Notices
 
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 12 of 12
  1. Civilizatia Araba In Emiratele Arabe Unite 
    #1
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    M-am gandit sa va scriu cate ceva despre E.A.U


    Au denumirea oficiala de Al-Imarat Al-‘Arabiya Al-Muttahida(Emiratele Arabe Unite), si sunt situate in sud-vestul Asiei, in peninsula Arabia.
    Se invecineaza cu Golful Persic, Omanul, Arabia Saudita si Qatarul.

    Are o suprafata cifrata la 80 000 km² si o populatie de 1 946 000 locuitori(in 1996).
    Etnic, este formata din arabi(68%), indo-pakistanezi(15%). In 1978, 75% din populatia tarii o avea rezidentii straini(omanezi, iranieni, sirieni, libanezi, indo-pakistanezi). Este singura tara din lume(alaturi de Kuweit) si exceptand statele europene Andorra si Liechtenstein, in care imigrantii alcatuiesc majoritatea populatiei. Se concentreaza cu precadere in zona de coasta a golfului(60% numai in cele doua mari orase, Abu Dhabi si Dubai) ; o parte din locuitori populeaza oazele de la poalele muntilor Al Hajar. Popultia este in totalitate de religie islamica(musulmani suniti).

    Abu Dhabi este capitala Emiratelor Arabe Unite. Este situata pe o insula in Golful Persic, legata de tarm din 1868 de doua porturi rutiere. Are populatie de 600 000 de locuitori. Se dezvolta dupa 1962-1963 paralel cu extinderea exploatarilor petrolifere si este proclamat in 1968 resedinta Federatiei Seicatelor de la Golful Persic iar in 1971 devine capitala tarii. Se impune ca unul dintre cele mai dinamice orase ale Asiei. Orase mai importante : Dubai, Al Ain, Sharjah, Ras al-Khaima.

    Sarbatoarea nationala se aniverseaza pe data de 2 decembrie(aniversarea proclamarii Emiratelor Arabe Unite(1971). Limba oficiala este araba si des utilizata este limba engleza. Moneda nationala este dirhamul(dinarul) si este egal cu 1000 de Fils. Este impartita in 7 emirate : Abu Dhabi, Dubai, Fujeira, Ras al-Khaima,Sharjah, Umm al Qiwain si Ajman.

    Teritoriul actual al tarii a fost o regiune importanta pentru comertul Orientului Mijlociu cu India si Africa de est, populata din secolul VII de arabi, care aduc o noua religie, islamismul. Numita in secolele XVII-XIX « Coasta piratilor », devine in secolul XIX protectorat britanic in urma unei succesiuni de tratate incheiate intre 1820-1892. Intre 1968-1971, cele 7 sheicate si emirate, care formeaza azi E.A.U., fac parte, sub denumirea de Omanul Contractual, alaturi de Qatar si Bahrain, din Federatia Seicatelor de la Golful Persic.

    La 2 decembrie 1971, emiratele Abu Dhabi, Dubai, Sharjah, Ajman, Fujeira, Umm al Qiwain, devenite independente, proclama statul federal Emiratele Arabe Unite, la care se raliaza si emiratul Ras al-Khaima ; Qatarul si Bahrainul refuza sa faca parte din federatie.

    E.A.U. sunt un stat federal, potrivit Constitutiei intrate in vigoare la 2 decembrie 1971 si amendata la 30 noiembrie 1976. Sunt conduse de un presedinte si un vicepresedinte. Ei sunt alesi prin vot indirect(de Consiliul Suprem al Uniunii) pe o perioada de 5 ani. Fiecare emirat este o monarhie absoluta, suveranii avand competente legislative si executive depline, cu exceptia apararii si a politicii externe.

    E.A.U. au un relief monoton, format in principal dintr-o campie arida, de un sector al desertului Arabiei, de dune de nisip ce insotesc tarmul Golfului Persic. In est se inalta Muntii Al Hajar(2100m) in poalele carora se afla o serie de oaze(Al Ain, Buraimi). Lipsesc cursurile permanente de apa.
    Clima este una tropical-desertica cu amplitudini termice diurne accentuate si precipitatii ce nu depasesc 75 mm/an.
    Vegetatia se limiteaza la ierburi si tufisuri xerofite(in desert), curmali, alti palmieri(in oaze).
    Fauna este la fel de saraca in specii, mai numeroase fiind doar insectele si reptilele.
    In zona Al Ain s-au plantat in ultimii ani peste 20 000 ha cu arbori rezistenti la uscaciune.

    Din punct de vedere economic, E.A.U. dispun de imense zacaminte de petrol si gaze naturale.
    Promoveaza o puternica politica de industrializare, concretizata prin construirea de rafinarii de petrol, intreprinderi ----lurgice, productia de aluminiu si produse din aluminiu, productia de ciment, constructia de termocentrale etc. Se cultiva curmale, legume, cereale si se cresc cornute.


    Last edited by suleiman; 01-15-2008 at 10:45 PM. Reason: Modificarea scrisului
     
     

  2. Urmatorii 4 au spus mersi lui gabriela guettat pentru acest subiect

    huda_alrahim (09-19-2008), munir (04-19-2007), sara h (04-19-2007), suleiman (01-15-2008)

  3. new here!!! 
    #11
    Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    1
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    asalamu alikolum! am vizitat de multe ori site-ul acesta in cautarea unor raspunsuri... dar m-am gandit ca ar fi bine sa ma inscriu si eu...sunt pasionata de islam si as avea nevoie de indrumari....daca se poate. ce trebuie sa citesc, ce trebuie stiu. in sha allah am sa primesc raspunsurile mult asteptate....
     
     

  4.  
    #12
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Alissea,in primul rand bine ai venit!


    :smile06:


    Eu zic ca ai putea citi,pentru inceput,subiectele de la sectiunea "Islam" si apoi,daca ai anumite nelamuriri,poti deschide chiar tu alte thread-uri ar noi vom incerca,insha'Allah,sa te ajutam cat putem de bine
     
     

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Originea limbii arabe
    By Ishtar in forum Limba Araba
    Replies: 23
    Last Post: 11-03-2007, 02:26 AM
  2. Emiratele Arabe Unite
    By khadija in forum In jurul lumii
    Replies: 19
    Last Post: 05-15-2007, 06:46 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •