Notices
 
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 18
  1. Intrebare_Fardh_si_Sunnah_in_Wudu 
    #1
    moderator daniela_muslimah's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Ýí ÑÇÓÇÑíÊ ;)
    Age
    37
    Posts
    675
    Thanked
    45
    Rep Power
    715


    Assalamu Alaykum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!

    Quote Originally Posted by suleiman View Post
    Spalarea gurii este un FARD in wudu , indiferent daca e ramadan sau nu ramadan , asa ca trebuie facuta dar normal fara exagerare .
    Nu am inteles ceva...

    Eu credeam ca este fard in Wudu ceea ce este precizat conform versetului din Qur'an:

    íóÇ ÃóíøõåóÇ ÇáøóÐöíäó ÂãóäõæÇú ÅöÐóÇ ÞõãúÊõãú Åöáóì ÇáÕøóáÇÉö ÝÇÛúÓöáõæÇú æõÌõæåóßõãú æóÃóíúÏöíóßõãú Åöáóì ÇáúãóÑóÇÝöÞö æóÇãúÓóÍõæÇú ÈöÑõÄõæÓößõãú æóÃóÑúÌõáóßõãú Åöáóì ÇáúßóÚúÈóíäö æóÅöä ßõäÊõãú ÌõäõÈðÇ ÝóÇØøóåøóÑõæÇú æóÅöä ßõäÊõã ãøóÑúÖóì Ãóæú Úóáóì ÓóÝóÑò Ãóæú ÌóÇÁ ÃóÍóÏñ ãøóäßõã ãøöäó ÇáúÛóÇÆöØö Ãóæú áÇóãóÓúÊõãõ ÇáäøöÓóÇÁ Ýóáóãú ÊóÌöÏõæÇú ãóÇÁ ÝóÊóíóãøóãõæÇú ÕóÚöíÏðÇ ØóíøöÈðÇ ÝóÇãúÓóÍõæÇú ÈöæõÌõæåößõãú æóÃóíúÏöíßõã ãøöäúåõ ãóÇ íõÑöíÏõ Çááøåõ áöíóÌúÚóáó Úóáóíúßõã ãøöäú ÍóÑóÌò æóáóÜßöä íõÑöíÏõ áöíõØóåøóÑóßõãú æóáöíõÊöãøó äöÚúãóÊóåõ
    Úóáóíúßõãú áóÚóáøóßõãú ÊóÔúßõÑõæäó

    "O, voi, cei care credeti! Aunci cand va gatiti pentru Rugaciune [As-Salat] spalati-va fetele voastre si mainile voastre, pana la coate, treceti-va mainile voastre ude peste capetele voastre si [spalati-va] picioarele voastre pana la glezene! Daca sunteti spurcati (junub), atunci curatati-va [printr-o imbaiere]! Daca sunteti bolnavi, sau in calatorie, sau unul dintre voi vine de la locul unde si-a facut nevoile sau ati atins muierile si nu gasiti apa, atunci luati voi tarana marunta si curata si stergeti-va fetele si mainile voastre cu ea! Allah nu voieste sa va faca voua greutati, ci doreste sa va curateasca si sa va desavarseasca binefacerea Sa. Poate ca voi veti fi multumitori!"

    (Surat Al-Ma'ida (5):6)
    Eu asa credeam: fard ceea ce este conform versetului: adica spalarea in urmatoarea ordine _ adica fata, mainile pana la coate, trecerea mainilor ude peste cap si spalarea picioarelor pana la glezne, o data..

    Iar restul, consideram ca e Sunnah... (adica spalarea gurii, nasului etc... si de cate 3 ori.. etc)...

    E gresit asa?

    Si spalarea gurii este tot Fardh?

    ~~

    Cum se defineste ceva Fardh?... Eu am inteles ca Fardh este ceea ce se precizeaza in Qur'an.. iar Sunnah este conform cu Ahadith... (ceea ce a spus, facut Profetul (salla Allahu alayhi wa salam!)...)

    Intreb pentru ca s-a intamplat (de foarte putine ori, dar s-a intamplat) sa fiu pusa in situatia de a face Wudu (mai mult pe ascuns... ) asa ca am facut doar ceea ce am crezut ca e fardh...

    iar asta ma pune pe ganduri acum...

    Ma'a Alssalama,
    d.

    ~~~
    "Pentru aceia care raspund Domnului lor si implinesc Rugaciunea [As-Salat], iar pentru treburile lor [tin] sfat laolalta si dau Dania [Az-Zakat] din cele cu care ii inzestram." (Surat Ash-Shura_Sura "Sfatului" (42):38)
     
     

  2.  
    #2
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    Daniela surioara:
    trebuie sa intelegi ca SUNNAH COMPLETEZA FARDH(CEEA CE ESTE SCRIS IN CORAN)
    DE EX:in CORAN nu este scris cum sa ne rugam,este scris sa ne rugam atat,SUNNAH precizeaza cum sa facem.
    Deci, a face Udwul dupa cum este scris in Coran nu este gresit,dar este mult mai rasplatit daca o faci dupa SUNNAH,care include FARDH!!!
     
     

  3.  
    #3
    Deosebit sara's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    770
    Thanked
    45
    Rep Power
    809


    M-am gandit ca ar fi bine sa postez ce este Fard , si ce este sunnah ,in wudu . Sursa : Cartea rugaciunii , Liga Islamica si Culturara din Romania .Ed. 1

    Cum se efectueaza ablutiunea
    1 - La inceperea ablutiunii se face intentia si se spune : " E'uzu billahi mine-sheitani-ragim , Bismillahi-rahmani-rahim " , adica : " Ma addapostesc la Allah de Satana cel alungat , in numele lui Allah , Cel Milostiv , Indurator . Apoi , se spala de trei ori mainile pana la incheieturi .
    2- Se ia de trei ori apa in gura , folosindu-se de mana dreeapta .
    3- Se ia apa in mana dreapta , se trage apa in nas si se sufla nasul cu mana stanga .
    4- Se spala cu ambele maini fata { portiunea curinsa intre frunte si nodul gatului , si lateral , portiunea cuprinsa intre cei doi lobi ai urechi } .
    5- Mana stanga spala de trei ori bratul drept pana la cot .
    6- Mana dreapta spala de trei ori bratul stang pana la cot .
    7- Se trec palmele ude peste cap .
    8- Se curata interiorul urechilor cu degetele aratatoare si cu degetele mari se freaca portiunea din spatele urechilor .
    9 - Se atinge ceafa cu dosul palmelor ude .
    10- Se spala de 3 ori piciorul drept , incepand cu degetele si continuand cu portiunile dintre degete si apoi tot piciorul impreuna cu glezna .
    11- Se spala de 3 ori piciorul stang , impreuna cu glezna .
    Apoi se spune : " Eshehedu en la illahe illa Allah , uahdehu la sherike leh , ue eshedu enne muhammeden 'abduhu ue resuluhu . Allahuma igi'alni minet - teuabine uegi'alni minel-mutetahhirin { Marturisesc ca nu exista nici o divinitate in afara de Allah , Unicul fara asociati , si marturisesc ca Muhammed este Robul si Trimisul Sau . O , Allah , fa-ma dintre cei care se caiesc si fa-ma dintre cei care se curatesc . }
    Only ALLAH can judge me !
     
     

  4.  
    #4
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Quranul e in limba araba din Quraish . Din calitatile limbii arabe ca folosesti globalul ca sa indici si particularul .

    Adica : Spalati-va fata = spalati tot ce tine de fata : Nasul si gura .
    Daca iei cuvantul cum e tradus in romana asta ar insemna sa nu speli ochii ca nu e precizat . Si nu are logica .

    In araba fata = Wajh , si Wajh = Vitrina (mot-a-mot) , are dimensiunile ei si particularitatile ei , care includ nasul , ochii , si gura .

    Spalatul gurii are trei categorii pentru cel care posteaza:
    1- In timpul wudu'ului este Fard , dar nu are voie sa exagereze .
    2- Daca simte o sete puternica si gura uscata , are voie sa spele gura dar fara sa inghite apa .
    3- Daca se joaca , atunci nu are voie .
    La fel ca si femeie in timp ce gateste are voie sa guste mancarea cu varful limbii fara sa inghite din mancare nimic .(numai in caz in care trebuie neaparat sa guste) .
     
     

  5.  
    #5
    Deosebit sara's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    770
    Thanked
    45
    Rep Power
    809
    Sunneturile ablutiunii { ce este preferabil la o ablutiune }
    1- Sa spunem Besmele cand incepem ablutiunea { bismillahi -rahmen -rahim }
    2- Se rosteste intentia de a face Rugaciunea .
    3- Sa ne spalam de trei ori mainile printre degete , impreuna cu incheieturile .
    4- Sa ne clatim gura cu apa de trei ori cu mana dreapta . Aceasta clatire se numeste madmada .
    5- Tragem de trei ori apa in nas , spalandu-l . Aceasta spalare a nasului se numeste istanshatk .
    6- Sa ne scarmanam barba cu degetele ude ale mainii drepte , ca un pieptane .
    7- Sa ne frecam dinti cu o periuta , sau daca nu macar cu degetul . Un sunna important este frecarea dintilor cu misuak .
    8- Sa atingem cu palmele ude , usor, tot capul .
    9- Sa stergem cu palmele ude urechile .
    10- Sa stergem ceafa cu dosul a trei degete impreunate , de la fiecare mana .
    11- Orice fel de spalare sa se faca de trei ori .
    12- Ordinea sa inceapa cu dreapta .
    13- Sa frecam locurile splate { delk} .
    14- Sa respectam ordinea .
    15- Spalrea intre degete , a mainilor , si a picioarelor .
    16- Sa clateasca nasul si gura in profunzime { in afara de cei care tin post ca nu cumva sa ne intre apa in interiorul nostru }.
    Only ALLAH can judge me !
     
     

  6.  
    #6
    Deosebit sara's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    770
    Thanked
    45
    Rep Power
    809


    Daca doriti , pot continua cu:
    - normele de etica privind savarsirea ablutiunii ;
    - faptele nedorite la ablutiune ;
    - obligativitatea ablutiunii ,
    - preferabilitatea ablutiunii ,
    - ce strica ablutiunea .
    Only ALLAH can judge me !
     
     

  7.  
    #7
    moderator daniela_muslimah's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Ýí ÑÇÓÇÑíÊ ;)
    Age
    37
    Posts
    675
    Thanked
    45
    Rep Power
    715
    Quote Originally Posted by suleiman View Post
    Quranul e in limba araba din Quraish . Din calitatile limbii arabe ca folosesti globalul ca sa indici si particularul .

    Adica : Spalati-va fata = spalati tot ce tine de fata : Nasul si gura .
    Daca iei cuvantul cum e tradus in romana asta ar insemna sa nu speli ochii ca nu e precizat . Si nu are logica .

    In araba fata = Wajh , si Wajh = Vitrina (mot-a-mot) , are dimensiunile ei si particularitatile ei , care includ nasul , ochii , si gura .

    Spalatul gurii are trei categorii pentru cel care posteaza:
    1- In timpul wudu'ului este Fard , dar nu are voie sa exagereze .
    2- Daca simte o sete puternica si gura uscata , are voie sa spele gura dar fara sa inghite apa .
    3- Daca se joaca , atunci nu are voie .
    La fel ca si femeie in timp ce gateste are voie sa guste mancarea cu varful limbii fara sa inghite din mancare nimic .(numai in caz in care trebuie neaparat sa guste) .


    Assalamu Alaykum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!

    Asta inseamna ca rugaciunea nu a fost acceptata, daca am facut asa?



    S-a intamplat sa fiu nevoita sa faca Wudu 'pe ascuns' asa ca am facut doar ceea ce am crezut ca e Fardh...

    si nu mi-am dat seama atunci ca ceea ce fac e gresit...

    (abia acum am realizat_multumesc tuturor pentru explicatii)

    ~~~

    asa ca acum ce trebuie sa fac?

    sa recuperez?...

    (rugaciunile respective)...

    Ma'a Assalama,



    ~~~
    "Pentru aceia care raspund Domnului lor si implinesc Rugaciunea [As-Salat], iar pentru treburile lor [tin] sfat laolalta si dau Dania [Az-Zakat] din cele cu care ii inzestram." (Surat Ash-Shura_Sura "Sfatului" (42):38)
     
     

  8.  
    #8
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Age
    44
    Posts
    8
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by daniela_muslimah View Post

    Assalamu Alaykum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!

    Asta inseamna ca rugaciunea nu a fost acceptata, daca am facut asa?



    S-a intamplat sa fiu nevoita sa faca Wudu 'pe ascuns' asa ca am facut doar ceea ce am crezut ca e Fardh...

    si nu mi-am dat seama atunci ca ceea ce fac e gresit...

    (abia acum am realizat_multumesc tuturor pentru explicatii)

    ~~~

    asa ca acum ce trebuie sa fac?

    sa recuperez?...

    (rugaciunile respective)...

    Ma'a Assalama,



    ~~~
    Es-Selamu aleykum

    Abluţiunea - Abdest :

    Allah Preaînaltul spune în Coranul cel Sfânt: : O, voi cei care credeţi! Atunci când vă pregătiţi pentru Rugăciune, spălaţi-vă feţele voastre şi mâinile voastre, până la coate, treceţi-vă mâinile voastre ude peste capetele voastre şi [spălaţi-vă] picioarele voastre până la glezne!(Maide 6 ).

    Conform şcolii hanefi, sunt patru ritualuri obligatorii ale abluţiunii:
    1 Spălarea feţei o singură dată;
    2) Spălarea antebraţelor împreună cu coatele, o singură dată;
    3) Umezirea capului;
    4) Spălarea picioarelor şi a gleznelor, o singură dată;
    Şcoala şafiita a mai adăugat două ritualuri obligatorii în afara celor patru obligatorii:
    1 Intenţia
    2 Respectarea ordinii ritualurilor.
    Şcoala malikita – a mai adăugat pe lângă ritualurile menţionate frecarea părţilor corpului spălate şi continuitatea ( spălarea părţilor corpului fără întreruperi cu scopul de a fi ude în timpul abluţiunii).
    Şcoala Hanbelită a mai adăugat pe lângă cele opt ritualuri obligatorii besmelleh (rostirea expresiei Bismillahir-Rahmanir-Rahim), să se clătească gura, şi să se aspire apa pe nas în scopul curăţării acestuia.
    Acestea sunt parerile celor patru scoli in privinta obligatiilor wudu'ului, daca meditam cu atentie vedem ca majoritatea sunt de parere ca spalarea gurii si curatirea nasului nu este obligatorie si este Sunneh.Sunt mai multe de discutat pe aceasta tema daca aveti nelamuriri revin cu detali insallah.
    Allah stie mai bine.
     
     

  9.  
    #9
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Atunci sa inteleg ca fiecare scoala face cate ceva nou ...Nu inteleg cuvantul ,,scoala respectiva a adaugat''. Ce au avut la baza cand au adaugat? Indiferent de scoli ISLAMUL este UNUL. Din pacate cand s-a discuat despre asta , am gasit un articol foarte interesant pe net Relatia Fard si Sunna. NU avusem timp sa-l traduc dar Insha Allah s- pot face. Ma duc sa-l caut.
     
     

  10.  
    #10
    membru de onoare iman99's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iordania
    Posts
    1,017
    Thanked
    552
    Rep Power
    1090
    Asalamu aleikom wrahmatullah w barakatu
    ma sha Allah pentru voi Alah sa va rasplateasca pe toti
    O singura problema am...in legatura cu ...rostirea intentiei..cum a scris sara cred din cartea rugaciuni...nu este mentionat niciunde..eu una n-am citit doar in cartea rugaciunii despre aceasta intentie..Si chiar unii imami o considera bida inovatie fara suport in Quran sau sunna .
    In primul rand se recita In numele lui Allah nu e nevoie de intentie pentru ca e normal te-ai indreptat spre baie ca sa faci ablutiunea pentru rughaciune e clar..intentia este in suflet...apoi se spala mainile de 3 ori gura de 3 ori,nasul de 3 ori,aspirand apa ,fata de 3 ori incepand de la dreapta spre stanga,bratul drept de 3 ori,bratul stang 3 ori,apoi se umezeste capul o data cu amandoua mainile incepand cu partea frontala spre spate si invers apoi se folosesc degetele in interiorul si exteriorul urechilor de 3 ori,apoi picioarele de 3 ori incepand cu cel drept.
    Aceasta este ablutiunea corecta narata de imam Bukhary si muslim.De asemenea este permis sa spalam organele o data sau de doua ori spune imam Bukhary.

    islam web.

    Sheik assim (huda tv) spunea de caile in care vine sheitan la noi.. cum se stie ptr fiecare act avem un sheitan care incearca sa ne ingreuneze treaba.Spunea de oameni care sunt f credinciosi si modul in care =vine sheitan la ei in ablutiune...facandu-i sa se indoiasca .De exemplu dupa ce au efectuat ablutiunea sheitan shopteste ca a uitat picioarele,,sau nu a spalat de 3 ori .Atunci unii cad in extrema..si ca sa fie siguri se spala de 4-5-6 ori ceea ce nu are nici o evidenta in sunna sau Quran
    Cel mai bun Cuvant este Cuvantul Lui Allah(Quranul) si cea mai buna calauzire este cea a profetului Muhammad ,si cele mai rele chestiuni sunt inovatile,si fiecare inovatie este Bidah si fiecare Bidah este ratacire si fiecare ratacire duce in Focul Iadului(Muslim)


    www.assimalhakeem.com
     
     

Page 1 of 2 12 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •