Notices
 

Thread: Ce gatim azi?

Page 1 of 10 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 98
  1. Ce gatim azi? 
    #1
    Incepator
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Targu-Jiu
    Age
    48
    Posts
    58
    Thanked
    5
    Rep Power
    94
    Va propun un nou subiect, in care sa postam fiecare ce gateste si reteta repectiva.
    Incep eu:

    Astazi, peste cu legume la cuptor.

    3-4 cartofi de marime medie curatati si taiati cubulete, un morcov mai mare ras pe razatoare, o telina de marime medie data pe razatoare, 2 rosii mai mari taiate rondele, o ceapa mai mare taiata rondele, un praz taiat rondele, marar tocat, pestele folosit - cod file.
    Se seapara legumele in doua jumatati. Se aseaza in tava primul strat de legume, incepand cu cartofii, morcovul, telina, un rand de rosii, unul de ceapa, praz. Se aseaza fileul de cod, portionat. Deasupra, se aseaza restul de legume in acelasi fel, peste care se presara marar. Intr-un castronel se dizolva condimente dupa gust cu putina apa (sare, piper, coriandru, boabe de mustar pudra, curry, boia de ardei iute, sare de lamaie sau zeama de lamaie etc) si se toarna pe deasupra. Se mai poate pune si putina samna (Ghee). Se acopera tava cu folie si se da la cuptor. Dupa cca 15 min se inlatura folia si se lasa la cuptor pentru cca 20 min.
    Inca nu am semnatura , dar o sa am in curand
     

  2. Urmatorii 5 au spus mersi lui alialivali pentru acest subiect

    Any (10-02-2006), daniela_muslimah (10-20-2006), huda_alrahim (10-02-2006), Mariyah (09-21-2006), Moataz (09-28-2006)

  3.  
    #2
    Incepator
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Targu-Jiu
    Age
    48
    Posts
    58
    Thanked
    5
    Rep Power
    94
    Astazi:

    Ma'ashi (sarmale cu orez)

    Se ia o varza mujlocie, se opareste cam 5 min ca sa se desprinda foile usor, se scot foile care se mai pun la fiert pana devin moi. Separat, se prepara orezul doar jumatate, se pune marar si patrunjel, un pic de pasta de rosii, condimente dupa gust.
    Se impacheteaza orezul in foile de varza (atentie, "sarmalele" trebuie sa fie subtiri), se aseaza intr-o cratita, se adauga un pic de apa si se pun la fiert la foc foarte mic.

    Salata de vinete cu tahina

    Se coc vinete, se toaca marunt, apoi se amesteca cu sare, tahina, un pic de ulei de masline, un pic de utet, usturoi pisat.
    Inca nu am semnatura , dar o sa am in curand
     

  4.  
    #3
    Incepator
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Targu-Jiu
    Age
    48
    Posts
    58
    Thanked
    5
    Rep Power
    94
    Astazi am facut chiftelute din carne de vita, cartofi prajiti si sos tahina.
    Inca nu am semnatura , dar o sa am in curand
     

  5.  
    #4
    Harnic Sarah_Nour's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    177
    Thanked
    15
    Rep Power
    216
    E buna treaba uite asa ne mai vin si noua idei mai diversificam un pic ;
    Hai sa va spun ce am gatit eu azi :
    Ciorbita de legume cu vita pe care cu siguranta o stie toata lumea si apoi, am pregatit
    Ficat de Vitel:
    Am tocat 2 cepe medii
    3-4 rosii mai maricele decojite
    1 ardei gras mai mare
    - dupa ce am taiat ceapa solzisori, am pus condimentele(cuisoare,piper, 7spices si sare) in tigaie un paharut(cel de ceai) cu ulei, in care se inabuse ceapa cu condimentele, apoi se adauga ardeiul gras bucatile de ficat taiate, se lasa un pic sa se intrepatrunda;
    - rosiile decojite cu o lingura de bullion, si zeama de supa de la carne, se baga la robot si se obtine un sos gros care se toarna apoi peste ficat, se lasa sa dea in clocot apoi se baga la cuptor – 30-45 min pana ce se fragezeste ficatul , daca scade sosul se complecteaza cu supa de la carne.
    (eu fierb carnea de vita pentru mancare si pastrez o anumita cantitate pentru ficat spre exemplu)
    - ficatul cu sos se serveste cu garniture de orez sau se poat face si spaghete dupa gust.
    sa vad ce mai fac maine dar poate mai veniti si voi cu idei
     

  6.  
    #5
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    Bun venit in forum alialivali.
    Frumos subiect ai propus

    Sarah, poti posta si reteta de ciorbita de legume cu vita; poate sunt cateva "forumiste" sau vizitatoare ale forumului care nu stiu sa gateasca , iar cele care stiu poate ca o prepara in alt mod.
     

  7.  
    #6
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    Ce am gatit azi:

    Calamar tras la tigaie cu morcov



    200g calamar
    60g morcov
    120ml ulei masline
    putin usturoi tocat
    0,3g sare
    0,1g piper
    20g patrunjel
    ciboulette (ceapa ciorii)
    supa de pui pt sos
    patrunjel verde

    Preparare:
    1. Calamarul se taie felii groase de 1 cm.
    2. Morcovul se spala si se curata. Se rade pe razatoarea mare.
    3. Intr-o tigaie se incinge uleiul de masline si se caleste inauntru calamarul. Se adauga usturoiul tocat, apoi morcovul ras. Se condimenteaza cu sare si piper, cel mai bine din rasnita. Se toarna putina supa de pui si se mai lasa sa fiarba 8 min.
    4. Calamarul se aranjeaza intr-o tigaita si se orneaza cu frunze de patrunjel tocat si cu ciboulette.

    revista Ioana

    Reteta avea si vin, dar nu am mai folosit. Am adaugat la reteta putin ghimbir tocat.
     

  8.  
    #7
    Harnic Sarah_Nour's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    177
    Thanked
    15
    Rep Power
    216
    Uite cum fac eu:
    Ciorbita de vacuta
    Eu prefer rasol de vital, osul dagust bun la orice mancare, asa ca iau doua rasoale sa zica pe care le pon la fiert, arunc prima apa apoi lass a fiarba bine carnita.
    2 morcovi medii(nu fff mari ca indulceste ciorba)
    1 telina potrivita
    1 patrunjel(radacina)
    Se taie cubulete sau rondele sau pe lung cum doriti dupa preferinta, se pune un pic de ulei in oala si se inabuse toate acestea cu sare si condimente pentru ciorba(eu am un mix de condimente pt.ciorba), apoi sa nu se arda se toarna zeama de la carne si de asemenea introducem si bucatile de carne taiate (dupa preferinta puteti pastra sau nu oasele,dar daca carnea este fiarta eu nu mai pastrez osul);
    O ceapa de marime medie se introduce (intreaga) in ciorba, de asemenea un ardei micut se taie cubulete,o rosie mai mare se decojeste si se pun in ciorba, se lasa la fiert. Cand ceapa se inmoaie, deci a fiert, eu o scot din oala tocmai pt.faptul ca lasand-o in ciorba va modifica gustul asa ca prin fierbere ciorba si-a luat aroma necesara.
    Puteti sa puneti la final bors sau lamiae (eu folosesc lamaia la servire la farurie,fiecare in functie de gust)
    Si cam asta este ciorba de vacuta, se poate insa daca doriti sa puneti si fideluta, dupa preferinta se poate pune un fir de leustean care in prealabil sa fie scos din oala pt.ca multi nu suporta verdeata in ciorba, sau la condimente puteti folosi Knorr, eu una am renuntat de mult la Knorr si Maggi, prefer cat mai natural cu putinta.

    E si daca tot am cazut din pat cu noaptea in cap le-am facut eu dimineata la ai mei Paine arabeasca:
    2 cesti si jumatate de apa calduta
    1 lingurita zahar
    3 lingurite si jumatate de drojdie
    Jumatate de lingurita sare
    5 cesti si jumatate de faina
    Apa+zaharul+drojdie+faina se amesteca bine pana se incorporeaza, la final se unge coca cu putin ulei si se lasa la crescut.
    O puteti coace la cuptor pe o tavita(de fapt pe fundul tavii) sau eu am o forma rotunda care se pune direct pe flacara, intind foaie subtirica si o pun sa se coaca pe aceasta tabla, se serveste calda;
    Pai si ce le-am dat numai paine am pus si eu lebna, masline verzi si o omleta pt.mic dejun superrr sufficient , va pup si astept retetele voastre!!!
    Last edited by suleiman; 09-22-2006 at 09:26 PM.
     

  9.  
    #8
    Incepator
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Targu-Jiu
    Age
    48
    Posts
    58
    Thanked
    5
    Rep Power
    94
    Sarah_Nour, astazi am sa incerc si eu reteta de paine, cu siguranta.
    Inca nu am semnatura , dar o sa am in curand
     

  10.  
    #9
    Incepator
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Targu-Jiu
    Age
    48
    Posts
    58
    Thanked
    5
    Rep Power
    94
    Astazi am facut painea dupa reteta postata de Sarah_Nour, a iesit delicioasa, si:

    Mancare de mazare si morcovi

    Se pun taiati rondele, plus cam 500 gr mazare boabe (se pot folosi si legume congelate de la supermarket), o ceapa tocata marunt, cam 3 catei de usturoi zdrobiti se pun la fiert cu apa un pic mai mult decat sa le acopere, se adauga un cub de Maggy, pasta de rosii (dupa gust), ghee, condimente dupa gust (boia de ardei iute, sare, piper, mix de condimente etc). Se lasa la fiert, la foc mic, pana se inmoaie legumele si apa scade, sa fie ca un sos. O mancare rapida si usor de facut.
    Last edited by suleiman; 09-22-2006 at 09:28 PM.
    Inca nu am semnatura , dar o sa am in curand
     

  11.  
    #10
    Incepator
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Targu-Jiu
    Age
    48
    Posts
    58
    Thanked
    5
    Rep Power
    94
    Astazi, paine arabeasca la care jumatate din cantitatea de faina am inlocuit-o cu tarate alimentare, si
    Mancare de legume:
    Morcovi, cartofi, ceapa, un praz, fasole verde, cu putin ulei sau grasime, puse intr-o cratita de teflon, condimente dupa gust. Se pune apa cat sa acopere legumele si se lasa la fiert la foc incet, pana seaca apa complet. Este usoara si foarte gustoasa.
    Inca nu am semnatura , dar o sa am in curand
     

Page 1 of 10 123 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Rata cu portocale-cum o gatim?
    By amal in forum Bucataria
    Replies: 6
    Last Post: 02-21-2007, 04:32 AM
  2. Ce gatim azi? _ 2
    By imanikka in forum Bucataria
    Replies: 17
    Last Post: 12-16-2006, 01:43 AM
  3. Arhiva : Ce gatim azi?
    By imanikka in forum Bucataria
    Replies: 0
    Last Post: 10-22-2006, 10:39 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •