Notices
 

Thread: Cainele in casa

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 24
  1.  
    #1
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    As vrea sa stiu si eu daca sotia crestina vrea sa creasca un caine in casa , cate sanse de succes are tinand cont de religia islamica?
    Mi se pare ca pe Islamulazi cineva a postat o poveste in care profetul a indemnat pe un om sa nu intre in casa unei persoane in care exista caine si icoane.
     
     

  2. Mersi Mariyah de la :

    naisrep (10-06-2008)

  3.  
    #2
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    profetul nu a zis ca oamenii sa nu intre in casa celor care au caini sau icoane, ci a zis ca ingerii nu intra in casa acestora.o sa caut citatul sa-l postez..pentru icoane e clar de ce nu intra, pt ca Dumnezeu a interzis o reprezentare a lucrurilor de pe Pamant, din Cer,asa cum am mai aratat cand am postat din cele 10 porunci date lui Moise.In islam iar este precizat ca nu ai voie sa faci o reprezentare a tot ceea ce are suflet.
     
     

  4.  
    #3
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by amal
    profetul nu a zis ca oamenii sa nu intre in casa celor care au caini sau icoane, ci a zis ca ingerii nu intra in casa acestora.o sa caut citatul sa-l postez..pentru icoane e clar de ce nu intra, pt ca Dumnezeu a interzis o reprezentare a lucrurilor de pe Pamant, din Cer,asa cum am mai aratat cand am postat din cele 10 porunci date lui Moise.In islam iar este precizat ca nu ai voie sa faci o reprezentare a tot ceea ce are suflet.

    Asa este,mashaa ALLAH,acest hadis este in Ryad As-Salihin
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  5.  
    #4
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    adica musulmanii nu au voie sa tina cainele in casa?
     
     

  6.  
    #5
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Musulmanii au voie sa tina cainele in casa insa numai cu scopul de aparator al casei,nu ca animal de companie.
     
     

  7.  
    #6
    Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    6
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Stati putin dar ce are rau cainele?
     
     

  8.  
    #7
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    Quote Originally Posted by iguana
    Stati putin dar ce are rau cainele?
    Sa corectez cea ce s-a zis mai inainte.
    Profetul (صلى الله عليه ويلم) a zis :"Ingerii nu intra intr-o casa unde sunt icoane sau caini".

    Despre icoane , banuiesc ca stiti de ce . Iar cainii sunt animale murdare , saliva lor este considerata murdara , asta pentru oameni.Iar pentru ingerii calitatea lor de ingeri refuza sa fie ei prezenti unde este un caine , pentru ca ei , cum am zis, sunt murdari.

    Ai voie sa tii : Un caine pentru paza , sau pentru vanatoare, dar sub nici o forma nu ai voie sa-l tii acasa .

    Sper ca am reusit sa lamuresc ceva.
     
     

  9.  
    #8
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by admin
    Sa corectez cea ce s-a zis mai inainte.
    Profetul (صلى الله عليه ويلم) a zis :"Ingerii nu intra intr-o casa unde sunt icoane sau caini".

    Despre icoane , banuiesc ca stiti de ce . Iar cainii sunt animale murdare , saliva lor este considerata murdara , asta pentru oameni.Iar pentru ingerii calitatea lor de ingeri refuza sa fie ei prezenti unde este un caine , pentru ca ei , cum am zis, sunt murdari.

    Ai voie sa tii : Un caine pentru paza , sau pentru vanatoare, dar sub nici o forma nu ai voie sa-l tii acasa .

    Sper ca am reusit sa lamuresc ceva.

    Si nu numai asta,s-a dovedit stiintific ca microbii nu dispar doar prin spalare cu apa ci prin frecarea cu tarana !!!
    Subhanna ALLAH!
    NU EXISTA ALT DUMNEZEU CARE SA POATA FI ADORAT IN AFARA DE ALLAH SWT!!!!!!!!!!
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  10.  
    #9
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    pai eu ce sa zic de caini?chiar azi am iesit la plimbare si era un noroi afara, si binenteles ca erau oameni care-si scoteau cainii la plimbare...acuma nu-mi spuneti mie ca dupa ce intra cainele in noroi, o sa stea omul sa-i faca baie special, ca sa nu-i care microbii in casa.macar pisica stie ce si unde sa faca...si se curata, nu ca si cainele
    oricum prefer pisicile...
     
     

  11.  
    #10
    Deosebit hannen's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Romania
    Posts
    929
    Thanked
    1
    Rep Power
    973
    Amal,stii acum citiva ani inainte sa ma casatoresc am vrut neaparat caine.Mama mea care era impotriva oricarei "lighioane" in casa ,de fapt nici in curte la bunica nu le suporta,a fost total impotriva.
    Dar asa i-am batut la cap de i-am convins sa cumparam un Rotwailler(nici nu mai stiu cum se scrie)Si-am batut toata tara sa-mi iau unul de rasa,pui de 3 luni.Doamne cite am mai tras cu el,fiind sensibili.Iti zic ca toti l-au indragit,dar pe ploaie vorba ta,era un chin sa-l scoti afara.Se termina invariabil cu baie,daca nu totala macar partiala,pe labele pline de noroi.Nu mai zic ca in casa se spala de citeva ori pe zi,se aspira pt. ca mama mea este bolnava cu curatenia.Inainte de caine cine venea la noi zicea ca intra in farmacie.S-a luptat asa cu el vreo 2 ani dar nu a mai rezistat.Acum e cu tata la tara.Efectiv era munca titanica daca vroiai sa ai casa curata,iar ceea ce i-a pus capac a fost o ruda care venind in vizita i-a zis mamei dispretuitor"ce urit miroase a caine".Fiindca ei se obisnuisera si nu-si mai dadeau seama daca miroase sau nu,le-a cazut cerul in cap.
    Asa ca acum catzelul este baiat de tzara
     
     

Page 1 of 3 123 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Casa poporului-fascinanta
    By ibadat in forum Cultura si civilizatie
    Replies: 12
    Last Post: 03-04-2011, 02:39 PM
  2. Reguli de urmat acasa
    By Saira in forum Islamul
    Replies: 12
    Last Post: 12-18-2008, 10:10 PM
  3. Musafir in Casa lui Allah
    By anapirvu in forum Frumusetea rasaritului
    Replies: 3
    Last Post: 04-23-2007, 01:20 AM
  4. Construieste-ti casa in Paradis
    By sara in forum Islamul
    Replies: 5
    Last Post: 03-12-2007, 07:23 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •