Notices
 
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 22
  1. Timpul Craciunului! 
    #1
    moderator Nadia's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Toronto, Ontario, Canada
    Age
    43
    Posts
    1,520
    Thanked
    107
    Rep Power
    1562
    As - Salam Aleikum Wa Rahmatulah Wa Barakatu,

    Al - Hamdulillah, sunt multe persoane care abia au convertit, masha allah, si care au de-aface cu membri din familiile lor, care sunt crestini si sarbatoresc Craciunul.

    Ce-ar fii sa le dam cateva sfaturi, cum sa infrunte aceasta situatie, si in acelasi timp sa nu scada in ochii familiilor, mai ales in ochi parintilor. Sa le explice, noua lor credinta si noul fel de viata pe care l-au ales, al-hamdulillah.

    Eu, cand am convertit, i-am spus clar si fara nici o omitere mamei si familiei in general ca nu mai sarbatoresc craciunul si ca nu voi accepta nici un cadou de la ei, daca voi primi le voi trimite inapoi. Cat despre urari, e cam complicat, unde ma duc la orice magazin, Merry Chrismas, in sus si in jos, la servici la fel, e cam greu, dar ma tin tare sa nu cad in ispita lui Shayatin.

    La servici de ex., cineva m-a intrebat de ce nu raspund la urari, si i-am spus, "nu vreau sa par needucata dar efectiv eu nu tin aceste sarbatori, si mii se pare inutil sa urez cuiva urarile cuvenite. Si in al doilea rand, cand am avut eu sarbatorile mele , nimeni si absolut nimeni nu mi-a facut nici un fel de urare." La care persoana respectiva, mi-a spus, "si eu as fii procedat la fel".

    deci ...cu asta fiind spuse astept sfaturile voastre si comentariile inevitabile.

    O zii buna tuturor.
    من قبله من يحمل حياتي في يديه
     
     

  2.  
    #2
    Member
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    1
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Nu stiu ce sa spun. Am sarbatorit 40 de ani craciunul, e atata de mult si devine o obisnuinta. Dar o pozitie radicala e cam dura. Poate ar trebui o pozitie de mijloc, sa poti sa-i aduci si pe cei din jurul tau, casa ., servici, prieteni, etc. sa inteleaga asta si sa faca si ei urari de sarbatorile tale. Dane
     
     

  3.  
    #3
    Harnic
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    153
    Thanked
    14
    Rep Power
    195
    Assalamu aleykum

    Parerea mea este ca danemela are dreptate...calea de mijloc e mai inteleapta, cel putin asa am vazut in jurul meu la cel care s-au nascut musulmani. De sarbatorile crestine trimit mesaje celor pe care ii cunosc...si de care sunt apropiati sau sunt in relatii de colegialitate...iar de sarbatorile noastre primesc urari de la crestini. Lucru care mi se pare foarte civilizat. Acum cred ca depinde de fiecare in parte cum vede lucrurile.

    Salam
     
     

  4.  
    #4
    Harnic UMM TAREK's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    134
    Thanked
    0
    Rep Power
    170
    Quote Originally Posted by Rafa' View Post
    Assalamu aleykum

    Parerea mea este ca danemela are dreptate...calea de mijloc e mai inteleapta, cel putin asa am vazut in jurul meu la cel care s-au nascut musulmani. De sarbatorile crestine trimit mesaje celor pe care ii cunosc...si de care sunt apropiati sau sunt in relatii de colegialitate...iar de sarbatorile noastre primesc urari de la crestini. Lucru care mi se pare foarte civilizat. Acum cred ca depinde de fiecare in parte cum vede lucrurile.

    Salam
    SALAM ALEKUM FETELOR.SANT DE ACORD CU TINE DRAGA RAFA,ASA AM VAZUT SI EU.
     
     

  5.  
    #5
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221



    assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu,

    ...insha-llah, nu vreau sa aprind din nou discutii...de aceea , accentuez, este doar off-ul meu personal!...

    ...perioada aceasta mi se pare a fi cea mai GREA perioada a anului, chiar mai grea decat cea a sarbatorilor de paste...este o complexa si periculoasa capcana pentru noi toti , ca musulmani si mai ales pentru copiii nostri !!!!

    ...eu una incerc pe cat pot sa aplanez efectele pe care aceste zile le produc in mintea si inimile copiilor mei...
    ...nu se mai uita mai deloc la TV... pt ca , pe programele pt copii nu mai vad decat mosi, reni si sanii zburatoare!...
    ...la scoala, pe cei mari mai putini, dar pe cei mici ii innebunesc cu calendare umplute cu ciocolata, mesterit de podoabe pt pomi, cantece si pana si fursecurile poarta scufii si saci cu cadouri in spinare!...
    ...totul sclipeste si scanteiaza...nu este de mirare ca pana si unii copii musulmani, nascuti in tari musulmane, in clipa in care pasesc pragul Europei, incep sa-si roage parintii sa cumpere si ei macar un brad pe care sa-l impodobeasca, uite ce " frumos e " !!!!... Ya Rabb!!!...

    ...nu este sarbatoarea in sine cea care suceste mintile , ci este shaitaan care face adevarul sa para greu si minciuna sa para atat de ademenitoare!...

    ...insha-llah, sa folosim fiecare ocazie, nu pentru a face compromisuri, ci pentru a face dawa...ce serviciu le facem celor dragi, urandu-le fericire, cand noi stim ca acea fericire nu va dura decat daca ei vor ajunge sa cunoasca ADEVARUL?...

    assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  6.  
    #6
    Harnic
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    153
    Thanked
    14
    Rep Power
    195
    Assalamu aleykum

    ummraschid consideri ca, evitand sa ne uitam la televizor, sigilandu-ne in casa si uitand sa uram sanatate si fericire parintilor, rudelor sau prietenilor, in acest mod, suntem mai buni musulmani? Compromisuri in viata se fac mereu...in mai mare sau in mai mica masura. In opinia mea comportamentul tolerant este intotdeauna cel mai adecvat si care este de preferat.

    Salam
     
     

  7.  
    #7
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221

    Quote Originally Posted by Rafa' View Post

    Acum cred ca depinde de fiecare in parte cum vede lucrurile.
    assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu,

    draga Rafa'

    ... tu ai scris cele de mai sus, iar eu, la inceputul postarii mele am accentuat ca este doar propria si umila mea parere...

    Islamul, subhaaaanallah , il traieste fiecare cum crede de cuviinta!...

    Religia noastra este perfecta, poruncile si interdictiile sant clare...
    ...in asa fel ca nimeni sa nu poata spune..."nu am stiut"... sau "am crezut ca" ...

    ...in rest ... fiecare cum poate...

    ...sant intr-adevar familii musulmane aici care nu numai ca nu se uita , nici nu au TV ... si sant musulmance " inchise" care, intr-adevar, nu ies din casa ... de buna voie... insa nu am auzit pe vreuna dintre aceste surori sa spuna ca cele care ies din casa cu sau fara treaba, sau cei care fac mai multe sau mai putine compromisuri, ar fi musulmani mai putin buni ...
    ...numai Allah subhanahu wa ta'ala are acest drept si numai Allah subhanahu wa ta'ala stie ce este in inima fiecaruia si cat de buni santem cu adevarat!...

    ...masha-llah, imi cer mii de scuze , caci m-am indepartat de la subiect ...


    ...iti doresc numai bine, draga mea , fie ca Allah ta'ala sa te aiba in paza Sa, insha-llah, amin.

    assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  8.  
    #8
    Incepator
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    62
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Al salam aleikum wa rahmatullah wa barakatuhu
    Fiecare dintre noi isi cunoaste situatia cel mai bine. Sigur ca atunci cand voi avea si eu familia mea (inshallah) si nu voi mai sta cu parintii mei si poate voi trai intr-o tara musulmana (inshallah) totul va fi altfel. Dar pana una alta eu traiesc intre crestini si ei ma respecta pe mine si imi respecta sarbatorile si postul si portul si tot ceea ce tine de religia mea nu mi se pare firesc ca eu sa nu urez unei prietene si unei colege sau oricarui alt om crestin "sanatate, toate cele bune, etc"
    Profetul Mohammad sali Allahu aliehy we salem este cel mai bun exemplu in aceasta privinta. Sa ne aducem aminte atunci cand a trecut un evreu mort prin fata lui si el s-a ridicat in semn de respect pt ca inainte de toate era OM si fiecare neam are traditiile lui. Pana la urma multe din ceea ce se intampla in aceasta perioada tine de traditie si nu de dogma religioasa.
    Referitor la izolarea copiilor sincer mie nu mi se pare cea mai grozava idee. Pt ca copilului cu cat i se interzice ceva cu atat va fi mai atras de acel ceva.
    Allah subhana wa taala stie cel mai bine!
    Si ca o concluzie calea de mijloc si toleranta sunt cele mai sanatoase.
    Fie ca Allah sa ne aiba in paza Lui si sa ne fereasca sa ne lasam ademeniti de sheitan.
    Al salam aleikum wa rahamtullah wa barakatuhu
    LA HUWALA LA QUWATA ILLA BILLAH
     
     

  9.  
    #9
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    Dragele mele

    Cat de greu este sa poti NEGA SI DEZAPROBA ceva care in copilarie si uneori chiar si in in adolescenta IL asteptam cu MARE DRAG!
    SARBATORILE DE IARNA!!!!
    Strangerea de inima care cei si cele mai proaspat covertiti la ISLAM o resimt.

    Atunci cand se face amalgam intre traditie si religie,devine un foarte mare pericol,omul ne'mai stiind ce este TRADITIE,si ce este RELIGIE!

    Adevarul este ca atunci cand felicitam pe cei ce sarbatoresc,unii sunt foarte prinsi de a sta cu ei si a accepta ceea ce zic si ceea ce fac.
    Este foarte adevarat ca traind in Romania nu ai cum sa poti trece fara a obserava toate aceste,dar exista totusi posibilitatea de a te "strecura" din aceasta situatie,care va cred ca este foarte penibila!
    Acum parintii,neamurile si prietenii stiu ca nu sarbatoriti,ca noi nu sarbatorim,as dorii sa va dau exemplu meu;am fost in vacantele de iarna ale copiilor in Romania,DECI sarbatorile in floare,ce trebuia oare sa fac??
    Sa stiiti ca atunci cand luam lucrurile simplu,fara a ACCENTUA situatia trece totul inshallah de la sine.
    Au vazut totul de la pregatirile care se fac,la colindatori care vin,la cum este aranjat in oras,cu brazi,cu ornamente cu tot.
    Au intrebat si le am raspuns foarte simplu,fara a complica si insista in explicatii,au luat totul ca TRADITII au zis ca e frumos,dar ATAT!
    Tocmai pentru faptul ca explicatiile conteaza foarte mult,la intoarcere acasa,totul a intrat in normal,iar de ani de zile cand sunt intrebati de prietenii lor la scoala daca stiu ce sunt aceste sarbatori de iarna,raspund:
    DA stiu,este frumos este traditia voastra care o tine-ti,dar noi nu sunt interesati de ele.
    Nu o spun cu rautate,este un fapt divers,atata tot.
    Probabil ca va intrebati cand vin aceste sarbatori ce fac EU?
    NIMIC DEOSEBIT,vorbesc cu prieteni mei le zic sa fie sanatosi ,si sa ii mai aud si la anul cu bine.
    Cu parintrinti si neamurile,eu vorbesc mereu,deci imi povestesc ca au cumparat au facut pregatiri,si eu pur si smplu le zic,sa fie sanatosisi sa aiba de fiecare data posibilitatea sa orgnizeze tot ceea ce le face lor placere.
    Deci cu cat suntem cat mai transparenti cu atat totul trece,mult mai usor,si fara a vedea ca sunt tensiuni dureroase la mijloc!
    Cele care sunteti in Romania si sunte-ti puse in astfel de situatii delicate pot spune,inceracti cat se poate de mult fiti cat mai transparente,ce vreau sa spun;chiar daca face-ti urarile de rigoare faceti-le cat mai simple,fara a inflorii foarte mult aceste urari,cine va iubeste si va apreciaza,fiti sigure ca va va INTELEGE!
    Aveti curajul de a tine capul sus fara sa fiti foarte emotionate,nu lasa ti impresia ca va pare rau ca nu puteti sa sarbatoriti si voi.
    In fond, surioarele mele, nimeni nu va obligat sa intrati in acesata religie care are ALHAMDULILLAH,doar doua sarbatori MARI SI LATE.
    Deci sa stiti ca ati acceptat-o cu tot ce are EA!
    Nu putem sa sarbatorim CRACIUNULsi sa FIM MUSULMANI
     
     

  10.  
    #10
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Nu putem sa sarbatorim CRACIUNULsi sa FIM MUSULMANI
    la gradinitza la care eu mi-am desfasurat practica si la care sper sa raman sa predau exista in una din grupe 2 copii musulmani . Pt ca eu citisem ce ati scris pe forum in urma cu cateva zile ieri i-am spus educatoarei ca poate ca nu ar trebui sa le dam celor 2 sa invete pt serbare poezii tinand cont ca ei nu cred in aceasta sarbatoare.
    La care d-na mi-a spus ca intotdeauana a avut cel putin un copil musulman in grupa si intotdeauna parintii au contribuit cu bani pt cadoul de mos craciun iar copilul a participat la serbare ca un oricare altul recitand poeziile si cantecele specifice sarbatorilor." altel vrei sa spuna ca sunt discriminati si nu se integreaza in societate"??

    Se pare ca si la unii musulmani vine Mosul....si stiu sigur ca nu e un caz izolat gradinita mea !


    ma refer exclusiv la Romania
     
     

Page 1 of 3 123 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Munti de hassanat , in citeva minute !!!!!....
    By ummraschid in forum Islamul
    Replies: 14
    Last Post: 01-15-2008, 05:08 AM
  2. Concentrare in timpul rugaciunii?
    By Latifah in forum Islamul
    Replies: 38
    Last Post: 08-14-2007, 06:35 PM
  3. Timpul: Vocabular- Audio
    By imanikka in forum Limba Araba
    Replies: 0
    Last Post: 03-17-2007, 04:14 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •