Notices
 
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 16
  1. Valul islamic agita Europa 
    #1
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347

    Dupa razboiul caricaturilor, Europa si Orientul Mijlociu au alt motiv de dispute: valul ce acopera capul si chipul femeilor



    Discutiile despre purtarea valului islamic iau amploare in Europa. Daca in Franta valul a fost interzis in scoli, dezbaterea abia incepe in Olanda si Marea Britanie, unde tonul l-a dat fostul ministru de externe, Jack Straw, dupa o ampla dezbatere pe aceasta tema din presa locala. Parlamentul olandez a inceput sa-si bata capul cu valul islamic abia saptamana trecuta.

    Cand va fi luata si o decizie, ramane de vazut. Dar tara cu cele mai mari probleme in acest sens este Marea Britanie. Trevor Phillips, seful Comisiei pentru egalitate rasiala, a avertizat ca discutiile ar putea duce la revolte. "Problema s-a transformat in ceva cu adevarat urat", a declarat acesta pentru "Sunday Times", adaugand ca se teme ca declaratiile oficialilor sa determine o reactie in lant care sa culmineze cu proteste stradale, asa cum s-a mai intamplat si in urma cu cinci ani.

    In Franta s-a interzis purtarea valului, precum si a altor simboluri religioase considerate ofensive, in scolile de stat, din 2004, dar acesta poate fi purtat in universitati. In Turcia, valul care acopera capul este interzis in spatiile publice, inclusiv in scoli, universitati si in cladirile oficiale. In Germania, interdictia purtarii valului este lasata la latitudinea fiecarui stat in parte, dar la mijlocul acestei luni au reinceput discutiile pe aceasta tema.

    In Italia, in 2005, parlamentul a aprobat pachetul de legi impotriva terorismului care face din ascunderea unei trasaturi in public, inclusiv purtarea valului, o ofensa. In Belgia, in Maaseik, este interzisa purtarea valului care acopera toata fata, in afara de ochi.
     

  2. Urmatorii 2 au spus mersi lui Mariyah pentru acest subiect

    diamond (07-13-2008), naisrep (10-06-2008)

  3.  
    #2
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Eu nu inteleg cum tari ca Olanda care legalizeaza casatoria homosexualilor ...etc... se tem de un simplu val islamic? Sau poate se tem ca vor vedea peste cativa ani numai femei cu hijab ? Cand vor lasa valul in pace?
     

  4.  
    #3
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Eu nu cred ca ai putea vedea in tari europene numai femei cu hijab tinand cont ca exista o tendinta mare spre ateism.
    Studiile sociologice vb despre o noua religie am uitat numele care o sa se extinda peste ani, are leg cu Stiinta , imi scapa acum.
    Chiar am vrut sa public un articol aici dintr-un ziar in care spunea ca 5% dintre americani au devenit atei odata cu niste noi descoperi stiintifice care ---------------streaza clar evolutia speciei umane si nici intr-un caz crearea ei de divinitate.
    Asa ca societatile merg spre ateism si nici intr-un caz spre indoctrinare religioasa.
    Acum depinde si de zona geografica.

    Referitor la Romania, eu zic ca hijabul este acceptat destul de bine fatza de alte tari europene.
    Si am obsv ca in Romania femeile musulmane nu-s exagerate , adica vad zilnic zeci si se imbraca normal cu blugi,fuste de blugi, bluze normale sau putin mai largi , haine de piele pana la genunchi,atata doar ca au un fel de esarfa pe cap.
     

  5.  
    #4
    moderator daniela_muslimah's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    في راساريت ;)
    Age
    37
    Posts
    675
    Thanked
    45
    Rep Power
    715
    Quote Originally Posted by Villhelmiina View Post
    Studiile sociologice vb despre o noua religie am uitat numele care o sa se extinda peste ani, are leg cu Stiinta , imi scapa acum.
    Chiar am vrut sa public un articol aici dintr-un ziar in care spunea ca 5% dintre americani au devenit atei odata cu niste noi descoperi stiintifice care ---------------streaza clar evolutia speciei umane si nici intr-un caz crearea ei de divinitate.

    As fi si eu curioasa de acele descoperiri "stiintifice"...

    mi-amintesc ce mi-a zis bunicul meu odata _ si el era crestin...

    atunci cand l-am intrebat de ce nu se impaca religia cu stiinta? (si eu eram tot crestina cand am intrebat _ "invatata" pe la scoala ideile de evolutionism_si de "epoca de piatra")

    si mi-a spus foarte mirat ca de unde am auzit asa ceva?.. "orice om de stiinta adevarat, isi da seama ca Exista Dumnezeu!"

    (a fost fizician, inventator, a lucrat cu Horia Hulubei, condamnat la moarte, iar in timpul comunismului a stat 8 ani in inchisoare)

    ~~~

    mai degraba incearca tot felul de "savanti" sa gaseasca ceva de negasit _ asemenea dovezi.........

    ~~

    iar cat priveste Islamul _ intr-adevar: e mult mai usor sa accepti homosexualitatea (doar tine de lumea "civilizata", nu? e "Iubire".. )

    aparitia transexualilor (daca asa simt ei, nu?.. a gresit "natura" ca nu sunt femei _ sau barbati )

    si alte lucruri pe care cred ca le stim cu totii prea bine

    nu inteleg: cu ce sunt eu "necivilizata" daca am capul acoperit?

    ~~~
    "Pentru aceia care raspund Domnului lor si implinesc Rugaciunea [As-Salat], iar pentru treburile lor [tin] sfat laolalta si dau Dania [Az-Zakat] din cele cu care ii inzestram." (Surat Ash-Shura_Sura "Sfatului" (42):38)
     

  6.  
    #5
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    homosexualii nu trebuie judecati, eu ii inteleg perfect si se pare ca si societatea incepe sa-i inteleaga
    daca altfel nu pot sa fie de ce sa nu fie asa cum sunt?
    aici nu e vb de a purta o haina, ci de anumite preferinte ................vb de ceva mult mai delicat si complex
    homosexuali exista de cand lumea , de ce oare trebuie sa negam acest fenomen si sa nu il recunoastem clar si fara sa ne fie rusine?
    nu sunt ei vinovati ca sunt atrasi de sexul opus.....
     

  7.  
    #6
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Quote Originally Posted by Villhelmiina View Post
    homosexualii nu trebuie judecati, eu ii inteleg perfect si se pare ca si societatea incepe sa-i inteleaga
    daca altfel nu pot sa fie de ce sa nu fie asa cum sunt?
    aici nu e vb de a purta o haina, ci de anumite preferinte ................vb de ceva mult mai delicat si complex
    homosexuali exista de cand lumea , de ce oare trebuie sa negam acest fenomen si sa nu il recunoastem clar si fara sa ne fie rusine?
    nu sunt ei vinovati ca sunt atrasi de sexul opus.....
    Pai si Islamul exista de cand lumea pur si simplu lumea nu intelege , dar eu inteleg. Si de ce nu se uita si ei la esarfa ca preferinta Despre Homosexuali si transexuali nu voi vorbi ca ultima data am vorbit mult cu un belgian ( era pe atunci proful nostru) si vai ce dezbateri au fost, noi toti impotriva unuia ( adica proful) si anume nu impotriva homosexualilor ci anume efectele negative ale acestui fenomen asupra societatii. Si inca o dezbatere : sa fie vandut canabisul in farmacii... Oamenilor din ce in ce mai mult le dai tot vor si vor....
     

  8.  
    #7
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Studiile sociologice vb despre o noua religie am uitat numele care o sa se extinda peste ani, are leg cu Stiinta , imi scapa acum.
    [COLOR="green"]
    Draga mea este cumva vorba de ,,Biserica Scientologica"?!??

    Chiar am vrut sa public un articol aici dintr-un ziar in care spunea ca 5% dintre americani au devenit atei odata cu niste noi descoperi stiintifice care ---------------streaza clar evolutia speciei umane si nici intr-un caz crearea ei de divinitate
    In legatura cu acesta as vrea sa aduc in atentia dumneavoastra urmatorul fapt: In anul 1910 biologul T.H.Morgan a inceput o serie de experiente asupra ,,Drosophilei melanogaster"(musculita de otet).A reusit sa obtina peste 3000 de mutatii (fie : musculita neagra,cu aripi curbate,cu picioare sub forma de antena sau fara aripi) ,dorosofila a ramas tot musculita de otet .In cea mai mare parte a lor mutatiile, s-au dovedit daunatoare ,dar cu toate acestea nu s-a reusit obtinerea unei ,,Super Muste"Experimentul a dovedit ca mutatiile exista doar pentru conservarea si adaptarea mai buna a speciei respective,nicidecum pentru transformarea ei in altceva.Mutatiile nu implica nici inovatie ,nici cresterea informatiei genetice.Pina acum nici o transmutatie nu a fost dovedita .Schema evolutiva a procesului de devenire ,de la materie moarta la om ,parcurge 10 etaperotozoare,----zoare,nevertebrate,pesti,reptile ,pasari ,mamifere,maimuta,om,
    Pentru nici una din aceste 10 etape nu s-a gasit nici macar o forma de tranzitie.Viata apare brusc in stratul ,,cambrian" fara nici un fel de precursori.
    Savantul evolutionist britanic Gerald Kerkut afirma,,Orice evidenta in favoarea ideii evolutioniste este foarte limitatasi circumstantiala prin natura ei .Filozofia evolutiei este bazata pe presupuneri si in consecinta nu poate fi verificata stiintific"
     

  9.  
    #8
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    homosexuali exista de cand lumea , de ce oare trebuie sa negam acest fenomen si sa nu il recunoastem clar si fara sa ne fie rusine?Ei nu chiar decind lumea Ei au aparut in perioada bronzului timpuriu ca o ciudatenie a prostitutiei sacre(erau supranumiti ,,ciinii templului") practicata in templele inchinate zeitei Isis sau Astartea ,in Babilon si Canaan ,apoi extizindu-se si in Egipt .Mult mai tirziu apare in Gercia , Sparta si Roma dezvoltindu-se intr-un ritm alert tocmai datorita tolerantei de care au dat dovada acele societati. Tolerarea homosexualitati a avut si ea un rol insemnat in degradarea societatii umane.
    Dupa parerea mea homosescualitatea este o anomalie si nu ar trebuii incurajata ci combatuta ,cu moderatie si intelepciune astfel incit nr. lor sa fie cit mai redus
    .


    nu sunt ei vinovati ca sunt atrasi de sexul opus

    Cred ca ai vrut sa spui <<de persoane de acelasi sex>>
     

  10.  
    #9
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Imanikka are perfecta dreptate .Dece fetele si femeile din Europa sau din Occident au voie sa poarte fuste scurte sau sa se imbrace (dezbrace)cum vor, iar muslimele nu au voie sa poarte nici macar un batic sau val?! Oricum multe dintre ele ,sunt mult mai frumoase decit multe dintre euro-ocidentale .Ar trebuii sa le lase in pace .
     

  11.  
    #10
    Banned huda_alrahim's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Age
    39
    Posts
    662
    Thanked
    101
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by Villhelmiina View Post

    purtarea valului, precum si a altor simboluri religioase considerate ofensive,
    Sunt curioasa cu ce ii ofenseaza valul!! Pe ce considerente a fost alaturat valul altor insemnuri precum semnul nazismului!!!
    A purta val nu e ca si cum ai purta bluza rosie sau neagra, cu flori sau simpla...este a te imbraca sau nu...femeile care poarta val nu il considera accesoriu...imi pun ineleul sau nu...e ca si cum te-ai imbraca si te-ai intreba...sa porti sau nu pantaloni!!!
     

Page 1 of 2 12 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Importanta salutului islamic!...
    By ummraschid in forum Islamul
    Replies: 19
    Last Post: 03-14-2011, 05:12 AM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •