Notices
 
Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 49
  1. Iran -teocratie si ........silicoane 
    #1
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Construieste bomba nucleara, finanteaza terorismul si vrea sa stearga Israelul de pe harta. Este inamicul nr. 1 al SUA si al Occidentului. Ce alte fete are insa Iranul, in afara de cea a presedintelui radical Ahmadinejad? Putina lume stie ca Iranul a avut in 1906 primul parlament din Orientul Mijlociu, gratie campaniei duse chiar de mullahi (clerici musulmani), cu vederi progresiste. Apoi, ultimii doi sahi ai Iranului au incercat sa impuna secularismul.




    Nu este exclus ca Iranul sa fi fost astazi o democratie, daca in 1953 premierul Muhammad Mossadegh nu ar fi fost inlaturat de la putere cu ajutor american, dupa ce a nationalizat Compania anglo-iraniana de petrol, nemultumit ca prea putin din cistig ajungea la iranieni. SUA s-au temut ca Mossadegh ar favoriza URSS. La rindul lor, mullahii iranieni s-au temut, pe buna dreptate, ca premierul va transforma total Iranul in democratie. Totul a dus la caderea lui in 1953, urmata de un regim despotic al sahului si apoi al fiului acestuia (Pah-lavi), de unde conditii incipiente pentru revolutia islamica in 1979.

    Aliat al SUA, prieten cu Ceausescu

    Sahul Pahlavi era, la acea vreme, principalul aliat in Orient al SUA, alaturi de Israel, si bun prieten inclusiv cu dictatorul roman Ceausescu. In timp, dupa instalarea republicii islamice siite, chiar clericii iranieni au acuzat public ca revolutia aprinsa de ayatollahul Khomeini in 1979 a „deraiat“ si ca religia are de pierdut daca nu e separata de treburile statului.

    Femeile ameninta barbatii

    In universitati sint mult mai multe femei decit barbati, cam 60-70%. Autoritatile au intrat in panica si intentioneaza sa impuna restrictii pentru anumite domenii „mai masculine“, iar barbatii sa fie discriminati pozitiv. A crescut si rata divorturilor, desi o femeie inca nu poate divorta de sotul ei decit daca invoca insatisfactia sexuala drept motiv.



    Capitala modei... islamice

    Doua femei stau de vorba linga bazar. Una este imbracata in chador (in persana inseamna „cort“ si este o bucata de pinza neagra care acopera corpul din cap pina in picioare). Cealalta, mai tinara, poarta un fel de sacou mulat pe corp, care abia ii acopera soldurile, cu mineci care lasa jumatate de brat descoperit, blue-jeansi trei-sferturi, un sal aruncat lejer, lasind sa se vada parul vopsit blond. Este machiata exagerat. Pe linga ele trec barbati tineri cu tricouri mulate si cantitati considerabile de gel in par. La cite-va strazi mai incolo, linga Universitatea Teheran, e o masina a „politiei moralei“.




    Pentru un sal neglijent pus pe cap te poti alege cu un drum la sectie si o amenda de 100 de dolari, iar uneori si ceva palme“, spune tinara. „Si ce-or sa-mi faca? N-au altceva mai bun de facut decit sa ma duca la sectie si sa-mi dea amenda?“, spune insa, bataioasa. Luna aceasta, la Teheran, a avut loc prima defilare de moda in peste 20 de ani. Manechinele purtau numai chadoruri care nu lasa sa se vada forma corpului.



    Ras in cap si calare pe magar

    „M-au batut un pic... am scapat usor. Are tata pe cineva.... Bine ca eram singur, plecasem de la o petrecere“, marturiseste zimbind Reza. A fost prins mirosind a alcool. Pentru asta - o bataie zdravana la politie si chiar inchisoare. Reza povesteste ca are doi prieteni care, pentru ca s-au bucurat cam galagios dupa un meci, au fost pedepsiti prin umilire publica: tunsi chilug de o palma in crestetul capului, pusi pe un magar cu fata la coada animalului si purtati prin oras in risetele tuturor. Reza spune ca de anul trecut s-au inmultit cazurile de tineri pedepsiti aspru pentru ca au fost prinsi la petreceri mixte sau bind alcool - interzis in Iran, dar la indemina cu ajutorul contrabandei. Conform legii islamice, e imoral ca femeile si barbatii care nu sint rude sa socializeze.



    Silicoane pe www.ayatollah.islam

    Ayatollahii dau consultatii si online. Frecvent, femeile intreaba daca este corect din punct de vedere islamic sa iti maresti sinii cu silicon. Raspuns: „Profetul Mohammad a spus ca tot ce face bine omului, ii imbunatateste viata si nu face rau trupului, este islamic si indicat“.




    Pe strada, la tot pasul, tineri sau tinere pe ale caror nasuri se vede un plasture. Maryam arata mindra spre ceea ce cindva era un nas coroiat, specific iranian: „In Iran, unele operatii estetice sint mai ieftine ca-n Occident. Eu mi-am facut operatia in Germania, am crezut ca o sa fac senzatie cu nasul meu cirn, european, dar cind m-am intors, dupa un an la studii acolo, aici, toate colegele mele aveau nasul «reparat», implant la buze, unele chiar si-au marit sinii. Dar asta se intimpla mai ales la Teheran. Nu toata lumea are bani“.



    Eminem si legaturi primejdioase

    Weekend. Pe strazile din Teheran circula masini care vibreaza de muzica tehno, house ori rap. Favorit e inca Eminem. Se aude si muzica locala, un amestec de acorduri traditionale persane si tehno ori dance. Un mall din nordul luxos al Teheranului. Apar doua tinere puternic machiate, cu saluri inflorate.Se asaza la o masa din restaurantul mall-ului, iau cite un suc din care beau cite putin vreme de peste o ora. Zimbesc mult, privind la mesele din jur. Niste barbati din apropiere schimba doar citeva vorbe cu ele, zimbind si ei. Totul pare foarte decent. Negocierile adevarate se poarta cu pestele fetelor, care apare ca din pamint. Tarif? 100 de euro. Locatia? Nu hotel, pentru ca e nevoie de prezentarea unui certificat de casatorie, dar, in rest, prostituatele sint la indemina si-n Teheran.



    Jumatate democratie, jumatate teocratie

    Presedintele si parlamentarii sint alesi prin vot direct de populatie.
    Cele mai puternice institutii ramin cele clericale, cu membri numiti, nu alesi.
    Cel mai puternic om in stat e liderul suprem religios, apoi urmeaza presedintele Consiliului Expedientei, abia apoi presedintele. Politica externa e decisa de lider, nu de presedinte.
    Liderul spiritual suprem este ales de un Consiliu al Expertilor format din ayatollahi.Consiliul Gardienilor (6 ayatollahi + 6 juristi in drept islamic, numiti de liderul suprem) aproba legile trecute de parlament si candidatii la posturi publice. Legile respinse sint mediate de Consiliul Expedientei.
    Comandamentul fortelor armate este numit tot de liderul suprem.
     

  2. Mersi Mariyah de la :

    suleiman (02-13-2007)

  3. Re: Iran -teocratie si ........silicoane 
    #2
    Harnic HAYAH's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    106
    Thanked
    3
    Rep Power
    141
    As salamu alaikum...
    Sunt profund socata si indignata... nu pot concepe cum o societate de musulmani poate sa fie asa "stricata", imorala, indecenta... sa isi bata joc asa de preceptele islamice.
    As vrea sa vina cineva si sa spuna ca nu e asa peste tot... insa, in ultimul timp, intrand in contact cu musulmani din diverse tari, aud tot mai des astfel de relatari. Trist e putin spus... e socant.
    Imi amintesc de cantecul lui Samy Yusuf, I've seen, si cata dreptate are in acel cantec...

     

  4. Re: Iran -teocratie si ........silicoane 
    #3
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Multumesc lui ALLAH pentru Islam .

    Apropo , va sfatuiesc sa nu luati in seama ce zice Khumaini , pentru ca e cel mai mare dusman al islamului inregistrat in secolul 20 .
     

  5. Re: Iran -teocratie si ........silicoane 
    #4
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Nu inteleg de ce Iranul isi terorizeaza proprii cetateni in asa hal.
    Islamul nu obliga femeile sa poarte val, lasa la latitudinea fiecareia aceasta decizie . De aceea semnificatia valului probabil si-a pierdut din semnificatie acolo si a devenit ceva formal si asupritor.
     

  6. Re: Iran -teocratie si ........silicoane 
    #5
    Harnic nour al huda's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    177
    Thanked
    7
    Rep Power
    214
    Suleiman....cu tot respectul, poti sa si argumentezi ceea ce ai spus putin mai sus????
    Stiu ca nu este un exemplu de urmat pentru musulmani.....dar nu am inteles de ce dusman???

    Cu mii de scuze....
    FARA NICI-O INDOIALA,RELIGIA LUI ALLAH ESTE CEA MAI BUNA SI DREAPTA"
     

  7. Re: Iran -teocratie si ........silicoane 
    #6
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Quote Originally Posted by nour al huda View Post
    Suleiman....cu tot respectul, poti sa si argumentezi ceea ce ai spus putin mai sus????
    Stiu ca nu este un exemplu de urmat pentru musulmani.....dar nu am inteles de ce dusman???

    Cu mii de scuze....
    Orice om care se considera musulman si vine cu lucruri pe care ALLAH nu le-a trimis si nici profetul sau nu le-a facut , si adauga in Islam ceea ce nu este din Islam , si introduce obiceiurile persane in inima credintei , si il considera oamenii lui mai sus decat profetii ........si ............

    Ce vrei sa fie ?

    De stiut , ca pentru seiti : Ayah (verset din Quran) este mai presusa decat un profet , si Ayatullah adica minunea lui ALLAH este mai presus decat orice profet , inclusiv profetul Mohammad Õáì Çááå Úáíå æÓáã .
     

  8. Re: Iran -teocratie si ........silicoane 
    #7
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Este intra-devar dureros sa auzi asa ceva despre o societate islamica insa eu am convingerea ca si-au facut-o singuri.De ce zic asta?Din cauza sistemului lor prin care au impus prin lege purtarea hainelor islamice ,interdictia alcoolului si pedepse radicale.
    Intotdeauna am crezut ca totul ,inclusiv credinta,poate mai ales credinta,respectarea principiilor religioase,morale tin de fiecare in parte.Adica fiecare are dreptul sa practice sau nu ,impunind prin forta nu vom obtine decit contrariul.
    Unde este libera alegere a unei femei care este obligata sa poarte val?
    Si care este rezultatul interdictiei alcoolului?

    Prostitutie si betie,asta e rezultatul .Din pacate.
    Sper ca am fost cit de cit coerenta,sunt ocupata...
     

  9. Re: Iran -teocratie si ........silicoane 
    #8
    Harnic nour al huda's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    177
    Thanked
    7
    Rep Power
    214
    Staghfirullah............asta nu am stiut , ideea asta legata de ayatollah este de-a dreptul dincolo de imaginatia mea....

    Ok....acum am inteles., mersi mult!!!!!!
    FARA NICI-O INDOIALA,RELIGIA LUI ALLAH ESTE CEA MAI BUNA SI DREAPTA"
     

  10. Re: Iran -teocratie si ........silicoane 
    #9
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221



    assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu,

    inshaallah, fie ca Allah subhanahu wata'ala sa ne calauzeasca si sa ne pastreze mereu pe drumul adevarului, si sa ne inlesneasca a-L adora pe El, subhanahu wa ta'ala asa cum El ne-a poruncit si asa cum El ne-a perfectat religia Islamului, inshaallah, amin!

    ...inshaallah, sper ca acest linkuri sa aduca ceva lumina in nedumeriri si raspunsuri la intrebari cu privire la shiia , credinta si politica lor ...
    ...site-ul respectiv NU este shiit, inshaallah, sa nu fie impotriva dorintei exprimate de catre fratele Suleiman...si daca totusi va fi cazul, rog sa fie indepartate....inshaallah...

    Shiia au o kalimah diferita:
    http://www.allaahuakbar.net/shiites/...nt_kalimah.htm

    Aqidah lor:
    http://www.allaahuakbar.net/shiites/...h_of_shias.htm

    ce crede Khomeini :
    http://www.allaahuakbar.net/shiites/...er_of_iran.htm


    ...sant multe alte informatii cu privire la shiia, si nu numai, pe acest site...inshalllah, pentru cine are timp si rabdare sa citeasca...

    http://www.allaahuakbar.net/INDEX.HTM




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     

  11. Re: Iran -teocratie si ........silicoane 
    #10
    moderator ummraschid's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Germany
    Posts
    1,144
    Thanked
    375
    Rep Power
    1221
    Quote Originally Posted by Villhelmiina View Post
    Nu inteleg de ce Iranul isi terorizeaza proprii cetateni in asa hal.
    Islamul nu obliga femeile sa poarte val, lasa la latitudinea fiecareia aceasta decizie . De aceea semnificatia valului probabil si-a pierdut din semnificatie acolo si a devenit ceva formal si asupritor.


    assalamu alaikum wa rahmatu-llahi wa barakatuhu,

    draga Villhelmiina, Qur'anul este foarte clar in privinta hijabului, la fel si Sunna: acesta este obligatoriu!...

    Islamul obliga la purtarea "valului"...depinde doar daca prin "val" te referi la acoperirea capului, sau a fetzei...

    assalamu alaikum wa rahmatu-llahu ta'ala wa barakatuhu




    "Doamne! Nu duce in ratacire inimile noastre, dupa ce Tu ne-ai calauzit si da-ne noua indurarea Ta, caci Tu esti Cel Darnic!"
    (Surat 'Al-'Imran:8)




     

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •