Notices
 
Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 41 to 49 of 49
  1. Iran -teocratie si ........silicoane 
    #1
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Construieste bomba nucleara, finanteaza terorismul si vrea sa stearga Israelul de pe harta. Este inamicul nr. 1 al SUA si al Occidentului. Ce alte fete are insa Iranul, in afara de cea a presedintelui radical Ahmadinejad? Putina lume stie ca Iranul a avut in 1906 primul parlament din Orientul Mijlociu, gratie campaniei duse chiar de mullahi (clerici musulmani), cu vederi progresiste. Apoi, ultimii doi sahi ai Iranului au incercat sa impuna secularismul.




    Nu este exclus ca Iranul sa fi fost astazi o democratie, daca in 1953 premierul Muhammad Mossadegh nu ar fi fost inlaturat de la putere cu ajutor american, dupa ce a nationalizat Compania anglo-iraniana de petrol, nemultumit ca prea putin din cistig ajungea la iranieni. SUA s-au temut ca Mossadegh ar favoriza URSS. La rindul lor, mullahii iranieni s-au temut, pe buna dreptate, ca premierul va transforma total Iranul in democratie. Totul a dus la caderea lui in 1953, urmata de un regim despotic al sahului si apoi al fiului acestuia (Pah-lavi), de unde conditii incipiente pentru revolutia islamica in 1979.

    Aliat al SUA, prieten cu Ceausescu

    Sahul Pahlavi era, la acea vreme, principalul aliat in Orient al SUA, alaturi de Israel, si bun prieten inclusiv cu dictatorul roman Ceausescu. In timp, dupa instalarea republicii islamice siite, chiar clericii iranieni au acuzat public ca revolutia aprinsa de ayatollahul Khomeini in 1979 a „deraiat“ si ca religia are de pierdut daca nu e separata de treburile statului.

    Femeile ameninta barbatii

    In universitati sint mult mai multe femei decit barbati, cam 60-70%. Autoritatile au intrat in panica si intentioneaza sa impuna restrictii pentru anumite domenii „mai masculine“, iar barbatii sa fie discriminati pozitiv. A crescut si rata divorturilor, desi o femeie inca nu poate divorta de sotul ei decit daca invoca insatisfactia sexuala drept motiv.



    Capitala modei... islamice

    Doua femei stau de vorba linga bazar. Una este imbracata in chador (in persana inseamna „cort“ si este o bucata de pinza neagra care acopera corpul din cap pina in picioare). Cealalta, mai tinara, poarta un fel de sacou mulat pe corp, care abia ii acopera soldurile, cu mineci care lasa jumatate de brat descoperit, blue-jeansi trei-sferturi, un sal aruncat lejer, lasind sa se vada parul vopsit blond. Este machiata exagerat. Pe linga ele trec barbati tineri cu tricouri mulate si cantitati considerabile de gel in par. La cite-va strazi mai incolo, linga Universitatea Teheran, e o masina a „politiei moralei“.




    Pentru un sal neglijent pus pe cap te poti alege cu un drum la sectie si o amenda de 100 de dolari, iar uneori si ceva palme“, spune tinara. „Si ce-or sa-mi faca? N-au altceva mai bun de facut decit sa ma duca la sectie si sa-mi dea amenda?“, spune insa, bataioasa. Luna aceasta, la Teheran, a avut loc prima defilare de moda in peste 20 de ani. Manechinele purtau numai chadoruri care nu lasa sa se vada forma corpului.



    Ras in cap si calare pe magar

    „M-au batut un pic... am scapat usor. Are tata pe cineva.... Bine ca eram singur, plecasem de la o petrecere“, marturiseste zimbind Reza. A fost prins mirosind a alcool. Pentru asta - o bataie zdravana la politie si chiar inchisoare. Reza povesteste ca are doi prieteni care, pentru ca s-au bucurat cam galagios dupa un meci, au fost pedepsiti prin umilire publica: tunsi chilug de o palma in crestetul capului, pusi pe un magar cu fata la coada animalului si purtati prin oras in risetele tuturor. Reza spune ca de anul trecut s-au inmultit cazurile de tineri pedepsiti aspru pentru ca au fost prinsi la petreceri mixte sau bind alcool - interzis in Iran, dar la indemina cu ajutorul contrabandei. Conform legii islamice, e imoral ca femeile si barbatii care nu sint rude sa socializeze.



    Silicoane pe www.ayatollah.islam

    Ayatollahii dau consultatii si online. Frecvent, femeile intreaba daca este corect din punct de vedere islamic sa iti maresti sinii cu silicon. Raspuns: „Profetul Mohammad a spus ca tot ce face bine omului, ii imbunatateste viata si nu face rau trupului, este islamic si indicat“.




    Pe strada, la tot pasul, tineri sau tinere pe ale caror nasuri se vede un plasture. Maryam arata mindra spre ceea ce cindva era un nas coroiat, specific iranian: „In Iran, unele operatii estetice sint mai ieftine ca-n Occident. Eu mi-am facut operatia in Germania, am crezut ca o sa fac senzatie cu nasul meu cirn, european, dar cind m-am intors, dupa un an la studii acolo, aici, toate colegele mele aveau nasul «reparat», implant la buze, unele chiar si-au marit sinii. Dar asta se intimpla mai ales la Teheran. Nu toata lumea are bani“.



    Eminem si legaturi primejdioase

    Weekend. Pe strazile din Teheran circula masini care vibreaza de muzica tehno, house ori rap. Favorit e inca Eminem. Se aude si muzica locala, un amestec de acorduri traditionale persane si tehno ori dance. Un mall din nordul luxos al Teheranului. Apar doua tinere puternic machiate, cu saluri inflorate.Se asaza la o masa din restaurantul mall-ului, iau cite un suc din care beau cite putin vreme de peste o ora. Zimbesc mult, privind la mesele din jur. Niste barbati din apropiere schimba doar citeva vorbe cu ele, zimbind si ei. Totul pare foarte decent. Negocierile adevarate se poarta cu pestele fetelor, care apare ca din pamint. Tarif? 100 de euro. Locatia? Nu hotel, pentru ca e nevoie de prezentarea unui certificat de casatorie, dar, in rest, prostituatele sint la indemina si-n Teheran.



    Jumatate democratie, jumatate teocratie

    Presedintele si parlamentarii sint alesi prin vot direct de populatie.
    Cele mai puternice institutii ramin cele clericale, cu membri numiti, nu alesi.
    Cel mai puternic om in stat e liderul suprem religios, apoi urmeaza presedintele Consiliului Expedientei, abia apoi presedintele. Politica externa e decisa de lider, nu de presedinte.
    Liderul spiritual suprem este ales de un Consiliu al Expertilor format din ayatollahi.Consiliul Gardienilor (6 ayatollahi + 6 juristi in drept islamic, numiti de liderul suprem) aproba legile trecute de parlament si candidatii la posturi publice. Legile respinse sint mediate de Consiliul Expedientei.
    Comandamentul fortelor armate este numit tot de liderul suprem.
     

  2. Mersi Mariyah de la :

    suleiman (02-13-2007)

  3.  
    #41
    Deosebit ibadat's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    romania
    Age
    42
    Posts
    355
    Thanked
    16
    Rep Power
    390
    As salam wa alecum wa rahmatulah wa barakatuhu. Nu inteleg de ce noua musulmanilor ne-au trebuit adaugiri nesigure! nu ne ajungeau -Coranul si sunnah? am reusit sa respectam in totalitate ce scrie in aceste carti sfinte, si ne mai trebuia si altceva? am vrut sa dau o carte de la liga islamica ,-Credinte si invataturi- unei fete shia convertite de curand, iar sotul acesteie nu a lasat-o sa o citeasca zicandu-i ca o induc in eroare!! de asemenea si cartea cu viata profetului am vrut sa i-o dau, dar a refuzat-o. M-am simtit jignita, ca si cum noi sunni am fi inferiori. in acele carti nu scria nimic despre sunni si shia, doar minunate invataturi. allahu akbar
     

  4.  
    #42
    Deosebit ibadat's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    romania
    Age
    42
    Posts
    355
    Thanked
    16
    Rep Power
    390
    Inca o intrebare-as dori sa stiu de ce shia , la un anume ritual isi da cu o sabie in crestetul capului? ce semnifica pt ei? nu am gasit pe nimeni care sa ma lamureasca
     

  5.  
    #43
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

    draga surioara ibadat,


    ... ar fi bine sa nu mai postam despre shia, pe forum...sant printre altele, imagini mult prea ingrozitoare, astaghfirAllah...

    ...inshaallah, pot sa-ti trimit linkuri prin PM...si, inshaallah, daca ai nevoie de sprijin la tradus, ma ofer sa te ajut...

    ...inshaallah,
    mentionez doar atat, ca acest "ritual" sangeros, maatam , face parte din manifestarile lor in semn de doliu si jelanie pentru Al-Hussain, manifestari care au loc, in regiunile shiia, in primele 10 zile din luna Muharram, culminand cu ziua de Ashura...

    ...inshaallah, restul ti-l trimit prin PM, si pentru cine mai este interesat....

    assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     

  6.  
    #44
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    Quote Originally Posted by ummraschid View Post

    ...inshaallah,
    mentionez doar atat, ca acest "ritual" sangeros, maatam , face parte din manifestarile lor in semn de doliu si jelanie pentru Al-Hussain, manifestari care au loc, in regiunile shiia, in primele 10 zile din luna Muharram, culminand cu ziua de Ashura...



    assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

    ...in legatura cu ZIUA de ASHURA...
    consider ca este foarte important sa subliniem ca aceasta este o zi importanta pentru musulmani, insa NU este o zi de doliu...

    "...intr-adevar, inimile noastre sangereaza la amintirea incidentului martiriului lui All-Hussain, radhiallahu anhu, insa ele sangereaza la fel,la amintirea martiriului lui Umar, radhiallahu anhu, al lui Othman, radhiallahu anhu, al lui Hamza, radhiallahu anhu...Deasemenea, santem indurerati cand citim despre martirii de la Uhud, Badr, si alte batalii...
    In ciuda acestui fapt, insa, ne abtinem de la lucruri care contravin Shaariei, Sa ne gandim ca daca ar fi sa consideramn dliu pentru martiriul lui Al-Hussain, atunci, pentru ceilalti?!?...
    Altminteri, ar trebui sa tinem doliu, aproape in fiecare zi a anului...

    Acestea fiind zise, este absolut clar ca ziua de 10 Muharram, NU este o zi in care sa se tina doliu pentru martiriul lui Al-Hussain. Semnificatia ei este unica si anume cea care ne este relatata in hadith. Ibn Abbas relateaza ca Profetul , intra in Medina si vazu ca evreii posteau in Ziua de Ashura. Astfel ca el i-a intrebat: "Care este semnificatia acestei zile in care postiti?" Ei raspunsera:"Aceasta este o zi mare. In aceasta zi Allah ta'ala i-a salvat pe Musa, alayhi salam, si pe poporul sau, si i-a innecat pe Faraon si natiunea lui. Astfel ca Musa, alayhi salam, a tinut piost in aceasta zi, din recunostinta." Profetul, spuse: "Noi santem mai demni de Musa, alayhi salam, si mai aproape de el decat voi." Mai apoi, Profetul, , a postit in aceasta zi si le-a poruncit si companionilor sai sa posteasca.
    (Sahih Muslim vol. 1 pg.359) "

    sursa: allahuakbar.net

    assalamu alaikum wa rahmatu-llah




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     

  7.  
    #45
    Deosebit ibadat's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    romania
    Age
    42
    Posts
    355
    Thanked
    16
    Rep Power
    390
    asSALAM WA ALECUM PT CE MI-AI TRIMIS, NU STIU ENGLEZA DAR TRADUCREA TA A FOST CAT DE CAT DE AJUNS. AM VRUT SA ITI TRIMIT MESAJ PRIVAT DAR NU AM PUTUT. MERSI MULT
     

  8.  
    #46
    Member andrees's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    europe
    Posts
    15
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Am citit in urma cu vreun cartea Memorii de Farah Pahlavi, Editura Rao. Trebuie sa spun ca m-a impresionat foarte mult, citind aceasta carte imi este greu sa cred ca cineva are o parere buna despre ayatolahul Komeini!
    Voi care cunoasteti mai multe despre ea si despre sah, ce parere aveti? Cum credeti ca este ea: doar o buna scriitoare care stie sa impresioneze sau este sincera? Am postat aici, pentru ca se vorbeste despre Iran.
     

  9.  
    #47
    Deosebit ibadat's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    romania
    Age
    42
    Posts
    355
    Thanked
    16
    Rep Power
    390
    As salam wa alecum wa rahmatulah wa barakatuhu. E u nu am citit-o poti sa ne spui pe scurt ce scrie despre Khaomeni?
     

  10.  
    #48
    Member andrees's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    europe
    Posts
    15
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Nu scrie mult despre el si cred ca il prezinta exact asa cum era.
    Pe data de 27 ianuarie 1963, poporul iranian a aprobat reformele initiate de sah. Si femeile au votat, chiar daca voturile nu au fost luate in considerare.
    Multi clerici s-au opus si au facut alianta cu comunistii! Rudollah Khomeini, i-a scris sahului "protestand impotriva dreptului de vot acordat femeilor". Regina Farah se intreba ce sa-i raspunzi unui om "care neaga inteligenta femeilor? Ca noi femeile valoram mai mult decat niste capre?"
    Nu a trecut mult si Khomeini a lasat respectul pentru sah, si a tinut un discurs la Qom cu ocazia unui protest, impotriva progresului si a deschiderii Iranului catre lume, dupa parerea lui "occidentalizarea tarii". Generalul Pavrakan a fost cel care i-a luat aparea lui Khomeini in fata regelui, dar nu a insemnat mult pentru acesta, a fost printre primele persoane ucise dupa Revolutia Islamica, cu acordul ayatollahului.

    Iata ce spune Farah Pahlavi despre sosirea uneia dintre multele sale destinatii impreuna cu sotul ei: "Afland despre sosirea noastra la New York, douasprezece zile mai tarziu, ayatollahul Khomeini a inventat "complotul americanilor pentru a-l aduce din nou pe sah la putere". Intr-o clipa si-a chemat studentii, in special pe cei de la Teologie, cu scopul de a-si "inmulti la maximul atacurile impotriva Statelor Unite si Israel, pentru a obliga America sa le trimita criminalul, imparatul destituit". Era evident ca aceasta luare de ostatici fusese initiata de catre "creierul" revolutiei si avea ca scop obtinerea extradarii suveranului in Teheran". Sahul era bolnav de cancer, a schimat multe locatii, a suferit cateva interventii chirurgicale, toate nereusite, a murit in Egipt in liniste unde-l primise presedintele egiptean Anuar-el Sadat. Una dintre fiicele lor a ramas foarte marcata, Leila care din nefericire s-a sinucis cativa ani mai tarziu.
    Nu sunt musulmana, de aceea v-am intrebat pe voi!
     

  11.  
    #49
    Member Khadije_ro's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    BUCURESTI,ROMANIA
    Posts
    12
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Salam aleykum!
    O sa-mi cer scuze anticipat pentru ceea ce voi scrie acum!
    Surioara, macar ai vizitat Iranul vreodata ca sa poti scrie tot ce ai scris aici? Daca materialul prezentat se bazeaza pe o documentatie imi poti spune de unde ai luat-o?
    Eu imi permit sa te intreb pentru ca eu am trait acolo 6 luni , deci imi pot permite sa vorbesc despre Iran si viata de acolo in cunostinta de cauza!
    Pentru ca foarte multe din aprecierile pe care tu le-ai postat aici despre societatea si familia si statul Iranian sint rautacioase ca sa nu spun mai mult!
    As spune ca daca noi, musulmanii ne comportam asa unii cu altii atunci nu pot avea nici un fel de pretentii de la necredinciosii ce fac rau natiunii musulmane...
    Astept cu nerabdare un raspuns din partea ta, pentru ca din puctul meu de vedere, consider ca nu e corect sa cream imagini si impresii fara sa cunoastem realitatea iraniana, chiar daca ei sint siiti. Sa nu uitam ca in fata lui Allah sintem musulmanii cu totii!
    Imi cer scuze inca o data daca postarea mea acum va deranja pe cineva, dar consider ca am dreptul la un raspuns!
     

Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •