Notices
 
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 22
  1. Femeile si pelerinajul 
    #1
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    Femeia si pelerinajul
    Umm al mo'minim 'Aisha (Allah sa o aiba in mila Sa) a relatat :Eu am zis:O ,Profet a lui Allah noi credem ca jihad este cea mai buna fapta .Profetul lui Allah(pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa ) sa spus: Cel mai bun jihad pentru femei este un pelerinaj acceptat.[Bukhari]Pelerinajul este unul dintre cei cinci stalpi islamici.Scopul acestei lucrari este de a da femei musulmane sansa de a vedea acele reguli Fiqh care ii sunt specifice ei pentru pelerinaj-mai ales din moment ce acestea sunt pierdute in discutii generale de cum a indeplini pelerinajul.Inainte de Ihraam.Este recomandat a se indeplini cat mai mult din urmatoarele:taierea unghiilor,epilarea diferitelor parti ale corpului.Daca aceste lucruri au fost realizate de curand nu mai trebuie refacute.
    Spalarea intregului corp,indepartarea completa a transpiratiei sau a murdariei.Aceasta trebuie realizata intr-un loc unde nu poti fii privita de altii.Daca nu este posibila imbaierea,este permisa intrarea in Ihraam fara indeplinirea acesteiaFemeilor nu le este permisa purtarea niqab-urilor sau burqa.De asemenea,nu le este permisa purtarea manusilor.Cand femeile au intrat in Ihraam,pot purta orice purtau de obicei(in limitele islamice) cu exceptia acelora cu scop de a o infrumusetaDe asemenea nu le este permisa purtarea hainelor ce imita vesmintele barbatesti.Nu trebuie ca o femeie sa poarte o anumita culoare,poate purta orice culoare doreste din cele specifice femeilor (cum ar fii rosu inchis,verde,negru etc).Unele persoane considera ca femeile trebuie sa poarte haine de ihraam verzi.Aceasta nu are nici o baza islamica.Ii este de asemenea permis sa schimb culorile daca doreste.Nu este permisa parfumarea hainelor de ihram,de asemenea ea poate sa poarte soseste aceasta actiune fiind denumita sutra.Este si asta parte din Sunna ca femeia sa isi faca baie inainte de Ihraam la fel cum este si pentru barbati.De fapt,femeile care in timpul acesta sunt in perioada de Hayd sau Nifaas ,exista dovezi clare ca ar trebui sa se imbaieze.Imam Muslim relateaza de la Aisha(Allah sa o aiba in mila Sa) ca a spus:"Asmaa' bint Umays avea nifaas dupa ce l-a nascut pe Muhammed ibn Abu Bakr.Aceasta s-a intamplat la Ash-Shajarh (in apropiere de Meeqat langa Madina).Si Profetul lui Allah (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa) i-a spus ca trebuie sa se imbaieze si sa inceapa tahleel.
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

  2. Urmatorii 3 au spus mersi lui Anna pentru acest subiect

    daniela_muslimah (12-18-2006), elif1977 (08-19-2008), gabriela guettat (12-18-2006)

  3.  
    #11
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    Quote Originally Posted by Anna View Post
    Cererea permisiunii so
    ţului de către nevastă

    Se recomand


    ă ca femeia să ceară voie soţului ca să facă pelerinaj. Dacă nu-i permite, poate
    să iasă fără voia lui, pentru că bărbatul nu are voie să-şi oprească femeia sa de la pelerinajul
    obligatoriu, deoarece aceasta este porunca Creatorului. În ceea ce priveşte vizita la Casa lui
    Allah (Umra), soţul poate să-i interzică.




    assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu


    JAZAKALLAHU KHAIRAN WA BARAKALLAHU FIKUM, draga surioara Anna, , pentru toata osteneala ta, Allah ta'ala sa te rasplateasca cu ceea ce este mai bun, in dunia si in akhira, insha-llah,amin!


    ...cu privire la efectuarea Hajj-ului obligatoriu, cu sau fara permisiunea sotului:



    Intrebare:

    Este permis pentru o femeie sa faca Hajj, chiar daca sotul nu i-a acordat permisiunea?

    Raspuns:

    Slava lui Allah.

    Daca Hajj-ul este obligatoriu pentru ea, si sotul ii spune sa nu-l faca, ea poate sa mearga la Hajj, fara permisiunea acestuia. Nu ii este ingaduit sotului sa-i interzica sotiei Hajj-ul obligatoriu. Daca insa este vorba de Hajj naafil, atunci sa nu se duca fara acordul sotului.


    Ibn Qudaamah , fie ca Allah sa aiba mila de el, scrie in al-Mughni (5/35):

    Un barbat nu are dreptul sa interzica sotiei sale sa faca Hajj-ul obligatoriu. Acesta este punctul de vedere la al-Nakha’i, Ishaaq, Abu Thawr and ashaab al-ra’y ,si este cel corect dintre cele doua la al-Shaafa’i , pentru ca este obligatoriu si sotul nu are dreptul sa-i interzica sa-l faca, tot asa cum nu are dreptul sa-i interzica postul in Ramadan si cele 5 rugaciuni zilnice. Dar este mustahabb sa-i ceara lui permisiunea. Acesta este punctul de vedere la Ahmad. Daca el ii da permisiunea , atunci este totul bine, daca nu, ea poate merge si fara permisiunea lui. In cazul unui Hajj voluntar, el are dreptul sa i-l interzica.

    Ibn al-Mundhir spunea:

    Toti invatatii la care am studiat, sant in unanimitate de acord ca sotul are dreptul sa-i interzica sotiei Hajj-ul benevol si aceasta pentru ca respectarea drepturilor sotului este obligatorie si ea nu are dreptul sa le ignore pentru ceva ce nu este obligatoriu.

    Shaykh Ibn ‘Uthaymeen , fie ca Allah sa aiba mila de el, a fost intrebat:
    Daca sotul interzice sotiei sale sa mearga la Hajj-ul obligatoriu, face un pacat?
    El raspunse:
    Da, face un pacat , daca el ii interzice sotiei sa mearga la Hajj, daca ea intruneste toate conditiile obligatorii. Daca ea spune “ Uite, aici este mahramul meu, el este fratele meu care ma va duce la Hajj, si am destui bani si nu am nevoie nici de un banut de la tine“ si daca ea nu a efectuat inca Hajj-ul obligatoriu, el va trebui sa ii dea permisiunea. Daca nu o face, ea va putea sa mearga la Hajj, chiar daca el nu si-a dat acordul, doar daca ea se teme ca el va divorta de ea, lucru care constituie o scuza.


    Fataawa Ibn ‘Uthaymeen, 21/115.




    ...cu privire la calatoria pentru Hajj, intr-un grup, insa fara mahram:

    http://www.islamqa.com/index.php?ln=eng&QR=5207




    Intrebare:

    Sant singurul copil la parinti. Sant casatorita si am doua fete. Locuiesc impreuna cu sotul meu in SUA si toate rudele si ambele familii ale noastre locuiesc intr-o tara din Orientul Mijlociu. Deci, singurul mahram pe care il am este sotul meu care nu poate parasi SUA din motive pe care nu le pot mentiona in acest email. Imi doresc sa merg la Hajj, inshallah, din moment ce am toate motivele sa merg. Este halal pentru mine sa merg cu un grup organizat de pelerini? Si daca nu, cum voi putea vreodata sa implinesc acest stalp important al Islamului, cand nu am nici un mahram?

    Raspuns:

    Slava lui Allah.

    O femeie nu este obligata sa mearga la Hajj, decat daca este capabila si a avea un mahram care sa o insoteasca, este una dintre conditiile obligatorii pentru a fi capabila. Daca nu est usor pentru ea sa gaseasca un mahram care sa o insoteasca la Hajj, atunci ea nu este din punct de vedere Sharee’ah, capabila, pentru ca in Islam, unei femei ii este interzis sa calatoreasca fara mahram. Deci, Hajj-ul nu este obligatoriu pentru tine, pana cand vei gasi un mahram. Asa ca ai rabdare pana cand Allah iti va usura gasirea unui mahram care sa mearga la Hajj cu tine. Tu ai o scuza valabila si nu este nici un pacat pentru tine daca faci asa. Cat priveste a merge cu un grup, fara mahram, aceasta nu este permis, pe baza hadithului relatat de Ibn ‘Abbaas , Allah fie multumit de el, care spune:“ Profetul , pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, spunea: „Nici o femeie sa nu calatoreasca decat cu un mahram si nici un barbat sa nu intre la o femeie decat daca este un mahram cu ea.“ Un barbat spuse: „ O, mesager al lui Allah, vreau sa merg in cutare si cutare expeditie, iar sotia mea are de gand sa mearga la Hajj.“ Atunci el a zis: „ Mergi cu ea la Hajj.“ (al-Bukhaari, 1729) Pelerinii obisnuiau sa iasa din Medina , intr-o caravana, in grup, si totusi, Profetul, pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra lui, nu ingaduia femeilor sa mearga fara mahram.

    Si Allah stie cel mai bine.


    Sheikh Muhammed Salih Al-Munajjid
    sursa: islamqa.com




    assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu





    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  4.  
    #12
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    Allah sa ne rasplateasca pe toti sora mea UmmRaschid...amin
    inshAllah cele postate pe acest forum sa fie de folos si Allah sa rasplateasca pe fiecare dupa efort si mai ales dupa intentie .
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

  5.  
    #13
    Harnic Iman3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    233
    Thanked
    2
    Rep Power
    270
    Salamu alaikum wa rahmatullah!
    Nu doresc sa intru in discutia aceasta mai ales ca din postarile voastre intotdeauna am de invatat mashaAllah, mai ales tu surioara Ummrashid esti o enciclopedie si citesc intotdeauna cu mare placere postarile tale, mashaAllah sa fii rasplatita dupa stiinta si eforturile tale in aceasta directie.
    Insa... o intrebare devine legitima , atunci de ce se organizeaza hajj si merg femei fara mahram, in vreme ce organizatorii sunt dintre cei stiutori? Islamul este o religie dinamica in plina "expansiune" ca sa spun asha... ce se intampla cu noile convertite? E plina Europa si America mashaAllah. Sunt foarte multe care se convertesc fara a fi casatorite. Se intelege ca fratii lor nu pot intruni niciodata - Allah stie mai bine - conditia de mahram. Aceste doamne, domnisoare vor trebui in lumina celor scrise mai sus sa astepte sa se casatoareasca si apoi ca sotul sa poata indeplini conditiile pentru a fi pelerin.
    Eu vorbesc in cunostiinta de cauza indeplinind pelerinajul intr-un grup de femei caci asha stiu ca daca este grup sau femei de incredere atunci se poate. Nu intru in amanunte cu surse si hadithuri ca nu am vreme acum si in plus cred ca Ana a scris despre asta.
    Am plecat desigur cu acordul sotului si in acel moment sotul meu chiar nu putea sa ma insoteasca.
    Consider ca intr-adevar sotia trebuie sa faca Hajj impreuna cu sotul ei, eu asha am simtit desi am mers intr-o companie f buna mashaAllah dar cred ca pelerinajul meu ar fi fost altfel daca as fi fost doar cu sotul meu. E mult de spus aici, am mai scris pe un alt forum ... insa cred ca in mare ati inteles ideea. Repet: cred ca este mult mai bine sa faci Hajj impreuna cu sotul dar pe marginea interdictiei de a merge fara mahram e de discutat.
    Cum am mai spus, Islamul este o religie dinamica ce permite credinciosului sau sa se adapteze in sens moderat societatii in care traieste. E mai multde spus aici, inshaAllah revin la aceasta tema.
    In Saudi toata lumea de la aeroport incepand ne intreba : unde sunt mahramii vostrii? Primeu raspunsul dupa care eram lasate sa trecem deci...
    Si uite asha iar ne intoarcem la intentie. SubhanaAllah intentia - ceva ce neglijam de cele mai multe ori si subhanaAllah cum INTENTIA e lucrul care conteaza intr-adevar celmai mult.
    Un om invatat mi-a spus candva ca daca profetul (sall Allahu alaiku wa salam) ar fi trait in zilele noastre desigur ca acolo unde normele sociale ar fi cerut-o ar fi aparut in costum si cravata si Allah stie cel mai bine daca ar fi fost asha sau nu... este doar o sintagma desigur ... Revin inshaAllah si Allah sa ne dea intelepciune, sa ne dea stiinta de a face fapte care sa fie pe placul Sau si inshaAllah sa putem sa dam Islamului locul care i se cuvine in lumea asta in care traim dar asta nu o putem face acuzand la nesfarsit, condamnand, invocand si cerand toleranta in timpce noi suntem cei mai putin toleranti (cand spun asta ma refer in ansamblu nu la subiectul sau persoanele prezente la acest subiect)
    Ma gandesc cu mare placere ca profetul nostru (sall Allahu alaihi wa salam) facea comert cu evrei, cu crestini, se ridica in fata cortegiului funerar al unui evreu, dadea binete si se interesa SINCER de soarta VECINULUI sau chiar daca era evreu asta contand mai putin in fata faptului ca ii era vecin si multe altele pe care din lipsa de timp nu le mai evoc aici, spuneam ma gandesc cu mare placere si incerc sa ma comport in acest spirit chiar daca asta de multe ori ma indeparteaza de unii din fratii mei in credinta. Si zilele trecute am recititi in familie despre ultimele clipe ale Profetului nostru si va spun sincer ca am plans citind despre salutul nostru islamic pe care Profetul ni l-a adresat noua celor din Ummah sa cei care vom veni dupa el pana la sfarsitul vremurilor.
    Am plans cititnd si realizand sau cel putin in inima mea am simtit ca sunt una dintre cei carora Rasul Allah i-a trimis salutul sau. Sper si inshaAllah ma rog sa fiu intotdeauna demna sa fiu dintre cei carora li s-a transmis acest salut. Amin!
    Sa aveti o zi binecuvantata si inshaAllah nu v-am plicitisit f tare.Nu mai recitesc ce am scris... si asha m-am lungit nepermis de mult mai ales ca am copiii care deja isi pierd rabdarea, asteptand masa.
    salamu alaikum wa rahmatullah !
     
     

  6.  
    #14
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221


    assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu,


    ...draga surioara Iman, masha-llah, intrebarea este desigur indreptatita, insa nu stiu daca noi santem in masura sa raspundem....

    ... si eu la randul meu, am intrebat si m-am intrebat: DE CE?...

    ...raspunsul inca nu l-am primit, insa nici nu cred ca il mai caut , acum cand cunosc aceste lucruri ...

    ...acum , cand stiu ca doar Allah ta'ala imi va inlesni, insha-llah, Hajj-ul, si ca pastrand aceasta dorinta treaza in inima ... pana in momentul in care Allah ta'ala mi-l va ingadui .... daca voi inceta din viata fara a-l fii implinit , aceasta va fi fost voia lui Allah ta'ala , si ca eu ma voi fii straduit sa urmez poruncile Sale, dupa puterile si priceperea mea...

    ... am considerat necesar a se cunoaste aceste lucruri ... fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa ne fereasca de tot ceea ce ne-ar indeparta de la drumul cel adevarat!...

    ...cu multa dragoste la Allah ta'ala,

    assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     
     

  7.  
    #15
    moderator daniela_muslimah's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Ýí ÑÇÓÇÑíÊ ;)
    Age
    37
    Posts
    675
    Thanked
    45
    Rep Power
    715

    Assalamu Alaykum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!..

    Surioara Iman

    ~~

    nu stiu daca Profetul Muhammad (salla Allahu alayhi wa salam!) s-ar imbraca acum in cravata si costum _ fiecare a gandit cum e mai bine, si nu cred ca a fost cu rea intentie..

    e adevarat, unii considera ca femeile pot face Hajj insotite de alte femei.... si sunt responsabili pentru ideile lor... altii considera ca femeia nu poate face Hajj decat insotita de Mahram.... la fel, fiecare raspunde pentru intentiile sale...

    ~~

    personal, daca ar fi sa merg in Hajj cu un grup de femei (fara Mahram) NU m-as duce (de fapt, ma batea gandul sa incerc anul trecut.. insa dupa ce am vorbit cu cineva asta e concluzia la care am ajuns)..

    pentru ca:

    1. Hajj-ul nu e obligatoriu (daca nu-l pot face.... )

    2. Asa sunt Ahadith.. asa a spus Profetul Muhammad (salla Allahu alayhi wa salam) _ adica vreau sa spun ca asta e regula generala.... trebuie Mahram

    ~~~

    Insha'a Allah voi merge la Hajj cu sotul (sau poate va fi fratele meu Musulman .... INsha'a Allah) Allah 'Alim...


    ~~

    Nu vreau sa judec pe nimeni _ asta e ce cred eu....

    Fie ca Allah Preainaltul sa le accepte pelerinajul celor care-l fac anul acesta.....




    "Pentru aceia care raspund Domnului lor si implinesc Rugaciunea [As-Salat], iar pentru treburile lor [tin] sfat laolalta si dau Dania [Az-Zakat] din cele cu care ii inzestram." (Surat Ash-Shura_Sura "Sfatului" (42):38)
     
     

  8.  
    #16
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    al hamdu li Allah la hajj merg cu sotul meu pentru ca si el a castigat concursul
    dar este permis sa fii mers si cu un grup de femei
    interzis nu mi-ar fii fost si noi am discutat inainte cum ar fii daca unul dintre noi va pica la examen si el nu accepta ideea sa nu fii mers ca el nu merge
    pentru ca Allah a ales ca eu sa merg si mi-a oferit aceasta sansa....am posibilitate am permisiune (desi in cazul hajjul nu as avea nevoie) dar pot si daca am posibilitate atunci trebuie sa indeplinesc si acest stalp al islamului inshAllah
    Allah Alam
    si al hamdu li Allah ca aceasta ocazie si doresc tuturor
    hajjul se poate face si in grup de femei
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

  9.  
    #17
    Harnic Iman3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    233
    Thanked
    2
    Rep Power
    270
    :smile06:
    Quote Originally Posted by daniela_muslimah View Post

    Assalamu Alaykum wa Rahmatullahi wa Barakatuhu!..

    Surioara Iman

    ~~

    nu stiu daca Profetul Muhammad (salla Allahu alayhi wa salam!) s-ar imbraca acum in cravata si costum _ fiecare a gandit cum e mai bine, si nu cred ca a fost cu rea intentie..




    Salamu alaikum!
    Daniela,nu inteleg la ce te referi "cu rea intentie" ... orice as fi spus despre asta ... scuze anticipat ca nu m-am exprimat corect - tastam in mare graba. Cand am facut referire in mesajul meu anterior la intentie, m-am referit in special la modul cum faptele noastre pot fi interpretate de multe ori gresit in vreme ca intentia poate fi buna. Si referirea la intentia am facut-o per ansamblu incercand ----foric sa redau ideea conform careia "comportamentul" e mare parte din islamul nostru. Si Allah stie cel mai bine.
    Ma alatur in du'a - ul tau pentru cei plecati sa aiba un hajj acceptat si tie Ana al hamdulillah ca pleci cu sotul tau inshaAllah sa te intorci de acolo cu sufletul impacat.
    UmmRashid, ferma, defensiva dar blanda ca intotdeauna mashaAllah!
     
     

  10.  
    #18
    moderator daniela_muslimah's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Ýí ÑÇÓÇÑíÊ ;)
    Age
    37
    Posts
    675
    Thanked
    45
    Rep Power
    715



    Nici nu mi-am dat seama _ asa e stilul meu uneori - sar de la o idee la alta _ adica partea cu "rea intentie" nu se referea deloc la tine, Iman....

    cand am scris am vrut sa mai spun ceva cand m-am referit la Profet (salla Allahu alayhi wa salam!), dar am trecut peste idee...

    "fiecare a gandit cum e mai bine, si nu cred ca a fost cu rea intentie" se referea la cum a judecat fiecare (unii cred ca femeile pot calatori si fara mahram / altii considera ca e nevoie neaparat de Mahram).. si ca faptele se iau dupa intentie, cum ai spus si tu.... => fiecare va fi judecat dupa ideea lui si ce a intentionat cu ea.....
    ce am vrut sa spun cu asta? chiar daca personal nu-s de acord cu ideea de a merge fara Mahram la Hajj, nu-i judec pe cei care considera altfel, pentru ca nu cred ca au fost cu rea intentie la asta m-am referit...

    imi cer scuze din nou pentru neintelegere _ nu mi-am dat seama...

    ~~~

    Ma'a Assalama,


    "Pentru aceia care raspund Domnului lor si implinesc Rugaciunea [As-Salat], iar pentru treburile lor [tin] sfat laolalta si dau Dania [Az-Zakat] din cele cu care ii inzestram." (Surat Ash-Shura_Sura "Sfatului" (42):38)
     
     

  11.  
    #19
    Harnic Iman3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    233
    Thanked
    2
    Rep Power
    270
    Voiam s ama limitez la a darui o floare virtuala dar nu ma lasa ...
    salamu alaikum wa rahmatullah!
     
     

  12.  
    #20
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Salam aleikum wa rahmatula wa barakatu!
    Fiind una dintre cele care alhamdulillah Rabby al-alamiin am implinit Hajj-ul anul trecut ,inshaa ALLAH Ya Rabb sa fie un Hajj mabrur nu pot sa nu zambesc in "coltul" mintii mele...dragelor,HAJJ-UL este o obligativitate a fiecarui musulman,cu sau fara sot cu sau fara mahram...pentru ca orice act de adorare facut li waghyii Ta`aala este un act singular...Islamul nu este o religie in care omul este judecat "la comun" si adorarea este intre on si ALLAH si nicidecum intre oameni si ALLAH,fiecare va veni in Ziua de Apoi cu propriile fapte,cu propriile impliniri ale poruncilor divine si nu de mana cu sot,cu mahrami...sau mai stiu eu...nu uitati ca unele din fatwa pe care le citati au aplicabilitate strict regionala (ca de exemplu ,ati putea
    sa-mi spuneti cum traind intr-o societate a carei populatie este in proportie de 98%neislamica si avand o afacere proprie halal Inshaa ALLAH sa ai doar angajati musulmani ???????? fireste am dat exemplu aceasta fatwa care vine din cele mai consacrate surse ale regatului saudit).
    As vrea sa meditam impreuna...credeti ca inainte oamenii ezitau sa plece la Hajj si gaseau motive stupide ca acum?Pentru ca astazi desi sotiile multor frati inghesuie prin sertare hijaburi de sute de euro si toalete de mii ...pleaca in vacante cat mai exotice si nici nu concep sa nu isi viziteze rudele si prietenii in fiecare vara .............(as putea sa scriu o seara intreaga astfel de exemple) nici el si nici ea nu se gandesc sa plece la Hajj decat cand vor strange suficient de multe pacate si probabil suficient de multi (b)ani.
    As vrea sa citesc o fatwa in care scrie ca este haram sa plece o femeie fara mahram ,cu un grup organizat ,sau poate asa cum am plecat eu cu o bursa de la rege...si atunci am sa ma caiesc ca am fost la Pelerinaj.
    Dragele mele...un fard este fard atat timp cat el se poate implini,iar islamul nu este o religie pe care sa o putem interpreta ,cand ALLAH Ta`aala a statuat in Quran niste porunci El a stiut si El stie de ce.Si doar EL ,MARIRE LUI! cunoaste sensul acestor lucruri...
    Ceea ce vreau sa spun este ca dintre a sta acasa desi ai ce manca si ce bea si a pleca la Hajj chiar si fara un mahram...va las pe voi cu propriile constiinte ,ramanand si eu insami cu propria constiinta sa decideti/m ce este mai bine .
    Inshaa ALLAH sa cautam ajutor si rabdare in rugaciune,in Hajj,In Zakat...in tot ce ALLAH ne-a poruncit si sa fim dintre cei cu adevarat supusi Lui!

    Alhamdulillah !
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. De ce femeile se las bătute de bărbaţi?
    By imanikka in forum Consiliere Matrimoniala
    Replies: 25
    Last Post: 10-13-2008, 02:05 PM
  2. De Ce Femeile Plang?
    By Nadia in forum Masa rotunda
    Replies: 18
    Last Post: 12-06-2006, 07:33 PM
  3. Pelerinajul de adio
    By Saira in forum Islamul
    Replies: 4
    Last Post: 07-12-2006, 10:23 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •