu din alte surse

    Salam

    http://www.bibliaortodoxa.ro/
     

  5.  
    #24
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Quote Originally Posted by anna
    1.Cine l-a starnit pe David sa numere luptatorii israelului?
    a.Dumnezeu(2 samuel 24:1)
    b.Satana(I Chronicles 2 1:1)

    a."Mânia Domnului s-a aprins iarăşi asupra Israeliţilor, pentru că cineva din ei îndemnase pe David, zicând: "Mergi de numără pe Israel şi pe Iuda!" (samuel 24:1)



    b.versetul urmator pt varianta b din I Cronicari 2 1:1 nu corespunde

    "Adam, Set, Enos;' (Cronicari 2 1:1)

    Ii cer Annei sa intre pe site-ul de unde s-a informat si revina cu al doilea verset pt ca este gresit.
     

  6.  
    #25
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Assalam alaikum wrwb. Asa ...acum ca s-au mai linistit spiritele pe aici si am un pic te timp am sa postez si eu citeceva.
    In primul rind as vrea sa va aduc in atentie faptul ca primele scrieri Biblice au fost facute cu ~ 2000 inainte de revelarea Qur`an-ului astfel incit erau inerente aparitia unor confuzii sau erori ,avind in vedere faptul ca ele au fost traduse ,scrise si transcrise de foarte multe ori iar originalul a fost distrus dupa transcriere.

    Asa cum se intimpla si cu traducerea Qur`an-ului in alta limba ,sunt o seama de cuvinte care au anumite particularitati si nu pot fi traduse exact .De aceea este bine sa fie citit in limba originala pentru al intelege exact .

    Am sa vin cu un exemplu din Bibie (pentru ca la Qur`an ma pricep mai putin)
    Sa luam cuvintul de origine ebraica...,,elef"-care a fost (si mai este inca ) tradus ca ,,mie"(o mie ) dar care in ebraica inseamna ,,o sectiune a unui trib"(o familie )
    Acum va propun un exercitiu .Inchide-ti ochii si inchipuiti-va o discutie intre batrinii si preotii care se aflau pe insula Pharos si se straduiau sa traduca pentru faraonul Egiptului Ptolemeu al II-lea cartea care se gasea la baza credintei lor ,astfel incit sa -l impresioneze pe acesta dar sa si creeze un mediu propice pentru evrei aflati in Egipt la acea vreme si de ce nu sa atraga de partea lor noi adepti
    Iata discutia imaginara pe care v-o propun (suntem in anul 250 B.C la 1000 de ani de la revelarea Pentateuhului)
    preot-1 -,,Cum traducem cuvintul ,,elef"?
    preot- 2-,, Pai el inseamna o familie apartinind unui trib"!!
    preot-3-,,Si cam cite persoane compuneau acesta grupare la Exod(iesirea din Egipt)?!?( Nu uitati era vorba de un sistem de grupari folosit in urma cu 1000 de ani)
    preot -1-,, Pai cam 10 persoane cu totul si erau cam 600 de unitati (grupari).In total cam 6000 de suflete"
    preot-2-,,Mmm....cam putin .Ce va zice faraonul cind va citii asta ,,Cum voi o mina de oameni vreti sa impuneti lumii un zeu tribal,care avea doar 6000 de adepti si aceia.. nehotariti?!?"
    Marele preot-Dar ,,elef" mai poate fi tradus si ca ,,o-mie" Nu?!?
    preotii-Da ..exact
    Marele preot - Daca alegem forma asta ,ar insemna ca au iesit din Egipt vro` 600.000 de persoane .Bun. Deci traduceti cuvintul ,,elef" ca fiind vorba de, o mie de persoane, iar la Exod au iesit din Egipt 600.000 de luptatori plus femeile ,batrinii, copiii si robii"

    Cam asa s-a desfasurat traducerea ,,Pentateuhului" .Evreii profitind din plin de necunosterea de catre greci a particularitatilor limbii ebraice .Mai apoi toti cei care au tradus cartile Bibiei s-au raportat la acesta traducere

    Sa fiu bine inteles ,eu nu am nimic cu scrierile Bibliei si cred cu tarie ca ele au fost revelate de Dumnezeu ,dar oamenii din varii motive au purces la modificari care au impietat asupra acuratetii lor.
     

  7.  
    #26
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Mie mi-a placut discutia,mai ai?
    Foarte interesant.
     

  8.  
    #27
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Draga Iman_elsayed te rog din toata inima sa nu parasesti acest forum .Te rog.. Acest forum are nevoie de toti cei care posteaza pe el, pentru a trai ,si mai ales de oamenii lucizi care sa discute ,fara sa incerce sa-si -----streze credinta prin patima cu care o apara ci prin luciditatea cu care isi explica aceasta optiune .Acest forum are nevoie de tine asa cum are nevoie si de anamaria si de toti ceilalti membrii.Haideti sa lasam deoparte cearta fara sens si sa dicutam cu argumente ,fara sa facem referiri la noi ( ca si asa, nu noi, suntem detinatorii ,,Adevarului absolut " ci suntem niste biete creaturi care incearca cu puterile lor limitate sa descopere Mesajul pe care Dumnezeu-Allah swt . le-a transmis lor prin revelarea Bibiei si a Qur`an-ului)Te sarut si va iubesc pe toti caci fara voi as fi fost un om fara prieteni adevarati si mult mai singur.
    Allah swt-Dumnezeu sa va binecuvinteze pe toti si sa va daruiasca intelepciunea si pacea Lui
     

  9.  
    #28
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Quote Originally Posted by munir
    Assalam alaikum wrwb. Asa ...acum ca s-au mai linistit spiritele pe aici si am un pic te timp am sa postez si eu citeceva.
    In primul rind as vrea sa va aduc in atentie faptul ca primele scrieri Biblice au fost facute cu ~ 2000 inainte de revelarea Qur`an-ului astfel incit erau inerente aparitia unor confuzii sau erori ,avind in vedere faptul ca ele au fost traduse ,scrise si transcrise de foarte multe ori iar originalul a fost distrus dupa transcriere.

    Asa cum se intimpla si cu traducerea Qur`an-ului in alta limba ,sunt o seama de cuvinte care au anumite particularitati si nu pot fi traduse exact .De aceea este bine sa fie citit in limba originala pentru al intelege exact .

    Am sa vin cu un exemplu din Bibie (pentru ca la Qur`an ma pricep mai putin)
    Sa luam cuvintul de origine ebraica...,,elef"-care a fost (si mai este inca ) tradus ca ,,mie"(o mie ) dar care in ebraica inseamna ,,o sectiune a unui trib"(o familie )
    Acum va propun un exercitiu .Inchide-ti ochii si inchipuiti-va o discutie intre batrinii si preotii care se aflau pe insula Pharos si se straduiau sa traduca pentru faraonul Egiptului Ptolemeu al II-lea cartea care se gasea la baza credintei lor ,astfel incit sa -l impresioneze pe acesta dar sa si creeze un mediu propice pentru evrei aflati in Egipt la acea vreme si de ce nu sa atraga de partea lor noi adepti
    Iata discutia imaginara pe care v-o propun (suntem in anul 250 B.C la 1000 de ani de la revelarea Pentateuhului)
    preot-1 -,,Cum traducem cuvintul ,,elef"?
    preot- 2-,, Pai el inseamna o familie apartinind unui trib"!!
    preot-3-,,Si cam cite persoane compuneau acesta grupare la Exod(iesirea din Egipt)?!?( Nu uitati era vorba de un sistem de grupari folosit in urma cu 1000 de ani)
    preot -1-,, Pai cam 10 persoane cu totul si erau cam 600 de unitati (grupari).In total cam 6000 de suflete"
    preot-2-,,Mmm....cam putin .Ce va zice faraonul cind va citii asta ,,Cum voi o mina de oameni vreti sa impuneti lumii un zeu tribal,care avea doar 6000 de adepti si aceia.. nehotariti?!?"
    Marele preot-Dar ,,elef" mai poate fi tradus si ca ,,o-mie" Nu?!?
    preotii-Da ..exact
    Marele preot - Daca alegem forma asta ,ar insemna ca au iesit din Egipt vro` 600.000 de persoane .Bun. Deci traduceti cuvintul ,,elef" ca fiind vorba de, o mie de persoane, iar la Exod au iesit din Egipt 600.000 de luptatori plus femeile ,batrinii, copiii si robii"

    Cam asa s-a desfasurat traducerea ,,Pentateuhului" .Evreii profitind din plin de necunosterea de catre greci a particularitatilor limbii ebraice .Mai apoi toti cei care au tradus cartile Bibiei s-au raportat la acesta traducere

    Sa fiu bine inteles ,eu nu am nimic cu scrierile Bibliei si cred cu tarie ca ele au fost revelate de Dumnezeu ,dar oamenii din varii motive au purces la modificari care au impietat asupra acuratetii lor.

    unde as putea gasi materiale despre cum s-a scris Biblia?
     

  10.  
    #29
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Quote Originally Posted by munir
    Draga Iman_elsayed te rog din toata inima sa nu parasesti acest forum .Te rog.. Acest forum are nevoie de toti cei care posteaza pe el, pentru a trai ,si mai ales de oamenii lucizi care sa discute ,fara sa incerce sa-si -----streze credinta prin patima cu care o apara ci prin luciditatea cu care isi explica aceasta optiune .Acest forum are nevoie de tine asa cum are nevoie si de anamaria si de toti ceilalti membrii.Haideti sa lasam deoparte cearta fara sens si sa dicutam cu argumente ,fara sa facem referiri la noi ( ca si asa, nu noi, suntem detinatorii ,,Adevarului absolut " ci suntem niste biete creaturi care incearca cu puterile lor limitate sa descopere Mesajul pe care Dumnezeu-Allah swt . le-a transmis lor prin revelarea Bibiei si a Qur`an-ului)Te sarut si va iubesc pe toti caci fara voi as fi fost un om fara prieteni adevarati si mult mai singur.
    Allah swt-Dumnezeu sa va binecuvinteze pe toti si sa va daruiasca intelepciunea si pacea Lui
    Domnule Munir nu am zis ca parasesc forumul , ci sectiunea Islam vs Crestinism Aici este o parte din familia mea , fara care nu pot trai
    Nu vreau sa ma cert cu nimeni si scuze tuturor carora le-am adresat vorbe ironice.
    Allah sa ne binecuvanteze
     

  11.  
    #30
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Si pe mine cine ma mai modereaza ?!?
     

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. 101 contradictii ale Bibliei
    By sara h in forum Crestinismul
    Replies: 25
    Last Post: 06-10-2007, 04:37 PM
  2. Numele profetilor in Coran si Biblie
    By Abdul Rahman in forum Crestinismul
    Replies: 7
    Last Post: 08-19-2006, 08:55 PM
  3. Schimbare in Biblie?
    By daniela_muslimah in forum Crestinismul
    Replies: 13
    Last Post: 05-29-2006, 07:48 AM
  4. Contradictii in Biblia 2
    By munir in forum Crestinismul
    Replies: 17
    Last Post: 04-16-2006, 02:03 AM
  5. Asemanari intre Biblie si Qur'an
    By Ishtar in forum Crestinismul
    Replies: 15
    Last Post: 04-06-2006, 12:34 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •