Notices
 
Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 21 to 30 of 48
  1. Tafsir : Surat AN-NISA' versetul 34 . 
    #1
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    "Barbatii sunt proteguitori ai femeilor , datorita calitatilor deosebite cu care i-a daruit ALLAH si datorita cheltuielilor pe care le fac din bunurile lor . Iar cele evlavioase sunt ascultatoare si pazitoare in absenta sotilor lor, pe care si ALLAH le pazeste . Pe acelea de a caror neascultare va temeti , povatuiti-le , parasiti-le in paturi si loviti-le. Dar daca ele asculta de voi, atunci nu mai cautati pricina impotriva lor . ALLAH este Cel mai Inalt si Maret"

    Barbatii sunt proteguitori ai femeilor , datorita calitatilor deosebite cu care i-a daruit ALLAH :
    Calitatile deosebite :
    - Protectia femeilor .
    - Zestra acordata sotiei la casatorie .
    - Barbatii sunt mai duri si mai intelepti la necazuri , in timp ce femeile sunt sensibile si se arunca cu inima inainte.

    Femeia trebuie sa-si asculte barbatul atata vreme cat nu-i cere un pacat .

    Si datorita cheltuielilor pe care le fac din bunurile lor :
    Savantii au doua pareri :
    A- Daca nu are bani si nu poate sa-i plateasca cheltuielile , are dreptul sa anuleze casatoria lor .(Malek , As-Safi'i)
    B- Chiar daca nu are , nu se anuleaza casatoria .(Abu Hanifah)

    Iar cele evlavioase sunt ascultatoare si pazitoare in absenta sotilor lor, pe care si ALLAH le pazeste :
    Adica femeia protejeaza banii sotului si bunurile lui in lipsa sa , la fel cu se protejeaza pe ea cand nu este prezent , nu-l insala ....

    Pe acelea de a caror neascultare va temeti :
    Asa este scris , va temeti , si asa s-a tradus , dar nu asta e sensul .
    Va temeti adica sunteti sigur ca o sa fie neascultatoare .
    Aceasta neascultare , este doar cand este vorba de un lucru pe care ALLAH l-a permis , nu si cand barbatul cere un pacat sau un lucru interzis .

    povatuiti-le :
    Folosiind Quranul , prin explicatie si cu rabdare , si cu buna sfatuire .

    parasiti-le in paturi :
    Adica sa dormiti cu ele in pat dar fara sa le bagati in seama , sau sa dormiti in alt loc din camera .

    si loviti-le:
    Este a-3-a etapa , si ultima solutie , nu are voie barbatul sa apeleza direct la ea .
    A lovi adica a impunge pentru a educa sau pentru a atrage atentie , sau a lovi fara sa se sparga un os , sau sa ramana un semn , sau sa se provoace o rana .
    Cand o loveste ?
    Doar cand nu-l asculta in :
    - Ii cere un Halal si il refuza .
    - Ii cere drepturile sexuale si il refuza fara un motiv religios .
    - Refuza sa-l asculte cand ii cere sa nu intre cineva la el acasa in lipsa sa .
    - Daca face un pacat clar (nu include sa-l insele) .

    Si cum am descris mai sus lovitura , nu si cum se aude in ziua de azi , la motiv si la fara motiv .

    Dar daca ele asculta de voi :
    Adica , cand motivul dispare prin intoarcerea lor la ascultare .

    atunci nu mai cautati pricina impotriva lor :
    Adica , sa nu fabricati ceea ce ele nu au facut ca sa fiti nedrepti cu ele .
    (unii zic ca ar insemna sa nu le cereti dragostea) , in orice caz este o oprire de la nedreptatire .

    ALLAH este Cel mai Inalt si Maret :
    Adica o barbatilor fiti cu mila si dreptate , iar daca credeti ca aveti puteri asupra femeilor , sa nu uitati de puterea Lui ALLAH asupara voastra .
    Si sa nu depaseasca nici un barbat masura , si sa nu fie nedrept ca ALLAH este Cel mai Inalt si Maret .
     

  2. Urmatorii 5 au spus mersi lui suleiman pentru acest subiect

    batool391 (02-19-2008), dana (07-02-2007), daniela_muslimah (02-15-2007), Saira (02-15-2007), UmmYaser (08-28-2009)

  3. Re: Tafsir : Surat AN-NISA' versetul 34 . 
    #21
    Deosebit
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    502
    Thanked
    60
    Rep Power
    538
    despre asta vorbesc..lovirea e mai mult simbolica...siwakul e usor..
     

  4. Re: Tafsir : Surat AN-NISA' versetul 34 . 
    #22
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Draga mea sora .

    Nu am zis ca in Quran este sa lovesti (.)

    Hadithurile care cer de la un barbat sa fie bun cu familia sa ii cere sa fie bun cu ceea care este buna si sa faca cele 3 etape din verset cand e vorba de ceea care nu este buna .

    Ca si cum iti zic daca ai o sticla sparta poti s-o topesti , si iti zic ai grija de sticlele tale .

    Faptul ca ai grija de sticle (plural) nu contrazice faptul ca poti topi sticla care nu este buna .
    Ambele sunt valabile .

    La fel , o barbate fii bun cu nevasta ta , si tu barbate daca femeia ta devine neascultatoare fata de tine cand ii ceri un lucru bun sa-l faca si ea nu-l face de incapatanare , de 'aia' , 'pur si simplu' , practica atunci cu ea cele trei etape din verset .

    Alt exemplu :

    - Daca o femeie refuza sa se roage si ea este musulmaca , atunci sotul ei poate sa-i zica sa se roage , sa o paraseasca in pat , sa o loveasca , depinde daca se ajunge la a lovi sau nu .
    - Daca o femeie care nu e musulmanca , barbatul ei nu are dreptul sa o oblige sa se roage , dar este obligat sa-i explice si sa vb cu ea frumos (.)

    Nu inteleg de ce va incuiati intre doua paranteze .


    Daca nu stiti araba , sau ascultati de la un arab ce spune atata vreme cat va spune ceea ce trebuie zis , sau daca nu va convine puneti mana pe carti si invatati araba pana cand reusiti sa intelegeti direct ce trebuie .

    Si inca ceva , nu oricine are nevoie de explicatii ca sa inteleaga Quranul . Unii au nevoie mare altii mai putin , asta e de la ALLAH , numai El daruieste cui voieste stiinta cuvintelor sale .
     

  5. Re: Tafsir : Surat AN-NISA' versetul 34 . 
    #23
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Nu inteleg unde este neintelegerea.Pana la urma totul depinde de barbat , fie el musulman sau crestin. Nu cred ca in vreo religie se spune sa bati femeia FARA MOTIV. Depinde si de nervii barbatului , pana unde rezista si care-i este limita. Noi sa facem in asa fel incat sa nu aiba motive sa fim lovite. Atunci cand te loveste fara nici un motiv , aia e alta treaba, si trebuie neparat o consultatie la medic . Suleiman iti trimitem barbatii la o consulatie in caz ca suntem batute fara motiv, ce zici?
     

  6. Re: Tafsir : Surat AN-NISA' versetul 34 . 
    #24
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Sunt multe studii referitoare la barbati care lovesc femeile fara motiv , de exemplu :

    - A inselat-o si ii frica sa nu-l insele .
    - Nu o mai suporta dar nu are curajul sa-i spuna .
    - Nu mai poate sa o duca pana la capt ca si barbat , si acopera slabiciunea sa cu a lovi .

    Si multe altele .


    Eu ma ocup de copii numai
     

  7. Re: Tafsir : Surat AN-NISA' versetul 34 . 
    #25
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    Am si eu o intrebare, pt ca tot veni vorba de bataie si de copii aici (scuze pt offtopic) : daca un copil vede in casa la el de la varsta de 12 ani pana la 20-21 de ani, o astfel de atmosfera cand tatal bate pe mama , ce sanse are ca astfel de acte comportamentale sa se gasesca mai taziu in propria lui casa?
    adika functioneaza ideea " asta ce am vazut cand eram eu mic, cu asta am crescut, deci asa o sa stiu si eu sa ma comport"?

    ce parere ai tu aici suleiman?

     

  8. Re: Tafsir : Surat AN-NISA' versetul 34 . 
    #26
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Quote Originally Posted by genan View Post
    Am si eu o intrebare, pt ca tot veni vorba de bataie si de copii aici (scuze pt offtopic) : daca un copil vede in casa la el de la varsta de 12 ani pana la 20-21 de ani, o astfel de atmosfera cand tatal bate pe mama , ce sanse are ca astfel de acte comportamentale sa se gasesca mai taziu in propria lui casa?
    adika functioneaza ideea " asta ce am vazut cand eram eu mic, cu asta am crescut, deci asa o sa stiu si eu sa ma comport"?

    ce parere ai tu aici suleiman?
    35% sunt sanse sa fie ca si tatal sau .
    35% sa fie normal .
    35% sa fie ca si cum ne este barbat .
    1% nu se casatoreste .
     

  9. Re: Tafsir : Surat AN-NISA' versetul 34 . 
    #27
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    suportul psihologic aplikat la varsta de 20 si ceva de ani poate ajuta?

     

  10. Re: Tafsir : Surat AN-NISA' versetul 34 . 
    #28
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Quote Originally Posted by genan View Post
    suportul psihologic aplikat la varsta de 20 si ceva de ani poate ajuta?
    Da , cum sa nu .
    Oricand si oriunde se poate repara ceva .
     

  11. Re: Tafsir : Surat AN-NISA' versetul 34 . 
    #29
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Quote Originally Posted by suleiman View Post
    Sunt multe studii referitoare la barbati care lovesc femeile fara motiv , de exemplu :

    - A inselat-o si ii frica sa nu-l insele .
    - Nu o mai suporta dar nu are curajul sa-i spuna .
    - Nu mai poate sa o duca pana la capt ca si barbat , si acopera slabiciunea sa cu a lovi .

    Si multe altele .


    Eu ma ocup de copii numai
    Pai deja aici nu femeia este vinovata , ea nu are nici o vina. Atunci cand se simte cu musca pe caciula ...hmmm ... eate o vorba dar nu o mai spun sa nu par needucata Fapt dovedit.

    ......de .........se teme .
     

  12. Re: Tafsir : Surat AN-NISA' versetul 34 . 
    #30
    moderator daniela_muslimah's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    في راساريت ;)
    Age
    37
    Posts
    675
    Thanked
    45
    Rep Power
    715
    Quote Originally Posted by AishaA View Post
    Pina aici foarte de acord ; exemplul cu rugaciunea este si cel pe care il citisem si auzisem eu in mai multe contexte cind se vorbeste de nushuz...Trebuie sa fie ceva major, dramatic, nu o ciorba rece...sau hachite de ale barbatului...

    O ultima inshAllah clarificare mai am atunci: cit de tare , cum si unde are dreptul barbatul sa-si loveasca sotia? Ce fel de lovitura trebuie sa fie aceea? e scopul loviturii provocarea durerii sau atentionarea asupra gravitatii situatiei?

    السلام عليكم و رحمة الله و بركاته

    ce de intrebari, sora Aisha'

    surioara.. nu ma intelege gresit

    dar eu cred ca e destul de clar, chiar si din traducerea sensului:

    adica:

    1. tu spui "Trebuie sa fie ceva major, dramatic, nu o ciorba rece...sau hachite de ale barbatului..."

    pai bineinteles ca nu scrie de ciorba rece in Qur'an (eu glumesc acum... am inteles ce vrei tu sa zici _ adica sa nu fie un lucru marunt >>> ideea e ca spune: "pe acelea de a caror neascultare va temeti"

    deci asta e motivul: neascultarea = ceva Important

    2. "Ce fel de lovitura trebuie sa fie aceea? e scopul loviturii provocarea durerii sau atentionarea asupra gravitatii situatiei?"

    cred iarasi ca si numai din traducere se intelege ca scopul nu este in nici un caz provocarea durerii!!!!! de ce? pai ce urmeaza? daca ea nu asculta ce face sotul?

    "Pe acelea de a caror neascultare va temeti, povatuiti-le, parasiti-le in paturi si loviti-le!"

    deci - intai povatuiesti (atragi atentia, ii arati, o sfatuiesti)
    - daca tot continua: parasiti-le in paturi
    - daca tot continua: loviti-le

    cat de tare sa lovesti: pai in Islam nu lovesti fatza! (spune profetul (sal allahu alayhi wa salam): "Cand unul dintre voi loveste pe cineva, sa evite fatza." _ bukhari)!! si se vede clar care e scopul loviturii!! doar nu o iei la bataie .... scopul este sa nu mai fie ea razvratita & neascultatoare

    pentru ca uite ce urmeaza mai apoi:

    " [..] Dar daca ele [revin si] asculta de voi, atunci nu mai cautati pricina impotriva lor. Allah este Cel mai Inalt, Maret [Aliyy, Kabir]."

    deci eu zic ca e clar:

    motiv = nesupunere
    scop = sa fie supusa din nou

    cum? adica sotul o ia treptat = o povatuieste, daca nu merge asa, o paraseste in pat, daca nu merge asa, o loveste

    daca scopul e atins >>> "nu mai cautati pricina impotriva lor." asa spune Allah Ta'ala in verset.


    Dupa care "Allah este Cel mai Inalt, Maret" >> adica: "Temeti-va de Allah!" si nu treceti de limite!

    eu asa am inteles lucrurile



    "Pentru aceia care raspund Domnului lor si implinesc Rugaciunea [As-Salat], iar pentru treburile lor [tin] sfat laolalta si dau Dania [Az-Zakat] din cele cu care ii inzestram." (Surat Ash-Shura_Sura "Sfatului" (42):38)
     

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Surat Al-Fatiha
    By imanikka in forum Tafsir
    Replies: 1
    Last Post: 06-05-2010, 01:38 PM
  2. Surat Al-Mulk
    By maryam in forum Tafsir
    Replies: 5
    Last Post: 01-29-2008, 06:09 PM
  3. SURAT AL-BAQARA intrebare...
    By Hayat in forum Islamul
    Replies: 6
    Last Post: 08-28-2007, 09:34 PM
  4. Allahu Akbar
    By imanikka in forum Islamul
    Replies: 53
    Last Post: 09-12-2006, 08:59 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •