Notices
 

Thread: Intrebare

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 75
  1. Intrebare 
    #1
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Am 2 curiozitati .
    1. Poate un musulman sa manance mezeluri din carne de pui? Am auzit de curand , ca nici carnea de pui nu e chiar permisa in Islam , ar fi necesara o "taiere "speciala a puiului


    2.nu e o problema culinara ci.......
    Recent am aflat ca majoritatea sapunurilor dar si alte produse cosmetice(rujuri) au in componenta grasimi de porc, in proportie mica e drept, in acest caz musulmanii le pot folosi?
     

  2.  
    #11
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     

  3.  
    #12
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Assalam WRB
    Acest site este bun pentru toti crestinii
    Allah barik fik Umm Rashid
     

  4.  
    #13
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    In legatura cu interdictia de a consuma carne de porc pot sa/ti spun ca aceasta interdictie are caracter preventiv, deci e o metoda de preventie a numeroaselor maladii care se pot dezvolta ca urmare a consumului carnii de porc. Si alcoolul a fost interzis tot ca o masura de preventie, dar despre aceasta voi posta cu alta ocazie. Ce spun nutrtionistii despre carnea de porc?
    ca are cea mai mare perioada de digestie, cred ca stiti ca atunci cand stomacul e ocupat cu digestia, creierul e preocupat doar de buna desfasurare a acesteia.
    contine cea mai mare cantitate de grasime care e compusa din lanturi nesaturate, deci corpul o proceseaza intr/un timp lung.
    porcul este un vector in transmiterea multor boli parazitare, unele dintre ele necesita tratament de durata.
    In legatura cu grasimea de porc existenta in unele produse cosmetice eu ca musulmana pot sa stiu ac lucru, consultand listele cu companiile care sunt considerata halal sau mai simplu citind direct de pe produs. Pe unele este precizat ca nu contin grasimi de porc.
     

  5. sawrawb 
    #14
    Harnic nawal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    121
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by anamaria
    aha, am primit cartea de la un imam si nu am citit-o. Am preferat celelalte editii :de astronomie si geologie. Ma voi uita peste ea, deja am inceput asta , in cartea mea chestiunea : porcul e la pag.195

    da asa este , eu am notat pagina care apare pe link insa in cartea tiparita este pag. 195 . Sper sa o citesti ptr ca este de exceptie ca si celelate editii de altfel. Lectura usoara

    ALLAH maaki !


    cineva foarte drag mie (alhamdulillah) mi-a atras atentia asupra unui lucru pe care vreau sa il corectez pana nu este prea tarziu si bate la ochi , este vorba de "celelate publicatii " nu editii.

    ALLAH swt sa va tina pe toti in paza Lui
    Qul hwa : Allahu Ahad, Allahu Samad, lam yalid wa lam yulad,
    wa lam yakunllahu kufuwan Ahad" [Al-Ikhlas]
     

  6.  
    #15
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Am terminat de citit cartea si dupa mine cartea trebuia sa poarta numele: Miracolul Hadisul in medicina, sunt mai multe citate din hadis discutate decat din Coran.In fine, per ansamblu cartea e interesanta si eu m-am hotarat sa nu ma mai ating de carnea de porc.Nu doar discutia de pe forum, pasajele din carte sau site-ul recomandat de una dintre voi m-a facut sa ma decid ci si pur si simplu asa dintr-o data mi s-a nazarit mie.
     

  7.  
    #16
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Ma bucur Anamaria ca ti s-a nazarit si cred ca pentru mult timp
    Nu ai ce pierde. La sigur vei fi mult mai sanatoasa
    Dumnezeu sa te binecuvanteze.
     

  8. alhamdulillah 
    #17
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Mashaa ALLAH ana maria,mergand pe algoritmul asta ma gandesc sa-ti fac o listuta cu cele mai impresionante carti pe care le am,poate inshaa ALLAH ne spui ca ti s-a nazarit sa te convertesti,Inshaa ALLAH.
    Am glumit,sa stii,cu adevarat calauzirea este doar in Mana lui ALLAH swt,cand El doreste binele cuiva ,ii deschide pieptul pentru Islam.
    Inshaa ALLAH,sper si ma rog sa iti cureti sufletul asa cum ai curata un pamant in care vrei sa-ti pui o floricica gingasa si proaspata si apoi sa nu-ti doresti decat sa fii pe drumul cel bun.Sunt sigura ca poti face asta si ca iti va fi bine.Numai bine iti doresc.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     

  9. sawrawb 
    #18
    Harnic nawal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    121
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Alhamdulillah Rabi-l-alamin ! daca ai sti Ana Maria ce mult mi-as dori ca si alti oameni dragi mie sa aibe inima asa deschisa ca a ta si sa vrea sa cunoasca practic adevarul , insa desi multi cred ca il stiu sau cred ca il constientizeaza nu fac totusi nimic pentru a schimba ce se afla in inima lor ( ma referer in general nu numai la ceea ce mancam ) si multi prefera sa se complaca in anumite situatii...

    oamenii nu realizeaza de fapt ,ca luand anumite lucruri ca atare ( cu motivul "ca asa face toata lumea" ) si nu cerceteaza lucrurile in profunzimea lor si in scopul lor adevarat isi fac lor insasi un rau, pentru ca acesti oameni dupa parerea mea nu mai apeleaza la ratiune si la discernamant ci pur si simplu la obisnuinta (am incercat sa discut si cu alti oamenii si pur si simplu am vazut ca nu vor nici macar sa se gandeasca la anumite lucruri - le neaga din start fara o baza reala sau mai bine zis fara sa se poata explica)...trist

    Ma bucur mult pentru tine si inshaALLAH sa fi/fim dintre cei calauziti catre bine.

    ALLAH maaki!
    Qul hwa : Allahu Ahad, Allahu Samad, lam yalid wa lam yulad,
    wa lam yakunllahu kufuwan Ahad" [Al-Ikhlas]
     

  10. bismillah irrahman irrahim 
    #19
    Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Salam walekum wa rahmatullah wa barakatum
    Iata doua adrese care sper sa va lumineze in ceea ce priveste ce mincare este permisa pentru musulmani dar si pentru celelalte categorii de credinciosi:
    - http://www.islamulazi.ro/forum/viewtopic.php?t=554;
    - http://www.foodinquran.com/
    pentru cine este cunoscator(e)de limba araba si are posibilitate sa traduca in limba romana in cadrul acestei rubrici.


    LAA ILAHA ILLA ALLAHA , UAHDAHU LA SHERIKA LAH, LAHUL-MULKU UA LAHUL-HAMDU UA HUA'ALA KULLI SHEI-IN QADIIR!

    -Nu exista alta divinitate in afara de Allah , Unicul care nu are pe nimeni egal , a Lui este Imparatia si Slava si El este mai presus de toate Atotputernic!-
     

  11.  
    #20
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Anamaria.
    Indiferent de motivul pe care l-ai avut, te felicit ca ai renuntat .

    Dumnezeu sa te puna pe calea celor iluminati.
     

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Intrebare adhan
    By Saira in forum Islamul
    Replies: 8
    Last Post: 05-10-2007, 06:52 PM
  2. INtrebare
    By daniela_muslimah in forum Limba Araba
    Replies: 25
    Last Post: 12-15-2006, 02:54 PM
  3. o alta intrebare
    By alexa in forum Viata de cuplu
    Replies: 6
    Last Post: 11-22-2006, 11:52 PM
  4. Intrebare.......
    By latifa in forum Islamul
    Replies: 7
    Last Post: 08-08-2006, 10:31 PM
  5. Intrebare
    By amal in forum Biblioteca audio-vizuala
    Replies: 13
    Last Post: 06-08-2006, 08:34 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •