Notices
 
Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 36
  1.  
    #1
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730



    Moderaţia în credinţă

    Un om a spus,, Vreau să-mi petrec toate nopţile în rugăciune şi niciodată în viaţa mea să nu dorm, pentru că rugăciunea este una dintre cele bune acte de adorare, deci vreau să-mi petrec întreaga noapte în rugăciune.” În timpul profetului (pacea şi binecuvântarea fie asupra lui) un grup de oameni s-au întâlnit şi unul dintre ei a spus ,, Mă voi ruga toată noaptea şi nu voi dormi niciodată” Un altul a spus ,, voi posti continuu”. Cel de-al treilea a spus ,, nu mă voi căsători niciodată” Conversaţia lor a ajuns la urechile profetului (pacea şi binecuvântarea fie asupra lui) şi el a spus ,, De ce oamenii au spus asta şi asta? Eu postesc dar întrerup postul, eu dorm şi mă căsătoresc cu femei. Oricine nu urmează Sunna mea nu este dintre ai noştri.”
    Aceşti oameni au exagerat în religie, iar mesagerul lui Allah a rejectat astfel de excese.
    Neglijentul spune: ,, nu trebuie să fac nici o acţiune voluntară( nafil), deci nu voi face. E necesar să fac doar ceea ce e fard. El poate chiar să nu îndeplinească în actele de adorare nici măcar ceea ce e fard (obligatoriu).
    O persoană moderată este una care urmează calea profetului(pacea şi binecuvântarea fie asupra lui) şi a califilor bine ghidaţi.
    Un alt exemplu: trei oameni au văzut un bărbat imoral. Unul dintre ei a spus:
    ,, Nu-l voi saluta pe aceste bărbat imoral şi îl voi boicota, îl voi evita şi nu voi vorbi cu el.”
    Al doilea a spus:
    ,, Voi merge cu acest bărbat imoral, îl voi saluta şi-i voi zâmbi. Îl voi învita la mine şi-i voi accepta invitaţia. El este asemenea unui bărbat drept pentru mine.”
    Cel de-al treilea a spus:
    ,, Îl urăsc pe acest bărbat pentru actele sale imorale, dar îl iubesc pentru credinţa lui. Nu-l voi boicota decât dacă aceasta va fi în interesul lui şi dacă nu voi avea nici un motiv să fac aceasta iar el nu va persevera în imoralitate atunci nu-l voi boicota.”
    Primul om a mers la extreme, al doilea a fost neglijent şi al treilea era moderat. Ar trebui să fim moderaţi atât în actele de adorare dar şi în comportamentul cu ceilalţi.
    În general oamenii oscilează între extremism, neglijenţă şi moderaţie.
    Un alt exemplu: un bărbat este prizonierul soţiei sale şi face doar ceea ce doreşte ea, el nu o opreşte de la păcate şi nici nu o îndeamnă să facă fapte bune.
    Un alt bărbat îşi tratează soţia cu asprime, aroganţă şi într-o manieră arbitrară. Nu-l interesează ce gândeşte şi cum se simte ea pentru că în ochii lui ea nu este decât o servitoare.
    Un al treilea bărbat se comportă moderat cu soţia sa aşa cum i-a poruncit Allah şi mesagerul său.
    ,, .....Ele(femeile) au drepturi egale( asupra soţilor lor) cu obligaţiile lor( de a-i asculta şi respecta) după cuviinţă. ......” Al Baqara: 2: 228
    Profetul( pacea şi binecuvântarea fie asupra lui) a spus: ,, să nu urască un bărbat credincios pe o femeie credincioasă. Dacă îi dispace una dintre trăsăturile ei va fi încântat de o alta.”
    Ultimul om era moderat, al doilea extremist iar primul era indiferent.


    Abu Huraira a relatat că Profetul a zis: Religia este uşoară şi nimeni nu trebuie să facă din religie o greutate, decât dacă aceasta îl va copleşi. Deci fiţi statornici şi ţineţi-vă aproape, daţi veşti bune şi cereţi ajutor dimineaţa şi seara, precum şi în mijlocul unei nopţi întunecoase. (Bukhari)
     
     

  2.  
    #2
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by batool391



    Moderaţia în credinţă

    Un om a spus,, Vreau să-mi petrec toate nopţile în rugăciune şi niciodată în viaţa mea să nu dorm, pentru că rugăciunea este una dintre cele bune acte de adorare, deci vreau să-mi petrec întreaga noapte în rugăciune.” În timpul profetului (pacea şi binecuvântarea fie asupra lui) un grup de oameni s-au întâlnit şi unul dintre ei a spus ,, Mă voi ruga toată noaptea şi nu voi dormi niciodată” Un altul a spus ,, voi posti continuu”. Cel de-al treilea a spus ,, nu mă voi căsători niciodată” Conversaţia lor a ajuns la urechile profetului (pacea şi binecuvântarea fie asupra lui) şi el a spus ,, De ce oamenii au spus asta şi asta? Eu postesc dar întrerup postul, eu dorm şi mă căsătoresc cu femei. Oricine nu urmează Sunna mea nu este dintre ai noştri.”
    Aceşti oameni au exagerat în religie, iar mesagerul lui Allah a rejectat astfel de excese.
    Neglijentul spune: ,, nu trebuie să fac nici o acţiune voluntară( nafil), deci nu voi face. E necesar să fac doar ceea ce e fard. El poate chiar să nu îndeplinească în actele de adorare nici măcar ceea ce e fard (obligatoriu).
    O persoană moderată este una care urmează calea profetului(pacea şi binecuvântarea fie asupra lui) şi a califilor bine ghidaţi.
    Un alt exemplu: trei oameni au văzut un bărbat imoral. Unul dintre ei a spus:
    ,, Nu-l voi saluta pe aceste bărbat imoral şi îl voi boicota, îl voi evita şi nu voi vorbi cu el.”
    Al doilea a spus:
    ,, Voi merge cu acest bărbat imoral, îl voi saluta şi-i voi zâmbi. Îl voi învita la mine şi-i voi accepta invitaţia. El este asemenea unui bărbat drept pentru mine.”
    Cel de-al treilea a spus:
    ,, Îl urăsc pe acest bărbat pentru actele sale imorale, dar îl iubesc pentru credinţa lui. Nu-l voi boicota decât dacă aceasta va fi în interesul lui şi dacă nu voi avea nici un motiv să fac aceasta iar el nu va persevera în imoralitate atunci nu-l voi boicota.”
    Primul om a mers la extreme, al doilea a fost neglijent şi al treilea era moderat. Ar trebui să fim moderaţi atât în actele de adorare dar şi în comportamentul cu ceilalţi.
    În general oamenii oscilează între extremism, neglijenţă şi moderaţie.
    Un alt exemplu: un bărbat este prizonierul soţiei sale şi face doar ceea ce doreşte ea, el nu o opreşte de la păcate şi nici nu o îndeamnă să facă fapte bune.
    Un alt bărbat îşi tratează soţia cu asprime, aroganţă şi într-o manieră arbitrară. Nu-l interesează ce gândeşte şi cum se simte ea pentru că în ochii lui ea nu este decât o servitoare.
    Un al treilea bărbat se comportă moderat cu soţia sa aşa cum i-a poruncit Allah şi mesagerul său.
    ,, .....Ele(femeile) au drepturi egale( asupra soţilor lor) cu obligaţiile lor( de a-i asculta şi respecta) după cuviinţă. ......” Al Baqara: 2: 228
    Profetul( pacea şi binecuvântarea fie asupra lui) a spus: ,, să nu urască un bărbat credincios pe o femeie credincioasă. Dacă îi dispace una dintre trăsăturile ei va fi încântat de o alta.”
    Ultimul om era moderat, al doilea extremist iar primul era indiferent.


    Abu Huraira a relatat că Profetul a zis: Religia este uşoară şi nimeni nu trebuie să facă din religie o greutate, decât dacă aceasta îl va copleşi. Deci fiţi statornici şi ţineţi-vă aproape, daţi veşti bune şi cereţi ajutor dimineaţa şi seara, precum şi în mijlocul unei nopţi întunecoase. (Bukhari)


    Mashaa ALLAH,Huda habibti,intr-adevar ar fi bine ca noi sa avem moderatie in religie si Inshaa ALLAH sa urmama pe Profetul noastru iubit saaws,asa CUM A SPUS :"EU SI MANANC SI TIN POST SI DORM SI MA ROG..."
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  3. marile pacate 
    #3
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261

    Biism ALLAH alRahman al Rahim

    Cele 70 mari pacate:

    1. Sa-I faci asociati lui ALLAH swt
    2. Crima
    3. Practicarea magiei
    4. Sa nu te rogi
    5. Neplata Zakatului
    6. Sa nu postesti in Ramadan fara o scuza acceptabila
    7. Sa nu implinesti Hajj desi ai posibilitatea sa o faci
    8. Neascultarea parintilor
    9. Abandonarea rudelor
    10. Adulterul
    11. Homosexualitatea
    12. Ereziile
    13. Incalacarea drepturilor orfanilor si saracilor
    14. Minciuna in privinta Profetului saaws
    15. Parasirea campuului de lupta
    16. Inselarea de catre un conducator a celor pe care ii conduce si nedreptatirea acestora
    17. Mandria si aroganta
    18. Juramantul stramb
    19. Consumarea alcoolului
    20. Jocurile de noroc
    21. Defaimarea femeilor cinstite (evlavioase)
    22. Furtul prazilor de razboi
    23. Furtul
    24. Talharia
    25. Sa accepti juramantul fals
    26. Asuprirea
    27. Castigul ilicit
    28. Consumarea averilor ilicite
    29. Suiccidul
    30. Minciuna
    31. Judecarea pe nedrept
    32. Darea/luarea de mita
    33. Imitarea de catre femei a barbatilor si a femeilor de catre barbati
    34. Inselatoria
    35. Casatoria cu o femeie divortata pentru a o face permisa pentru sot
    36. Neprotejarea impotriva murdariilor(urina)
    37. A arata ca esti libera
    38. Invatarea religiei de dragul acestei lumi si ascunderea cunostiintelor
    39. Abuzul de incredere
    40. Renumararea favorurilor
    41. Negarea legii lui ALLAH swt
    42. Ascultarea conversatiilor particulare
    43. Clevetirea(ducerea vorbei)
    44. Blestemul
    45. Incalcarea contractelor
    46. Credinta in prezicatori,astrologi
    47. Comportamentul rauvoitor fata de sot
    48. Crearea de statui,portrete
    49. Plansul excesiv,jelitul,ruperea hainelor cand se intampla o nenorocire
    50. Tratarea celorlalti intr-un mod incorect(nedreptatea)
    51. Aroganta fata de sotie,servitori,cei slabi,animale
    52. Ofensarea vecinilor
    53. Ofensarea si abuzul asupra musulmanilor
    54. Jignirea oamenilor si adoptarea unei atitudini arogante cu acestia
    55. Purtarea hainelor pentru a se fail
    56. Purtarea de catre barbati a matasii si aurului
    57. Fuga sclavului de la stapan
    58. Sacrificarea animalului altcuiva decat lui ALLAH(in numele altcuiva)
    59. Falsa paternitate
    60. Violenta in conflicte
    61. Risipirea apei
    62. Inselarea la masura,cantar
    63. Dorinta de a se apara de ceea ce ALLAH swt a scris(destin) pentru el
    64. Ofensarea supusilor lui ALLAH swt
    65. Neefectuarea rugaciunii in grup si efectuarea rugaciunii in mod individual fara a avea vreo scuza
    66. Persistarea in a absenta de la rugaciunea de vineri fara a avea vreo scuza
    67. Incalcarea drepturilor mostenitorului testamentar pentru a obtine favoruri proprii
    68. Inselarea si conspirarea pentru a face rau
    69. Spionajul in favoarea dusmanilor
    70. A-i blestema sau a-i insulta pe companionii Profetului saaws

    Extras din cartea :Marile pacate –Muhammad bin `Utman Adh-Dhahabi
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  4.  
    #4
    membru de onoare iman99's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iordania
    Posts
    1,017
    Thanked
    552
    Rep Power
    1090
    mashAllah mariam si huda..Allah sa fie multumit de voi
     
     

  5.  
    #5
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by iman99
    mashAllah mariam si huda..Allah sa fie multumit de voi
    Inshaa ALLAH de noi toti.
    Cred ca noi toti avem nevoie de lectii,ma refer mai ales la musulmanii convertiti dar nu numai,din pacate unii sunt musulmani si desi aparent stiu multa teorie,ceea ce este cu adevarat profund,lucruri care tin de etica,de conduita musulmanului lipsesc adesea.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  6.  
    #6
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    eu nu inteleg la ce se refera punctul
    35:. Casatoria cu o femeie divortata pentru a o face permisa pentru sot
    37. A arata ca esti libera
    cum adica, sa arati ca esti libera?
     
     

  7.  
    #7
    Deosebit latifa's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    868
    Thanked
    0
    Rep Power
    905
    Eu nu inteleg la ce se refera falsa paternitate si fuga sclavului de la stapan.Adica este permis sa ai sclavi?ASta nu inseamna sa injosesti o fiinta umana?
     
     

  8.  
    #8
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Cu siguranta ca ALLAH swt este Unicul care cunoaste taina tuturor lucrurilor,eu inteleg aceasta aratare ca esti libera prin ceea ce se intampla chiar in comunitatea musulmana,unele surori necasatorite se expun prea mult din acest motiv parca special dorind sa atraga atentia asupra faptului ca ele sunt necasatorite.Desi ele ar putea sa-si manifeste dorinta dse a se casatori discutand cu apropiatii asa cum a facut Khadija ALLAH swr sa fie multumit de ea,atunci cand a trimis-o pe prietena sa sa-i spuna profetului saaws intentiile sale.
    Ibn Masud ALLAH sa fie multumit de el a relatat ca Trimisul lui ALLAH saaws l-a blestemat atat pe cneva care recurge la cineva in scopul recasatoririi cat si pe acela care se recasatoreste folosindu-se de o a treia persoana.

    Sclavia a fost o practica a acelor timpuri si se poate intelege aceasta supunere a sclavului fata de stapan ,gandindu-ne la cum erau oranduite in vremea aceea relatiile sociale.ALLAH swt a indemnat la eliberarea sclavilor.
    Falsa paternitate se refera la faptul ca unele femei atribuie fii sotilor lor desi ei au alti tati si acesta este un lucru foarte rau,este o inselatorie si nici nu mai trebuie sa spunem CAT DE MARE,IN TIMPUL calatoriei Ysraa Profetul saaws a vazut printre multe alte lucruri aceste femei.
    "In timpul calatoriei am ajuns vis-a-vis de un grup de femei care atarnau agitate de piepturile lor,l-am intrebat pe Jibriil cine sunt acestea si mi-a spus ca acestea sunt femeile care mint atribuind copiii facuti cu altcineva ,ce nu apartin sotilor lor pretinzand apoi ca acestia sa-i mosteneasca.
    Profetul saaws a s spus :”Cea mai aspra pedeapsa a lui ALLAH swt este pentru femeia care atribuie un copil unei familii careia el nu-I apartine doar pentru a prelua averea sotului ei”.
    -Tradus din cartea Lailatul Ysraa .

    ALLAH swt stie Cel mai Bine!!!
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  9.  
    #9
    Deosebit latifa's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    868
    Thanked
    0
    Rep Power
    905
    Dar adoptarea unui copil tot aici se incadreaza sau este permisa in islam?POate in tarile arabe nu este cazul ,dar aici sunt o multime de copilasi abandonati careau nevoie de parinti.
     
     

  10.  
    #10
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    adoptarea unui copil este permisa, in sensul ca il cresti in casa ta, ii oferi ceea ce are nevoie, ii oferi iubire si atentie,exact ca si o adoptie de aici insa in islam parintii "adoptivi" nu au voie sa-i dea numele lor de familie copilului, deoarece copilul trebuie sa ramana cu numele tatalui sau. ALLAH a spus "Chemati-i dupa tatii lor, e mai drept la ALLAH".
    Deci copilul va fi crescut ca si un copil al lor, insa numele sau de familie ramane neschimbat.
    Profetul chiar a incurajat ca oamenii sa aiba grija de orfani, si a insistat pentru respectarea drepturilor orfanilor.
     
     

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. 10 Conceptii Eronate Despre Islam
    By Ishtar in forum Islamul
    Replies: 23
    Last Post: 10-14-2007, 04:26 PM
  2. Islamul in intrebari
    By imanikka in forum Islamul
    Replies: 16
    Last Post: 04-18-2007, 01:49 AM
  3. Originile Islamului
    By huda_alrahim in forum Islamul
    Replies: 25
    Last Post: 11-28-2006, 09:49 PM
  4. religia iubirii....?!..
    By ummraschid in forum Crestinismul
    Replies: 38
    Last Post: 08-21-2006, 03:58 PM
  5. Alte religii
    By latifa in forum Islamul
    Replies: 37
    Last Post: 05-10-2006, 04:15 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •