Notices
 
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 19 of 19
  1. Este islamic ca un barbat sa isi ia o a doua sotie pt. ca prima nu mai e frumoasa? 
    #1
    Harnic HAYAH's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    106
    Thanked
    3
    Rep Power
    141
    As salamu alaikum.....
    Zilele trecute discutam despre acest subiect cu o sora de-a noastra. Asadar, ce credeti? Eu stiam ca exista niste motive clar definite pt. care un barbat musulman se poate insura cu a doua, a treia, a patra femeie.
    Si ca printre acestea nu ar fi si cel pentru care prima sotie nu mai este atractiva pt. el.
    Mi se pare chiar jignitor si umilitor la adresa acelei femei..... nedrept chiar.
    Ce fel de musulman e acel om care face asta? Chiar nu ii pasa de sentimentele acelei femei? Pentru mine aceasta atitudine e revoltatoare.
    Va rog sa ma corectati daca gresesc, poate sunt eu in imposibilitatea de a intelege?

     

  2.  
    #11
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    Quote Originally Posted by Yumna View Post
    Pai si daca-si ia vanzatoare de la boutique,de ce sa fie judecat?Adica trebuie ea sa fie vaduva si cu copii????Poate sa ia pe oricine are chef si gata,daca face egalitate nu va fi judecat SI PUNCT.Si nici nu-i trebuie motive pt o alta casatorie.Vrea el inca o sotie si este permis!Asta daca discutam numai situatia lui.
    Teoretic are dreptul sa ia pe cine vrea, dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa tina cont de sentimentele sotiilor (sau sotiei )pe care deja le are. Faptul ca unui barbat i se permite sa aiba 4 sotii nu inseamna ca el trebuie sa faca abstractie de respectarea unor principii morale. De ce sa ia o vanzatoare de la butiq sau o vaduva daca sufletul sotiei va fi ravasit dupa aia? Poligamia e o solutie ptr cei care pot sa suporte o astfel de situatie. Si m/as simti f. ranita daca sotul meu si/ar lua o alta sotie doar ptr ca mie mi/a trecut vremea. As considera ca e un act de nerecunostinta si lipsa de respect din partea lui sa imi spuna ca eu nu mai sunt ca atunci cand ne/am casatorit si ca frumusetea a palit.,.....
    Last edited by batool391; 12-14-2008 at 04:42 PM. Reason: am omis o fraza
     

  3.  
    #12
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Sa tine cont de sentimentele sotiei?Daca toti barbatii ar tine cont de parerile si sentimentele sotiilor,atunci nici unul nu ar fi casatorit cu 2 sau mai multe femei,pt ca pana acum eu nu am auzit si nici nu am cunoscut o femeie care sa fie de acord ca sotul ei sa se casatoreasca cu alta femeie.
    Nu putem cunoaste ce este in sufletul primei sotii,nu putem cunoaste adevarul pt care el isi doreste o alta femeie,nici nu avem dreptul sa judecam pe cineva,dar banuim ca ea nu va fi fericita si nici nu va participa la nunta sotului aducandu-le un cadou.Ce sa mai vorbim degeaba...Prima sotie,fie ca accepta sa ramana sotia lui in continuuare,fie divorteaza SI PUNCT.
     

  4.  
    #13
    Deosebit Yumna's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    557
    Thanked
    187
    Rep Power
    637
    Acum ca venii vorba ca mai toti se casatoresc cu a doua fiind de varsta fiicei sale,el iar nu face un pacat.Singura conditie este :EGALITATEA.Orice om,barbat sau femeie,cand se casatoreste isi doreste fericirea, iubirea reciproca,atunci e normal ca el sa-si aleaga o sotie pentru care are sentimente,de care se simte atras...sincer vorbind si stiind ca femeile tinere sunt fitna pentru barbati,atunci de ce ne intrebam ca ei prefera tinerele?Si cred ca nici femeile nu accepta ca soti unii care au peste 50 de ani,divortati si cu vreo 3-4 copii minori de crescut sau soti de vreo 60 de ani care mai sufera si de nu-stiu-ce boala si trebuie ingrijiti.Deci,acte de caritate nu prea se fac in zilele noastre in ceea ce privesc casatoriile.
    Dar eu mai am o nedumerire.Am observat din discutii ca atunci cand femeile au banuiala sau certitudinea ca sotul are o relatie-haram cu o femeie,ea(sotia)se face ca nu stie si-si vede de casnicia ei mai departe,dar cand stie ca sotul s-a casatorit,brusc nu poate suporta o astfel de situatie si-si aminteste de sentimentele ei ranite.Care sa fie diferenta pt sotie,caci oricum exista o alta femeie.De ce ea accepta o relatie-haram si una halal nu o poate accepta?
     

  5.  
    #14
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by Yumna View Post
    De ce ea accepta o relatie-haram si una halal nu o poate accepta?
    Probabil ptr ca spera ca ii va veni mintea de la...la locul ei firesc si natural si-i va trece.
    Zic si eu, fereasca ALLAH, ce bine e sa fii cu mana in apa si nu cu ea in foc.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     

  6.  
    #15
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261




    Aysha, te rog ai grija la exprimare:
    "si daca vrea o a doua, are nevoie de consimtamintul tau, iar atunci poti decide daca vrei sau nu, daca preferi divortul sau noua situatie."
    UN BARBAT NU ARE NEVOIE DE CONSIMTAMANTUL SOTIEI SALE CA SA DECIDA O A N-A CASATORIE... STIU CE AI VRUT SA SPUI CA EA NU POATE FI OBLIGATA SA RAMANA INTR-UN MARIAJ POLIGAMIC, DAR DISTANTA DE LA ASTA LA CONSIMTAMANTUL SOTIEI ESTE F MARE.

    Sa decizi dc stai cu el este ceva, sa aiba el nevoie de consimtamantul tau ptr a se recasatori este CU TOTUL ALTCEVA!
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     

  7.  
    #16
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    Quote Originally Posted by Yumna View Post
    Acum ca venii vorba ca mai toti se casatoresc cu a doua fiind de varsta fiicei sale,el iar nu face un pacat.Singura conditie este :EGALITATEA.Orice om,barbat sau femeie,cand se casatoreste isi doreste fericirea, iubirea reciproca,atunci e normal ca el sa-si aleaga o sotie pentru care are sentimente,de care se simte atras...sincer vorbind si stiind ca femeile tinere sunt fitna pentru barbati,atunci de ce ne intrebam ca ei prefera tinerele?Si cred ca nici femeile nu accepta ca soti unii care au peste 50 de ani,divortati si cu vreo 3-4 copii minori de crescut sau soti de vreo 60 de ani care mai sufera si de nu-stiu-ce boala si trebuie ingrijiti.Deci,acte de caritate nu prea se fac in zilele noastre in ceea ce privesc casatoriile.
    Dar eu mai am o nedumerire.Am observat din discutii ca atunci cand femeile au banuiala sau certitudinea ca sotul are o relatie-haram cu o femeie,ea(sotia)se face ca nu stie si-si vede de casnicia ei mai departe,dar cand stie ca sotul s-a casatorit,brusc nu poate suporta o astfel de situatie si-si aminteste de sentimentele ei ranite.Care sa fie diferenta pt sotie,caci oricum exista o alta femeie.De ce ea accepta o relatie-haram si una halal nu o poate accepta?
    Da, de acord nu face pacat daca vrea una de varsta fiicei lui , dar nici bine nu face. Si iubirea nu e singurul lucru important si fara de care o casatorie nu poate functiona. Eu ca mama nu mi/as da fiica sa fie a doua sotie ptr niciun motiv. Atata timp cat exista alternative si barbati la fel de buni ca unul care e poligam , nu sunt de acord ca ea sa fie a doua, a treia sau a patra sotie. In primul rand din respect ptr sentimentele sotiilor pe care le are omul acasa, si din respect ptr fetita mea, Eu imi doresc ca fiica mea sa fie fericita asa ca in niciun caz nu as consimti ptr un tip de casatorie care adeseori da dureri de cap partilor implicate. Islamic e sa doresc surorii mele ceea ce vreau ptr mine. Si in primul rand sotiile dinaintea mea sunt surorile mele in islam inainte de a fi sotiile cuiva. Si nu cred ca as accepta un barbat divortat cu 3 copii fara sa stiu cum au ajuns copii la el, de ce, poate o mama plange zilnic dupa puiutii ei si sufletelele alea nevinovate sufera tacute de dorul mamei lor.
     

  8.  
    #17
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    si cel mai bine, in zilele naostre, e sa iti pui frumos clauza in contract si sa dormi linistita ca macar, cit timp tu esti sotia lui, nu exista o a doua in secret... (sigur, orice fel de magarii se pot intimpla, dar macar tu esti impacata ca te-ai protejat cit s-a putut). si daca vrea o a doua, are nevoie de consimtamintul tau, iar atunci poti decide daca vrei sau nu, daca preferi divortul sau noua situatie.


    Am inteles f bine, repet ca de obicei, nu lasa valul , el NU ARE NEVOIE DE NICIUN CONSIMTAMANT, PTR CA DC VREA SA SE INSOARE SI ARE CLAUZA STIE CA TU POTI ZBURA ORICAND. DECI MAI PE ROMANESTE IL DOARE IN CONTRACT DC VREA SA SE CASATOREASCA, MAI CE MI-AR PLACEA SA VAD UNUL SA VINA ACASA SA ZICA DRAGA MEA, CE PARERE AI, IMI DAI VOIE SA MA INSOR?
    ESTE O "CUNOSTINTA DE 18-23 ANI CARE ARE NEVOIE DE SPRIJIN CA VREA SA INTRE IN ISLAM, CE ZICI?
    SI EA FATA BUNA SI CU IMAN DE BETON ZICE ADU-O ACAS`...sincer, in afara de reclama aia la aspacardin nu-mi pot imagina nicio asemenare cu lumea reala, in care de fapt...traim si vorbim numai tampenii.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     

  9.  
    #18
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    tu vorbesti despre o situatie ipotetica, inumana si imposibila...adica cineva, barbat sau femeie, sa isi lege partenerul prin ceva astfel incit sa poata fi cantonat toata viata in aceeasi casnicie. asta nu e posibil in nici o religie. tu vrei ca sa existe ceva prin care ea sa ii interzica pe viata ca sa se recasatoreasca, adica sa ramina doar cu ea pe vecie. e ceva aberant.

    Tu esti sigura ca nu esti obosita?
    Unde ai citit ca as fi postat eu asa ceva...maica, ia nu te enerva si fa tu ce ai de facut, ca stii cum e mai bine unu` si bun decat multe si...noapte buna, desi nu mi-e somn mi-am propus (la cerere) sa ma odihnesc mai mult...si vreau sa dorm linistita, din experientele precedente de forumeala cu tine, iti zic acum ca si atunci tu nu vezi serul din cauza stelelor , cateodata, of course.
    Dar I U si spor la treaba.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     

  10.  
    #19
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887


    FETELOR SUBIECTUL ESTE :

    ``Este islamic ca un barbat sa isi ia o a doua sotie pt. ca prima nu mai e frumoasa? ``

    NU ESTE ISLAMIC SHI NU SCRIE NICAIERI CA DACA PRIMA NU MAI ESTE FRUMOASA SA O IEI PE A DOUA!

    PUNCT!

    Acest subiect dateaza din ianuarie 2007,intr o luna de zile ACEST SUBIECT CARE PARE ``INTERMINABIL`` va face 2 ani.
    Pentru ca noi nu avem decat doua mari sarbatori ALHAMDULILLAH,judecand in aceasta conjuctura,religia nepermitzandu-ne de a ii face AID MILED(zi onomastica),o sa il inchid.

    Va multzumesc pentru ideile voastre.
     

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Replies: 24
    Last Post: 10-31-2009, 05:17 PM
  2. Fericirea=credinta
    By maryam in forum Islamul
    Replies: 7
    Last Post: 08-21-2007, 04:52 PM
  3. Femeia In Islam
    By nour_alaa in forum Islamul
    Replies: 27
    Last Post: 05-01-2007, 05:00 AM
  4. Biserica crestina ortodoxa - etimologie si clasificare
    By Abdul Rahman in forum Crestinismul
    Replies: 5
    Last Post: 06-20-2006, 03:15 AM
  5. Micul Dejun!
    By Nadia in forum Bucataria
    Replies: 24
    Last Post: 05-30-2006, 03:46 AM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •