Notices
 

Thread: Ce gatim azi?

Page 3 of 10 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 98
  1. Ce gatim azi? 
    #1
    Incepator
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Targu-Jiu
    Age
    48
    Posts
    58
    Thanked
    5
    Rep Power
    94
    Va propun un nou subiect, in care sa postam fiecare ce gateste si reteta repectiva.
    Incep eu:

    Astazi, peste cu legume la cuptor.

    3-4 cartofi de marime medie curatati si taiati cubulete, un morcov mai mare ras pe razatoare, o telina de marime medie data pe razatoare, 2 rosii mai mari taiate rondele, o ceapa mai mare taiata rondele, un praz taiat rondele, marar tocat, pestele folosit - cod file.
    Se seapara legumele in doua jumatati. Se aseaza in tava primul strat de legume, incepand cu cartofii, morcovul, telina, un rand de rosii, unul de ceapa, praz. Se aseaza fileul de cod, portionat. Deasupra, se aseaza restul de legume in acelasi fel, peste care se presara marar. Intr-un castronel se dizolva condimente dupa gust cu putina apa (sare, piper, coriandru, boabe de mustar pudra, curry, boia de ardei iute, sare de lamaie sau zeama de lamaie etc) si se toarna pe deasupra. Se mai poate pune si putina samna (Ghee). Se acopera tava cu folie si se da la cuptor. Dupa cca 15 min se inlatura folia si se lasa la cuptor pentru cca 20 min.
    Inca nu am semnatura , dar o sa am in curand
     

  2. Urmatorii 5 au spus mersi lui alialivali pentru acest subiect

    Any (10-02-2006), daniela_muslimah (10-20-2006), huda_alrahim (10-02-2006), Mariyah (09-21-2006), Moataz (09-28-2006)

  3.  
    #21
    Incepator
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Targu-Jiu
    Age
    48
    Posts
    58
    Thanked
    5
    Rep Power
    94
    Quote Originally Posted by imanikka View Post
    Asa e STAFIDEEEEEEEE. Si macar sa nu fi stiut . Pur si simplu nu-mi aminteam si gata Nustiu ce are cuvantul asta cu mine , parca nu i-am facut nimic , ba chiar mai mult iubesc stafidele ffffffffff mult.

    Multumesc Alialivali. Bebika nu mi-a raspuns , poate si ea a uitat cuvantul?
    Stai linistita, cred ca asa se intampla cam la toata lumea care vorbeste si alte limbi in mod curent. La fel patesc eu cu "MIGDALELE", cand am nevoie de ele, nu-mi aduc aminte cum le zice.
    Sa nu mai spun ca deoarece noi vorbim in casa in engleza, m-am dus la magazin si am cerut paine in... engleza, evident.
    Inca nu am semnatura , dar o sa am in curand
     

  4.  
    #22
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Imanelule,n-am mai raspuns fiindca eu nu mi-am dat seama la ce fructe te refereai tu...eu chiar voiam sa stiu la ce te-ai referit...dar acum m-am lamurit...mersi Alialivali
    si acestea fiind zise,de-asta n-am mai scris aici
     

  5.  
    #23
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Quote Originally Posted by bebe_amour View Post
    Imanelule,n-am mai raspuns fiindca eu nu mi-am dat seama la ce fructe te refereai tu...eu chiar voiam sa stiu la ce te-ai referit...dar acum m-am lamurit...mersi Alialivali
    si acestea fiind zise,de-asta n-am mai scris aici

    Bebika de ce nu esti moldoveanca , bre? Ca sigur ma intelegeai chiar daca ti-as fi spus si in rusa .
     

  6.  
    #24
    Incepator
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Targu-Jiu
    Age
    48
    Posts
    58
    Thanked
    5
    Rep Power
    94
    Astazi am gatit o mancare usoara.

    Dovlecei la cuptor.
    Se taie o ceapa marunt, se curata dovleceii si se taie felii de cam 1 cm grosime, se feliaza rosii. Se pune in tava ceapa, peste care se adauga feliile de dovlecei, sare si piper dupa gust, dupa care se aseaza si rosiile, se mai adauga un pic de sare si piper, iar pe deasupra se presara patrunjel tocat. Se pune un pic de apa (sa fie cam pana la jumatatea legumelor) si se da la cuptor. Se lasa pana se rumenesc.
    Inca nu am semnatura , dar o sa am in curand
     

  7.  
    #25
    Incepator
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Targu-Jiu
    Age
    48
    Posts
    58
    Thanked
    5
    Rep Power
    94
    Pentru ziua de azi, am gatit ca un erou

    Ciorbita de vacuta, clasica.

    Supa de rosii (1 portie): 4 rosii marisoare, curatate de pielita si pasate in robotul de bucatarie, o ceapa taiata foarte fin, un catel de usturoi, se pun la fiert cu 100 ml apa, condimente dupa gust. Se lasa la fiert cam 25-30 min, pana capata consistenta.

    Rua'a (placinta cu carne de vita).
    Pentru aceasta placinta, am folosit niste foi speciale aduse din Egipt, dar cred ca merge si cu foi care se gasesc la noi. Umplutare se face din aproximativ 750 gr carne de vita tocata, o ceapa mai mare tocata marunt, patrunjel tocat. Se pun intr-o tigaie la prajit cu ulei sau samna (dupa preferinte), se adauga condimente dupa gust si un pic de apa. Se lasa pe foc pana se rumeneste carnea.
    In cazul foilor folosite de mine, se ia o tava, se tapeteaza cu grasime (ulei, unt, samna), se aseaza foaia de placinta se pune in supa (poate fi si apa cu maggy) pentru cateva secunde, se aseaza in tava, se unge cu grasime. La fel se procedeaza si cu cea de-a doua foaie, dupa care se pune compozitia. Pe deasupra se pune a treia foaie, se unge cu grasime si se mai adauga 1-2 linguri de supa. Se da la cuptor, la foc potrivit, pana se rumeneste.
    In cazul foilor de la noi, se respecta indicatiile de pe pachet.

    Ca desert, am facut BASBOOSA dupa o reteta gasita pe un site de retete arabesti.
    Ingrediente:
    200 gr unt
    650 gr gris
    4 oua
    250 gr zahar
    300 gr iaurt
    3 linguri rase parf de copt
    migdale decojite (optional alune, arahide, nuci)

    Pentru sirop:
    250 g zahar
    500 ml apa
    2 linguri zeama de lamaie
    2 linguri apa de trandafiri
    un varf de cutit scortiosara

    Se prepara intai siropul, se pun la foc mic toate ingredientele, pana ce se dizolva zaharul, dupa care se lasa la racit.

    Pentru prajitura:
    Se amesteca zaharul cu untul topit, se bate bine. Se adauga ouale, se bate in continuare pana la incorporare. Apoi se adauga grisul, iaurtul si praful de copt, se amesteca foarte bine.
    Se unge o tava cu ulei, se toarna compozitia, pe deasupra se adauga migdalele (alune, nuci, stafide). Se da la cuptor pentru 30 min, la 180 grade.
    Cand s-a copt, se scoate prajitura din cuptor, se taie in romburi, cuburi, se adauga siropul si se lasa la racit.
    Inca nu am semnatura , dar o sa am in curand
     

  8.  
    #26
    Harnic Sarah_Nour's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    177
    Thanked
    15
    Rep Power
    216
    Ce am gatit eu :

    CIORBA DE GRAU (arpacas)

    2 cesti de grau se lasa in apa;
    carne de oaie sau vitel dupa preferinta , insa rasol ca sa fie os pt.a da gust se pune la fiert;
    - 3-4 cuisoare,un betisor de scortisoara, boabe de piper, hel si condimente pt.ciorba, sare se adauga peste carne;
    - cand e aproape fiarta carnea se pune graul, o rosie decojita si o ceapa medie se taie in 4 si se pun si ele, se lasa pana sunt toate fff bine fierte;
    - garul absoarbe lichidul asa ca e bine cand fierbeti carnea cu condimentele sa pastrati zeama pe care sa o folositi la complectare in castronel;
    - aceasta ciorba se face de regula in post si este specifica Yemenului este un deliciu culinar pe care fiecare restaurant din Yemen in Ramadan se intrece in a obtine cea mai buna ciorba.

    apoi am facut

    Samboosak

    foaie: 1 kg faina, 1 ou, un sfert pachet de unt topit, sare, un varf lingurita de drojdie se framanta toate ffff bine;

    compozitie: o ceapa maricica se taie fff marunt sau la robot se pune in ulei la calit cu sare si condimente, se adauga carnea tocata si se lasa sa se inabuse foarte bine dupa care se da la o parte la racit;

    Intindeti foaia subtire si cu o canuta mica se taie rondele cam 7cm sa aiba diametrul , se umplu cu carne dar nu foarte multa apoi se inchid, se preseaza bine sa iasa in forma de scoica se pun la prajit in ulei incins si se servesc de regula fierbinti;

    Sau daca nu puteti sa luati foi de placinta din supermarket si taiati o foaie in fasii de 4 cm latime pe care le umpleti cu carne si le impaturiti in forma de triunghi cam asa:
     

  9.  
    #27
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Quote Originally Posted by alialivali View Post
    Pentru ziua de azi, am gatit ca un erou

    Ciorbita de vacuta, clasica.

    Supa de rosii (1 portie): 4 rosii marisoare, curatate de pielita si pasate in robotul de bucatarie, o ceapa taiata foarte fin, un catel de usturoi, se pun la fiert cu 100 ml apa, condimente dupa gust. Se lasa la fiert cam 25-30 min, pana capata consistenta.

    Rua'a (placinta cu carne de vita).
    Pentru aceasta placinta, am folosit niste foi speciale aduse din Egipt, dar cred ca merge si cu foi care se gasesc la noi. Umplutare se face din aproximativ 750 gr carne de vita tocata, o ceapa mai mare tocata marunt, patrunjel tocat. Se pun intr-o tigaie la prajit cu ulei sau samna (dupa preferinte), se adauga condimente dupa gust si un pic de apa. Se lasa pe foc pana se rumeneste carnea.
    In cazul foilor folosite de mine, se ia o tava, se tapeteaza cu grasime (ulei, unt, samna), se aseaza foaia de placinta se pune in supa (poate fi si apa cu maggy) pentru cateva secunde, se aseaza in tava, se unge cu grasime. La fel se procedeaza si cu cea de-a doua foaie, dupa care se pune compozitia. Pe deasupra se pune a treia foaie, se unge cu grasime si se mai adauga 1-2 linguri de supa. Se da la cuptor, la foc potrivit, pana se rumeneste.
    In cazul foilor de la noi, se respecta indicatiile de pe pachet.

    Ca desert, am facut BASBOOSA dupa o reteta gasita pe un site de retete arabesti.
    Ingrediente:
    200 gr unt
    650 gr gris
    4 oua
    250 gr zahar
    300 gr iaurt
    3 linguri rase parf de copt
    migdale decojite (optional alune, arahide, nuci)

    Pentru sirop:
    250 g zahar
    500 ml apa
    2 linguri zeama de lamaie
    2 linguri apa de trandafiri
    un varf de cutit scortiosara

    Se prepara intai siropul, se pun la foc mic toate ingredientele, pana ce se dizolva zaharul, dupa care se lasa la racit.

    Pentru prajitura:
    Se amesteca zaharul cu untul topit, se bate bine. Se adauga ouale, se bate in continuare pana la incorporare. Apoi se adauga grisul, iaurtul si praful de copt, se amesteca foarte bine.
    Se unge o tava cu ulei, se toarna compozitia, pe deasupra se adauga migdalele (alune, nuci, stafide). Se da la cuptor pentru 30 min, la 180 grade.
    Cand s-a copt, se scoate prajitura din cuptor, se taie in romburi, cuburi, se adauga siropul si se lasa la racit.

    Aliavali tu cand scrii retete eu imi intreb sotul. Ieri l-am intrebat de Ru'a si azi a si facut soacra .Basboosa facem maine . Pai tu de unde procuri toate ingredientele? Noi cat am stat in Moldova nu am vazut de ex samna.

    Astept retele tale, astfel ii mai dau si soacrei cateva idei , ca saraca tot sta si se gandeste ce nou sa mai face
     

  10.  
    #28
    Incepator
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Targu-Jiu
    Age
    48
    Posts
    58
    Thanked
    5
    Rep Power
    94
    Ingredientele le am aduse direct de la sursa, din Egipt.
    Din pacate, ni s-a terminat rezerva de foi pentru Rua'a, de acum incolo trebuie sa improvizam. Condimente, avem cat pentru un an, ca ultima data sotul a adus 5 kg numai de condimente.
    Samna am gasit in Bucuresti, la un supermarket, la fel si tahina, orez basmati.

    Daca vrei, iti dau o reteta usoara de facut, cu gambari . Pentru fetele care nu stiu, este vorba de creveti.

    Astazi am gatit ceva rapid, shaorma din piept de pui.

    Se taie pieptul de pui bucatele mici, se toaca marunt o ceapa, o rosie mare, patrunjel, un ardei (iute, dupa gust).
    Se pune intr-o tigaie samna (sau ulei), se prajeste un pic, ceapa, apoi se adauga pieptul de pui, rosiile, patrunjelul si se pun condimentele (sare, piper, boia de ardei iute, curry, mix de condimente, pudra de mustar, coriandru, Sumak, un pic de zeama de lamaie etc). Se adauga putina apa si se lasa pe foc, in jur de 25-30 min. Se serveste cu lipie arabeasca. Optional, se poate face un sos rapid, din iaurt, in care se adauga un castravete ras pe razatoare sau in robot, sare dupa gust, sau sos tahina.
    Inca nu am semnatura , dar o sa am in curand
     

  11.  
    #29
    Incepator
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Targu-Jiu
    Age
    48
    Posts
    58
    Thanked
    5
    Rep Power
    94
    Tot azi, mai fac piept de pui pane.

    Se feliaza pieptul de pui, se bate putin, se pun condimente pe el si se lasa la "marinat". Cand se prajeste, se trece prin faina, ou batut si pesmet.
    Inca nu am semnatura , dar o sa am in curand
     

  12.  
    #30
    Incepator
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Targu-Jiu
    Age
    48
    Posts
    58
    Thanked
    5
    Rep Power
    94
    Astazi, din criza de timp, am facut hamburgeri, pentru masa de la 7.30 pm.
    Am cumparat hamburgeri gata preparati, din carne de vita, pe care i-am prajit pe o tigaie speciala, cu un pic de unt.

    Pentru mai tarziu, salata de ton.
    Se iau 2 conserve de ton, se scurg de ulei, daca nu e maruntit deja se marunteste. Se adauga, un pic de ulei de masline, sare de lamaie, sare, un strop de piper, o rosie tocata foarte fin. Optional, se poate adauga un pic de branza rasa, ii da un gust delicios. Se amesteca toate ingredientele.
    Inca nu am semnatura , dar o sa am in curand
     

Page 3 of 10 FirstFirst 12345 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Rata cu portocale-cum o gatim?
    By amal in forum Bucataria
    Replies: 6
    Last Post: 02-21-2007, 03:32 AM
  2. Ce gatim azi? _ 2
    By imanikka in forum Bucataria
    Replies: 17
    Last Post: 12-16-2006, 12:43 AM
  3. Arhiva : Ce gatim azi?
    By imanikka in forum Bucataria
    Replies: 0
    Last Post: 10-22-2006, 09:39 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •