Notices
 
Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 31
  1. CASATORIE IN EGIPT- stie cineva ce acte sunt necesare 
    #1
    Harnic HAYAH's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    106
    Thanked
    3
    Rep Power
    141
    Salamu alaikum
    Dragi surori, ma puteti ajuta si pe mine cu niste informatii: pt. casatorie in Egipt, stie cineva, e posibila la ambasada romana de acolo, sau doar in Lazoughly, la Min. de Justitie? si daca nu se poate decat in Lazoughly, ce acte e necesar sa aduc din Romania?
    Shoukran.


     

  2.  
    #2
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Quote Originally Posted by HAYAH View Post
    Salamu alaikum
    Dragi surori, ma puteti ajuta si pe mine cu niste informatii: pt. casatorie in Egipt, stie cineva, e posibila la ambasada romana de acolo, sau doar in Lazoughly, la Min. de Justitie? si daca nu se poate decat in Lazoughly, ce acte e necesar sa aduc din Romania?
    Shoukran.


    A mai fost un subiect asemanator, scris de sora noastra meebed. Fa un search daca nu-l gasesti o sa-l caut eu.Se numeste Va rog ajutati-ma ( mi se pare) . Acolo o sa gassticeva raspunsuri. Meebed fiind acum in Egypt te poate ajuta cu niste informatii Insha Allah.

    Multa bafta si succes
    Allah ma'ake
     

  3.  
    #3
    Harnic HAYAH's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    106
    Thanked
    3
    Rep Power
    141
    Salam si iti multumesc pt. raspunsul rapid, insa nu am gasit nimic in postarile lui Meebed, iar din cate am inteles, nu a mai facut casatoria in Egipt.
    Tot ce doream eu sa stiu e daca am nevoie de vreun act din Romania ( in afara de pasaport, certificat de nastere) sau e de ajuns certificatul eliberat de ambasada romana la Cairo? Eu cam asta am inteles de pe un site, si cam asta a inteles si viitorul meu sot cand a intrebat in Lazoughly, insa as vrea sa fiu absolut sigura, ca sa plec pregatita....
    Insha'Allah, sper sa fie totul in regula, nu prea mai am timp mult ca sa obtin eventualele acte... de aia, sper sa nici nu fie necesare...
     

  4.  
    #4
    Harnic UMM TAREK's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    134
    Thanked
    0
    Rep Power
    170
    SALAM ALEKUM,DRAGA HAYAN SFATURI BUNE ITI POATE DA HANNEN.E O DRAGUTA SI CRED CA TE POATE AJUTA
     

  5.  
    #5
    Harnic HAYAH's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    106
    Thanked
    3
    Rep Power
    141
    As-salam.
    Am reusit sa iau legatura cu ambasada romana din Cairo astazi, alhamdulillah, si mi-au spus ca se elibereaza un certificat de celibatar si unul care atesta religia mea, in schimbul unei taxe si doar pe baza pasaportului ( ma surprinde ca nu cer si certificatul de nastere, ma intreb cum verifica ei faptul ca eu chiar sunt celibatara??? ).
    Alte acte romanesti se pare ca nu sunt necesare pt. casatoria legala in Egipt, dupa cum spun functionarii din Lazoughly. Insha'Allah sa fie asa. Daca cineva crede ca mi-ar mai trebui ceva in plus, va roooooooog, avertizati-maaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
     

  6.  
    #6
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Hannen a facut casatoria in Egipt eu doar am transcris-o. Iti trebuie ceva care atesta Religia? Pai nu ai certificat de ala eliberat de moscheie? Eu l-am avut pe cel de la Al-Azhar in engl si araba, si chiar l-am prezentat si cand am scris cererea ptr cetatenie.Imi aduc aminte ca era scris in Lazoughly chiar la etaj pe un panou de care documente ai nevoie in caz de casatorie si erau acolo Tarile CSI si celelalte tari. Sper sa fie totul bine si Insha Allah Casa de Piatra.

    A!Document ca nu ai fost casatorita desigur ca trebuie , asta peste tot.

     

  7.  
    #7
    Harnic HAYAH's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    106
    Thanked
    3
    Rep Power
    141
    Stiu ca imi trebuie documentul ca nu am mai fost casatorita, asta il da si ambasada romana , cum am mai spus, insa nu stiu daca ei vor dori sa vada si vreun document in plus (care sa ateste ca nu am mai fost casatorita) din tara.
    Certificat de musulman am si eu, de la fundatia Taiba, in araba si romana, insa si ambasada elibereaza de asemenea un document care iti atesta si religia.
    Durerea mea e ca nu stiu sigur daca am ceva de adus din tara, cum ar fi documentul ala de celibat, sau altceva. El s-a dus la Lazougly si a venit cu o lista din care reiese ca in afara de pasaport, poze si documentele alea de la ambasada romana, nu as mai avea nevoie de nimic ... dar ma gandeam ca poate cineva s-a mai casatorit pe acolo si stie mai bine, ca , de la oficialitati te astepti de la orice....

     

  8.  
    #8
    Deosebit sara's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    770
    Thanked
    45
    Rep Power
    809
    Salam Aleykum
    Nu am prea mult timp la dispozitie , insa incerc sa iti dau cateva sfaturi .
    Daca nu ai mai fost casatorita in Rom , trebuie sa faci la ambasada romaniei o declaratie pe propria raspundere ca nu ai fost casatorita , apoi tradusa in araba { am nr de la translator daca vrei } , apoi legalizata la ambasada { leg costa 180 LE }
    Daca ai inca viza este mai simplu , daca ti-a expirat este mai complicat { trebuie casatorie orfi la inceput , apoi viza ptr 6 luni max , apoi casatorie propriu zisa , apoi prelungirea vizei ptr o perioada mai lunga de timp } .
    Sotului tau ii trebuie pasapotul , buletinul ,certificatul de nastere al ui si AL TATALUI LUI , sau bunic daca nu-i tata .
    Am scris f rapid , asta mi-am amintit eu acum , daca mai ai nelamuriri intreaba-ma . InshaAllah sa pot sa-ti fiu de folos .
    Allah cu voi !
    Only ALLAH can judge me !
     

  9.  
    #9
    Deosebit sara's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    770
    Thanked
    45
    Rep Power
    809


    Scuza-ma , am incurcat putin "hartiile" , la casatorie nu iti trebuie certificatul de nastere al socrului , ci ptr cetatenie .
    ptr casatorie ai nevoie de certificatul de musulmanca , si din cate am inteles este valabil cel din Romania , nu trebuie sa-ti mai faci altul .
    Only ALLAH can judge me !
     

  10.  
    #10
    Harnic HAYAH's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    106
    Thanked
    3
    Rep Power
    141
    Salam alaikum.
    Iti multumesc mult Sara, acum sunt mai lamurita...
    Insha'Allah totul va fi ok.
    Despre certificatul lui de nastere nu mi-a zis ca i-ar trebui, ci ID-ul. Oricum, asta se poate rezolva acolo, nu-i bai.

     

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Casatorie in Romania, acte, probleme
    By Simona in forum Consiliere Matrimoniala
    Replies: 30
    Last Post: 04-25-2008, 06:56 PM
  2. Stie cineva..?
    By ummraschid in forum Biblioteca audio-vizuala
    Replies: 0
    Last Post: 10-08-2006, 03:16 PM
  3. Petrecerea La O Casatorie Islamica
    By Nadia in forum Islamul
    Replies: 2
    Last Post: 08-26-2006, 10:10 PM
  4. Stie cineva matematica-logica???
    By Mariyah in forum Masa rotunda
    Replies: 9
    Last Post: 08-03-2006, 06:16 PM
  5. cate poze sunt in poza ? cine stie are un cadou :)
    By suleiman in forum Poze deosebite, ciudate, comice, etc...
    Replies: 8
    Last Post: 03-27-2006, 05:15 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •