Notices
 
Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 54
  1. cariera unei musulmance? 
    #1
    Harnic
    Join Date
    May 2006
    Location
    Seattle WA
    Posts
    158
    Thanked
    14
    Rep Power
    197
    assalam la toti cititorii acestui site,vreau sa va pun o intrebare ce intelege o femeie musulmanca prin cariera.
    am avut astfel de intrebare la perechea de management,sa sa va spun care e raspunsul profesoarei :
    cariera pentru o femee musulmana e sa creasca o droaie de copii si sa se ocupe deale casei.
    in principiu lumea nu intelege ca sa cresti un copil si sai dai educatia cuvenita e foarte greu,macar ca nu am copii dar din vazute imi dau seama ca e un lucru destul de respectuos,insa ce vreau de fapt eui sa spun ca de fiecare data cind ma intilnesc cu o astfel de problema imi dau seama ca sint calcata frumos in piciore si eu nu fac nimic.Asa dar surorile mele in islm va rog sa ma sfatuiti cum fac eu la astfel de capitol?
    va multumesc
     
     

  2. Urmatorii 2 au spus mersi lui ommuhee pentru acest subiect

    Anna (04-10-2007), suleiman (03-05-2007)

  3. Re: cariera unei musulmance? 
    #2
    Deosebit
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    373
    Thanked
    1
    Rep Power
    410
    salam aleykum
    o sa-ti zic un raspuns scurt acum, ca-s obosita tare. spune-i profesoarei ca peste 20 de ani de crescut copii, cand fiul sau fiica vine la tine si te intreaba MAMA AZI ITI TREBUIE CEVA, MAMA AZI TE DOARE CEVA? cand in loc sa te puna in nu stiu ce azil sau sa te sune numai de sarbatori, iti poarta de grija zilnic, atunci realizezi ca ai reusit in cariera de a FI MAMA.
     
     

  4. Re: cariera unei musulmance? 
    #3
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    "CARIERA UNEI MUSULMACE" VAI DRAGA SURIOARA CE FRUMOS SUNA!!!!!!!!!!!MASHALLAH,MASHALLAH!!!

    Ce munca NOBILA SURIOARA DRAGA
    Cu CATA MANDRIE,putem sa spunem aceste cuvinte:"am grija de copii,imi alaptez copii.
    Copilashii mei nu stiu ce inseamna vantul si gerul diminetzii!
    Spune-le surioara ca este un hadith unde un om l a intrebat pe PROFETUL sallah alihi wa sallam:CINE ESTE CEA MAI APROPIATA PERSOANA DE MINE ?
    La care Profetul sallah allahi wa sallam a zis:
    MAMA-TA!
    Si a doua?
    MAMA-TA!
    Si a treia?
    MAMA-TA!
    Si a patra?!
    TATAL-TAU!
    "MASHALLAH!!!
    atunci ce poate fii mai clar decat aceste vorbe???
    Spune-le surioara ca noi punem accent foarte mare pe creshterea si educarea copiilor nostrii,iar ei la randul lor nu sunt linishtitzi si nu reushesc inviatza decat atunci cand noi suntem multumitzi de ei!
    Spune-le surioara ca copii cand pleaca din casa se intorc sper mama lor si ii spune:
    "NU ESTE ASA MAMA CA ESTI MUTZUMIT(A) DE MINE?"
    iar cand au examene niciodata nu uita sa spuna:
    "ADEAILI MAMA" ADICA FA-MI DUWA!!

    Cum foarte bine zice si surioara Amoo,cand iti deschid usha se umple casa de bucurie.
    Intreaba le daca au auzit de "AZILE DE BATRANI LA NOI LA MUSULMANI"?
    Indiferent de situatzie se gaseshte tot timpul cinva sa se ocupe de ei!

    Nu mai fii TRISTA surioara,inshallah si tu sa iti creshti copilashii in BUNA Credintza si Pace!

    VORBA PROVERBULUI:"CINE RADE LA URMA RADE MAI BINE"

    Noi suntem mandre si fericite ca suntem muslime si copiii cresc sub ochi nostri,fac primi pashi in preajma noastra
    ALAHMDULILLAH!!
     
     

  5. Re: cariera unei musulmance? 
    #4
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    asslam 3laekom!
    poti deasemenea sa ii amintesti persoanei respective cate femei musulmane fac o cariera, o meserie, cate sunt profesoare,educatoare, avocate, asiatente medicale, medic sunt deasemenea f multe, si cate au propria lor afacere.... nu scrie nicaieri ca femeia musulamna e obligata sa stea acasa si sa creasca copiii ei , 2-3-4 sau cati are! important este s alucreze intr-un mediu care implika cat mai putin contact cu lucruri si oameni care ar atrage catre pacate...

     
     

  6. Re: cariera unei musulmance? 
    #5
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Al salamou alaykoum wa rahmatullahi wa barakatouhu


    Desi nu sunt decat o bebika ( ) imi permit sa scriu si eu ceva aici,o paralela intre mine ce acum cativa ani si eu...cea de acum.

    Pe scurt,este vorba de faptul ca eu cresteam "frumos" intr-un mediu in care erai o femeie puternica (aspiratia tuturor pustoaicelor,deh!!!) daca te apucai la scandal cu barbatii,dovedeai ca esti,chipurile,egala cu ei,cautai sa castigi o anume independenta cu orice pret,puneai pret pe lucruri uneor absurde,cum ar fi nush ce haine si machiaje...uitand adesea de familie etc.Multe,multe persoane am ntalnit care se inchipuiau ntr-o astfel de postura si niciodata nu se gandeau si la o familie...printre ele ma numaram si eu de exemplu,incepeam sa ma cred mare feminista si mi se parea atat de aiurea ca o femeie sa se gandeasca la o familie,de parca ar fi fost un lucru ataaaat de urat! mama mea s-a casatorit la 20 ani si mereu eu strigam sus si tare "vai ce tampenie ai facut!!!" bla bla bla...plus ca nu suportam copiii

    Nu stiu cum sa exprim prea bine ceea ce simt,ceea ce cred...insa de cand am cunosc islamul -alhamdulillah-imi si inchipui o viata linistita,insha'Allah,o familie credincioasa si copii acre sa vina langa tine atunci cand vad ca faci rugaciunea.Desigur,nu spun ca nu este importanta cariera,imi doresc asta foarte mult,adica sa ai independenta financiara si sa nu stai incuiata intre pereti...caci,asa cum mi-a spus cineva odata,ajungi la un moment foarte limitat traind numai intre patru pereti.Insa ce vreau sa subliniez este faptul ca eu,maginandu-ma mamica (peste aniiiiii)...nu mi-as lasa copiii in grija unei bone si eu sa ma duc la servici...cat de multe lucruri pierd acele femei care aleg sa impresioneze niste persoane carora oricum nu le pasa de ele prea mult-ma refer la sefii lor.

    Trebuie sa fie atat de frumos sa ai grija de puiutul tau,sa-l educi tu personal,sa-i dai tot ce e mai bun si sa fii alaturi de el in atatea momente speciale...primul pas facut,primul dintisor etc! Si acum imi dau seama cate tampenii i-am mai spus mamei,care atunci cand eu si fratele meu eram mici a preferat sa stea acasa si sa se ocupe de noi cu cea mai mare dragoste,sa ne cerasca si sa ne ofere bucurie si liniste prin prezenta ei...apoi,cand am crescut,bineinteles ca a revenit la serviciu. Si stau si ma gandesc daca noi am mai fi fost azi cum suntem,daca am mai fi fost atat de apropriati de ea daca ne-ar fi educat o persoana straina-fiindca,la urma urmei,ca mama nu e nimeni!

    Cat de multumite nu sunt mamele care iti vad copiii crescand ca niste copaci falnici,avand o baza solida oferita din familie?Dar care e multumirea unei femei atunci cand reuseste in plan profesional?desigur,o promovare,un salariu mai bun etc...dar de cate ori aceste femei nu ajung acasa si isi dau seama ca nici macar nu inteleg cuvintele gangurite ale micutilor lor?Oare tot ce conteaza este sa vii si sa ii dai copilului tau toti banii pe care el ii vrea sua sa-i oferi dragostea si sprijinul tau,ca mama?

    Inainte eu chiar credeam ca femeile care au grija de copiii lor sunt niste incapabile si niste fraiere,alhamdulillah ca mi-am schimbat mult parerea!

    Cam asta...ma cam pierd in idei,fiindca imi vin multe chestii in minte si nu mai stiu cu ce sa incep si cu ce sa sfarsesc insa cred ca am fost destul de clara.

    Pana la urma,nu degeaba se spune ca cea mai grea meserie e cea de parinte...si,reusind in aceasta,ne putem consdera cu adevarat fericiti.
     
     

  7. Re: cariera unei musulmance? 
    #6
    Harnic UMM TAREK's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    134
    Thanked
    0
    Rep Power
    170
    Quote Originally Posted by genan View Post
    asslam 3laekom!
    poti deasemenea sa ii amintesti persoanei respective cate femei musulmane fac o cariera, o meserie, cate sunt profesoare,educatoare, avocate, asiatente medicale, medic sunt deasemenea f multe, si cate au propria lor afacere.... nu scrie nicaieri ca femeia musulamna e obligata sa stea acasa si sa creasca copiii ei , 2-3-4 sau cati are! important este s alucreze intr-un mediu care implika cat mai putin contact cu lucruri si oameni care ar atrage catre pacate...
    ASA E DRAGA GENAN SURORILE SOTZULUI MEU (2 LA NR.)SUNT NECASATORITE,UNA E ASISTENT UNIVERSITAR SI CEALALTA TERMINA ANUL ASTA A-2-A FACULTATE(DREPTUL).SI CARIERA DE MAMA NU E UNA DELOC USOARA,DAR E O BINECUVANTARE.
     
     

  8. Re: cariera unei musulmance? 
    #7
    Banned huda_alrahim's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Age
    39
    Posts
    662
    Thanked
    101
    Rep Power
    0
    Assalamu aleykum!
    Cred ca unele persoane au ajuns sa gandeasca in termeni de stereotipie...femeia musulmana nu face altceva decat sa gateasca si sa creasca copii!!
    In afara de aceste lucruri, care fac cat doua slujbe cu norma intreaga, femeia musulmana are si cariera...si femeia musulmana este doctor (genan exact la tine ma gandeam cand au intrebat de cariera...inshaAllah o sa iti intreci tatal in ceea ce priveste renumele in medicina, poate chiar aici la noi) , profesor, avocat. femeia musulmana face afaceri alaturi de sotul ei, se implica in proiectele sotului ei si le are pe ale ei proprii!!!
    Dar femeia musulmana nu traieste pt cariera... daca o intrebi care este cea mai mare realizare a vietii ei aici in dunya, nu o sa iti raspunda ca jobul ei in cutare loc...ci o sa iti raspunda poate ca implinirile familiale, implinirile spirituale...
    Allah sa va ajute in tot ceea ce realizati
     
     

  9. Re: cariera unei musulmance? 
    #8
    Member Mona's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Greece/RO
    Posts
    29
    Thanked
    3
    Rep Power
    0
    Salaam alaikum ,
    Vazand postarile voastre imi amintesc ca odata parearea mea era sa iti faci o cariera si sa fi o femeie de succes.Vazanad reportaje la televizor desper islam si roulul femei mi-am schimbat parerea.Cei care nu cunosc vorbesc in necunostinta de cauza si pun o eticheta direct :musulmancele sunt femei de casa ,gatesc ,cresc copii nu au nici o grija pentru ziua de maine.Lucrul acesta ma supara foarte tare pentru ca nu numai musulmancele sunt etichetate asa ci si femeile care au alta religie in general femeile .Nu stiu de unde vine ideea asta invechita ca femeile ar trebui sa stea la cratita.
    Inshalah am vazut cum o femeie poate sa si studieze si sa fi mama si sa le indeplineasca pe toate.Iar mai mare e satisfactia cand dai un exemplu copilului decat sa vi obosita de la lucru si sa-l dai deoparte ca nu ai chef de el/ea.Oricum uneori daca femeia nu are o afacere are sotul si intotdeauna cineva din spate in mod indirect si-a aratat maiestria .E vorba aceea:In spatele unui barbat exista o femeie puternica!"Intotdeauna cand aud vorbindu-se despre femeile musulmance va i-au apararea si nu sunt deacord cu ce se spune ,pt ca acei oamenii nu stiu intradeavar sau nu au descoperit frumosul .Succes in daruirea voastra zilnica de a mentine familia unita si a avea satisfacti pe plan spiritual .
     
     

  10. Re: cariera unei musulmance? 
    #9
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Femeile care nu lucreaza nu inseamna ca nu sunt femei de casa , ba sunt : singura diferenta e ca reusesc sa imbine ambele planuri.
    Mama mea intotdeauna a fost o femeie de casa , ce ma deranja pe mine ca ea era la serviciu cand eu si fratele meu eram la scoala?
    si mai e o faza
    daca ea nu lucra statea casnica, se limita doar la noi acum ce facea ? statea la 44 de ani intre 4 pereti toata ziua ?ca normal copiii au plecat la studii
     
     

  11. Re: cariera unei musulmance? 
    #10
    Harnic
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    194
    Thanked
    7
    Rep Power
    235
    AL SALAM WALEKOM!

    Un subiect frumos.
    Parerea mea este:indiferent de religie o femeie trebue sa studieze, sa citeasca foate mult despre educatia copiilor,despre viata si hrana copiilor si nu in ultimul rand sa faca experienta cum e sa cresti copii.
    Multi zic am invatat degeaba sa stau acasa si sa cresc copii?O mentalitate proasta.Eu am vazuta diferenta dintre o mama cu carte si una fara.E un alt subiect.
    Eu cred ca nu este important pentru o mama cariera.Cel mai important lucru este sa-si dedice timpul pentru copii.
    Spun asta deoarece este foatre greu ambele.Baietelul meu face trei ani in iulie,in septembrie merge la gradinita a stat cu mine pana acum,a fost foarte greu si cariera si el.Am noroc ca lucrez cu sotul si mi-am facut biroul in locuinta sa-mi fie mai usor asa statea sotul cu el cand ieseam sa rezolv actele in afara casei,sau i-l lasam la sora mea pentru 2 ore.
    L-am inscris la cresa dar nu m-a lasat inima sal duc acolo,aici langa mine i-l simt in siguranta.
    In luna mai se naste un nou bebe,nici nu am de gand sa ma opresc.Voi naste cat vrea CEL PREAINALT daca vreti sa ziceti asa "o droaie".Nu ma intereseaza cariera, daca nu mai pot, nu mai lucrez nu este mai important pentru mine munca decat sa aduc pe lume un suflet daca asa vrea CEL CU MARE PUTERE..
    Nu prea am timp sa mai scriu, as avea ce va scrie!
     
     

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Cum v-ati ales cariera?
    By Nadia in forum Masa rotunda
    Replies: 43
    Last Post: 05-11-2007, 12:33 AM
  2. rochii superbe de ocazie pt musulmance
    By ggabriela in forum Moda
    Replies: 5
    Last Post: 04-02-2007, 01:58 PM
  3. Replies: 13
    Last Post: 03-28-2007, 03:15 PM
  4. Perle de intelepciune - Sfatul unei mame pentru fiica ei...
    By ummraschid in forum Viata de cuplu
    Replies: 2
    Last Post: 03-17-2007, 09:16 AM
  5. Replies: 2
    Last Post: 02-02-2007, 10:58 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •