Notices
 
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 13 of 13
  1. Descrierea Umrei 
    #1
    Membru Special Anna's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Craiova,Romania
    Age
    40
    Posts
    1,849
    Thanked
    109
    Rep Power
    1895
    Un act de venerare nu poate fii acceptat decat daca indeplineste doua conditii:


    1-Sinceritate in fata lui Allah singur,i.e este realizata pentru a primi sprijinul lui Allah si Viata de Apoi,nu este realizata pentru a se mandri,pentru a inalta reputatia unei persoane sau pentru castiguri lumesti.


    2-A urma pe Profet,pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa,in vorba si fapta.A urma pe Profet ,pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa,poate fii obtinuta numai cunoscand traditia lui (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa).


    Din moment ce o persoana care doreste sa il venereze pe Allah prin indeplinirea actelor de adorare-pelerinaj sau orice altceva-trebuie sa invete despre invataturile Profetului,pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa,in ceea ce le priveste,in asa fel incat actiunile sale sa fie in concordanta cu sunnah.


    Vom rezuma in cateva randuri descrierea umrei asa cum este relatata in sunnah.


    Umrah este compusa din patru lucruri,si anume:ihram,tawaf in jurul Casei Sfinte,Saa'I intre Safa si Amrwah si raderea sau taiarea parului.


    1-Ihraam


    Ihraam inseamna a avea intentia de a incepe ritualurile pelerinajului sau umrei.

    Cand un pelerin doreste sa intre in ihram ,el trebuie sa isi schimbe hainele si saa faca ghusul ,ghusulul realizat de a se curata o persoana de janaabah(impuritate datorita activitatilor sexuale).Apoi el trebuie sa aplice orice parfum care ii este disponibil,mosc sau orice alt ceva ,capului sau si barbiei sale.Nu conteaza daca urmele de parfum raman dupa ce intra in ihram,pentru ca hadisul relatat in al-

    Saheehayn de la Aisha,Allah sa fie multumit de ea,care a spus:Cand Profetul ,pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa,dorea sa intre in ihram ,el se parfuma cu cele mai bune parfumuri pe care le gasi,apoi vedeam urme stralucitoare de mosc pe capul si barbia sa ".Relatat de Al-Bukhari 271,;Muslim 1190.
    In the Name of Allah, the Most Beneficent, the Most Merciful.

     
     

  2. Urmatorii 12 au spus mersi lui Anna pentru acest subiect

    Alina1968 (10-09-2008), batool391 (09-16-2008), daniela_muslimah (12-18-2006), Danniy (08-24-2009), gabriela guettat (05-14-2007), lina_leona (09-16-2008), malik30 (02-22-2013), manuela (05-13-2007), Saira (05-13-2007), TruthStation (09-19-2008), ummraschid (05-13-2007), Yumna (09-16-2008)

  3.  
    #11
    Harnic elif1977's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Turcia
    Posts
    156
    Thanked
    64
    Rep Power
    197
    salaam aleikum,

    am si eu o intrebare,
    zilele trecute eram in aeroport si am vazut o multime de oameni in tranzit spre umre ( mashallah)... si atunci mi-a venit ideea, daca pleci in umre la jumatatea lunii ramadam si ramai acolo si dupa bairam si faci ritualurile de hajj, sunt ambele implinite?

    sotul meu, zice ca nu te lasa autoritatile sa ramai, dar daca suntem numai noi doi si avem viza, de ce nu? doar daca e haram?

    Voi stiti mai multe surioarelor?
    Elif
     
     

  4.  
    #12
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Salam aleyku,v-am citit mai tarziu un pic.O astfel de curea este permisa.
     
     

  5.  
    #13
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by elif1977 View Post
    salaam aleikum,

    am si eu o intrebare,
    zilele trecute eram in aeroport si am vazut o multime de oameni in tranzit spre umre ( mashallah)... si atunci mi-a venit ideea, daca pleci in umre la jumatatea lunii ramadam si ramai acolo si dupa bairam si faci ritualurile de hajj, sunt ambele implinite?

    sotul meu, zice ca nu te lasa autoritatile sa ramai, dar daca suntem numai noi doi si avem viza, de ce nu? doar daca e haram?

    Voi stiti mai multe surioarelor?
    Sunt mai multe tipuri daca vrei de Hajj, unul dintre ele este Hajj si Umrah impreuna adica faci Umrah si ramai acolo pana se face luna Dhul Hijj fara sa scoti ihramul- hajj kiran sau alt tip scotand ihramul- hajj tamattu (intre Umrah si Hajj adica).
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Descrierea Raiului
    By samura in forum Islamul
    Replies: 60
    Last Post: 12-28-2010, 03:06 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •