Notices
 

Thread: Ziua de Apoi

Results 1 to 8 of 8
  1. Ziua de Apoi 
    #1
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    Buna.

    As dori sa stiu care sant asemanarile si deosebirile intre profetiile privind venirea sfarsitului lumii si a Zilei de Apoi in islam si crestinism .
     
     

  2.  
    #2
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Este o carte publicata de Liga islamica din Bucuresti care se numeste chiar asa..."Semnele zilei de apoi",asta in ce priveste Islamul...despre prevestirile din Biblie,stiu ca sunt unele care seamana .
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  3.  
    #3
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Buna alisim.

    Inchallah cat de curand o sa discutam si pe tema aceasta.
    Cu placere ...
     
     

  4.  
    #4
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Assalam WRB
    Trageti cu ociul pe situ-ul
    http://www.islamhouse.org/en/modules...hat=la&start=0
    Eu am descarcat cateva carti.Sunt cateva si despre Crestinism si Islam.
    Insha Allah sa le citesc in curand.
    Allah Ma'akum
     
     

  5.  
    #5
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    Am vrut doar sa spun pentru cei care nu citesc carti sau nu au rabdare sa se uite pe site-uri ca in Islam este scris ca Isus va veni pe Pamant in Ziua de Apoi, dar pentru alte motive decat cele pentru care cred crestinii. Va veni pentru a marturisi ca nu este decat un profet,si nu Fiul lui Dumnezeu, va trai o perioada impreuna cu oamenii, va spune ceea ce este permis si interzis oamenilor din punct de vedere religios. In islam este pomenit de asemenea de venirea lui Anticristos, care o va precede pe cea a lui Isus; fiecare dintre acest moment va avea semnele lui premergatoare, ca sa fie un avertisment pentru oameni.

    Am o intrebare pentru munir. Am vazut ca el stie si istoria "evolutiei" crestinismului, ca sa zic asa, si nu doar ceea ce este scris in Vechiul si Noul Testament. Am vazut tot pe Discovery , un documentar in care se spunea ca semnele Zilei de Apoi prevestite de Isaia, s-ar referi de fapt la semnele venirii sfarsitului pentru Imperiul Roman, deci pentru un sfarsit "apropiat" al "lumii" (al lumii asa cum era organizata la acel moment), si nu sfarsitul lumii in sine.Au prezentat numeroase argumente, tin minte ca unul din ele era ca in prevestirile lui Isaia se spune ca "sfarsitul este aproape'', ori de la prevestirile lui au trecut mii de ani.
    Tin si eu minte ca atunci cand am citit profetiile lui Isaia,mi-am pus multe intrebari si nu am inteles multe simboluri, nu le-am gasit o explicatie.Acum mi se pare mai logica explicatia data de istoricii prezentati in acest documentar, ca este vorba despre sfarsitul Imperiului Roman.. Care este parerea ta?
     
     

  6.  
    #6
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Assalam alaikum amal -Imi cer scuze pentru intirzierea cu care vine raspunsul meu dar acum abia am citit intrebarea pe care mi-ai adresat-o (si asta dintr-o pura intimplare )scuze inca o data .Referitor acum la intrebarea pusa de tine am sa incerc sa iti dau un raspuns mai amplu ca sa ma fac bine inteles .
    Scrierile cuprinse in ,,cartea lui Isaia" nu sunt ale lui in totalitate ci doar in mica masura.Daca citim cu atentie primele 25 de capitole vom observa ca ele sunt total diferite de celelalte 41 din totalul de 66 de capitole.Ultimile 41 de capitole poarta amprenta unor scrieri de tip evanghelic si sunt atribuite de catre cercetatori ,,Evanghelistului Necunoscut" fiind datate ca apartinind perioadei 135 B.C.-68A.D. .Dupa modul in care sunt scrise si daca avem in vedere faptul ca esenienii au anuntat si asteptat venirea unui trimis a lui Dumnezeu -Allah swt. ele par a fi scrise cel mai probabil de un membru al sectei esenienilor (135B.C.-68 A.D )in perioada Qumran`ica si adugate la cartea lui Isaia in mod arbitrar dupa aceea- Daca in primele capitole (dupa cap 25 )se face referire la venirea trimisului lui Dumnezeu ,la misiunea si moartea sa (tinind cont de faptul ca esenienii asteptau ca acest fapt sa se intimple in curind),trimis care, avea sa le fie conducator in razboiul pe care urmau sa il poarte evreii contra asupririi romane(vezi tratatul alegoric intitulat ,,Razboiul fiilor luminii contra fiilor intunericului" care a fost scris de catre esenieni si se afla printre documentele gasite in pesterile de la Qumran in 1947).in capitolele finale se face referiri la pregatirea lumii pentru apocalipsa si a doua venire Principala cauza pentru care esenienii au procedat la autoizolare a fost aceea a eminentei veniri a Apocalipsei(parousiei) si a Judecatii de Apoi . Din consemnarile scriitorilor antici rezulta ca acest fapt (Apocalipsa si a doua venira) era asteptata sa aibe loc in jurul anului 100 A.D.Avind la baza aceste certitudini si comparindu-le cu ultimile doua capitole 65-66 din ,,cartea lui Isaia" putem concluziona ca cele prezentate in ele fac referire certa la prabusirea imperiului roman,si la apropierea venirii timpului cunoasterii si recunoasterii Atotputerniciei lui Dumnezeu -Allah swt. de catre toate neamurile si a implinirii Legii .
    Sper ca raspunsul meu sa fie multumitor .Daca mai ceva nelamuriri sunt gata sa-ti raspund in masura in care cunosc .
     
     

  7.  
    #7
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    multumesc munir pentru explicatii.o sa ma mai documentez si eu,sa postez ce mi se pare interesant...
     
     

  8.  
    #8
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    Atat in crestinism cat si in islam este precizat ca momentul exact al venirii Zilei de Apoi nu este stiut de nimeni in afara de Dumnezeu.

    Isus a spus: "Iar despre ziua aceea si despre ceasul acela nimeni nu stie, nici ingerii din cer, nici Fiul, ci numai Tatal. Luati aminte, privegheati si va rugati, caci nu stiti cand va fi acea vreme." (Evanghelia dupa Marcu.XIII.32-33).

    In Quran este scris:
    << Ei te vor intreba despre Ceas, " Cand va veni el? " Spune: " Numai la Domnul meu este stirea despre el. Numai El il va descoperi la timpul lui. Va fi el greu pentru ceruri si pentru pamant si nu va veni asupra voastra decat pe neasteptate. " Te intreaba de parca tu ai fii interesat [sa stii]. Spune: " Numai la Allah se afla stirea despre el! ". Dar cei mai multi oameni nu stiu. >> Coran 7:187

    << Oamenii te intreaba despre Ceas. Spune: " Numai la Allah este stiinta despre el! " Si de unde sa stii? S-ar putea ca Ceasul sa fie aproape. >> Coran 33:63

    " Te intreaba ei despre Ceas, cand va fi termenul lui? ~ Ce poti tu pomeni despre el? ~ La Domnul tau este termenul lui. " Coran 79:42-44.

    Din cartea "Semnele Zilei de Apoi" editata de Liga Islamica si Cuturala din Romania:

    Ingerul Graviil a intrebat intr-o zi : " Cand va sosi Ceasul?".Mesagerul lui Allah s.a.w.s i-a raspuns : " Cel ce raspunde nu stie mai mult decat cel ce intreaba! " (relatat de Bukhari). Asadar nici ingerul Gavriil , nici profetul Muhammed nu stiu cand va sosi Ceasul.

    In timpul Calatoriei Nocturne (Israa') si a Inaltarii spre Sferele Ceresti (Mi'raj), Mesagerul lui Allah s.a w.s. s-a intalnit cu Avraam , Isus si cu Moise. I-a intrebat , pe fiecare in parte, cand va sosi Cesul , insa si ei au recunoscut ca nu stiau nimic despre acest lucru. (relatat de imamul Ahmed, Ibn Maja si Hakim).
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Semnele Orei...
    By imanikka in forum Islamul
    Replies: 73
    Last Post: 10-15-2007, 09:14 AM
  2. Ziua Judecatii
    By iman99 in forum Islamul
    Replies: 1
    Last Post: 09-08-2007, 12:22 AM
  3. Ziua de nastere a Profetului saaws
    By maryam in forum Islamul
    Replies: 18
    Last Post: 05-05-2006, 12:06 AM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •