Notices
 
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 18 of 18
  1. Intrebare_Fardh_si_Sunnah_in_Wudu 
    #1
    moderator daniela_muslimah's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    في راساريت ;)
    Age
    37
    Posts
    675
    Thanked
    45
    Rep Power
    715


    Assalamu Alaykum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!

    Quote Originally Posted by suleiman View Post
    Spalarea gurii este un FARD in wudu , indiferent daca e ramadan sau nu ramadan , asa ca trebuie facuta dar normal fara exagerare .
    Nu am inteles ceva...

    Eu credeam ca este fard in Wudu ceea ce este precizat conform versetului din Qur'an:

    يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ إِذَا قُمْتُمْ إِلَى الصَّلاةِ فاغْسِلُواْ وُجُوهَكُمْ وَأَيْدِيَكُمْ إِلَى الْمَرَافِقِ وَامْسَحُواْ بِرُؤُوسِكُمْ وَأَرْجُلَكُمْ إِلَى الْكَعْبَينِ وَإِن كُنتُمْ جُنُبًا فَاطَّهَّرُواْ وَإِن كُنتُم مَّرْضَى أَوْ عَلَى سَفَرٍ أَوْ جَاء أَحَدٌ مَّنكُم مِّنَ الْغَائِطِ أَوْ لاَمَسْتُمُ النِّسَاء فَلَمْ تَجِدُواْ مَاء فَتَيَمَّمُواْ صَعِيدًا طَيِّبًا فَامْسَحُواْ بِوُجُوهِكُمْ وَأَيْدِيكُم مِّنْهُ مَا يُرِيدُ اللّهُ لِيَجْعَلَ عَلَيْكُم مِّنْ حَرَجٍ وَلَـكِن يُرِيدُ لِيُطَهَّرَكُمْ وَلِيُتِمَّ نِعْمَتَهُ
    عَلَيْكُمْ لَعَلَّكُمْ تَشْكُرُونَ

    "O, voi, cei care credeti! Aunci cand va gatiti pentru Rugaciune [As-Salat] spalati-va fetele voastre si mainile voastre, pana la coate, treceti-va mainile voastre ude peste capetele voastre si [spalati-va] picioarele voastre pana la glezene! Daca sunteti spurcati (junub), atunci curatati-va [printr-o imbaiere]! Daca sunteti bolnavi, sau in calatorie, sau unul dintre voi vine de la locul unde si-a facut nevoile sau ati atins muierile si nu gasiti apa, atunci luati voi tarana marunta si curata si stergeti-va fetele si mainile voastre cu ea! Allah nu voieste sa va faca voua greutati, ci doreste sa va curateasca si sa va desavarseasca binefacerea Sa. Poate ca voi veti fi multumitori!"

    (Surat Al-Ma'ida (5):6)
    Eu asa credeam: fard ceea ce este conform versetului: adica spalarea in urmatoarea ordine _ adica fata, mainile pana la coate, trecerea mainilor ude peste cap si spalarea picioarelor pana la glezne, o data..

    Iar restul, consideram ca e Sunnah... (adica spalarea gurii, nasului etc... si de cate 3 ori.. etc)...

    E gresit asa?

    Si spalarea gurii este tot Fardh?

    ~~

    Cum se defineste ceva Fardh?... Eu am inteles ca Fardh este ceea ce se precizeaza in Qur'an.. iar Sunnah este conform cu Ahadith... (ceea ce a spus, facut Profetul (salla Allahu alayhi wa salam!)...)

    Intreb pentru ca s-a intamplat (de foarte putine ori, dar s-a intamplat) sa fiu pusa in situatia de a face Wudu (mai mult pe ascuns... ) asa ca am facut doar ceea ce am crezut ca e fardh...

    iar asta ma pune pe ganduri acum...

    Ma'a Alssalama,
    d.

    ~~~
    "Pentru aceia care raspund Domnului lor si implinesc Rugaciunea [As-Salat], iar pentru treburile lor [tin] sfat laolalta si dau Dania [Az-Zakat] din cele cu care ii inzestram." (Surat Ash-Shura_Sura "Sfatului" (42):38)
     
     

  2.  
    #11
    Deosebit ibadat's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    romania
    Age
    42
    Posts
    355
    Thanked
    16
    Rep Power
    390
    nu stiu cum sa pun intrebarea...sa zicem ca inainte de wudu, avem nevoie la toaleta ( treaba mica..hi) spalarea se va face si jos nu? adica in intervalul de la o rugaciune la alta...avem nevoie la toaleta nu?...eu cred ca da, dar nu am gasit scris nicaieri
     
     

  3.  
    #12
    membru de onoare iman99's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iordania
    Posts
    1,017
    Thanked
    552
    Rep Power
    1090
    Asalamu aleikom w rahmatullah

    Draga surioara daca poti sa pui intrebarea mai mai exact.
    Cel mai bun Cuvant este Cuvantul Lui Allah(Quranul) si cea mai buna calauzire este cea a profetului Muhammad ,si cele mai rele chestiuni sunt inovatile,si fiecare inovatie este Bidah si fiecare Bidah este ratacire si fiecare ratacire duce in Focul Iadului(Muslim)


    www.assimalhakeem.com
     
     

  4.  
    #13
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    Quote Originally Posted by ibadat View Post
    nu stiu cum sa pun intrebarea...sa zicem ca inainte de wudu, avem nevoie la toaleta ( treaba mica..hi) spalarea se va face si jos nu? adica in intervalul de la o rugaciune la alta...avem nevoie la toaleta nu?...eu cred ca da, dar nu am gasit scris nicaieri
    daca ai luat ablutiune (wudu) si mergi apoi la toaleta trebuie sa iei din nou ablutiune
    trebuie sa te stergi fff bine astfel incat sa nu ramana nici o urma si nici o picatura (tin sa iti spun ca dintre cei care sunt pedepsiti in mormant majoritatea dintre ei sunt din cauza picaturilor sau urmelor de urina) si e bine sa fi precauta. Poti folosi servetele umede sunt la indemana si sunt usor de folosit oriunde ai fi.
    Folosirea toaletei strica wudu si de aceea trebuie sa il refacem
    si inshAllah sper ca am inteles bine intrebarea ta
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

  5.  
    #14
    membru de onoare iman99's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iordania
    Posts
    1,017
    Thanked
    552
    Rep Power
    1090
    ma sha Allah asa este Alah sa fie multumit de tine

    Chiar am citit intr-un hadith ca profetul MOhammad (pacea si biencuvanterea lui Alah fie asupra sa )nu folosea prosopul dupa wodo.Ins ha Allah pun haidthul numai ca acum trebuie sa coborr la soacra.
    Cel mai bun Cuvant este Cuvantul Lui Allah(Quranul) si cea mai buna calauzire este cea a profetului Muhammad ,si cele mai rele chestiuni sunt inovatile,si fiecare inovatie este Bidah si fiecare Bidah este ratacire si fiecare ratacire duce in Focul Iadului(Muslim)


    www.assimalhakeem.com
     
     

  6.  
    #15
    Deosebit ibadat's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    romania
    Age
    42
    Posts
    355
    Thanked
    16
    Rep Power
    390
    Da Anna ai inteles ff bine....si eu la fel din ce ai spus tu.
     
     

  7.  
    #16
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Stiu ca Anna Inshaa ALLAH nu se va supara deloc pe mine:smile06: dar as spune ca folosirea servetelelor umede nu are legatura cu spalarea in zonele atinse de murdarie, profetul si oamenii din vremea aceea se poate sa fi folosit in multe randuri prosop ud sau ceva de genul acesta, dar azi noi avem APA!!!ALHAMDULILLAH!

    Dupa fiecare necesitate fiiologica se spala foarte bine zona respectiva, ganditi-va ca se poate si o picatura de urina sa sara pe o parte a piciorului nu si atunci ce facem? Stergem zona cu un servetel si picatura?????

    Acum sigur ca in cazuri extreme, in lipsa apei sau stiu eu ce sit poti folosi servetele (foarte! ) umede, dar obligatoriu este sa te speli temeinic.
    Si dupa ce ai facut-o iti faci din nou ablutiunea.

    Daniela, nu cred ca se poate pune pr ca sa recuperezi acele rugaciuni in care ai facut wudu astfel, mai ales ca profetul a spus ca neamul sau este iertat ptr trei lucrui si printre acestea este si ceea ce ai facut din greseala- adica fara sa stii ca trebuia astfel.
    DOAR ALLAH STIE INTENTIA NOASTRA!!!

    Inshaa ALLAH stiinta este a lui ALLAH istagfiru ALLAH Al-Aziim ptr ce am spus si nu-i e pe plac.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  8.  
    #17
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    normal ca nu ma supar Maryam noi suntem aici sa invatam unele de la altele
    si Allah sa te rasplateasca pentru completarea ta
    in cazul servetelelor eu faceam referire atunci cand suntem la facultate de exemplu sau in vizita sau etc...sunt situatii si situatii si Allah stie cel mai bine.
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

  9.  
    #18
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by Anna View Post
    normal ca nu ma supar Maryam noi suntem aici sa invatam unele de la altele
    si Allah sa te rasplateasca pentru completarea ta
    in cazul servetelelor eu faceam referire atunci cand suntem la facultate de exemplu sau in vizita sau etc...sunt situatii si situatii si Allah stie cel mai bine.


    ALLAH sa te rasplateasca si pe tine si pe toti inshaa ALLAH, iti multumesc ptr intelegere; intr-adevar ptr situatii extreme este o varianta, alhamdulillah ca ne-am inteles asupra acestei idei.
    Si doar ALLAH stie cel mai bine, ptr ca El, Marire Lui este perfect, noi nu...
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •