Notices
 

Thread: Ce gatim azi?

Page 10 of 10 FirstFirst ... 8910
Results 91 to 98 of 98
  1. Ce gatim azi? 
    #1
    Incepator
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Targu-Jiu
    Age
    48
    Posts
    58
    Thanked
    5
    Rep Power
    94
    Va propun un nou subiect, in care sa postam fiecare ce gateste si reteta repectiva.
    Incep eu:

    Astazi, peste cu legume la cuptor.

    3-4 cartofi de marime medie curatati si taiati cubulete, un morcov mai mare ras pe razatoare, o telina de marime medie data pe razatoare, 2 rosii mai mari taiate rondele, o ceapa mai mare taiata rondele, un praz taiat rondele, marar tocat, pestele folosit - cod file.
    Se seapara legumele in doua jumatati. Se aseaza in tava primul strat de legume, incepand cu cartofii, morcovul, telina, un rand de rosii, unul de ceapa, praz. Se aseaza fileul de cod, portionat. Deasupra, se aseaza restul de legume in acelasi fel, peste care se presara marar. Intr-un castronel se dizolva condimente dupa gust cu putina apa (sare, piper, coriandru, boabe de mustar pudra, curry, boia de ardei iute, sare de lamaie sau zeama de lamaie etc) si se toarna pe deasupra. Se mai poate pune si putina samna (Ghee). Se acopera tava cu folie si se da la cuptor. Dupa cca 15 min se inlatura folia si se lasa la cuptor pentru cca 20 min.
    Inca nu am semnatura , dar o sa am in curand
     

  2. Urmatorii 5 au spus mersi lui alialivali pentru acest subiect

    Any (10-02-2006), daniela_muslimah (10-20-2006), huda_alrahim (10-02-2006), Mariyah (09-21-2006), Moataz (09-28-2006)

  3.  
    #91
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Quote Originally Posted by imanikka View Post


    Bebika Saira asta trebuiai s-o scri la Ramadan la istorioare hazlii. Deh.. esti norocoasa. Sa incurci patronul cu o asa fata frumoasa este posibil. Nu-mi este de mirare

    Ceaiul negru eu stiam ca are acelasi efect ca si cafeaua. Dar nu cafea de cea care bea Bebika Saira . Mi se pare ca ea bea cafea din aia fara cofeina avand rezultat invers.

    Anamaria o intrebare daca nu te superi. Tu dormi 2 ore pe noapte? Cum de rezisti? Cu sanatatea nu te pui. Eu dormeam 4-5 ore cand eram la universitate.Cand aveam examene nu dormeam noaptea , ci abia dupa ce ma intorceam .


    pai stai asa,ca nu cred ca ai inteles cum trebuie

    eu cerusem ceai negru...si patronul la fel ,dar n-aveam eu de unde sa stiu ce ceruse el...si aia au pregatit cateva ceaiuri si in loc sa mi-l aduca mie pe cel fara menta,mi l-au adus cu menta si patronul isi cauta ceaiul pe la mesele de la terasa (fiindca uneori se mai aseza la masa cu oamenii) si l-a vazut la mine si a inceput sa rada,a zis ca ceaiul era pentru el si s-a dus si a luat altul
     

  4.  
    #92
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    deocamdata rezist
    din cauza ceaiului raman treaza ca altfel cred ca as adormi instantaneu insa am facut asta si ma trezeam cu dureri de gat , stari febrile
    pur si simplu tre sa beau ceai seara ,simt nevoia altfel sigur as raci mai ales ca intru zilnic pt comenzi intr-un depozit friguros in tricou pt k asa e politica securitatii
    nu ma gandesc inca la licente de abia reusesc sa frecventez facultatea si oricum voi gasi o solutie , voi taia din timpul online drastic , deja am taiat dar nu suficient

    ceaiul negru e cunoscut datorita efectelor sale, din cate stiu eu domina cofeina
    dar multa lume spune ca poate sa doarma dupa ce bea o cana , eu una nu reusesc oricat as vrea
    si sunt obisnuita sa fol plicutele cu care am facut ceai pt ochi, pt ca ajuta la pastrarea neridata a zonei plus anticearcan eficient


    ma intrebam daca n-ar merge pus in ceai negru scortisoara
    stie cineva?

    nu de alta dar am un kg de scortisoara bete si nu stiu ce sa fac cu ea
     

  5.  
    #93
    Incepator
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Targu-Jiu
    Age
    48
    Posts
    58
    Thanked
    5
    Rep Power
    94
    Villhemiina, da, gatesc zilnic, dar in acelasi timp fac si altceva. Cica mancarea reincalzita nu mai are acelasi gust. In timp ce mancarea e pe foc, mai aranjez un pic in casa, mai verific emailurile sau alte treburi din astea.
    Scortisoara merge cu lapte fierbinte si zahar, e foarte buna asa.
    Inca nu am semnatura , dar o sa am in curand
     

  6.  
    #94
    Banned huda_alrahim's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Age
    39
    Posts
    662
    Thanked
    101
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by Saira View Post
    pai stai asa,ca nu cred ca ai inteles cum trebuie

    eu cerusem ceai negru...si patronul la fel ,dar n-aveam eu de unde sa stiu ce ceruse el...si aia au pregatit cateva ceaiuri si in loc sa mi-l aduca mie pe cel fara menta,mi l-au adus cu menta si patronul isi cauta ceaiul pe la mesele de la terasa (fiindca uneori se mai aseza la masa cu oamenii) si l-a vazut la mine si a inceput sa rada,a zis ca ceaiul era pentru el si s-a dus si a luat altul
    Si ce bine mai mirosea ceaiul tau....ma cam uitam dupa el!!!! are o aroma mai placuta daca are si menta...
     

  7.  
    #95
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    Quote Originally Posted by Villhelmiina View Post


    ma intrebam daca n-ar merge pus in ceai negru scortisoara
    stie cineva?

    nu de alta dar am un kg de scortisoara bete si nu stiu ce sa fac cu ea


    ...poti face ceai de scortisoara...

    ...ai nevoie de 4 cesti ( cups) de apa, 4 betisoare de scortisoara, in jur de 10-12 cm fiecare, 2 linguri de zahar...se amesteca intai apa cu scortisoara, se dau in clocot, apoi se fierb la foc mic timp de 20 de min....se scoate scortisoara, se adauga zaharul si se mai fierbe un min...

    ......

    ...insha-llah, sa-ti placa...




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     

  8.  
    #96
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Quote Originally Posted by huda_alrahim View Post
    Si ce bine mai mirosea ceaiul tau....ma cam uitam dupa el!!!! are o aroma mai placuta daca are si menta...


    desi voi pe moment ati ras de mine zicand ca au pus frunzulita de menta fiindca nu era proaspat si sa-l faca sa para mai bun.

    pan' la urma tot eu am fost in castig
     

  9.  
    #97
    Banned huda_alrahim's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Age
    39
    Posts
    662
    Thanked
    101
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by Saira View Post
    desi voi pe moment ati ras de mine zicand ca au pus frunzulita de menta fiindca nu era proaspat si sa-l faca sa para mai bun.

    pan' la urma tot eu am fost in castig
    Faceam si noi haz de necaz!!! ce era sa spunem?? da-mi si mie o gura????
     

  10.  
    #98
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202


    Sper sa nu va suparati
    Continuarea subiectului

    aici

    Merci mult
     

Page 10 of 10 FirstFirst ... 8910
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Rata cu portocale-cum o gatim?
    By amal in forum Bucataria
    Replies: 6
    Last Post: 02-21-2007, 04:32 AM
  2. Ce gatim azi? _ 2
    By imanikka in forum Bucataria
    Replies: 17
    Last Post: 12-16-2006, 01:43 AM
  3. Arhiva : Ce gatim azi?
    By imanikka in forum Bucataria
    Replies: 0
    Last Post: 10-22-2006, 10:39 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •