Notices
 
Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 21 to 30 of 39
  1. In spatele valului 
    #1
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Din seria : sa cunoastem lumea prin fotografii













    Nuantele portului burqa
    Barbatii decid cand femeile trebuie sa poarte burqa. Culoarea acestui port poate arata conservatorismul femeii, zona in care locuieste, etc.





















    Contraste
    Acestea sunt angajate ale ministerului de interne.Dupa cum vedeti, femeile afgane se pot imbraca cu burqa sau de ce nu in stil occidental.





























    In timp ce Burqa este specifica sudului Afganistanului, femeile din nord continua sa se acopere in public.
    Pe masura ce spatiul e considerat mai pacifist si stabil, femeile se simt in siguranta sa se "dezveleasca".









































































    Masca Omanului
    Femeile benduine din Oman folosesc o masca pentru a-si acoperi fatza dupa ce se casatoresc.






























































    Shoping in Arabia Saudita




























































    Femeile saudite au voie sa mearga la cumparaturi singure insa tinerii de sex masculin trebuie sa fie insotiti de familie.Desi in Arabia Saudita sunt intalnite multe influente occidentale, cei mai multi dintre sauditi sunt oameni f religiosi care separa viata privata de cea publica.




















































    Sub abaye, imbracamintea traditionala, tinerele pot porta orice , chiar si haine moderne occidentale.





































    Studente saudite
     
     

  2. Urmatorii 4 au spus mersi lui Mariyah pentru acest subiect

    batool391 (02-19-2008), florin (11-27-2007), naisrep (10-06-2008), shaymaa (11-15-2010)

  3.  
    #21
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by sasha81 View Post
    buna maryam,
    numele meu este roxana si sunt noua pe aici.as dori putina indrumare daca nu este prea mare deranjul.as vrea sa invat cat mai multe despre islam si, implicit, limba araba (care mi se pare o limba extraordinara).
    astept cu nerabdare raspunsul tau. iti doresc o zi minunata.

    Buna Roxana, sper ca iti putem fi toate de folos macar doar si un gand bun.
    Daca esti din bucuresti poti incerca la Taiba, Huda face lectii de araba cu incepatori si are id batool391, ii poti lasa un mesaj privat.
    Nu este niciun deranj, spune-mi doar cu ce te putem ajuta , inshaa ALLAH!
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  4.  
    #22
    Deosebit sara's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    770
    Thanked
    45
    Rep Power
    809


    Eu nu sunt de acord cu valul aruncat . Ori il porti asa cum ni la cerut Allah , ori nu mai purtam de loc . Noi pe cine vrem sa pacalim { ca purtam hijab } ? Pe oameni ? Noi in Ziua de Apoi oamenilor le dam socoteala ?
    Sau vrem sa-l pacalim de Allah ? Oare Allah nu stie ce este in sufletul nostru ?
    Eu nu cred ca tara este de vian , in Egypt de ex , poti sa te imbraci cum vrei tu { si occidental si toata in negru } , ca nu iti zice nimeni nimic , si cu toate astea sunt persoane care poarta hijabul , asa " de forma " , in pantaloni trei sferturi , bady mulat si un " material " infasurat pe cap { gatul trebuie sa se vada , sa nu ne sufocam } .
    Allah sa ne fereasca de " fatarnicie " .
    Only ALLAH can judge me !
     
     

  5.  
    #23
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by sara View Post


    Eu nu sunt de acord cu valul aruncat . Ori il porti asa cum ni la cerut Allah , ori nu mai purtam de loc . Noi pe cine vrem sa pacalim { ca purtam hijab } ? Pe oameni ? Noi in Ziua de Apoi oamenilor le dam socoteala ?
    Sau vrem sa-l pacalim de Allah ? Oare Allah nu stie ce este in sufletul nostru ?
    Eu nu cred ca tara este de vian , in Egypt de ex , poti sa te imbraci cum vrei tu { si occidental si toata in negru } , ca nu iti zice nimeni nimic , si cu toate astea sunt persoane care poarta hijabul , asa " de forma " , in pantaloni trei sferturi , bady mulat si un " material " infasurat pe cap { gatul trebuie sa se vada , sa nu ne sufocam } .
    Allah sa ne fereasca de " fatarnicie " .
    Inshaa ALLAH YA RABB!
    Inca n-am vazut "moda" asta in romania desi si aici mai apar cu haine mulate si blugi strech dar cred ca nu m-as putea sa ma abtin dc as vedea una asa cum spui tu probabil ca i-as spune ceva (frumos, normal )
    Pe mine dc ma scoate ceva din pepeni este tot fatarnicia, x care se duce imbracata la soacrasa nu stiu cum si in batatura ei arata altfel...sau imbrcataul "ca sa dea bine" nu stiu poate gresesc eu, dar am o teorie, asa cum esti esti mereu si la mama si la strada si la moschee, sigur ca din respect ptr moschee iti pui hainele cele mai curate si cele mai frumoase, dar nu stiu cum poti fi o data cu abaya, alta data fara, o data cu hijab alta data fara....vorba ta pe cine oare "pacalesti"?
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  6. selam aleikum wa rahmatulahi wa barakatu! 
    #24
    Incepator Hager's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    BUCHAREST
    Posts
    66
    Thanked
    0
    Rep Power
    103
    feteloooooooooorn la ZIUA JUDECATII ALLAH PREAINALTUL NU NE VA
    INTREBA CUM ERA IMBRACATA SAU NU MUSULMANA X SAU MUSULMANA
    Y.......................NU?TOTUSI NE VA INTREBA DESPRE FAPTELE NOASTRE SI FIECARE LUCRU,PARTE DIN NOI VA DA JUDECATA PT NOI.............
    ASA CA HAI SA NE VEDEM CU ADEVARAT DE ISLAM SI DE FAPTELE
    NOASTRE CA MUSULMANE ................................SAU NU................
    CINE STIE?HAI SA NE UITAM INTAI LA NOI SI DUPA AIA LA ALTELE
    ORICUM AR FI ACESTEA ..................PARCA ASA NE SPUNE ISLAMUL ,SAU CREDINTA NOASTRA NU?ORI AM IMBATRANAIT EU PREA
    DEVREME?SI AM UITAT?!!!
    CU ALLAH SWT IANINTE SI SA NE VEDEM DE CREDINTA NOASTRA
    INSHA ALLAH.YA RABB.
    TAWAKEL AL ALLAH .
    MAA SELAME.
    Si implineste rugaciunea la cele 2 capete ale zilei si la anumite ceasuri din noapte!Faptele bune le alunga pe cele rele.Aceasta este reamintirea pentru cei care cugeta! Si fii statornic in rabdare fiindca ALLAH nu lasa sa se piarda rasplata facatorilor de bine!
     
     

  7.  
    #25
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    de unde si vorba aia never to say never (pot sa zic in ienglieza ca e suleiman plecat ) ieri m-am dus cu copilu` si ce vad la un magazin de firma muslima cu hijab (frumos hijabu, no comment ) si cu fusta pana la genunchi (si picioarele frumoase, nimic de zis) ya wailana, traim vremuri grele...de la inventarea costumelor de baie islamice incoa
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  8.  
    #26
    Harnic UMM TAREK's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    134
    Thanked
    0
    Rep Power
    170
    frumooosss eu invers..imbracata toata daarrrr fara hijab
     
     

  9.  
    #27
    membru de onoare iman99's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iordania
    Posts
    1,017
    Thanked
    552
    Rep Power
    1090
    ASALAMU ALEIKOM W RAHMATULLAH W BARAKATU

    Allah sa faca pe fiecare sa inteleaga virtutiile valului.amen

    Hajer intr-un fel are dreptate..oricum ni-i se rupe inima cand vedem ca unele surori nu stiu sa poarte sau "nu vor" vesmatul islamic..si tot noi cadem la inghesuiala..care ne moimalim..si suntem intrebate..de ce aia e asa draguta si uite poarta hijab ...si e si la moda..si tu..vai si amar

    Fiecare face ce vrea oricum cu sau fara hijab nu avem nici o putere de calauzire a oamenilor..numai Allah deschide inima cui doreste si la cine merita.

    Daca suntem musulmani asta nu inseamna ca,cu totii suntem imami .La urma urmei si ceilalti adepti ale celorlate religii ar trebuii sa inteleaga..ca si noi de altfel, ca sunt nivele de musulmani sa avem rabdare cu ei sa facem dwa pentru ei si in sha Allah ,Allah ii va indrepta....ma gandesc ca si eu in urma cu 4 ani de zile mi-am legat batikul la spate...si nimeni nu mi-a sarit in cap...si apoi alhamdulilah am primit lumina de la Allah si acum sa ajung sa stau cu niqabul in dulap sa-l scot in fiecare zi sa-l pun si sa spun...ya rab sa vina si ziua aia.
    Cel mai bun Cuvant este Cuvantul Lui Allah(Quranul) si cea mai buna calauzire este cea a profetului Muhammad ,si cele mai rele chestiuni sunt inovatile,si fiecare inovatie este Bidah si fiecare Bidah este ratacire si fiecare ratacire duce in Focul Iadului(Muslim)


    www.assimalhakeem.com
     
     

  10.  
    #28
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Parafrazand un om de televiziune de pe plaiurile noastre "...traim in secolul asta si asta ne omoara tot timpul"

    Lasand gluma la o parte, tristetea este mare, am ajuns cum spunea profetul ca a fi musulman sa fie ca si cum ai tine un carbune incins in mana...
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  11.  
    #29
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Referitor la ce ai zis Aisha am vazut si eu acum 2 zile prin Bucuresti o muslima cu voal si imbracata cu colanti negri si o geaca putin peste fund. Fusta nu avea.Dar intotdeauana cand vad asemenea fete ma gandesc ca sunt la inceput, e foarte greu sa iti schimbi garderoba dintr-o data.
     
     

  12.  
    #30
    membru de onoare iman99's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iordania
    Posts
    1,017
    Thanked
    552
    Rep Power
    1090
    Asalamu aleikom

    Allah sa dea lumina tuturor in sha Allah


    Poate cum spui tu surioara este la inceput de drum...sau depinde de cei care i-au explicat islamul...eu am pritene care de la inceput de drum s-au imbracat in abaie si fara machiaj....depinde si cum mesajul vine la ele..oricum alhamdulilah si-au salvat macar sufletul fiind SUPUSE (musulmane)
    Cel mai bun Cuvant este Cuvantul Lui Allah(Quranul) si cea mai buna calauzire este cea a profetului Muhammad ,si cele mai rele chestiuni sunt inovatile,si fiecare inovatie este Bidah si fiecare Bidah este ratacire si fiecare ratacire duce in Focul Iadului(Muslim)


    www.assimalhakeem.com
     
     

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Musulmani contra valului islamic (nigab)
    By Mariyah in forum Stiri
    Replies: 0
    Last Post: 02-07-2007, 05:44 AM
  2. Durerile de spate
    By aneres in forum Medicina
    Replies: 4
    Last Post: 08-29-2006, 02:11 AM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •