Notices
 
Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 31 to 39 of 39
  1. In spatele valului 
    #1
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Din seria : sa cunoastem lumea prin fotografii













    Nuantele portului burqa
    Barbatii decid cand femeile trebuie sa poarte burqa. Culoarea acestui port poate arata conservatorismul femeii, zona in care locuieste, etc.





















    Contraste
    Acestea sunt angajate ale ministerului de interne.Dupa cum vedeti, femeile afgane se pot imbraca cu burqa sau de ce nu in stil occidental.





























    In timp ce Burqa este specifica sudului Afganistanului, femeile din nord continua sa se acopere in public.
    Pe masura ce spatiul e considerat mai pacifist si stabil, femeile se simt in siguranta sa se "dezveleasca".









































































    Masca Omanului
    Femeile benduine din Oman folosesc o masca pentru a-si acoperi fatza dupa ce se casatoresc.






























































    Shoping in Arabia Saudita




























































    Femeile saudite au voie sa mearga la cumparaturi singure insa tinerii de sex masculin trebuie sa fie insotiti de familie.Desi in Arabia Saudita sunt intalnite multe influente occidentale, cei mai multi dintre sauditi sunt oameni f religiosi care separa viata privata de cea publica.




















































    Sub abaye, imbracamintea traditionala, tinerele pot porta orice , chiar si haine moderne occidentale.





































    Studente saudite
     
     

  2. Urmatorii 4 au spus mersi lui Mariyah pentru acest subiect

    batool391 (02-19-2008), florin (11-27-2007), naisrep (10-06-2008), shaymaa (11-15-2010)

  3.  
    #31
    Harnic
    Join Date
    May 2006
    Location
    Seattle WA
    Posts
    158
    Thanked
    14
    Rep Power
    197
    assalam pentru toti demult nu am deschis netu si azi avitd asa o ocazie am ajuns iarasi la voi,citind acest subiect chiar de la inceput am simtit nostalgie dar de fapt trebuia deja sa ma acomodez aici,fetelor cind vezi asa ceva printr-o tara europeana inca e mai e cum e dar ce sa zic eu ca stau nin tara cu religia musulmana si fetele nicicea mai mica rusine nau mamele lor cu nicab iar ele alaturi vopsite gatite parca a venit europa aici.
    dar inredevar nu e de nivelul meu sa le judec caci oricum fiecare raspunde pentru ceea ce face dar ce zic parintii nostrii care vin si ei in vizita si cind vad primul lucru -"vezi arabce cum umbla dar voi vati imbrobodit....?"
    cei sai spui ca ei tot no sa inteleaga dar insAllah sa ne calauzeasca Allah pe calea cea dreapta.
     
     

  4.  
    #32
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221



    assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

    ...mashaAllah, Allah ta'ala sa ne rasplateasca tuturor toata stradania fisabilillah, inshaAllah, amin!...

    ...cu privire la unele "asa zise" hijaburi, am dat nu de mult de un articol, mai in gluma, mai in serios... si parca il citisem si pe forum...unde?...l-am cautat, insa in zadar...

    ... postez traducerea aici, inshaAllah sa ne descretim fruntea si totusi sa invatam din el...



    "Hijaburi" de ras

    autorul acestui articol este necunoscut...se pare totusi ca este un frate al nostru ...
    ...amuzant, insa plin de invataturi...


    "Observatia mea personala este ca unele fete si femei musulmane nu realizeaza semnificatia hijabului. Hijab este cuvantul arab pentru protectie si acoperire. Unele pun o sarguintza mare in hijabul lor, si totusi acesta nu serveste nici unui scop. Ma refer la hijabul fara sens pe care il poarta unele fete.

    Primul hijab fara sens, ar fi hijabul bentitza. Este o banda de material de aprox. 12 cm latime. Acopera partea din spate a capului si lasa tot parul la vedere. Nu serveste prea mult in sensul modest , insa, cel putin, incape cu usurintza in gentutza, la nevoie.

    Al doilea hijab fara sens este asa numitul Saran, hijabul infasurat. Acopera tot parul, insa este absolut transparent. Din nou, nu serveste modestiei, insa pastreaza parul in ordine si proaspat.

    Al treilea tip de hijab este cunoscut sub numele de hijab Micky Mouse: atunci cand o fata poarta o esarfa neagra, pe care o leaga pe dupa urechi, astfel ca acestea sa iasa in evidenta.

    Si acum, favoritul meu: hijabul yo-yo.

    Primul hijab yo-yo este esarfa care aluneca in mod constant si necesita in mod la fel de constant, a fi ridicata...sus, jos, sus, jos...ca un yo-yo...

    Al doilea hijab yo-yo este deasemenea, un hijab convertibil. Acest tip de hijab predomina la orice fel de eveniment social, sarbatoare, ca de pilda: aqeqah, logodne, nunti...atunci cand imamul se ridica si incepe sa recite din Qur'an. In acel moment, apar toate hijaburile convertibile ...pana cand el rosteste "SadaqAllahu Atheem." Nu sant sigur, insa probabil ca in unele culturi, aceste cuvinte s-ar traduce prin : "OK sisters, va puteti da jos baticul".

    Si mai amuzant este atunci cand oamenii nu pot anticipa recitarea din Qur'an in cadrul unui eveniment social si sant fortati sa devina creativi si sa foloseasca accesorii, cum ar fi o posheta, ca sa-si acopere parul. Am fost surprins vazand o femeie tinandu-si posheta deasupra capului, in chip de "hijab"...ca si cand multimea de barbati din jurul ei nu ar fi fost motiv suficient sa poarte hijab, insa un tip oarecare recitand un Du'a, o determina sa-si puna posheta in cap. Prietenele ei au fost mai creative...una dintre ele s-a folosit de fata de masa. Si mai amuzant era hijabul comun - doua sau trei fete, sub aceeasi fata de masa, in timpul recitarii Qur'anului. Si inca una, si mai creativa, folosind farfurioara de cafea. Astfel incat nu eram sigur daca era hijab sau yamaka, daca ea era musulmanca sau evreica. Ma gandeam cum as putea sa o salut... poate cu "Shalom alaikum, sister."

    Ar trebui sa ne reamintim ca hijabul nu este doar o protectie fata de barbati ci si o protectie a unei fete, fata de ea insasi, de nefs-ul ei. Ar trebui sa o impiedice sa petreaca ore intregi in fata oglinzii, aranjandu-si parul. Insa din nefericire, fetele stau in fata oglinzii aranjandu-si hijabul ca si cand si-ar aranja parul, cu tot atat de multe efort, cu legaturi sofisticate, bijuterii si altele la fel. Astfel ca parca simti nevoia sa intrebi pe o sora: " Ai hijab ondulat natural?" sau pe o alta sora: "Scuza-ma, hijabul tau este natural sau este vopsit?"

    Oricum ar fi, esentialul este ca unele fac efort in purtarea hijabului , insa este inutil, pentru ca nu isi indeplineste scopul . Este ca si cum ar folosi o umbrela plina de gauri. Hijabul trebuie sa protejeze fata musulmana de barbati si de ea insasi, si nu ar trebui folosit ca accesoriu sau infrumusetire.

    Asta este. Daca cineva nu este de acord cu mine, sau se simte ofensat, inseamna ca nu este de acord cu cerintele si invataturile lui Allah subhanahu wa ta'ala."


    sursa: necunoscuta




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  5.  
    #33
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    daaaaaa




    imi place articolul e super tare

    e si pe youtube prezentat:

    http://www.youtube.com/watch?v=YAwHx6HcUIQ

    http://www.youtube.com/watch?v=F4jQi0Gjy3M


    Si mai amuzant este atunci cand oamenii nu pot anticipa recitarea din Qur'an in cadrul unui eveniment social si sant fortati sa devina creativi si sa foloseasca accesorii, cum ar fi o posheta, ca sa-si acopere parul. Am fost surprins vazand o femeie tinandu-si posheta deasupra capului, in chip de "hijab"...ca si cand multimea de barbati din jurul ei nu ar fi fost motiv suficient sa poarte hijab, insa un tip oarecare recitand un Du'a, o determina sa-si puna posheta in cap. Prietenele ei au fost mai creative...una dintre ele s-a folosit de fata de masa. Si mai amuzant era hijabul comun - doua sau trei fete, sub aceeasi fata de masa, in timpul recitarii Qur'anului. Si inca una, si mai creativa, folosind farfurioara de cafea. Astfel incat nu eram sigur daca era hijab sau yamaka, daca ea era musulmanca sau evreica. Ma gandeam cum as putea sa o salut... poate cu "Shalom alaikum, sister."

    faza asta este bestiala


    mai bine sa nu porti decat sa fii penibila
     
     

  6.  
    #34
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Suuuper fain articolul!!Chiar m-a bufnit risul.
    Am vazut si eu aici la rugaciunea de Eid (singura ocazie sa vad atitea muslime adunate la un loc) tot felul de garderobe care mai de care mai mulate,colorate si "hijaburi" strangulate pe dupa ceafa,urechi,decolteuri ,pantaloni mulati si cosite in vint.Eu eram ca tzatza Frosa pe linga ele,in abaya nearga si hijab negru.
    Da` cind a inceput rugaciunea si-au aparut din posete abaya albe si hijaburi ca neaua ,lungi pina peste genunghi aratam exact ca oaia neagra a adunarii.Noroc cu prietena mea,o japonica care desi avea camasa roza,era pina la genunchi.
    Ne-am asezat in spate linga usa si-am impartit o paturica de bb pe post de covoras deh,fumei cu cupiii dupa ele ,nu studente (indonezience) cu boyfrenzii de mina.
    Maryam,na ca stiu si io ienglieza.

    De fapt nu e deloc de ris,am vrut sa fiu si eu putin funny,desi la rugaciune au aratat superb(mi-au dat lacrimile) dupa aceea au disparut hijaburile si-au aparut pletele,blugii ...si alte detalii.
     
     

  7.  
    #35
    Deosebit sara's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    770
    Thanked
    45
    Rep Power
    809


    Hanan din pacate este adevarat ce spui , si eu vad mereu asemenea lucruri , oare trebuie sa-ti pui haine "decente " doar ptr rugaciune ?

    Acum moda este fusta scurta , dres negreu , sa nu se vada pielea , cizme lungi , si . . . hijab , dar bretonul sa fie afara , sa nu se strice
    Pana anul asta nu am vazut , dar acum parca sau inmultimt ca melci dupa ploaie , unde de duci numai fustite cu hijaburi gasesti , subhanAllah , este unul dintre semnele zilei de Apoi , femeile sunt imbracate , dar in acelasi timp dezbracate

    Allah sa ne apere de focul Iadului , si sa ne arate calea cea dreapta .
    Only ALLAH can judge me !
     
     

  8.  
    #36
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Quote Originally Posted by sara View Post


    Hanan din pacate este adevarat ce spui , si eu vad mereu asemenea lucruri , oare trebuie sa-ti pui haine "decente " doar ptr rugaciune ?

    Acum moda este fusta scurta , dres negreu , sa nu se vada pielea , cizme lungi , si . . . hijab , dar bretonul sa fie afara , sa nu se strice
    Pana anul asta nu am vazut , dar acum parca sau inmultimt ca melci dupa ploaie , unde de duci numai fustite cu hijaburi gasesti , subhanAllah , este unul dintre semnele zilei de Apoi , femeile sunt imbracate , dar in acelasi timp dezbracate

    Allah sa ne apere de focul Iadului , si sa ne arate calea cea dreapta .

    Eu n-am vazut inca fusta cu colanti si hijab cu bretonu` afara [emoticoncuunubagatla220]
    Este peste puterea mea de a intelege cam ce gindeste o muslima care face asa ceva!!!!!!!!!!
    Mie mi-ar fi rusine ,mi-as imagina ca toti oamenii stiu ca de fapt nu asa ar trebui sa ma imbrac!
    Si cred ca daca as vedea asa ceva as opri-o pe respectiva si i-as zice sa-si dea jos "hijabul" daca e muslima,daca nu,si e cumva vreun curent al modei sa poarte sanatoasa esarfa...
     
     

  9.  
    #37
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Quote Originally Posted by hannen View Post
    Eu n-am vazut inca fusta cu colanti si hijab cu bretonu` afara [emoticoncuunubagatla220]
    Este peste puterea mea de a intelege cam ce gindeste o muslima care face asa ceva!!!!!!!!!!
    Mie mi-ar fi rusine ,mi-as imagina ca toti oamenii stiu ca de fapt nu asa ar trebui sa ma imbrac!
    Si cred ca daca as vedea asa ceva as opri-o pe respectiva si i-as zice sa-si dea jos "hijabul" daca e muslima,daca nu,si e cumva vreun curent al modei sa poarte sanatoasa esarfa...


    Nici eu n-am vazut inca asa ceva pe strada...mai bine se imbraca in mod normal daca n-au niciun gand si nicio consideratie pentru hijabul ala si nu il mai pun pe cap.Macar asa intra in "anonimatul celorlalti" si evita privirile stupefiate (cred eu) ale celor ce vad un batic cu fusta scurta si colanti
     
     

  10.  
    #38
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

    ...la hawala wa la qu-wata illa billah...

    ...pe strada nu am vazut astfel de combinatii, insa am vazut in internet, "si mai si"...atat de " si mai si", incat imi pun deja intrebarea daca nu sant intentionate aceste " deviatii" de la comportamentul
    islamic... intentionate, in sensul defaimarii si distorsionarii imaginii Islamului...

    ...din pacate, aceste inovatii in portul hijabului, nu dauneaza numai celor in cauza, ci si celor din jurul lor, musulmance tinere sau noi convertite, care privesc si gandesc ca o asemenea tinuta este acceptata, cat si imaginii comunitatii musulmane, in ansamblu...











    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  11.  
    #39
    Deosebit sara's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    770
    Thanked
    45
    Rep Power
    809


    Nici eu nu stiu ce gandeste o asemenea persoana cand se imbraca , Hanan sincer si mieimi sta pe limba sa le intreb de sanatate , dar ma abtin , atat timp cat tau intr-o tara cu populatie majoritae islamica , citesc Quran { cred } , ar trebui sa stie cum ar trebui sa se imbrace o muslima .

    Ma abtin de la alte comentarii , ca poate iese cu scantei
    Only ALLAH can judge me !
     
     

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Musulmani contra valului islamic (nigab)
    By Mariyah in forum Stiri
    Replies: 0
    Last Post: 02-07-2007, 05:44 AM
  2. Durerile de spate
    By aneres in forum Medicina
    Replies: 4
    Last Post: 08-29-2006, 02:11 AM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •