Notices
 

Thread: Vegetarian?

Results 1 to 7 of 7
  1. Vegetarian? 
    #1
    Harnic Latifah's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucharest
    Age
    37
    Posts
    245
    Thanked
    20
    Rep Power
    280
    Salam Aleikum

    Este acum un nene doctor pe B1 la Nasul si vb despre viata vegetariana. Ce parere aveti?

    Pana pe la 20-25 ani organismul are nevoie si de proteine animale , tot ce se poate ptr a se dezolvta armonios (asta nu inteleg fetele care tin super diete la 15 ani si la 30 nu mai sunt in stare sa splabeasca sau deja le-a cazut tot parul si unghille..exagerez). Dar de la 30 ani e bine sa nu mai mancam carne/eventual o friputura de pui pe luna de exemplu dar oricum foarte rar? doctorul asta are argumenete bune si ne putem luat fierul din spanac, proteinele din migdale, alune, nuci, fructe uscate etc. Fierul in exces este cancerigen, la fel ca si proteinele. Doctorul psune ca numarul femeilor cu cancer este mai mic decat al barbatilor tocmai ptr ca noi pierdem sange lunar, deci fier. O anemie mica este mai buna.

    DAr Allah(SWT) ce spune? Animalele nu ne-au fost date ca sa avem ce manca? eu zic ca e bine sa mamanci carne atat cat sa nu scada proteinele, mai rar dar nu deloc.
     
     

  2. Re: Vegetarian? 
    #2
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    Eu cred ca daca mancam carne slaba ca vita, curcan sau peste in cantitati moderate e mai bine decat sa tinem un regim vegetarian. Celulele au in compozitie si proteine.
    De exemplu, cum sa avem o piele supla si sa avem un aspect tanar daca nu avem un nivel corespunzator de colagen? Sau un par frumos?
    Nu cred ca printr-o dieta vegetariana te poti simti bine la nesfarsit.
    Multe celebritati sunt vegetariene, insa recurg de obicei la "artificii" pt a arata bine, sau iau suplimente pt a se simti in forma.
    Personal nu cred ca as deveni vreodata vegetariana.
     
     

  3. Re: Vegetarian? 
    #3
    Banned huda_alrahim's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Age
    39
    Posts
    662
    Thanked
    101
    Rep Power
    0
    Cum arata cel care sustine acest sistem? Este bine intotdeauna sa ne uitam si la aceste aspecte...voi ati cumpara un regim de slabire de la o persoana supraponderala??
    Asta in primul rand...
    In al doilea rand...organismul uman are nevoie de diversitate...nu poate spanacul sa suplineasca carnea...cum nu poate nici soia...daca r putea....de ce organismul cere carne dupa o perioada??
    Si sa fim seriosi... aratati-mi si mie un vegetarian care sa depuna si efort cu adevarat...wallahi toti vegetarienii de care am auzit sunt: cantareti, actori, scriitori... ati auzit de sportivi vegetarieni??? Iti da portocala energie...dar nu putere!!
    e in natura omului sa manance carne!! poate domnul acela, care l-am vazut la toate televiziunile sa ne spuna de ce avem canini???? pt spanac? nu aveam cu ce manca morcovii... daca nu este pt noi carnea, ar trebui in primul rand sa avem o dentitie precum a rozatoarelor!!!
     
     

  4. Re: Vegetarian? 
    #4
    Harnic Latifah's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucharest
    Age
    37
    Posts
    245
    Thanked
    20
    Rep Power
    280
    Am mai ascultat ce a zis. in primul rand arata normal. In al doilea rand, nu a spuz sa nu mancam carne dc vrem. Dar este bine ca dupa aceasta sa mancam o salata. Fibrele curata resturile (care dc ramana devin cancerigene - de carne) si ajuta la balansarea toxinelor si pesticidelor. Orice leguma si fruct este bun fara restrictii, uscat sau proaspat. Un alt lucru, a spus ca sportivii manaca fainoase care dau multa energie. Stomacul saracul se chinuie sa roada carnea si pe o parte ne da energie pe de o parte se consuma in insusi procesul de digestie. De asemenea, zaharul in cantitati mari nu e bun ptr ca organismul trebuie sa balanseze insulina si printr-un anime proces ne apara....cosurile ..mda trebuie sa mamanc mai putina ciocolata, dar nu deloc.

    Inca o chestie interesanta: vegetalele au un anumit grad de toxine. Bun. Pestii, care isi fac toate cele in aceasi apa un la mana inghit apa respectiva care deja are toxine si mamanca aceste vegetale. Apoi sunt mancati de pestii rapitori => acestia din urma vor avea un grad de toxicitate foarte mare. In plus pestii oceanici sunt f grasi, mai grasi decat carnea de porc.

    Concluzie personala: mancati cu moderatie, toate vegetalele posibile , iar carnea fara grasime si cat mai curata, evitati uleiul ars si mancati f multe cereale, miere, fructe uscate, lapte dimineatza.

    PS: citez "organismul nostru este ca masina de spalat. Daca o intrerupi o strici." Adica dc mananci bine dimineata asteapta sa se digere tot si nu manca la mica distanta..valabil si ptr celelalte mese. Din cate stiu eu trebuie sa mamnca des dar putin de o data, deci se completeaza cu sugestia lui.


    wasalam
     
     

  5. Re: Vegetarian? 
    #5
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    eu am cunoscut vegetarieni care aveau o anemie puternica din cauza lipsei carnii din alimentatie
    o prietena de a mea cat a stat cu mine in camin , intr-una avea senzatii de lesin, o serveam din cand in cand cu carne niciodata nu vroia , avea apucaturile ei vegetariene.
    unora le merge bine acest regim , insa acum depinde si de corpul fiecaruia, suntem diferiti.
    spre exemplu ai spus Livia ca , ciocolata duce la aparitia cosurilor, ei uite eu nu am nici un cos pe fatza si mananc ciocolata zilnic si la greu , singura diferenta e ca in unele momente oscilez la panatloni intre 38 si 40, marimea vietii mele 36 nu mai intra sub nici o forma.
    Si stiu o doamna vegetariana de 20 de ani care are un ten super fin si care nu-si arata varsta , cica ea consuma multa soia si singura carne pe o mananca e pestele. Dar eu acum nu am de unde sa stiu daca acea tanti isi face analizele ii ies ok, in schimb imi cunosc rezultatele analizelor mele si de aceea continui sa mananc carne.

    Nu prea ati zis nimic de carne de pui, aceasta nu este o carne slaba?
    Eu am renuntat la carnea de porc treptat cam de un an de zile si mama nu-mi da nimic acasa gatit din porc si imi trimite pachet doar cu pui insa sapt trecuta m-a fentat credea ca nu o sa -mi dau seama si mi-a inserat niste snitele de porc.
    Nu i-am zis nimic insa nu pricep de ce a facut asta , lasand la o parte interdictia religioasa, mai ales ca se stie ca e o carne grasa, greu suportata de ficat si mai luasem niste antibiotice cu o sapt inainte deci aveam ficatul in suferinta nu era nevoie sa-l "mai rasplatesc in plus".
     
     

  6. Carnea 
    #6
    Harnic Latifah's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Bucharest
    Age
    37
    Posts
    245
    Thanked
    20
    Rep Power
    280
    Salam ALeikum

    Da mananc foarte multa carne de pui, insa tae greu mi-a fost in timpul sarbatorilor de iarna....am evitat cat am putut prin tot felul de scuze (porcul) insa de vreo 2 ori a trebuit sa ii fac mamei pe plac altfel nu ma lasa in pace. In perioada aceea inca nu ma rugam insa aveam shahada. Bine acum ca nu mai cumpara porc insa uneori mai ia mezeluri. Eh am zis ca nu mai mananca ca nu sunt sanatoase si pe de o parte mi-am mai facut un bine. Noroc cu tot felul de doctori care apar pentru ca acuma pot sa ii spun in fata ca nu mamanc porc pentru ca nu e sanatos.

    Alte carnuri, de vita si ton la conserva, mai nou m-am dat si pe alte tipuri ca sa compensez fosfor si fier. Apropo, pestele e halal de oriunde ar fi cumparat? respectiv sub forma de conserve sau fingers?

     
     

  7. Salam aleycum 
    #7
    Harnic Betti's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Romania
    Posts
    102
    Thanked
    1
    Rep Power
    0
    Am o parere buna.Maninc si oua,preparate cu oua,brinza si cascaval.
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •