Notices
 
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 17
  1. Calatorie in TUNISIA 
    #1
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    Tunisia este destinatia ideala pentru vacante, care te imbie nu numai cu clima mediteraneana blanda, cu marea limpede si verde precum smaraldul si te cheama sa o descoperi si sa o explorezi.
    Poporul tunisian rezerva tuturor turistilor o ospitalitate si primiri traditionale nespus de sincere si de calduroase.
    Litoralul tunisian se caracterizeaza prin plaje imense cu un nisip fin si albicios, cu statiuni balneare, cu hoteluri somtuoase, unele traditionale, altele foarte moderne care primesc turisti de toate nationalitatile ce traiesc acolo zile paradisiace.
    Tunis: capitala seamana oricarei mari metropole moderne care se constituie ca inima a unei tari, centru economic, financiar, politic cu o istorie ce se regaseste la tot pasul.
    Muzeul Bardo ofera vizitatorilor una dintre cele mai remarcabile colectii din lume , (clasificata ca fiind a II-a), o Medina frumoasa si intortocheata isi imbie vizitatorii la shoping.
    Cartagina: sit istoric, element component al capitalei este un sit ce nu trebuie sa lipseasca din portofoliul nici unui vizitator al Tunisiei. Astazi siturile istorice sunt incorporate intr-o zona rezidentiala de lux. Aceste situri sunt inscrise in patrimoniul mondial UNESCO.
    Putem enumera cateva repereistorice pe care ar trebui sa nu le rateze nici un vizitator: Portul Punic, Termele lui Antonim, Vilele romane, Sanctuarul Tophet unde Alissa, fica rebela a regelui Tyr a debarcat in 814i.c. intemeind prima asezare “Kart Hadasht”, unde copii erau sacrificati, ritual destinat zeilor Tanit si Baal-Hammon. Tot la Cartagina putem vizita Muzeul National al Cartaginei, Muzeul oceanografic si Catedrala Sf. Luis, pe varful colinei Byrsa.
    Sidi Bou Said – incantatorul oras alb cu tamplarie albastra ca marea, se poate vizita in imediata apropiere a Cartaginei. Amplasat pe coasta colinei domina Golful Tunisului. Cu stradute inguste in trepte destinat doar pietonilor, micul orasel are un farmec apreciat nu numai de turisti dar si de multi pictori, arhitecti cat si oameni de stat care locuiesc aici.
    Peninsula “Cap Bon”, importanta regiune agricola, ofera locuitorilor si vizitatorilor un loc miraculos Korbous, mica statiune termala unde izvoare cu apa termala la 60º tasnesc sub cerul liber la malul marii cu proprietati curative asupra afectiunilor reumatice, ale artritei si hipertensiunii.
    Nabeul – statiune balneara si centru artizanal cu o plaja lunga de vis, Nabeul este una dintre cele mai veghi statiuni ale litoralului tunisian. Activitatea principala a orasului, pe langa cea turistica este de centru al industriei ceramice. Incepand cu sec15 la Nabeul se produce “”Harissa”” pura din ardei iute rosu, tipica Tunisiei (pasta de ardei rosu foarte iute, pisat amestecat cu ulei de masline) care se serveste ca antreu la mesele traditionale si care se utilizeaza deasemenea in toata bucataria tunisiana.
    Hammamet: cea mai populara statiune turistica a tarii, cu o mica medina din sec15, inconjurata de peretii fortaretei sale “Casbah”, mic orasel de pescari in jurul caruia s-au edificat hoteluri de vis. Multe terenuri de golf se ofera in perioadele de primevara, toamna si iarna amatorilor acestui sport.
    Sousse: statiune turistice veche si moderna in acelasi timp, cu un climat bland si placut tot anul, cu hoteluri albe cu suprafete enorme, asezate in gradini paradisiace pe malul marii.
    In incinta medinei (orasul vechi) se gaseste fortareata “Ribat” din sec 9, “ Marea Moscheie” si Souk-ul 9zonaa comerciala).
    Muzeul de arheologie se gaseste in “Casban”, ca o replica mai mica a muzeului “Bardo” din Tunis.
    Sousse Port – El – Kantaoui: port de iahturi (350), amplasat in zona de nord a orasului Sousse propune excursii zilnice in vapoare de epoca. Restaurante, cafenele si magazine, sunt intalnite pe cheiul portului unde iahturi catamarane se pot inchiria cu ziua. Pe langa plajele curate, cu nisip fin, orasul beneficiaza de un important centru de scufundari, un superb teren de golf si un cazinou.
    Tabarca: “ A nu te bronza in prostie”- este sloganul festivalului de vara de la Tabarca, ce invata tinerii veniti din toate tarile sa practice un turism cultural, sa descopere bogatiile istorice si arheologice ale orasului si ale zonei. Prelucrarea coralului, a plutei extrasa din padurile din zona sunt cateva din indeletniirile tipice bastinasilor. Stancile ascutite de pe coasta Marii Mediterane de nord fac deliciul amatorilor de natura si fotografie.
    Zona Ain-Draham Tabarca se caracterizeaza prin constructii cu acoperise in doua sau patru ape din tigla de culoare roscata, singurele de acest tip din tara.
    Pe langa lantul de hoteluri de calitate din zona de est a orasului, Tabarca ofera cateva scoli de scufundari deschise tot anul, un yaht-club si un teren de golf cu 18 gauri.
    Dougga: sit arheologic, sit antic situat intre plantatii de maslini, pe o panta a Muntilor Theboursouk. Dougga se bucura de un amplasament ideal, cu monumente remarcabil de bine conservate, unul din cele mai importante vestigii romane ale Tunisiei, fost centru administrativ si economic in anii 46i.d.c. situl cuprinde constructii bine conservate, partial restaurate.
    Bulla Regia: un sit arheologic tunisian de mare exceptie, celebru pentru vestigiile sale: vile spectaculoase construite in subteran, de catre romanii bogati pentru a se proteja de caldurile estivale.
    El-Jem: amfiteatru roman surprinzator in dimensiune si pastrat in conditii incredibile. Un festival de muzica international: clasica si jazz, se desfasoara aici in fiecare vara si mii de lumanari ilumineaza edificiul cu aceasta ocazie.
    Tozeur si Nefta: peisajul desertic al sudului Tunisiei are o frumusete ce-ti taie respiratia. Oaza Tozeur, capitala a regiunii Jerid, cu copii sai care se joaca in apele izvoarelor (200 la numar), ne duce cu gandul la zicala ca “ fiecare dintre noi reprezinta cate o oaza”
    Orasul Tozeur este echipat cu un aeroport international, hoteluri din ce in ce mai numeroase.
    Djerba : o importanta statiune asezata pe insula cu acelasi nume preferata de turistii francezi care au, supranumita “Hawaiul Mediteranei”
     
     

  2. Mersi gabriela guettat de la :

    ibadat (02-12-2011)

  3.  
    #2
    Deosebit shama's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Romania
    Posts
    396
    Thanked
    41
    Rep Power
    441
    Quote Originally Posted by gabriela guettat View Post
    Tunisia este destinatia ideala pentru vacante, care te imbie nu numai cu clima mediteraneana blanda, cu marea limpede si verde precum smaraldul si te cheama sa o descoperi si sa o explorezi.
    Poporul tunisian rezerva tuturor turistilor o ospitalitate si primiri traditionale nespus de sincere si de calduroase.
    Litoralul tunisian se caracterizeaza prin plaje imense cu un nisip fin si albicios, cu statiuni balneare, cu hoteluri somtuoase, unele traditionale, altele foarte moderne care primesc turisti de toate nationalitatile ce traiesc acolo zile paradisiace.
    Tunis: capitala seamana oricarei mari metropole moderne care se constituie ca inima a unei tari, centru economic, financiar, politic cu o istorie ce se regaseste la tot pasul.
    Muzeul Bardo ofera vizitatorilor una dintre cele mai remarcabile colectii din lume , (clasificata ca fiind a II-a), o Medina frumoasa si intortocheata isi imbie vizitatorii la shoping.
    Cartagina: sit istoric, element component al capitalei este un sit ce nu trebuie sa lipseasca din portofoliul nici unui vizitator al Tunisiei. Astazi siturile istorice sunt incorporate intr-o zona rezidentiala de lux. Aceste situri sunt inscrise in patrimoniul mondial UNESCO.
    Putem enumera cateva repereistorice pe care ar trebui sa nu le rateze nici un vizitator: Portul Punic, Termele lui Antonim, Vilele romane, Sanctuarul Tophet unde Alissa, fica rebela a regelui Tyr a debarcat in 814i.c. intemeind prima asezare “Kart Hadasht”, unde copii erau sacrificati, ritual destinat zeilor Tanit si Baal-Hammon. Tot la Cartagina putem vizita Muzeul National al Cartaginei, Muzeul oceanografic si Catedrala Sf. Luis, pe varful colinei Byrsa.
    Sidi Bou Said – incantatorul oras alb cu tamplarie albastra ca marea, se poate vizita in imediata apropiere a Cartaginei. Amplasat pe coasta colinei domina Golful Tunisului. Cu stradute inguste in trepte destinat doar pietonilor, micul orasel are un farmec apreciat nu numai de turisti dar si de multi pictori, arhitecti cat si oameni de stat care locuiesc aici.
    Peninsula “Cap Bon”, importanta regiune agricola, ofera locuitorilor si vizitatorilor un loc miraculos Korbous, mica statiune termala unde izvoare cu apa termala la 60º tasnesc sub cerul liber la malul marii cu proprietati curative asupra afectiunilor reumatice, ale artritei si hipertensiunii.
    Nabeul – statiune balneara si centru artizanal cu o plaja lunga de vis, Nabeul este una dintre cele mai veghi statiuni ale litoralului tunisian. Activitatea principala a orasului, pe langa cea turistica este de centru al industriei ceramice. Incepand cu sec15 la Nabeul se produce “”Harissa”” pura din ardei iute rosu, tipica Tunisiei (pasta de ardei rosu foarte iute, pisat amestecat cu ulei de masline) care se serveste ca antreu la mesele traditionale si care se utilizeaza deasemenea in toata bucataria tunisiana.
    Hammamet: cea mai populara statiune turistica a tarii, cu o mica medina din sec15, inconjurata de peretii fortaretei sale “Casbah”, mic orasel de pescari in jurul caruia s-au edificat hoteluri de vis. Multe terenuri de golf se ofera in perioadele de primevara, toamna si iarna amatorilor acestui sport.
    Sousse: statiune turistice veche si moderna in acelasi timp, cu un climat bland si placut tot anul, cu hoteluri albe cu suprafete enorme, asezate in gradini paradisiace pe malul marii.
    In incinta medinei (orasul vechi) se gaseste fortareata “Ribat” din sec 9, “ Marea Moscheie” si Souk-ul 9zonaa comerciala).
    Muzeul de arheologie se gaseste in “Casban”, ca o replica mai mica a muzeului “Bardo” din Tunis.
    Sousse Port – El – Kantaoui: port de iahturi (350), amplasat in zona de nord a orasului Sousse propune excursii zilnice in vapoare de epoca. Restaurante, cafenele si magazine, sunt intalnite pe cheiul portului unde iahturi catamarane se pot inchiria cu ziua. Pe langa plajele curate, cu nisip fin, orasul beneficiaza de un important centru de scufundari, un superb teren de golf si un cazinou.
    Tabarca: “ A nu te bronza in prostie”- este sloganul festivalului de vara de la Tabarca, ce invata tinerii veniti din toate tarile sa practice un turism cultural, sa descopere bogatiile istorice si arheologice ale orasului si ale zonei. Prelucrarea coralului, a plutei extrasa din padurile din zona sunt cateva din indeletniirile tipice bastinasilor. Stancile ascutite de pe coasta Marii Mediterane de nord fac deliciul amatorilor de natura si fotografie.
    Zona Ain-Draham Tabarca se caracterizeaza prin constructii cu acoperise in doua sau patru ape din tigla de culoare roscata, singurele de acest tip din tara.
    Pe langa lantul de hoteluri de calitate din zona de est a orasului, Tabarca ofera cateva scoli de scufundari deschise tot anul, un yaht-club si un teren de golf cu 18 gauri.
    Dougga: sit arheologic, sit antic situat intre plantatii de maslini, pe o panta a Muntilor Theboursouk. Dougga se bucura de un amplasament ideal, cu monumente remarcabil de bine conservate, unul din cele mai importante vestigii romane ale Tunisiei, fost centru administrativ si economic in anii 46i.d.c. situl cuprinde constructii bine conservate, partial restaurate.
    Bulla Regia: un sit arheologic tunisian de mare exceptie, celebru pentru vestigiile sale: vile spectaculoase construite in subteran, de catre romanii bogati pentru a se proteja de caldurile estivale.
    El-Jem: amfiteatru roman surprinzator in dimensiune si pastrat in conditii incredibile. Un festival de muzica international: clasica si jazz, se desfasoara aici in fiecare vara si mii de lumanari ilumineaza edificiul cu aceasta ocazie.
    Tozeur si Nefta: peisajul desertic al sudului Tunisiei are o frumusete ce-ti taie respiratia. Oaza Tozeur, capitala a regiunii Jerid, cu copii sai care se joaca in apele izvoarelor (200 la numar), ne duce cu gandul la zicala ca “ fiecare dintre noi reprezinta cate o oaza”
    Orasul Tozeur este echipat cu un aeroport international, hoteluri din ce in ce mai numeroase.
    Djerba : o importanta statiune asezata pe insula cu acelasi nume preferata de turistii francezi care au, supranumita “Hawaiul Mediteranei”
    Cu alte cuvinte, ne inviti discret sa-ti facem o vizita, draga Gabriela ? Eu, una, iti promit ca daca voi ajunge vreodata, prin cine stie ce concurs de imprejurari, in Tunisia - o sa te anunt si poate ni se vor impleti cumva drumurile .
    Din ceea ce ai descris mai sus, presupun ca o parte ai vizitat deja, nu? Cand ai timpul si dispozitia necesara ne-ai putea, eventual, purta chiar tu, din amintire, prin anumite orase si obiective - mai putin turistice si mai mult de suflet - din Tunisia ? Ar fi grozav!
     
     

  4.  
    #3
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    Fii bine venita Shama surioara,da pot sa imi permit sa spun ca cunosc aceasta tarishoara, care de foarte mult timp ii sunt cetetzeana.
    Cum gasesc un pic de timp o sa va povestesc..inshallah sa gasesc timp !
     
     

  5.  
    #4
    Deosebit shama's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Romania
    Posts
    396
    Thanked
    41
    Rep Power
    441
    Quote Originally Posted by gabriela guettat View Post
    Fii bine venita Shama surioara,da pot sa imi permit sa spun ca cunosc aceasta tarishoara, care de foarte mult timp ii sunt cetetzeana.
    Cum gasesc un pic de timp o sa va povestesc..inshallah sa gasesc timp !
     
     

  6.  
    #5
    Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    7
    Thanked
    3
    Rep Power
    0
    Tunisia este o tara de care m am indragostit in aceasta vara, este absolut superba eu personal am fost fascinata. Oameni minunati si locuri de vis. Abia astept sa ma reintorc, mai ales ca acolo este si omul pe care l iubesc. Invit pe toate doamnele si domnisoarele sa nu rateze o vacanta de vis in Tunisia, sunt sigura ca nu ve ti regreta
     
     

  7.  
    #6
    Harnic
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    153
    Thanked
    14
    Rep Power
    195
    Assalamu Aleykum

    Intr-adevar este destinatie ideala pentru vacante Tunisia. Am fost anul acesta in ianuarie si..ca turist a fost nemaipomenit

    Asa arata privelistea de la fereastra hotelului

     
     

  8.  
    #7
    Member rayia's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    30
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Din pacate,nu pot sa va impartasesc opiniile si incantarea fata de Tunisia.Am petrecut luna de miere acolo si am fost profund dezamagita.Nu vreau sa jignesc oamenii de acolo,asa ca nu o sa ii caracterizez asa cum as dori sa o fac.Oricum,pe langa litoralul superb si calatoria in desert,care a fost interesanta...servicii de proasta calitate,oameni irascibili rau,chiar violenti verbal si...saracie.La hotel de 5 stele aveau shoarece in camera,la 3 stele,plin de gandaci,covoare murdare si eterna scuza ptr.a se purta cu indiferenta fata de turisti:"e Ramadan".
    Poate daca as merge o a doua oara acolo,desi nu o sa o fac,as sti cum sa ma bucur de vacanta,pentru ca i-as ignora total pe localnici...pacat,or fi si oameni de calitate,dar cred ca stateau tare bine ascunsi...
    Oricum,mult succes celor care au de gand,de acum incolo,sa petreaca un concediu in Tunisia!
     
     

  9.  
    #8
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    Rayia,imi pare rau ca ati ales tocamai in perioada de RAMADAN,sa va face-ti luna de miere intr-o tara islamica!
    Puteati sa alegi o alta tara(neislamica),precis va era mult mai bine!
    Dar sa stii ca refertori la oameni,imi permit sa te contrazic,tunisieni sunt oameni cu inimi foarte mari si bineprimitori.Dar sunt rai atunci cand sunt enervati,si intre noi (in luna Rmadan sa stii ca sunt cam pe nervii lor,acuzand lipsa tigarilor si cafelelor)!

    "asa ca nu o sa ii caracterizez asa cum as dori sa o fac"

    Dar, pentru putinul timp petrecut in TUNISIA vorbesti cu multa duritate!


    "oameni irascibili rau,chiar violenti verbal"



    Ai batut tu la o usa, ai cerut sau intrebat ceva, si ai fost respinsa sau gonita????,

    " si...saracie"

    SARACIE??
    Ai intrat in magazine in piete,la macalarii??
    Scuza-ma...Traiesc aici de aproape 18 ani,nu zic ca suntm FRANTA,dar alhamdulillah NU ducem lipsa de nimic§
    Ca sa nu mai vorbim de ifrastructra,de poduri, autostrazi..si multe altele!

    CRED ca ai avut tu nenorcul sa alegi intr o perioada care in nici un caz nu se facea turism!
    De shoarece si gandaci si covoare murdare???
    ALLAHU ALAM!
     
     

  10.  
    #9
    Member rayia's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    30
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Gabriela,imi pare rau daca te-ai simtit in vreun lezata,dar asta e ce am trait eu acolo si nu e doar parerea mea,ci a majoritatii persoanelor cu care am calatorit la intoarcere.
    Tocmai ptr. ca era Ramadan mi-am dorit sa petrec luna de miere acolo si mi-as fi dorit sa fac si cununia religioasa la o moschee,dar mi s-a spus ca tunisienii nu obisnuiesc sa faca asa ceva.I In plus,la ce ii serveste cuiva abtinerea de la mancare,daca abtinerea de la rautati nu se practica?Si apoi,eu nu am enervat pe nimeni si totusi am fost data afara dintr-un magazin ptr. ca am indraznit sa spun ca preturile sunt prea mari.Nici macar negocierea traditionala nu a mai avut loc si vreau sa spun ca era un magazin ordinar,nu mi-as fi permis sa critic preturile unui magazin de lux sau asa ceva.
    Apoi la hotel,intr-o zi cand ploua cu galeata, toate facilitatile hotelului(ex.piscina interioara) erau inchise si mi s-a raspuns f urat cand am "indraznit" sa intreb de ce pe timpul zilei,cand nu aveam nici o alta posibilitate de a petrece ziua,este totul inchis..."e Ramadan,de aia",de parca la alte hoteluri nu era Ramadan,acolo puteau sa functioneze lucrurile,dar la noi nu.De parca eu nu aveam Ramadan...ma rog.
    Soselele,ai dreptate,impecabile,dupa cum ziceam:litoralul-superb,experienta din desert:la fel.Pietele:deplorabile,macelarii in care carnea nu statea in frigidere si pe care erau muste,"supermarketuri" in care produsele erau expirate;bineanteles ca nu am mai avut tupeu sa le returnez,ca imi era frica sa nu strige careva iar.Taximetristi violenti verbal,noroc ca nu am inteles ce urla unul la noi ...si care urla ptr. ca am indraznit sa contest pretul fabulos pe care il improvizase ptr. ca ploua...uufff.Ce sa mai zic despre faptul ca barbatii se luau de mine pe strada,in timp ce sotul meu era langa mine,iar eu purtam hijab!!!
    Repet,poate nu am dat noi de oamenii de treaba...care bineanteles ca exista,dar tunisianul de rand....
    Acuma depinde si cu ce conditii ai fost obisnuit in viata,dar mie una mi-a fost destul.
    Sorry..
     
     

  11.  
    #10
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    Rayia
    " mi-as fi dorit sa fac si cununia religioasa la o moschee,dar mi s-a spus ca tunisienii nu obisnuiesc sa faca asa ceva".

    Draga mea, asa ceva te rog sa ma crezi ca SE OBISNUIESTE SI ESTE CHIAR FOARTE CURENT!!!
    Tare as vrea sa vii aici si sa merg cu tine peste tot unde ai intalnit atatea probleme!
    Intradevar stiu ca sunt irascibili in Ramadan,dar chiar sa se fi ajuns asa?
    Oricum sincer imi pare rau !
    Bine ca nu a fost decat o vizita scurta!
     
     

Page 1 of 2 12 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Calatorie prin Italia
    By ibadat in forum In jurul lumii
    Replies: 2
    Last Post: 03-04-2011, 03:36 PM
  2. Calatorie virtuala in Turcia
    By Mariyah in forum In jurul lumii
    Replies: 1
    Last Post: 12-21-2006, 04:08 PM
  3. Sha'baan - sa ne pregatim pentru Ramadhan!
    By ummraschid in forum Islamul
    Replies: 6
    Last Post: 09-08-2006, 04:38 AM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •