Notices
 

Thread: Deserturi -2-

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 41 to 49 of 49
  1. Deserturi -2- 
    #1
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    Prajitura cu ananas



    Ingrediente

    3 oua
    125g zahar
    150g faina
    1 plic drojdie
    150g unt
    1 ananas
    esenta de rom (facultativ-atentie: Nu este halal!)
    cirese confiate

    Pentru caramel:
    150g zahar
    putina apa

    Preparare

    Incalziti cuptorul la 180 grade.

    Faceti siropul caramel intr-o oala. Cand e gata, turnati-l intr-o forma, repartizandu-l uniform.
    Taiati ananasul in felii rotunde si asezati feliile peste siropul caramel. Pastrati sucul de ananas.

    Bateti untul dupa ce s-a inmuiat impreuna cu zaharul, adaugati pe rand cate un ou. Adaugati faina si drojdia dizolvata, amestecati bine pentru a obtine o pasta legata. Daca v-a ramas ananas, taiati-l in cubulete mici si incorporati-le in aluat.

    Puneti aluatul in forma peste feliile de anans si introduceti prajitura in cuptor pt 25-30 minute. Cand e gata, turnati esenta de rom si sucul de ananas peste prajitura. Lasati 5 minute sa se odihneasca, apoi rasturnati-o pe un platou.
    Decorati prajitura cu cateva cirese confiate.
     
     

  2. Urmatorii 4 au spus mersi lui amal pentru acest subiect

    daniela_muslimah (04-17-2007), florin (10-02-2007), Kalabeezo (03-08-2008), ummraschid (06-09-2007)

  3.  
    #41
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    Boccelute cu coacaze si vanilie



    Preparare 15min. Coacere cca 8 min.
    Cca 210calorii/bucata

    Ingrediente pt 12 bucati

    Blat:
    250g foi de placinta
    3 linguri de lapte
    2 lingurite ulei

    Umplutura:
    400ml frisca
    1 baton de vanilie
    1 plic praf intaritor de frisca

    Decor:
    125g coacaze rosii (strugurei)
    50g zahar

    1. Cuptorul se incinge la 180 grade.
    Se taie bucatele foile de placinta.
    Se ung cu lapte cate 3 astfel de bucatele si se asaza in forme de briose, unse cu ulei.
    Se coace la cuptorul pregatit timp de cca 8 minute.
    Se lasa sa se raceasca si se desprind apoi din forma.

    2. Se bate frisca cu mixerul impreuna cu vanilia si cu praful intaritor de frisca.
    Se asaza frisca batuta intr-un sprit si se spriteaza in formele de aluat.

    3. Se curata coacazele, se spala si se desprind cu furculita de pe vrej.
    Se dau in fiert intr-o oala cu zahar si 1 lingura de apa.
    Se iau de pe foc si se lasa sa se raceasca.
    Se repartizeaza pe boccelute.

    4. Boccelutele se orneaza cu coacaze proaspete si eventual cu fulgi de menta sau fulgi de migdale.

    Revista Ioana
     
     

  4.  
    #42
    Harnic umalkasem's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    R.Moldova
    Posts
    201
    Thanked
    167
    Rep Power
    258
    Assalam aleicum surioara Amal,tot ceea ce postezi aici arata atit de delicios,mmmmmmmmmm .As minca cu placere .Dar tu ai incercat sa le gatesti vreodata?

    "...Or se poate intimpla ca voi sa uriti un lucru care este bun pt voi si sa iubiti un lucru care este rau pt voi.Dar Allah stie ,in vreme ce voi nu stiti."(Baqara:216)..”
    A spus Prorocul Muhamed :"Daca ar sti dreptcredinciosul cita pedeapsa este la Allah,nimeni nu ar spera la Raiul Lui;iar daca ar sti necredinciosul cita mila are Allah ,nimeni nu si-ar pierde speranta de a fi in Raiul Sau"
     
     

  5.  
    #43
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    sigur ca am incercat; la unele am pus si rating, la altele trebuie sa-mi fac timp sa fac rating.
    cele pe care nu le-am incercat am intentia sa le prepar candva; problema e ca intentia nu e de ajuns pt ca nu intotdeauna am suficient timp liber.
     
     

  6. Negresa 
    #44
    Member Gabriela Gharabli's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Palestina-Rafah
    Posts
    44
    Thanked
    32
    Rep Power
    0
    Salama aleikum
    Am si eu o reteta foarte usoara ,gustoasa si rapida.
    Ptr chec :
    5 galbenusuri
    200g zahar
    200g margarina
    200ml lapte
    3linguri cacao
    zahar vanilat
    200g faina
    praf de copt
    Se mixeaza bine galbenusul cu zaharul apoi se adauga celelalte ingrediente unul cate unul continuand pana se omogenizeaza aluatul. Se toarna in tava fara ca tava sa fie unsa deoarece aluatul contine margarina. Se pune in cuptorul preincalzit la foc mijlociu. Pana se coace checul mixam:5 albusuri+un pic de sare(sa se bata mai repede)cu 200g zahar si zahar vanilat pana devine o spuma tare.
    Cand checul este aproape copt il scoatem din cuptor si turnam peste ea spuma si il reintroducem cca3 minute pana albusul devine un pic auriu.
    Deasupra se poate razui ciocolata .
    Sper sa va placa! Pofta buna!
     
     

  7.  
    #45
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    Prajitura cu branza


    Crusta

    • 1 cana firmituri de biscuiti graham (250 ml)
    • 1/4 cana unt topit (60 ml)
    Umplutura
    • 2 pachete branza de vaci la temperatura camerei (500 g)
    • 3/4 cana zahar (175 ml)
    • 1 varf de sare
    • 6 oua, separate
    • 1/2 cana lapte batut (125 ml)
    • sucul de la 1 lamaie (¼ cana/60 ml)
    • coaja rasa de la 1 lamaie
    • 1 lingurita vanilie (5 ml)
    Sosul de fructe de padure
    • 2 cani afine (proaspete sau inghetate) (500 ml)
    • 1/4 cana zahar (60 ml)
    • 1 lingura amidon (15 ml)
    • 1 lingura suc de lamaie (15 ml)
    Instructiuni

    Crusta

    1. Preincalziti cuptorul la 135 grade Celsius.
    2. Combinati intr-un castronel firmiturile de biscuiti graham cu untul topit. Amestecati bine. Desenati si decupati un cerc din hartie pentru copt de 23 cm diametru. Ungeti forma rotunda pt cuptor cu unt. Asezati hartia pt copt in ea. Ungeti si hartia cu unt. Presati compozitia de biscuiti in tava apoi puneti-o la racit in frigider.
    Umplutura
    1. Amestecati intr-un castron mare crema de branza, zaharul si sarea. Bateti pana cand devine pufoasa. Nu bateti insa crema prea mult ca sa nu intre prea mult aer-altfel prajitura se va crapa si va cadea. Adaugati cate 3 galbenusuri, batand bine dupa fiecare adaugare. Adaugati laptele batut, sucul de lamaie, vanilia si coaja de lamaie. Bateti compozitia intr-un blender doar pana cand devine omogena. Adaugati amidonul si amestecati.
    2. Bateti albusurile intr-un castron de inox pana cand se formeaza varfuri moi. Incorporati albusurile usor dar repede in crema de branza, astfel incat sa nu ramana albus neamestecat. Nu bateti crema in exces.
    3. Puneti compozitia in tava pregatita. Coaceti in mijlocul cuptorului cca 70 min sau pana cand prajitura e ferma. Cresteti temperatura cuptorului la 150 grade. Lasati inca 10 min tava la copt pana cand prajitura devine aurie. Stingeti focul si lasati usa de la cuptor deschisa. Lasati prajitura in cuptor 20min. Scoateti prajitura si lasati-o la racit.
    Siropul de afine
    1. Amestecati afinele, zaharul si sucul de lamaie intr-o tigaie. Lasati tigaia la foc mic, cca 5min, zdrobind usor afinele pana cand sosul s-a redus in cantitate si s-a ingrosat usor. Indepartati tigaia de pe foc si lasati sa se raceasca usor. Turnati sosul cald deasupra prajiturii reci si serviti.
    Pare cam multa munca dar vreau sa incerc pt ca anul acesta am mancat o prajitura similara la restaurant si mi-a placut foarte mult. O sa incerc sa o fac cu sirop de zmeura.

    www.foodtv.ca
     
     

  8.  
    #46
    Member UmmYaser's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Romania /Timisoara
    Age
    47
    Posts
    47
    Thanked
    3
    Rep Power
    0
    Cornuri bicolore, cu vanilie si cacao, umplute cu gem de caise



    Poate sa fie ceva mai bun :-)))) ?

    Am pus 7,5g de drojdie la dospit cu 4 linguri de zahar si 3 linguri de faina in 150ml de lapte caldut.
    Am amestecat bine 500g de faina, 1/2 plic praf de copt, 100ml de ulei, 100ml de lapte, 1 plic zahar vanilinat, 2 oua si drojdia.
    Am impartit aluatul in doua. La jumatate din aluat am mai adaugat 1 lingura de cacao si 1 lingura de lapte.
    Am pus sa creasca pentru 30 de minute.
    Am format cate 4 cercuri din fiecare aluat si le-am impartit in cate 8 parti.
    Am luat un triunghi alb, l-am uns cu gem de caise si am pus peste un triunghi maro si am format cornul.
    Asa am procedat si cu celelalte, alternand triunghiurile albe cu cele maro
    In 30 de minute s-au copt.
    Cand le-am scos din cuptor le-am uns cu sirop de brad, astfel au capatat un luciu aparte si un gust placut.
    "When we look for strength in ourselves,we will be weak.When we look for strenght in Allah,we will be invincible."
     
     

  9.  
    #47
    Member UmmYaser's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Romania /Timisoara
    Age
    47
    Posts
    47
    Thanked
    3
    Rep Power
    0
    LENESA


    Aceasta reteta o am de la vecina prietenei mele din Ungaria. Ea o are de la bunica ei, originara din Ardeal. Este o prajitura foarte usor de facut (de acolo vine si numele :-))))), cu timp de pregatire de 5 minute si de 25-30 de minute de coacere. Reteta autentica suna asa: se amesteca bine 5dl de faina, 4dl de zahar, 3dl de gem de prune, 2 oua, 1dl apa, 1 lingurita de praf de copt, 1.5 lingurita de bicarbonat de sodiu, 2dl stafide, 1dl nuca, migdale sau alune, scortisoara si cuisoare macinate. Insa pe timpuri gemul de prune la tara se facea fara zahar, fierbeau pana se evapora toata apa. Astazi adaugam zahar si nu mai fierbem atat de mult, astfel nu necesita cele 4dl de zahar, ci numai 1.5-2dl, depinde de continutul de zahar a gemului si de pofta noastra :-)))). Eu am mai pus si 1 plic zahar vanilinat.
    Am tapetat tava cu hartie, am pus aluatul si l-am copt.
    Intre timp am luat o tava cat prajitura si am pudrat-o cu zahar pudra (ca sa nu se lipeasca prajitura). Cand a fost gata "lenesa" am rasturnat-o pe tava.
    Pe cat era fierbinte am pus glazura de ciocolata invatata tot de la doamna din Ungaria: am luat o ciocolata Heidi de 75% si miscand ciocolata pe prajitura fierbinte a inceput sa se topeasca pe ea, si astfel am invelit "lenesa" in ciocolata. Am decorat-o cu nuca de cocos.
    Pot sa va spun ca nu se intareste nici dupa cateva zile, este ca si noua.
    "When we look for strength in ourselves,we will be weak.When we look for strenght in Allah,we will be invincible."
     
     

  10.  
    #48
    Member UmmYaser's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Romania /Timisoara
    Age
    47
    Posts
    47
    Thanked
    3
    Rep Power
    0
    PRAJITURA CU VISINE



    Prajitura asta o face mama de cand ma stiu.

    Buna si pufoasa si acrisoara, merge cu mai multe tipuri de fructe, insa cu visine e preferata mea.


    Ne trebuie:

    100 g unt
    200 g zahar farin
    250 g faina
    3 oua
    150 ml lapte
    1/2 plic praf de copt
    vanilie
    cca 800 g visine (sau alte fructe)
    5-6 lg de zahar (pentru visine)


    Scoatem samburii la visine si le punem intr-o sita, presaram 5-6 lg de zahar deasupra si le dam la rece pentru 2-3 ore (minim). De preferat ar fi daca ati putea sa le puneti de seara pana dimineata.
    Zeama ce se scurge de la ele, impreuna cu zaharul vor forma un sirop delicios pe care l-am baut diluat cu apa. Cu cat le lasati mai mult la scurs, cu atat veti obtine mai mult sirop.
    Frecam untul (la temp camerei) cu 2-3 lg de zahar, treptat adaugam cate un galbenus si cate 3-4 lg de zahar.
    Punem vanilia si un praf de sare, apoi laptele, si praful de copt amestecat cu faina.
    Albusurile se bat spuma si se amesteca in compozitie.
    Se rastoarna compozitia intr-o tava unsa cu unt si tapetata cu faina (dimensiune tava: 20/30 cm).
    Se coace la foc iute (in cuptorul bine incins inainte) cca 10-15 min, apoi o scoatem din cuptor si punem deasupra, repede, visinele.
    Dam din nou la cuptor si mai lasam cca 35-40 de minute.
    Cand este gata pudram cu zahar.
    Buna parfumata si racoroasa.
    "When we look for strength in ourselves,we will be weak.When we look for strenght in Allah,we will be invincible."
     
     

  11.  
    #49
    Deosebit
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    36
    Posts
    295
    Thanked
    17
    Rep Power
    330
    Prajitura cu visine e extraordinara . Mama a mai facut cu prune sau cu caise da mie imi place cea cu visine sau cu prune . Sunt mai acrisoare .
     
     

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Deserturi
    By amal in forum Bucataria
    Replies: 144
    Last Post: 11-10-2006, 03:38 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •