Notices
 
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 18 of 18
  1. Traducerea cuvintelor din Quran . Tafsir 
    #1
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    In numele lui ALLAH cel milostiv indurator.

    Aici puteti sa puneti orice intrebare sau nelamurire asupra unui verset tradus in romana .Si inchallah o sa ramana un subiect deschis .

    Va rog frumos sa nu postati aici decat numarul versetului , numarul Surei, si intrebarea.
    Orice raspuns pe care il vad in afara subiectului va fi sters .

    Admin
    Last edited by suleiman; 04-04-2006 at 09:32 PM.
     
     

  2.  
    #11
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    302
    Thanked
    4
    Rep Power
    339
    Apoi,El(SWT) spune:"...si achita Dania."
    Aceasta Danie[Az-Zakat] este ceea ce oamenii,astazi,uita aproape cu desavarsire,si,prin asta,ei gresesc foarte mult.
    Ei spun:"Aceste taxe si impozite pe care le platim tin loc de Zakat."
    Ceea ce nu este adevarat!!!
    Zakat -ul este pentru cei slabi,pentru cei saraci,si astfel de oameni inca exista!
    "Cu siguranta sadaqa voastra este pentru saraci si pentru nevoiasi."
    Taxele pe care noi le platim sunt pentru a sustine administratia,astfel incat sa va poata construi drumuri sigure pentru voi,de exemplu.Ele sunt deci pentru siguranta si linistea voastra.Daca nu ati acorda vreo sustinere administratiei,ati trai in haos.Daca vrem sa avem persoane care sa aiba grija de siguranta noastra,daca vrem sa avem drumuri bine construite,ei bine,toate acestea necesita finantare.De unde sa vina acesti bani?Nu din taxe?
    Vedeti cum nu putem spune ca platim aceste taxe pe post de zakat!?
    Acesti bani ii platim pentru noi insine.
    Pe cand Zakat-ul,nu,el este exclusiv pentru saraci si cei aflati in nevoie.Cautati saracii si pe cei aflati in nevoie si aveti grija de ei!
    Dati-le lor pana ce va platiti tot Zakat-ul care vi se calculeaza.

    "...pentru aceia care au taqwa si achita zakat-ul si cei care cred in semnele Noastre,..."

    Semnele Stapanului nostru(SWT) sunt multe.El ni le arata prin Cartile Revelate.In ce credem noi?In Torah,in Injil,in Psalmi si in Furqan.
    Si mai credem in ingeri si in toate acele lucruri care ne sunt ascunse,cele din Akhira(cum ar fi Invierea,Balanta,Bazinul,Gradina cu treptele sale ascendente si Focul cu treptele sale descendente.)
    *
    "...pentru aceia care au taqwa...si cred in Semnele Noastre."
    Apoi,El(SWT) spune:"Pentru aceia care il urmeaza pe Trimis,..."
    Acum,Banu Isra'il intreaba despre preceptele din timpul lui Moise(AS).
    Allah(SWT) le-a dat lor,insa ei nu le-au acceptat,atunci El ni le-a dat noua,comunitatii musulmane.
    El a spus:"V-am dat pamantul intreg sa va rugati,oriunde va duceti,si v-am permis sa recitati din Tora voastra,fara a va folosi de Carte."Ei au raspuns:"Noi ne vom ruga numai intr-o sinagoga-stiind foarte bine ceea ce le spusese lor Allah-si nu vom recita Tora decat din suluri."
    Allah-subhanahu wa ta'ala-ne spune noua,"Pamantul a fost facut pentru Mine o moschee si un loc pur."
    Asta este ceea ce Allah ne-a dat noua.Nu trebuie sa cautam o moschee atunci cand vrem sa spunem o rugaciune.Nu conteaza unde ne aflam la vremea rugaciunii,putem sa ne spunem rugaciunea in acel loc.
    Stapanul nostru(SWT) le-a dat si lor aceeasi sansa,insa ei au ales sinagoga.Ei au ales ,deasemeni,sa nu recite Tora pe dinafara,asa cum recitam noi Qur'an-ul.Allah a facut Qur'an-ul usor pentru noi.Putem sa-l recitam pe dinafara.Unii il recita astfel,altii il recita din Carte.
    Allah a facut ca toate lucrurile sa fie usoare pentru Banu Isra'il,dar ei nu le-au acceptat.Cand au refuzat sa le accepte,Allah(SWT) cui le-a oferit?Comunitatii lui Muhammad(SAWS).
    "Pentru aceia care il urmeaza pe trimis,profetul neinvatat despre care se afla scris la ei in Tora si in Evanghelie."(7:157)

    O descriere completa a lui Muhammad(SAWS) este scrisa in Tora,si descrierea sa este facuta si in Evanghelie,dar dusmanii lui Allah au schimbat si au alterat Evanghelia si au schimbat si au alterat Tora!
    Asta s-a putut intampla intrucat cei care erau la putere in acele vremuri precum si invatatii lor,sau cei care se autonumeau invatati,puteau sa tina sub control majoritatea populatiei.

    "El le porunceste ceea ce este bine si-i opreste de la ceea ce este gresit,le ingaduie lor bunatatile si le opreste lor pe cele necurate..."
    Lucrurile bune au fost facute 'halal' pentru noi,iar celelalte lucruri, El(SWT) ni le-a interzis.
    Celui care este 'mu'min' i se cere sa dea la o parte tot ceea ce este interzis.Si,daca nu sta in puterea sa sa faca asta,daca nu gaseste nici o alta solutie,atunci ar putea sa inceapa punandu-si in gand in momentul in care vrea sa faca acel lucru ,ca ia un medicament.Asta deoarece sunt oameni care,desi sunt avertizati sa nu faca un anumit lucru oprit,ei ,practic ,nu stiu cum sa procedeze,nefiind suficient de puternici pentru a se indeparta dintr-odata,pur si simplu,de acel rau obicei.Uitati un exemplu:
    Aveam un insotitor la Hajj care obisnuia sa fumeze,bietul om!I-am spus:"Acum tu implinesti Hajj-ul si il vizitezi pe Profet,lasa asta la o parte!"
    Atunci el a aruncat tutunul.Apoi,am luat autobuzul pentru a ne reintoarce la Jeddah,iar el s-a asezat intr-un colt ,langa sofer.Am observat ca ochii sai se facusera rosii,iar el devenise extrem de nervos,atunci i-am spus:"Du-te si ia-ti medicamentele acelea ale tale!Dar sa reduci numarul lor si sa-ti pui in minte ca le iei doar ca medicatie!"

    Daca protectia lui Allah(SWT) insoteste o persoana si acea persoana reuseste sa indeparteze un lucru rau dintr-o singura miscare,asta este,desigur,cea mai buna cale.Dar,daca el stie ca nu va reusi in acest mod,trebuie sa actioneze in cel mai facil fel cu putinta,punandu-si in intentie ca face acel lucru ca o cura .Dar,daca el face ceva oprit pentru a-si stimula gustul si simturile,neincercand macar sa limiteze raul,ei,asta este chiar un dezastru pentru el!

    Allah ta'ala spune:"...si le opreste lor pe cele necurate si-i usureaza pe ei de povara lor si de lanturile care au fost asupra lor."
    Vedeti cum ,El(SWT) a indepartat aceasta suferinta de la noi?
    Un om care comite o fapta gresita,si care apoi,face 'tawba' pentru Allah ta'ala,cerandu-I iertarea,Allah ii accepta 'tawba' .

    "El este Cel care primeste cainta [tawba] robilor Sai si-i iarta pentru faptele cele rele si El stie ce faceti."(42:25)

    Profetul(SAWS) a spus:" Tawba sterge totul inaintea lui."
    Rugaciunea de cainta,sincera,sterge toate greselile voastre dinainte.
    *
    "Cei care cred in el si il glorifica."
    Care este intelesul verbului 'a glorifica' in acest context?A-l onora.
    "A glorifica",aici inseamna "a onora".Exista oameni care nu-l onoreaza pe Profet(SAWS) si acestia cad in greseala,intrucat Allah(SWT) ne-a poruncit sa onoram ceea ce El (swt) a onorat.
    Allah spune despre Profetul nostru Muhammad(SAWS) :"Cei care isi intind mainile lor spre tine,isi intind mainile spre Allah."
    Si El (SWT) spune:"Cel care il asculta pe Mesager,il asculta pe Allah."

    Prin mana Profetului nostru Muhammad(SAWS),Allah ta'ala Si-a aratat milostenia pentru aceasta comunitate.Prin el suntem noi capabili sa-L recunoastem pe Allah,sa intram in Gradinile Sale,sa vedem nobila-I Fata.
    "...il glorifica si il ajuta"...impotriva inamicilor sai.

    "...si urmeaza lumina care a fost pogorata cu el..."
    Care este lumina ce a fost scoborata?Este Qur'an-ul!
    "...si urmeaza lumina care a fost pogorata cu el..."
    Ce a fost pogorat cu Domnul nostru Muhammad(SAWS)?Qur'an-ul.
    In aceasta Carte,Allah(SWT) a reunit totul.In Qur'an este cuprinsul Torei,cuprinsul Evangheliei,cuprinsul Psalmilor si orice altceva.In Qur'an,Allah a reunit totul pentru noi.Noi nu avem decat sa ne concentram atentia asupra a ce?Asupra Cartii lui Allah!Si asupra Sunnei care face ca totul sa fie foarte clar!

    Allah ta'ala a facut Qur'an-ul ca pe un ocean cuprinzator.In el, insa,sunt cateva lucruri la care noi,oamenii obisnuiti nu avem acces imediat.Sunna a venit sa ne clarifice toate aceste lucruri,dificil de inteles.Apoi,putin dupa asta, marii intelepti ai Qur'an-ului au venit ,deasemeni ,sa ne clarifice unele probleme asupra carora eram nedumeriti noi,oamenii de rand.
    In orice caz,Cartea si Sunna reprezinta calea care conduce spre fericire!

    Allah (SWT) spune:"...si urmeaza lumina care a fost pogorata cu el,aceia vor fi izbanditori."
    Ei sunt aceia care vor reusi:cei ce-l urmeaza pe Profetul Muhammad(SAWS) si urmeaza ceea ce a fost trimis cu el,Cartea si Sunna.
    Ei sunt aceia care vor fi izbanditori in lumea acesta si in Akhira!



    Allah(SWT) sa va aiba in Paza Sa,pe voi toti,dragii mei!Pe voi si pe toata Ummah Muhammad,insha Allah!

    Alhamdulillah,am reusit sa termin traducerea acestei minunate predici!S-a vrut sa fie un exemplu de comentariu(cat de amplu,masha Allah!) a doua Ayat coranice.
    Si,mai mult decat atat,s-a vrut un exemplu pentru continutul propriu-zis.Cata forta pot avea cuvintele in gura unui intelept!Imaginati-va ca aceasta predica a fost tinuta de un om de 100 de ani!Ce patrundere,ce claritate a spiritului!Subhan Allah!
     
     

  3.  
    #12
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    MASHALLAH!MASHALLAH!YA RABBY IHDINA!
    RABY HALIK SURIOARA?PENTRU EFORTUL TAU !INSHALLAH SA FI RASPLATITA!
     
     

  4.  
    #13
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    MashaAllah Ishtar . Postarile tale sunt minunate. Allah barik fik habibty. Ne prind bine astfel de postari cand surorile nu au tafsir al-Quran.
    Allah ma3ak
     
     

  5.  
    #14
    moderator daniela_muslimah's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    في راساريت ;)
    Age
    37
    Posts
    675
    Thanked
    45
    Rep Power
    715

    Assalamu Alaikum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!...

    Stie cineva o adresa de Tafsir (pe net _ in engleza)?...

    INsha'a Allah.. ar prinde bine o astfel de traducere a Tafsir-ului in lb. romana...

    Am mai avut uneori nelamuriri asupra unor versete si am vazut ca nu se intelegea _ atunci cand erau traduse...

    DAca arabii au nevoie de Tafsir pt a intelege Sfantul Qur'an... dar noi?

    INsha'a Allah.. ce bine ar fi sa se traduca si in romana...

    daca stiti o pagina buna de web (parca scrisese o surioara pe undeva, dar nu mai gasesc... )

    ~~~

    Ma'a Alssalama,
    d.
    "Pentru aceia care raspund Domnului lor si implinesc Rugaciunea [As-Salat], iar pentru treburile lor [tin] sfat laolalta si dau Dania [Az-Zakat] din cele cu care ii inzestram." (Surat Ash-Shura_Sura "Sfatului" (42):38)
     
     

  6.  
    #15
    Deosebit QURRAT-UL-AIN's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    intre LONDRA si CLUJ
    Posts
    284
    Thanked
    4
    Rep Power
    321
    Quote Originally Posted by daniela_muslimah

    Assalamu Alaikum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!...

    Stie cineva o adresa de Tafsir (pe net _ in engleza)?...

    INsha'a Allah.. ar prinde bine o astfel de traducere a Tafsir-ului in lb. romana...

    Am mai avut uneori nelamuriri asupra unor versete si am vazut ca nu se intelegea _ atunci cand erau traduse...

    DAca arabii au nevoie de Tafsir pt a intelege Sfantul Qur'an... dar noi?

    INsha'a Allah.. ce bine ar fi sa se traduca si in romana...

    daca stiti o pagina buna de web (parca scrisese o surioara pe undeva, dar nu mai gasesc... )

    ~~~

    Ma'a Alssalama,
    d.
    http://www.altafsir.com/
    http://www.fountainbooks.com/tafsir.htm
    http://www.islamicinterlink.com/subject/tafseer.html
    http://ourworld.compuserve.com/homep...ey/tafsir.html
    http://www.arches.uga.edu/~godlas/primsourcisl.html
    http://www.islamibayanaat.com/EnglishMarefulQuran.htm
    "ALATURI DE GREU, VINE SI USORUL!IAR ATUNCI CAND VEI TERMINA,TRUDESTE,DORINDU-L PE DOMNUL TAU!"(SURA "DESCHIDERII")
     
     

  7.  
    #16
    moderator daniela_muslimah's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    في راساريت ;)
    Age
    37
    Posts
    675
    Thanked
    45
    Rep Power
    715
    "Pentru aceia care raspund Domnului lor si implinesc Rugaciunea [As-Salat], iar pentru treburile lor [tin] sfat laolalta si dau Dania [Az-Zakat] din cele cu care ii inzestram." (Surat Ash-Shura_Sura "Sfatului" (42):38)
     
     

  8.  
    #17
    Deosebit QURRAT-UL-AIN's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    intre LONDRA si CLUJ
    Posts
    284
    Thanked
    4
    Rep Power
    321
    Quote Originally Posted by daniela_muslimah

    Masha'a Allah...!

    Multumesc mult...


    .....pleasure was all mine
    "ALATURI DE GREU, VINE SI USORUL!IAR ATUNCI CAND VEI TERMINA,TRUDESTE,DORINDU-L PE DOMNUL TAU!"(SURA "DESCHIDERII")
     
     

  9. coran, sura 4, 34 
    #18
    Deosebit shama's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Romania
    Posts
    396
    Thanked
    41
    Rep Power
    441
    Intamplator sau nu , tocmai citesc Coranul si am gasit o sura despre care - in cel mai bun caz - pot sa spun ca nu o inteleg decat partial. Apelez la voi pentru lamuriri.

    La mine suna asa:

    "Barbatii sunt mai presus decat femeile, fiindca Dumnezeu le-a dat intaietate asupra lor si fiindca ei cheltuiesc din averi pentru ele. Femeile cinstite sunt pioase, pastrand in taina ceea ce Dumnezeu pastreaza. Dojeniti-le pe cele de a caror neascultare va este teama! Parasiti-le in asternuturi! Loviti-le! Nu le cautati insa galceava, daca va dau apoi ascultare. Dumnezeu este Inalt, Mare."

    Pana la "femeile cinstite sunt pioase" mi-e clar si accept ideea ca barbatul - data fiind obligatia lui de a munci pentru a-si intretine sotia si copiii - se poate considera ca are un oarecare ascendent asupra acestora din acest punct de vedere.
    Faptul ca cinstea si piosenia merg mana-n mana - si asta mi se pare firesc. De aici incolo, insa... am nevoie de ajutor.
    Imi dau seama, cu toata modestia, ca intelegerea sau neintelegerea mea a unor versete din Coran are drept cauza doar marea mea ignoranta si lipsa unor explicatii avizate, motiv pentru care incerc sa remediez aceasta lacuna cu sprijinul vostru .
     
     

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Replies: 1
    Last Post: 08-30-2007, 03:15 PM
  2. Sfantul Quran
    By sara in forum Islamul
    Replies: 3
    Last Post: 05-27-2007, 03:25 AM
  3. gems from the qu'ran
    By Anna in forum Biblioteca audio-vizuala
    Replies: 4
    Last Post: 05-20-2006, 03:24 PM
  4. Traducerea sensurilor Coranului cel sfant?
    By amoodia in forum Islamul
    Replies: 7
    Last Post: 03-29-2006, 07:32 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •