Notices
 

Thread: Intrebare

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 75
  1. Intrebare 
    #1
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Am 2 curiozitati .
    1. Poate un musulman sa manance mezeluri din carne de pui? Am auzit de curand , ca nici carnea de pui nu e chiar permisa in Islam , ar fi necesara o "taiere "speciala a puiului


    2.nu e o problema culinara ci.......
    Recent am aflat ca majoritatea sapunurilor dar si alte produse cosmetice(rujuri) au in componenta grasimi de porc, in proportie mica e drept, in acest caz musulmanii le pot folosi?
     

  2.  
    #21
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Quote Originally Posted by amina_ro
    Salam walekum wa rahmatullah wa barakatum
    Iata doua adrese care sper sa va lumineze in ceea ce priveste ce mincare este permisa pentru musulmani dar si pentru celelalte categorii de credinciosi:
    - http://www.islamulazi.ro/forum/viewtopic.php?t=554;
    - http://www.foodinquran.com/
    pentru cine este cunoscator(e)de limba araba si are posibilitate sa traduca in limba romana in cadrul acestei rubrici.


    LAA ILAHA ILLA ALLAHA , UAHDAHU LA SHERIKA LAH, LAHUL-MULKU UA LAHUL-HAMDU UA HUA'ALA KULLI SHEI-IN QADIIR!

    -Nu exista alta divinitate in afara de Allah , Unicul care nu are pe nimeni egal , a Lui este Imparatia si Slava si El este mai presus de toate Atotputernic!-
    E interesant ce este scris pe http://www.foodinquran.com/ o sa vad ce pot sa fac in privinta traducerii.

    Bine ai venit printre noi .
     

  3.  
    #22
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    373
    Thanked
    1
    Rep Power
    410
    Quote Originally Posted by maryam
    Nu impartasesc insa ideea cum ca aflandu-te intr-o tara neislamica unde exista dubii serioase in privinta modului de sacrificare poti sa ai "dezlegare" la carne de pui,vitel,etc.Cred ca in zilele noastre este practic imposibil sa nu gasesti intr-o tara,intr-un oras cel putin o macelarie specifica.Cred ca aceasta se poate aplica doar acolo unde chiar nu exista,pentru ca din nefericire dau romania ca exemplu,unde in bucuresti cel putin exista o gramada de magazine cu produse halal si musulmanii nostri dragi se inghesuie sa cumpere din cu totul alte parti.
    .
    sunt in tari neislamice asa zisii FRATI MUSULMANI care pur si simplu isi bat joc de islam si de ceea ce inseamna CARNE HALAL.la noi apar macelarii ca ciupercile dupa ploaie si dispar la fel de repede. de multe ori am cumparat carne pe care am aruncat-o.deasupra avea o culoare rosie frumoasa, iar inauntru era vanata si avea un miros oribil.de obicei ne cumparam carnea din Suedia,dar de multe ori am cumparat din Norvegia carne de vita sau pui care nu e halal. cred eu ca e mai sanatos decat sa ma duc sa cumpar carne stricata la un pret aproape dublu. Allah stie ce e in sufletul nostru si ne cunoaste intentiile.
    acum s/a deschis langa noi o macelarie noua si patronul e syrian. am cumparat de vreo 2ori de la el si ne-am bucurat ca e buna carnea. inshaAllah sa fie serios in continuare.
     

  4.  
    #23
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Eu sunt de acord cu Maryam.Ma gindesc ca Allah ne-a permis consumul celor interzise numai cind suntem in pericol de moarte,adica de a muri de foame.Atita timp cit avem peste,fructe,legume...Alhamdulillah!!
    Recunosc ca iti inteleg supararea draga mea amodica.Si noi stam greu cu produsele halal.Ai dreptate ca sunt foarte,foarte scumpe!Si foarte greu de procurat,insa n-am "curajul" sa ma apropii de ceva ce stiu ca nu a fost sacrificat islamic.N-am scuza!
     

  5.  
    #24
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Assalam WRB
    Fetelor bine ,vara mai mancam noi fructe, legume ,etc, dar iarna e mai cu dificultati.Si scuze sa nu faci o ciorbita , sau o fripturica
    Dar nu asta e probelma. Problema e ca traim in prezent in Basarabia ( ca sa nu zic Moldova , sa nu intelegi cealalta Moldova de peste Prut) si aici chiar nu exista magazine de unde sa procuram carne halal. Asa ca Sa ne Ierte Allah!
    Allah Akbar
     

  6.  
    #25
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Iman,noi scuza cu vara si fructele n-o avem.Aici se gasesc in permanenta orice,numai iubita mea molokheya nu e iarna
    Carne halal,mama e asa o problemaaa.Gasim aici in oras doar pulpe dezosate ,toate import Brazilia sau China.
    In orasul vecin e un magazin micut al carui patron a fost iranian,acume un brazilian dar a pastrat "traditia" ai aduce ceva produse halal.
    Dar nu tu piept,sau ficatei ...
    Ma multumesc ca gasim pui intregi,cremwusti de pui si hamburgheri (toate halal) dar sigur nu vreti sa stiti cit costa.
    Asa ma oftic ca nu gasesc ce vreau ......visez la mancarurile soacra-mii si la bunatatile din egipt.Vaiiiiiiiii mamaaaaaaaaaaaaaaaa!!!!HELP!
     

  7.  
    #26
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Quote Originally Posted by iman_elsayed
    Assalam WRB
    Fetelor bine ,vara mai mancam noi fructe, legume ,etc, dar iarna e mai cu dificultati.Si scuze sa nu faci o ciorbita , sau o fripturica
    Dar nu asta e probelma. Problema e ca traim in prezent in Basarabia ( ca sa nu zic Moldova , sa nu intelegi cealalta Moldova de peste Prut) si aici chiar nu exista magazine de unde sa procuram carne halal. Asa ca Sa ne Ierte Allah!
    Allah Akbar
    Draga mea Iman.
    Atata vreme cat nu stii cum a fost taiata carnea si nu stii ce a zis omul cand a taiat-o , si el este crestin sau evreu .Atunci ai voie sa mananci "de nevoie" si tot ce ai de facut este sa pomenesti numele lui ALLAH ..

    Islamul este o religie simpla fara complicatii..

    Fugi repede si cumpara carne , iar daca faci sarmale trimite-mi prin posta.
     

  8.  
    #27
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Quote Originally Posted by admin

    Fugi repede si cumpara carne , iar daca faci sarmale trimite-mi prin posta.
    Si eu ce sa fac?
    Sa salivez cu gindul la sarmalele lui Iman?
     

  9.  
    #28
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    373
    Thanked
    1
    Rep Power
    410
    Quote Originally Posted by hannen
    Si eu ce sa fac?
    Sa salivez cu gindul la sarmalele lui Iman?
    tu du-te si fa niste crenvusti si gandete-te ca sunt sarmale cand le mananci
     

  10.  
    #29
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Ei hai bre ca fac si io sarmale si daca n-am carne trintesc niste mashi ca ai soacra-mii de sta matza in coada
     

  11.  
    #30
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Draga hannen spune-i soacrei sa-ti trimita niste mlohya ( uscata) iarna prin posta. A mea asa face
    Mlohya iubesc si eu
    Hai ca degraba o sa mancam de pe forum.
     

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Intrebare adhan
    By Saira in forum Islamul
    Replies: 8
    Last Post: 05-10-2007, 06:52 PM
  2. INtrebare
    By daniela_muslimah in forum Limba Araba
    Replies: 25
    Last Post: 12-15-2006, 02:54 PM
  3. o alta intrebare
    By alexa in forum Viata de cuplu
    Replies: 6
    Last Post: 11-22-2006, 11:52 PM
  4. Intrebare.......
    By latifa in forum Islamul
    Replies: 7
    Last Post: 08-08-2006, 10:31 PM
  5. Intrebare
    By amal in forum Biblioteca audio-vizuala
    Replies: 13
    Last Post: 06-08-2006, 08:34 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •