Notices
 
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 19
  1. Este islamic ca un barbat sa isi ia o a doua sotie pt. ca prima nu mai e frumoasa? 
    #1
    Harnic HAYAH's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    106
    Thanked
    3
    Rep Power
    141
    As salamu alaikum.....
    Zilele trecute discutam despre acest subiect cu o sora de-a noastra. Asadar, ce credeti? Eu stiam ca exista niste motive clar definite pt. care un barbat musulman se poate insura cu a doua, a treia, a patra femeie.
    Si ca printre acestea nu ar fi si cel pentru care prima sotie nu mai este atractiva pt. el.
    Mi se pare chiar jignitor si umilitor la adresa acelei femei..... nedrept chiar.
    Ce fel de musulman e acel om care face asta? Chiar nu ii pasa de sentimentele acelei femei? Pentru mine aceasta atitudine e revoltatoare.
    Va rog sa ma corectati daca gresesc, poate sunt eu in imposibilitatea de a intelege?

     

  2.  
    #2
    Membru Special Abdul Rahman's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Age
    47
    Posts
    326
    Thanked
    15
    Rep Power
    363
    In numele lui Allah cel Milsotiv, Indurator !

    Wa aleykumussalam !

    Ceea ce ne-ai semnalat este contrar eticii islamice de alegere a partenerului de viata. Indiferent care este partea care face alegerea : barbatul sau femeia.

    Desigur, nu trebuie neglijat si aspectul fizic, insa el nu trebuie sa primeze si cu atat mai putin sa fie singurul criteriu in alegerea partenerului de viata. Si asta este valabil in oricare dintre religii, nu doar in Islam. El este doar unul dintre criterii.

    Profetul Muhammed (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) a spus :

    O femeie poate fi ceruta in casatorie din patru motive : averea ei, descendenta ei, frumusetea ei sau credinta ei. (Hadis convenit)
    Din acest hadis putem sa vedem cele patru criterii, separate de conjunctia sau. Adica, se poate opta pentru oricare dintre ele atat in mod singular, cat si cumulativ.

    Dar, Profetul (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) ne ofera si solutia, ca in atatea multe alte probleme. Si, aceasta rezulta din continuarea hadisului relatat :

    Alegeti-o pe cea credincioasa si veti izbandi !
    Iata criteriul cel mai bun pentru a izbandi atat in aceasta viata, cat si in cea care va urma : credinta !

    Si exista multe alte hadisuri pe aceasta tema. De exemplu, i-a spus lui Ibn 'Abbas :

    Sa nu iti spun eu de cel mai pretios lucru pe care un om il poate avea ? Este sotia drept-credincioasa : atunci cand o priveste, el e multumit, cand ii spune sa faca un lucru, ea il asculta si cand se afla departe, ea ii este credincioasa si loiala. (relatat de Al-Hakim)
    Aceasta este ceea ce ne indruma Profetul (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) sa alegem pentru a avea o familie fericita si liniste in viata de zi cu zi.

    Cu toate acestea, Profetul (pacea si binecuvantarea lui Allah fie asupra sa !) i-a indemnat pe barbatii musulmani sa cunoasca viitoarea sotie si sub aspectul frumusetii fizice inainte de a incheia casatoria, ca nu cumva sa se casatoreasca cu o sotie de care sa nu fie atras. Un exemplu in acest sens este si relatarea lui Al-Mughira, relatare care este insa categorisita drept sahih isnad.

    Dar, criteriul de baza ramane credinta. Este si criteriul dupa care va judeca Allah Preainaltul, asa cum rezulta din versetele Nobilului Coran. El nu se va uita la culoarea pielii, la cea a ochilor, la avere sau la hainele pe care le-am purtat. Si daca Creatorul Universului are unic criteriu credinta din suflet, noi de ce am avea alt criteriu ?!
    "In ziua aceasta, am desavarsit religia voastra si am implinit harul Meu asupra voastra si am incuviintat Islamul ca religie pentru voi !" (5 : 3)


     

  3.  
    #3
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    Mashallah FRATE Abdul Rahmen,


    "Si daca Creatorul Universului are unic criteriu credinta din suflet, noi de ce am avea alt criteriu ?!"

    Din "EGOSIMUL" de a avea mereu "EU", ceea ce e mai BUN!
    Fara a ne gandi la altceva decat la lumea in care traim si nici decum la ceea ce a zis ALLAH subhanahu wa ta'ala!

    ALLAH subhanahu SA NE INDREPTE PE TOTI PE CALEA PIOSHENIEI!!
     

  4.  
    #4
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    asslam 3laykom wr7mto allah

    masha allah frate 3bedel ra7mah.... este f frumos si corect ce ai spus aici, dar din pacate realitatea este alta... ma refer la faptul ca , din ceea ce am observat eu, predomina barbatii care sunt interesati de capitolul "credintza" un pik mai tarziu decat de capitolul "frumusete exterioara".
    de ce sa nu recunoastem ca primeaza statutul de "ce a invatat" si "ce avere are"......
    din pacate oamenii au alte practici..... dar insha allah intr-o zi vor fi altfel....

    allah stie mai bine!
     

  5.  
    #5
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    35
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    e dureros cind esti martor la abandonarea unei sotii-mame-prietene,care a fost alaturi in clipe grele,,, in schimbul unor balcoane si parbrizuri mai mari
    (scuzati,dar la pagina asta ma trec sudori reci si tremurici , poate ar trebui sa nu pun la inima negura celor ce ma inconjoara)
    am primit ca pe-a mea durere situatia unei(or)surori .cum de-i reproseaza ca burta prea e atirnata ,fetelor ,care a-ti adus pe lume 2-3puisori,stiti consecintele nu?dar ea sarmana are 10 desi -nascut 11.si nu arata asa rau,subtirica,ingrijita, sau poate el s-a saturat 20 ani una si aceeasi?culmea ,cauta de virsta fiica-sii
    in care din colturile inimii a ascuns islamul, in ce mlastina a infundat iubirea?
    de ce oare pentru barbati placerile carnale sunt mai presus de sentimente
     

  6.  
    #6
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    De ce femeile cred intotdeauna ca atunci cand sotul se casatoreste cu inca o femeie,acest lucru echivaleaza cu ABANDONAREA primei sotii?Daca ar fi vrut sa o abandoneze,ar fi divortat.
     

  7.  
    #7
    Incepator nour's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Egypt
    Age
    42
    Posts
    67
    Thanked
    3
    Rep Power
    106
    assalamu alaikum...nu stii de ce nu mi da voie sa postez
    "Help one another in birr (righteousness, virtue), and taqwa (piety, fear of Allah, God-consciousness), and do not help one another in sinning and transgression. And fear and revere Allah; verily, Allah is severe in punishment." [Soorah al-Maa'idah 5:2]
     

  8.  
    #8
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261




    Un citat al fratelui nostru
    "Ceea ce ne-ai semnalat este contrar eticii islamice de alegere a partenerului de viata. Indiferent care este partea care face alegerea : barbatul sau femeia."

    contine o eroare...cum Abdu Rahman, daca pana si profetul a spus ca un criteriu este (poate fi) contrar eticii????
    Sigur ca IDEAL este ca toti sa luam partea CEA MAI BUNA, dar cati o facem si cand??????

    DACA ALLAH A PERMIS A STIUT CA BARBATII SUNT SLABI IN PRIVINTA NURILOR FEMININE, SAU ALLAHU ALAM...
    CUM SA FIE CONTRA ETICII ISLAMICE CA UN MUSULMAN SA SE CASATOREASCA CU ALTA?

    INTELEGETI ODATA OAMENI BUNI, ESTE VOIE SI PUNCT!
    CARE POATE SA FIE INTR-ADEVAR OM SI SA FIE ASA CUM A FOST PROFETUL DREPT SI CORECT, CU TOATE CA SI EL A AVUT O SOTIE PREFERATA, MASHAA ALLAH, BRAVO LUI, DAR OMUL E OM SI NIMENI IN AFARA DE ALLAH NU CUNOASTE INAUNTRUL PIEPTURILOR.

    Am spus de n ori, as vrea sa-i vad pe musulmani luandu-si a 2,3,4-a sotie dintre vaduvele comunitatii si nu dintre vanzatoarele de la boutique, dar asta e, fiecare va fi judecat intr-o zi!
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     

  9.  
    #9
    moderator aiscia's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Italia
    Posts
    770
    Thanked
    263
    Rep Power
    825
    Quote Originally Posted by maryam View Post



    Am spus de n ori, as vrea sa-i vad pe musulmani luandu-si a 2,3,4-a sotie dintre vaduvele comunitatii si nu dintre vanzatoarele de la boutique, dar asta e, fiecare va fi judecat intr-o zi!

    .............................................................................
    Doar Allah ma poate judeca!

    << ''Muhammad este Trimisul lui Allah. Iar aceia care stau alaturi de el sunt aspri fata de necredinciosi si sunt induratori intre ei....''>> (48:29)

    << Acela care doreste o alta religie decat Islamul, nu-i va fi acceptata si el se va afla in Lumea de Apoi printre cei pierduti.>> (3:85)

     

  10.  
    #10
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Pai si daca-si ia vanzatoare de la boutique,de ce sa fie judecat?Adica trebuie ea sa fie vaduva si cu copii????Poate sa ia pe oricine are chef si gata,daca face egalitate nu va fi judecat SI PUNCT.Si nici nu-i trebuie motive pt o alta casatorie.Vrea el inca o sotie si este permis!Asta daca discutam numai situatia lui.
     

Page 1 of 2 12 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Replies: 24
    Last Post: 10-31-2009, 04:17 PM
  2. Fericirea=credinta
    By maryam in forum Islamul
    Replies: 7
    Last Post: 08-21-2007, 03:52 PM
  3. Femeia In Islam
    By nour_alaa in forum Islamul
    Replies: 27
    Last Post: 05-01-2007, 04:00 AM
  4. Biserica crestina ortodoxa - etimologie si clasificare
    By Abdul Rahman in forum Crestinismul
    Replies: 5
    Last Post: 06-20-2006, 02:15 AM
  5. Micul Dejun!
    By Nadia in forum Bucataria
    Replies: 24
    Last Post: 05-30-2006, 02:46 AM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •