Notices
 
Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 32
  1. Cum ne-am cunoscut 
    #1
    Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    34
    Thanked
    4
    Rep Power
    0
    Assalamu aleikom la toata lumea. Mi-ar face mare placere sa impart cu voi fericirea pe care Allah subhanahu wa ta'ala mi-a dat-o si sa va povestesc povestea mea, in special pentru ca aceasta poveste este despre vointa si binecuvantarea lui Allah subhanahu wa ta'ala. M-am nascut crestina dar alhamdulillah am vazut adevarul si ma rog lui Allah subhanahu wa ta'ala sa ma tina pe calea cea dreapta. Am inceput sa invat despre Islam nu de foarte mult timp, aprox. 2 ani si cred ca eram cam singurul musulman pe care il stiam. Nu m-a ajutat nimeni, am invatat cum am putut, ce am putut, am intrebat pe site-uri si pe unde apucat si stiam ca tie. am cumparat toate cartile pe care le-am gasit si desigur Quranul in lb romana alhamdulillah.
    Imi pierdusem speranta ca voi gasi pe cineva cu inima buna si pura, un musulman devotat, deci ma cam obisnuisem sa fiu singura, chiar si fara prieteni (pentru ca nu toti au reactionat pozitiv la schimbarea mea).
    Mi-am gasit un job, ma duceam si la facultate in acelasi timp, iar restul de timp liber il petreceam acasa: citind, gatind, invatand, tv, computer... nimic deosebit, dar eram multumita in linistea mea...
    Intr-o zi, rasfoiam forumul dvs si am gasit o conversatie despre matrimoniale, am intrat si am spus "de ce nu? sa vedem ce fel de oameni se gasesc pe astfel de siteuri". am primit niste emailuri dar nu am fost interesata pentru ca nici unul din acele emailuri nu avea scanteia aceea la care visam.
    Trebuie sa recunosc ca in adancul sufletului sunt o romantica incurabila si imi doream povestea mea de dragoste de vis. am inceput sa fiu dezamagita de acel site. pana cand intr-o zi, normal, a aparut el. de fapt, l-am gasit eu.
    I-am trimis un "zambet" si mi-a raspuns. Era primul caruia nu numai ca ii scriam inapoi, dar eu eram cea care facea primul pas. era ceva cu el care imi spunea ca merita sa il cunosc mai bine.
    era un musulman bun, foarte haios din egipt. am inceput sa vb pe messenger, nu era nimic deosebit de serios, fara detalii personale, mai mult despre islam, viata si foarte multe glume. omul asta avea un sens al umorului pe care oricine l-ar fi invidiat.
    cand veneam de la munca, imi terminam toate treburile si de abia asteptam sa fie online ca sa vb. deja imi placea si in acelasi timp ma speriam... de pe net? in nici un caz.!!!
    vorbeam foarte mult la telefon, nimic serios, nimic concret, eram prieteni buni. dar inima mea se incalzea si intr-un fel simteam ca ii apartin... dar cum? de ce? era un strain, era my cyber-buddy...
    Nu indrazneam sa il intreb daca va veni in romania, mi-era chiar teama sa-l intreb, mi-era teama de raspuns, ca va spune nu. omul asta era perfect, era mai mult decat visam...
    dupa o luna de chat, mi-a spus ca vine in romania. am incremenit. mi-a spus ca are niste afaceri. nu mi-a permis sa ma duc sa-l iau de la aeroport, a venit singur in constanta, bineinteles cu indrumarile mele la telefon. cand l-am vazut m-am indragostit pentru prima oara in viata mea, cu adevarat. am petrecut foarte mult timp impreuna, incercand sa aflam unul despre altlu cat mai multe. ne-am distrat de minune. era tot ce mi-am dorit in viata asta de la un sot, tovaras de viata, era chiar mai mult. e dragostea vietii mele.
    el e omul la care nici nu indrazneam sa visez. dupa 3 zile, m-a cerut in casatorie, am spus da fara sa ma gandesc, chiar daca parintii s-au opus.... am plecat in egipt dupa 3 sapt. da, mi-a fost frica. pentru ca normal ca nu stiam ce ma asteapta acolo, orice era posibil. dar acolo am gasit o viata de vis, exact ca in povestea de dragoste din visul meu, niste parinti extraordinari de scumpi si ce e cel mai important, pot sa aud in fiecare dimineata chemarea la rugaciune... moscheea e chiar langa noi. ceea ce e incredibil...
    acum, suntem casatoriti de 2 luni si traim in fiecare secunda o poveste de dragoste, nu pot folosi cuvinte sa descriu dar tot ce pot spune este ca asemenea dar nu poate fi decat de la Allah subhanahu wa ta'ala si nu conteaza cat de greu este pentru oricine sa urmeze calea islamului,niciodata sa nu ne pierdem speranta si credinta pentru ca Allah subhanahu wa ta'ala e atotputernic, vede si aude totul si da la fiecare ceea ce merita.
    Allah subahanahu wa ta'ala sa fie cu voi si sa va binecuvanteze sufletele cu pace!
     

  2. Urmatorii 3 au spus mersi lui Mahi EID pentru acest subiect

    bekolina (08-02-2007), dana (05-16-2007), Hayat (03-10-2007)

  3. Re: Cum ne-am cunoscut 
    #2
    Harnic HAYAH's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    106
    Thanked
    3
    Rep Power
    141
    Masha'Allah, surioara,povestea ta este frumoasa, insa, permite-mi sa spun ca nu e singulara
    Eu sunt casatorita, alhamdulillah, de aproape o luna, tot in Egipt, tot cu un om minunat care m-a gasit prin internet... Povestea noastra a durat aproape un an, am reusit eu sa merg in Egipt luna trecuta si sa ne casatorim acolo. Acum, intoarsa in tara, astept sa iasa actele ca sa vina el aici. Din pacate, situatia noastra nu ne-a permis sa traim acolo, deocamdta, insa, insha'Allah, dupa cativa ani ne vom intoarce in Egipt sa traim acolo definitiv.
    L-am acceptat pe el dupa multe cautari si esecuri in a stabili o relatie frumoasa cu alti musulmani, tot pe net, pentru ca asta era pt mine singura cale sa ii cunosc. Erau oameni mai rai sau mai buni, care aveau posibilitati materiale dar nu aveau o viata islamica, sau care erau musulmani doar cu numele.... El a fost cel care si-a facut timp sa imi asculte ofurile, sa ma linisteasca si sa ma invete araba si Coranul. El a fost cel care ma certa si ma sfatuia mereu. Mi-a fost mai intai frate si apoi sot. Cat am stat cu el si familia lui in Egipt, am simtit viata cu adevarat,am simtit fericire si ce inseamna o familie adevarata, pt ca ei sunt oameni minunati care stiu sa iubeasca si sa se bucure de tot ce ne da Allah subhanahu wa ta'ala.
    Aici in Romania ma simt ca reintoarsa intr-o lume ostila si intunecata. Abia astept sa vina el sa imi readuca lumina , pentru ca indiferent unde traim, cel mai important e omul cu care iti imparti viata. Alhamdulillah pt. fiecare lucru bun sau rau care mi-a fost dat, pentru ca stiau ca tot ce a fost in trecut, a fost ca sa imi implinesc destinul. Si tot ce dorim noi doi acum e sa fim impreuna in Jannah, si vom face insha'Allah tot ce ne sta in puteri sa fim iertati si primiti de Allah subhanahu wa ta'ala in Raiul Sau.

     

  4. Re: Cum ne-am cunoscut 
    #3
    Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    34
    Thanked
    4
    Rep Power
    0
    Masha Allah surioara, ma bucur sa impart povestea mea cu oameni cu inima curata, indreptata spre islam, alhamdulillah!
    sper ca Allah subhanahu wa ta'ala sa iti lumineze calea si sa iti faca drumul cat mai usor, tie si sotului tau. si de ce nu... poate ne vom intalni in egipt si chiar vom fi prietene, e bine sa ai pe cineva cu care sa vorbesti intr-o tara straina, mai ales la inceput. daca ai nevoie de ceva, te rog sa nu eziti sa ma intrebi sau sa ceri.
    fie ca Allah subhanahu wa ta'ala sa aduca pacea si linistea in viata ta.
    Salam!
     

  5. Re: Cum ne-am cunoscut 
    #4
    Harnic HAYAH's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    106
    Thanked
    3
    Rep Power
    141
    As salamu alaikum
    Sigur ca mi-ar placea sa ne vedem in Egipt, numai ca, din pacate, eu voi reveni acolo peste mai mult de un an , cand eu si sotul meu vom merge in vizita la familia lui. Voi nu mai veniti in Romania?
    Insa tu, daca ai nevoie de prietene romance , sa stii ca o gasesti pe Sara acolo, ea locuieste in Egipt, chiar in Cairo daca nu ma insel... si mai este si Hannen... si poate si alte surori romance. Le gasesti pe forum, ia legatura cu ele. Mie imi pare rau ca nu am avut timp destul cat am stat in Cairo, sa le intalnesc... a fost timpul atat de scurt intre o vizita la rude si un drum pe la te miri ce birou pt. actele de casatorie... dar, alhamdulillah, bine ca s- a terminat cu bine.

    Allah sa fie cu voi.
     

  6. Re: Cum ne-am cunoscut 
    #5
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Nici nu-mi vine sa cred . Ne-am intalnit sa ne spunem povestile de dragoste. Ce sa zic si eu sunt una dintre ele , una pentru care Intenetul i-a adus fericirea. Si se pare ca numai de egipteni ati vb pana acuma Al meu tot e din Egypt. Noi in mai facem 2 ani de casatorie. Povestea v-o spun altadata ca e mai lunga si acum e tarziu.

    Casa de piatra si Allah sa ne pazeasca
     

  7. Re: Cum ne-am cunoscut 
    #6
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    asslam 3laykom wr7mto allah

    sincer va spun, eu va admir pe cele care ati avut curaj sa incepeti o relatie si apoi sa ajungeti si la casatorie cu o persoana care ati cunoscut-o pe net.... spun curaj, pt ca eu una nu as indrzni sa fac asa... pt ca ma innebuneste gandul ca inafra de mine nu il stie nimeni , ca nu avem cunostinte comune care sa stie despre el ceva ce eu nu stiu, care sa poate vorbi despre el lucruri care eu nu le-am aflat..... praktik, la inceput relatiei voastre ati stiut despre el numai ce el va spunea... si din pacate in multe din astfel de cazuri acele lucrui sunt in majoritate minciuni si fetele respectie ajung sa se indragosteasca de o iluzie, de o speranta.... in cazul vostru, allah v-a ajutat si ati ajuns pana sa faceti o familie cu el , dar repet, e un lucru care nu se intampla in toata cazurie...

    mie mi se pare mult mai simplu si in acelasi timp mult mai convenabil sa cunosc un baiat, sa spun familiei mele despre el si apoi ei care sa caute informatii despre acel el... cu siguranta au mai multe cunostinte decat mine, si ar stii despre ce sa se dokumenteze si mai ales in ce mod.... pt ca , repet, el ii poate indruga ei verzi si uscate.....

    oricum, sa fiti fericite cu jumatatea care voi ati ales-o!

     

  8. Re: Cum ne-am cunoscut 
    #7
    Deosebit sara's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Posts
    770
    Thanked
    45
    Rep Power
    809


    MashaAllah , ce povesti de dragoste frumoase .
    Ca sa de piatra , Allahs ava calauzeasca casatoriile .
    Ce aveti cu egyptenii ? Nu-mi vine sa cred cate romance sunt in Egypt , subhanAllah . Cred ca pana la urma tot facem o comunitate aici { aviz amatorilor } .
    Hayah , ma bucur ptr tine ca esti bine , inshaAllah data viitoare poate ne si intalnim .
    Mahi eid , unde stai in Egypt ? Poate ne imprietenim , eu am aici experienta
    Iman iubita iti asteptam "povestea" , dar sa pui partea frumoasa , fara acte si batai de cap
    Genan poate gasesti si tu unul in Egypt , ma angajezi pe mine detectiv particular , sa stii cu cine ai de a face .
    Only ALLAH can judge me !
     

  9. Re: Cum ne-am cunoscut 
    #8
    membru de onoare genan's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,640
    Thanked
    29
    Rep Power
    1683
    e adevarat ca never say never, dar noi avem o taditie si anume ca fetele palestinience se casatoresc doar cu palestinieni...

     

  10. Re: Cum ne-am cunoscut 
    #9
    Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    34
    Thanked
    4
    Rep Power
    0
    Assalamu aleikom surioarelor si alhamdulillah ca v-am gasit. inima mi se umple de fericire cand vad atatia oameni minunati.
    Eu locuiesc in Cairo, Nasr City alhamdulillah. Deocamdata sunt in Romania, Bucuresti si cateodata in Constanta dar ma voi intoarce curand in Cairo, acasa...
    salam
     

  11. Re: Cum ne-am cunoscut 
    #10
    Harnic HAYAH's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    106
    Thanked
    3
    Rep Power
    141
    Quote Originally Posted by imanikka View Post
    Nici nu-mi vine sa cred . Ne-am intalnit sa ne spunem povestile de dragoste. Ce sa zic si eu sunt una dintre ele , una pentru care Intenetul i-a adus fericirea. Si se pare ca numai de egipteni ati vb pana acuma Al meu tot e din Egypt. Noi in mai facem 2 ani de casatorie. Povestea v-o spun altadata ca e mai lunga si acum e tarziu.

    Casa de piatra si Allah sa ne pazeasca
    Masha'Allah, Iman. Asa "tinerei" sunteti si voi? Mie mi se pare interesant cum ne-am gasit atat de multe fete proaspat casatorite, si cu egipteni, si de pe net
    Eu tare mult as vrea sa traim in Egipt, din pacate, acum nu se poate, dar scopul nostru e sa ne reintoarcem acolo rapid si sa nu mai parasim niciodata Egiptul. Intoarsa in Romania, intr-o duminica dimineata, vazand strazile pustii si atata liniste... m-a podidit plansul.. mi-era deja dor de atmosfera plina de viata din Cairo, de zgomotul strazii, de adhanul care se auzea de la sutele de moschei vecine... wallahi, intru in depresie de dorul lor.
     

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Legenda sau adevar?
    By ibadat in forum Cultura si civilizatie
    Replies: 11
    Last Post: 08-21-2009, 12:31 PM
  2. Cum am imbratisat islamul
    By anapirvu in forum Frumusetea rasaritului
    Replies: 6
    Last Post: 05-11-2007, 07:39 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •