Notices
 

Thread: Intrebare

Page 4 of 8 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 31 to 40 of 75
  1. Intrebare 
    #1
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Am 2 curiozitati .
    1. Poate un musulman sa manance mezeluri din carne de pui? Am auzit de curand , ca nici carnea de pui nu e chiar permisa in Islam , ar fi necesara o "taiere "speciala a puiului


    2.nu e o problema culinara ci.......
    Recent am aflat ca majoritatea sapunurilor dar si alte produse cosmetice(rujuri) au in componenta grasimi de porc, in proportie mica e drept, in acest caz musulmanii le pot folosi?
     

  2.  
    #31
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    373
    Thanked
    1
    Rep Power
    410
    Quote Originally Posted by iman_elsayed
    Draga hannen spune-i soacrei sa-ti trimita niste mlohya ( uscata) iarna prin posta. A mea asa face
    Mlohya iubesc si eu
    Hai ca degraba o sa mancam de pe forum.
    ce m-ai nimerit astazi mlukhia am facut. daca aveam posibilitatea va puneam o poza pe forum, dar oricum va invit la masa
     

  3.  
    #32
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Bey laudaroaselor,faceti pofta la lumile sarace?

    Nu mi-a dat prin cap sa-i zic sa-mi trimita molokheya(bre nush cum se scrie corect,no...) Ea mi-a uscat marar,patrunjel,kuzbara...next e molokheya 100%
     

  4.  
    #33
    Member Cynthia's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    satu mare
    Posts
    35
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    salamu alaikum wa rahmatullah wa barakatu
    am o problema.am trecut recent la islam,alhamduliallah, si sunt extrem de grijulie in privinta "haram-halal"
    locuiesc in Satu Mare.aceasta schimbare a marcat persoanele din jurul meu,avand dificultatile cele mai mari acasa.parinti medici,tata ateu,mama romano catolica inraita care canta in biserici si care lesina cand aude de islam sau cand ma vede..etc toate cele ..
    carnea ...dand la medicina si devenind lacto vegetariana ma simt extrem de slabita, rezerva de proteine este carnea,n-am pretentii dar mor incet cu ai mei care imi fac scandal din cauza carnii.nu,in satu mare nu exista nici o macelarie,nici un magazin cu carne halal ,nu exista nici comunitate de musulmani..ce comunitate...nu sunt aici musulmani deloc,doar unguri-maghiari....n-am eu nimic cu ei ).
    cautand carne halal sau kosher(carnea halal a evreilor sau asa ceva) se uita vanzatoarele la mine ca boul la poarta noua.nu stiu ce sa fac.m-as duce in cluj sa caut dar de unde sa stiu unde sa gasesc o macelarie ,ceva...sincer nu stiu ce sa fac!disper :P ehehe
    ajutati-ma va rog.
     

  5.  
    #34
    moderator daniela_muslimah's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    في راساريت ;)
    Age
    37
    Posts
    675
    Thanked
    45
    Rep Power
    715
    Quote Originally Posted by Cynthia View Post
    salamu alaikum wa rahmatullah wa barakatu
    am o problema.am trecut recent la islam,alhamduliallah, si sunt extrem de grijulie in privinta "haram-halal"
    locuiesc in Satu Mare.aceasta schimbare a marcat persoanele din jurul meu,avand dificultatile cele mai mari acasa.parinti medici,tata ateu,mama romano catolica inraita care canta in biserici si care lesina cand aude de islam sau cand ma vede..etc toate cele ..
    carnea ...dand la medicina si devenind lacto vegetariana ma simt extrem de slabita, rezerva de proteine este carnea,n-am pretentii dar mor incet cu ai mei care imi fac scandal din cauza carnii.nu,in satu mare nu exista nici o macelarie,nici un magazin cu carne halal ,nu exista nici comunitate de musulmani..ce comunitate...nu sunt aici musulmani deloc,doar unguri-maghiari....n-am eu nimic cu ei ).
    cautand carne halal sau kosher(carnea halal a evreilor sau asa ceva) se uita vanzatoarele la mine ca boul la poarta noua.nu stiu ce sa fac.m-as duce in cluj sa caut dar de unde sa stiu unde sa gasesc o macelarie ,ceva...sincer nu stiu ce sa fac!disper :P ehehe
    ajutati-ma va rog.


    mai gasesti pui halal... si in hypermarketuri / supermarketuri..

    de la o firma din Calarasi (scrie pe ambalaj حلال ) sau cred ca mai e inca o firma, dar nu o stiu...

    ~~~
    dar in cazul tau, daca nu ai nici o macelarie acolo.. oare nu poti manca si carne daca o cumperi direct? (vita, pui.. etc.. fara porc )

    cine stie sa raspunda?
    si pe mine m-ar interesa raspunsul...

    "Pentru aceia care raspund Domnului lor si implinesc Rugaciunea [As-Salat], iar pentru treburile lor [tin] sfat laolalta si dau Dania [Az-Zakat] din cele cu care ii inzestram." (Surat Ash-Shura_Sura "Sfatului" (42):38)
     

  6.  
    #35
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261

    In Coran scrie cs mancarea oamenilor cartii este ingaduita musulmanilor, ceea ce ar insemna ca, carnea si in general orice mancare cumparata de la magazin ar trebui sa fie permisa, sigur daca ea nu contravine religiei noastre...
    Insa teologii musulmani au pareri impartite in ceea ce priveste acest lucru.
    Unii dintre ei, precum Qardawi au luat ca argument acest verset in care este permisa mancarea lor si au spus ca daca esti intr-o alta tara ai putea, altii spun ca e bine sa nu mananci decat dc este halal, dar dupa parerea mea aici este destul de discutabil, stau in bucuresti si alhamdulillah sunt fm locuri de unde poti sa cumperi, dar va spun cu sinceritatate ca nu am mare incredere, eram de 2 ori de fata acnd sotul meu a intrebat in 2 locuri diferite si odata i-s raspuns spui "biismillah" si mananci, alteroi vanzatorul zambind i-a spus "Inshaa ALLAH" si el a intrebat...inshaa ALLAh ca sa cumpar sau Inshaa ALLAH ca este?

    Cred ca islamul nu a venit ca sa impovareze omul si chiar dc eu personal nici afara nu mananc nimic dc nu stiu ca e halal 100%, copiilor le mai dau cateodata de la fast food.
    Cu puiul mai e cum mai e ca sunt cateva firme, dar restul nu cred ca gasesti altfel decat taiat asa cum taie ei.

    Si nu demult am vazut la tv ca au inceput ca si afara sa "taie" puii prin electrocutare...asa ca poate in curand ne convertim la vegetarieni.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     

  7.  
    #36
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    te duci la magazin si simplu ceri carne de pui de la avicola calarasi




    e halal


    in ceea ce priveste carnea de vita si de oaie nu stiu firme halal in Romania, doar la macelarii


    dar pestele nu-ti place?
     

  8.  
    #37
    Banned huda_alrahim's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Age
    39
    Posts
    662
    Thanked
    101
    Rep Power
    0
    Assalamu alaikum wa rahmatullah!
    Exista intr-adevar doua pareri diferite in ceea ce priveste consumarea carnii de la oamenii cartii...crestinii si evreii..
    Dar exista 2 relatari care spun asa (aproximativ)..
    Profetul (sallahAllahu alaihi wa sallam) a zis: Sa spuneti Bismillah cand taiati animalul, sau daca nu ati spus atunci, cand preparati carnea, sau daca nici atunci cand o bagati in gura!
    O alta relatare: un om a venit la Profet (sllaAllahu alaihi wa sallam) si l-a intrebat ce sa faca cu carnea pe care nu fusese pomenit numele lui Allah si Profetul a raspuns: spune Bismillah si mananca!
    Si eu in prima luna nu am mancat strop de carne...decat de peste si imi era mereu foame dar apoi am inceput sa spun Bismillah...
    Allah stie mai bine!
     

  9.  
    #38
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221


    assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

    ...mai intai, draga surioara Cynthia, Bun venit! in Islam si fie ca Allah ta'ala sa te intareasca pe calea ta, in religia cea adevarata! inshaallah! ...

    ...draga surioara, inshaallah, sa gasesti carne de pui halal, insa poti manca peshte, daca nu gasesti pui , sau pana gasesti...

    ...ce am gasit eu cu privire la aceasta problema, este acest link...
    http://islamqa.com/index.php?ref=103...&txt=slaughter


    ...si o inca o fatwa foarte cuprinzatoare, mashaallah!...

    http://qa.sunnipath.com/issue_view.a...=2492&CATE=127

    ... eu una, ceea ce este indoielnic, nu cumpar...

    ...insa Allah subhanahu wa ta'ala stie mai bine, fie ca el sa ne inlesneasca faptele bune si sa ne faca dintre cei bineplacuti Lui, inshaallah,
    amin!

    assalamu alaikum




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     

  10.  
    #39
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu

    ....am extras cateva randuri din ultimul link, fatwa data de Shaykh Muhammad ibn Adam al-Kawthari, cuvinte semnificative...



    Regarding Shaykh Yusuf al-Qaradawi, I think the following excerpt of our moderator Sayyidi Faraz Rabbani is sufficient, which was posted earlier:

    “Traditional scholars caution about Shaykh Qaradawi’s fiqh methodology and especially his excessive leniency that often reaches the point of laxity.

    This is because he does not limit himself to reliable positions within the four Sunni schools of Fiqh, and is notorious among scholars for many aberrant stances and positions.

    They respect him as a scholar, but they are cautious and caution others about positions he takes that depart from the mainstream.”

    The basis of Shaykh Qaradawi’s argument is that the verse of the Holy Qur’an which permits the food of the People of the Book (mentioned earlier) is general and includes their meats, produce and other foods irrespective of the way the slaughter took place, and whether the name of Allah was taken or not.

    Also, he argues, the food of the Christians and Jews is permitted on the basis of the original permissibility of things, as Allah did not prohibit it.
    ***************************

    The meaning of the verse “The food of the People of the Book is lawful unto you” is that they are considered as equal to the Muslims with regards to the slaughter of animals, not surpass them. How can it be that the animal slaughtered by someone of the People of the Book is Halal regardless of the procedure used in slaughtering, and the animal slaughtered by a Muslim in the same manner is deemed unlawful?
    ****************************

    If one was to marry a Christian or a Jewish girl, but not in accordance with the laws of the Shariah, such as the need for witnesses and not marrying an immediate family member, it would be considered unlawful without disagreement. Then why the difference in the issue of slaughter and animals?
    ******************************

    Then there is another aspect to this issue, which is that many people in the West claim to be Christians. This claim is not true insofar as they do not firmly believe in God, a revealed book, and a prophet, regardless of the nature of their beliefs in these matters. Rather, they are often Christians only by name and do not actually believe in any religion. Thus, they cannot be termed People of the Book. They are atheists and it is not permissible to consume the animal slaughtered by them, by scholarly consensus.

    In conclusion, the meat sold in western supermarkets or served by Christians will be unlawful as they generally do not fulfil the conditions of a valid slaughtering and that they are usually not true Christians. Kosher meat, would be however, in itself permitted. Top scholars across the Muslim world, including Shaykh Qaradawi himself say that Muslims should avoid Kosher meat due to the Zionist oppression in Palestine.



    ... inshaallah, sa ne fie tuturor de folos!...daca este nevoie, voi traduce, cel putin aceste extrase!...







    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     

  11.  
    #40
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    In conclusion, the meat sold in western supermarkets or served by Christians will be unlawful as they generally do not fulfil the conditions of a valid slaughtering and that they are usually not true Christians.


    Ei, aici nu mai sunt de acord...desi impartasesc parerea referitoare la Qardawi, uneori
    Insa, ca sa fie o conditie sa stii cand cumperi daca omul respectiv e crestin de-a binelea, sau cat de crestin e in sufletul lui mi-se pare deja aberant ,cine poate stii daca arabul,turcul,chinezul, romanul,etc musulman din colt care are macelarie e musulman si mu`min in acelasi timp? Sau ar fi culmea, sa pretindem noi ca stim ce fel de credinciosi suntem...
    Si daca e sa o luam chiar dupa Coran si numai atat, oare ce e mai rau? Sa te casatoresti si sa faci copii cu o crestina sau sa mananci carne de la ei?
    In ceea ce priveste relatarile referitoare la mancatul de la crestini si evrei sunt zeci de relatari.
    Sa nu uitam ca, chiar profetul a facut acest lucru.
    Asta nu inseamna ca omul trebuie sa ia calea cea mai usoara, nici ca ar trebui sa-si faca o obisnuinta din asta.
    Insa, haideti sa ne gandim la sora noastra, lucrurile sunt la inceput pentru ea, nu uitati ca si islamul a fost introdus treptat tocmai pentru ca oamenii sa il poata accepta, sa renunte la vechile obiceiuri.
    Nici macar alcoolul al carui consum este dintre cele mai mari pacate nu a fost interzis dintr-o data.

    Si ALLAH stie cel mai bine, dar repet, islamul nu este o religie care impovareaza...
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     

Page 4 of 8 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Intrebare adhan
    By Saira in forum Islamul
    Replies: 8
    Last Post: 05-10-2007, 06:52 PM
  2. INtrebare
    By daniela_muslimah in forum Limba Araba
    Replies: 25
    Last Post: 12-15-2006, 02:54 PM
  3. o alta intrebare
    By alexa in forum Viata de cuplu
    Replies: 6
    Last Post: 11-22-2006, 11:52 PM
  4. Intrebare.......
    By latifa in forum Islamul
    Replies: 7
    Last Post: 08-08-2006, 10:31 PM
  5. Intrebare
    By amal in forum Biblioteca audio-vizuala
    Replies: 13
    Last Post: 06-08-2006, 08:34 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •