Notices
 
Results 1 to 7 of 7
  1. Locatia lunii si a stelelor! 
    #1
    Member Mona's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Greece/RO
    Posts
    29
    Thanked
    3
    Rep Power
    0
    Locatia Lunii si a stelelor

    In Coran gasim urmatoarele marturii despre luna si stele:

    67/3,5
    Acela care a creat sapte ceruri unul peste latul, fara sa vezi nici o nepotrivire in creatia Celui molostiv. Intoarce-ti privirea.oare vezi tu vreo crapatura?
    Noi am impodobit cerul cel mai de jos cu candele si le-am facut pe ele pietre pentru lovirea seitanilor si am pregatit pentru ei chinul Vapaii.

    41/12
    Si le-a hotarat El sa fie sapte ceruri, in doua zile, si a oranduit fiecarui cer menirea sa. Si am impodobit Noi cerul cel mai de jos cu candele, si straja. Aceasta este oranduiala Celui puternic si Atoatestiutor. 37/6,7
    Noi am impodobit cerul cel mai apropiat cu podoaba stelelor
    Care apara impotriva oricarui sheitan razvratit

    71/15-16
    Oare nu ati vazut voi cum a creat Allah sapte ceruri, unul peste altul
    Si a facut Luna sa le fie lor lumina si a facut Soarele ca o candela?


    Coranul pare sa invete ca acolo sunt 7 ceruri, unul peste altul, daca a fost imaginat sa fie ca si etajele unei cladiri inalte ( straturi plate) sau ca coajele sau straturile de ceapa. Conform acestor versete, Soarele ar fi o candela aflat in cerul cel mai de jos, iar Luna o lumina aflata intre cele 7 ceruri.
    Ca expresie poetica este acceptabila, dar stiintific vorbind, nu sunt stadii patrunzatoare in univers care sa ne permita sa diferentiem intre diferite ceruri.
    Totusi, Coranul anume repartizeaza stelele intr-un cer jos sau cel mai jos, in timp ce sustine ca relatia dintre luna si si totalitatea celor sapte ceruri este ca este "intre ele " (fehinna). Aceasta da impresia ca luna este la fel de departe de stele daca nu mai departe.
    Dar fiecare stie astazi ca stelele sunt mult mai departe de pamant decat luna. Aceasta nu este o mica diferenta, este o problema de cateva magnitudini. Distanta aproximativa de la pamant la luna este 384,400 km, in timp ce Proxima Centauri, cea mai apropiata stea din afara sistemului solar, este deja de 4,3 ani lumina= 40, 682, 300,000,000 km (40 de trilioane de kilometri distanta, sau exprimata diferit, avem nevoie sa multiplicam distanta lunii de mai mult de 100 milioane de ori sa ajungem chiar la cea mai apropiata dintre stele.
    Totusi pare chiar agitat, cineva ar putea spune ca toate stelele sunt in cel mai de jos rai 9cum sustine Coranul) si luna este in partea cea mai de jos a celui mai de jos rai ( despre care Coranul nici nu o spune nici implica). Coranica epresie relateaza locatia lunii in multitudinea de raiuri si spune ca luna "este "intre ele". Nu spune ca ar fi exact in mijloc, dar spune undeva "in interior" daca ne uitam la cum acest cuvant este folosit intr-un alt loc.
    Sunt cateva locuri de astfel de versete unde Coranul foloseste acelasi cuvant arabic "Fihinna" ca in versetele despre care vorbim. In versetul 9/36 si 2/197 este utilizat in fraze "lunile s finte, IN ELE NU FA..." cu semnificatia "in timpul ". Este folosit vorbind de un spatiu temporal" inside".

    In urmatoarea list de versete unde cuvantul este folosit pentru locatie:
    55/56 (despre gradinile paradisului)
    55/70 In ele vor fi drepti (companionii), bine, frumos;
    Acesta sustine clar ca aceste femei frumoase sunt in interiorul acestor gradini, si mai mult sau mai putin in mijloc sau distribuite, dar nu ca ele s-ar strange toate la bordurile ei. Aceasta ar fi un important below (ar fi o importanta urmare)
    5/120
    " A lui Allah este imparatia cerurilor si a pamantului, precum si toate care se afla in ele, caci El este cu putere peste toate.
    Inca o data, aceasta este despre Iisus, si intregul punct este ca el traieste PRINTRE EI, nu o viata intr-un punct obscur al periferiei, nu ca ar fi in mijlocul lor si ei nu au nici o scuza ca ei nu i-au auzit mesajul pentru ca ei nu au stiut despre asta.

    17/44
    Il preamaresc cele sapte ceruri si pamanturi si cei care se alfa in ele si nu este nimic care sa nu-l preamareasca si sa nu-i aduca laude, insa voi nu pricepeti preamarirea lor. El este Bland iertator.
    Inca o data, inseamna totalitate, nu doar inceputul sau periferia.

    23/71
    Si daca adevarul s-ar potri cu poftele lor, s-ar fi stricat cerurile si pamantul, precum si toti cei care se afla intre ele...
    Inca o data, INTRE ELE, inseamna "inauntrul "acelor care traiesc pe pamant sau in raiuri.

    In sfarsit versetul 71/16 care este o intrebare
    Si a facut Luna sa le fie lor lumina si a facut Soarele ca o candela?
    71:16 Pickthall: And hath made the moon a light therein, and made the sun a lamp?
    Yusuf Ali: And made the moon a light in their midst, and made the sun as a (Glorious) Lamp?
    Clar " in mijlocul lor" este o traducere valida si nu este necesar sa intelegi ca "exact in mijlocul raiului" dar este "inauntru". La ce se refera "in"? Este INTRE, CELE SAPTE CERURI, DACA TOT Coranul vorbeste despre versetul anterior acestuia.
    71/15-16 Oare nu ati vazut voi cum a creat Allah sapte ceruri, unul peste altul
    Si a facut Luna sa le fie lor lumina si a facut Soarele ca o candela?

    71:15-16

    Do you not see how God has created the seven heavens
    one above the other,
    and made the moon a light in their midst,
    and made the sun as a lamp?


    Nici o indicatie ca luna este la bordura acestor ceruri, sau macar la cea mai de jos bordura a celui mai de jos din cele sapte. Citirea naturala este inca totusi "undeva inauntru". Si clar, Yusuf Ali a crezut ca a fost citirea naturala.
    In distinctie cu aceasta, noi avem foarte clar afirmatia ca stelele sunt " la bordura" celor sapte raiuri daca totusi sunt in CEL MAI JOS RAI dupa cum sustine Sura 67/5
    Ca acestea, poate nimeni nu poate spune ca luna este mai departe de stele, dar spune ca stelele sunt in cel mai jos si in interiorul raiurilor, luna este macar la fel de departe de cea mai apropiata stea si aceaste este o problematica stiintifica. Daca nu este fatis gresit ce Coranul sustine datorat vagilor expresii, atunci da totusi o impresie gresita.
     
     

  2. Re: Locatia lunii si a stelelor! 
    #2
    Banned huda_alrahim's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Age
    39
    Posts
    662
    Thanked
    101
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by Mona View Post
    Locatia Lunii si a stelelor

    In Coran gasim urmatoarele marturii despre luna si stele:

    67/3,5
    Acela care a creat sapte ceruri unul peste latul, fara sa vezi nici o nepotrivire in creatia Celui molostiv. Intoarce-ti privirea.oare vezi tu vreo crapatura?
    Noi am impodobit cerul cel mai de jos cu candele si le-am facut pe ele pietre pentru lovirea seitanilor si am pregatit pentru ei chinul Vapaii.

    41/12
    Si le-a hotarat El sa fie sapte ceruri, in doua zile, si a oranduit fiecarui cer menirea sa. Si am impodobit Noi cerul cel mai de jos cu candele, si straja. Aceasta este oranduiala Celui puternic si Atoatestiutor. 37/6,7
    Noi am impodobit cerul cel mai apropiat cu podoaba stelelor
    Care apara impotriva oricarui sheitan razvratit

    71/15-16
    Oare nu ati vazut voi cum a creat Allah sapte ceruri, unul peste altul
    Si a facut Luna sa le fie lor lumina si a facut Soarele ca o candela?


    Coranul pare sa invete ca acolo sunt 7 ceruri, unul peste altul, daca a fost imaginat sa fie ca si etajele unei cladiri inalte ( straturi plate) sau ca coajele sau straturile de ceapa. Conform acestor versete, Soarele ar fi o candela aflat in cerul cel mai de jos, iar Luna o lumina aflata intre cele 7 ceruri.
    Ca expresie poetica este acceptabila, dar stiintific vorbind, nu sunt stadii patrunzatoare in univers care sa ne permita sa diferentiem intre diferite ceruri.
    Totusi, Coranul anume repartizeaza stelele intr-un cer jos sau cel mai jos, in timp ce sustine ca relatia dintre luna si si totalitatea celor sapte ceruri este ca este "intre ele " (fehinna). Aceasta da impresia ca luna este la fel de departe de stele daca nu mai departe.
    Dar fiecare stie astazi ca stelele sunt mult mai departe de pamant decat luna. Aceasta nu este o mica diferenta, este o problema de cateva magnitudini. Distanta aproximativa de la pamant la luna este 384,400 km, in timp ce Proxima Centauri, cea mai apropiata stea din afara sistemului solar, este deja de 4,3 ani lumina= 40, 682, 300,000,000 km (40 de trilioane de kilometri distanta, sau exprimata diferit, avem nevoie sa multiplicam distanta lunii de mai mult de 100 milioane de ori sa ajungem chiar la cea mai apropiata dintre stele.
    Totusi pare chiar agitat, cineva ar putea spune ca toate stelele sunt in cel mai de jos rai 9cum sustine Coranul) si luna este in partea cea mai de jos a celui mai de jos rai ( despre care Coranul nici nu o spune nici implica). Coranica epresie relateaza locatia lunii in multitudinea de raiuri si spune ca luna "este "intre ele". Nu spune ca ar fi exact in mijloc, dar spune undeva "in interior" daca ne uitam la cum acest cuvant este folosit intr-un alt loc.
    Sunt cateva locuri de astfel de versete unde Coranul foloseste acelasi cuvant arabic "Fihinna" ca in versetele despre care vorbim. In versetul 9/36 si 2/197 este utilizat in fraze "lunile s finte, IN ELE NU FA..." cu semnificatia "in timpul ". Este folosit vorbind de un spatiu temporal" inside".

    In urmatoarea list de versete unde cuvantul este folosit pentru locatie:
    55/56 (despre gradinile paradisului)
    55/70 In ele vor fi drepti (companionii), bine, frumos;
    Acesta sustine clar ca aceste femei frumoase sunt in interiorul acestor gradini, si mai mult sau mai putin in mijloc sau distribuite, dar nu ca ele s-ar strange toate la bordurile ei. Aceasta ar fi un important below (ar fi o importanta urmare)
    5/120
    " A lui Allah este imparatia cerurilor si a pamantului, precum si toate care se afla in ele, caci El este cu putere peste toate.
    Inca o data, aceasta este despre Iisus, si intregul punct este ca el traieste PRINTRE EI, nu o viata intr-un punct obscur al periferiei, nu ca ar fi in mijlocul lor si ei nu au nici o scuza ca ei nu i-au auzit mesajul pentru ca ei nu au stiut despre asta.

    17/44
    Il preamaresc cele sapte ceruri si pamanturi si cei care se alfa in ele si nu este nimic care sa nu-l preamareasca si sa nu-i aduca laude, insa voi nu pricepeti preamarirea lor. El este Bland iertator.
    Inca o data, inseamna totalitate, nu doar inceputul sau periferia.

    23/71
    Si daca adevarul s-ar potri cu poftele lor, s-ar fi stricat cerurile si pamantul, precum si toti cei care se afla intre ele...
    Inca o data, INTRE ELE, inseamna "inauntrul "acelor care traiesc pe pamant sau in raiuri.

    In sfarsit versetul 71/16 care este o intrebare
    Si a facut Luna sa le fie lor lumina si a facut Soarele ca o candela?
    71:16 Pickthall: And hath made the moon a light therein, and made the sun a lamp?
    Yusuf Ali: And made the moon a light in their midst, and made the sun as a (Glorious) Lamp?
    Clar " in mijlocul lor" este o traducere valida si nu este necesar sa intelegi ca "exact in mijlocul raiului" dar este "inauntru". La ce se refera "in"? Este INTRE, CELE SAPTE CERURI, DACA TOT Coranul vorbeste despre versetul anterior acestuia.
    71/15-16 Oare nu ati vazut voi cum a creat Allah sapte ceruri, unul peste altul
    Si a facut Luna sa le fie lor lumina si a facut Soarele ca o candela?

    71:15-16

    Do you not see how God has created the seven heavens
    one above the other,
    and made the moon a light in their midst,
    and made the sun as a lamp?


    Nici o indicatie ca luna este la bordura acestor ceruri, sau macar la cea mai de jos bordura a celui mai de jos din cele sapte. Citirea naturala este inca totusi "undeva inauntru". Si clar, Yusuf Ali a crezut ca a fost citirea naturala.
    In distinctie cu aceasta, noi avem foarte clar afirmatia ca stelele sunt " la bordura" celor sapte raiuri daca totusi sunt in CEL MAI JOS RAI dupa cum sustine Sura 67/5
    Ca acestea, poate nimeni nu poate spune ca luna este mai departe de stele, dar spune ca stelele sunt in cel mai jos si in interiorul raiurilor, luna este macar la fel de departe de cea mai apropiata stea si aceaste este o problematica stiintifica. Daca nu este fatis gresit ce Coranul sustine datorat vagilor expresii, atunci da totusi o impresie gresita.
    Assalamu alaikum! Ai putea sa precizezi susra de unde ai luat acest articol? Sau daca este creatie proprie...care a fost ideea care te-a calauzit in formularea lui???

    Si ai putea sa explici ce inseamna "stadii patrunzatoare?"
     
     

  3. Re: Locatia lunii si a stelelor! 
    #3
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    Assalmeu alikoum Mona as vrea te rog sa fii mai concreta daca se poate cu acest articol,si in special, ce vrea, draga mea sa spuna asta:

    "Daca nu este fatis gresit ce Coranul sustine datorat vagilor expresii, atunci da totusi o impresie gresita".


    Merci!
     
     

  4. Re: Locatia lunii si a stelelor! 
    #4
    Member Mona's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Greece/RO
    Posts
    29
    Thanked
    3
    Rep Power
    0
    Quote Originally Posted by gabriela guettat View Post
    Assalmeu alikoum Mona as vrea te rog sa fii mai concreta daca se poate cu acest articol,si in special, ce vrea, draga mea sa spuna asta:

    "Daca nu este fatis gresit ce Coranul sustine datorat vagilor expresii, atunci da totusi o impresie gresita".


    Merci!
    Selam, este parerea unui arab care am gasit-o pe internet.Pentru unii Coranul are mai multe intelesuri ,si fiecare il interpreteaza in modul sau si in functie de nivelul credintei lui.Nu este o parere personala ceea ce am postat nici creatie de a mea .Nu pot da sursa deoarece nu am voie sa postez linkuri .
     
     

  5.  
    #5
    Banned huda_alrahim's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Age
    39
    Posts
    662
    Thanked
    101
    Rep Power
    0
    O serie de concluzii în legătură cu constantele ştiinţifice coranice principale referitoare la ştiinţele pământului, pe care omul le-a descoperit după trecerea multor secole de la revelaţie. Ele constituie, alături de alte constante ştiinţifice din diverse domenii ale ştiinţelor materiale şi umane, unul din aspectele miracolului veşnic al revelaţiei şi o dovadă logică ştiinţifică indubitabilă a faptului că Sfântul Coran este cuvântul lui Allah Preaslăvitul şi Preaînaltul:

    1. Astăzi, este general acceptat în domeniul cosmologiei că pământul şi cerurile, adică Universul în ansamblu, a fost la început un singur bloc care ulterior s-a divizat în miliarde de galaxii alcătuite fiecare în parte din milioane şi miliarde de stele şi planete, aşa cum sunt astăzi. Următorul verset sfânt face aluzie la această constantă ştiinţifică cunoscută sub numele de marea explozie (Big-Bang) de către cei mai mulţi cercetători din domeniile astronomiei şi cosmologiei şi susţinută, în secolul al XX-lea, de savantul George Ghamov şi de alţii: „Oare nu văd cei care nu cred că cerurile şi pământul au fost împreună şi că Noi le-am despărţit? (Al-`Anbiya`: 30).

    2. Sursa primară a apei, care acoperă aproape trei sferturi din globul pământesc, este pământul, aşa cum a spus Allah Preaînaltul: „Şi a făcut să iasă din el apa lui şi păşunea lui” (An-Nazi`at: 31) şi cum au afirmat savanţii geologi şi hidrologi, în secolul al XX-lea.

    3. Pământul are o vârstă de patru miliarde şi jumătate de ani, iar Universul are o vârstă de aproximativ şaisprezece miliarde de ani, iar unele stele s-au format cu miliarde de ani înaintea formării pământului. Următoarele versete sfinte se referă la acest adevăr ştiinţific: „Sunteţi voi mai greu de făcut sau cerul pe care l-a înălţat El?/ El a ridicat bolta lui şi l-a orânduit pe deplin,/ El a făcut întunecată noaptea lui şi a scos la iveală ziua lui/ Şi pământul, după aceea, l-a întins” (An-Nazi`at: 27-30).

    4. Adevărata formă a pământului este ovală, chiar dacă pare sferică. Coranul cel Sfânt se referă la acest adevăr ştiinţific descoperit de Newton în secolul al XVII-lea în cuvintele lui Allah Preaînaltul: „Şi pământul, după aceea, l-a întins” (An-Nazi`at: 30); „El înfăşoară noaptea peste zi” (Az Zumar: 5).

    5. Pământul prezintă crestături în scoarţa exterioară şi în celelalte părţi ale sale şi această axiomă ştiinţifică principală din geologie, care a fost exprimată de savantul Wegener şi de alţii, în secolul al XX-lea, este conţinută şi în cuvintele lui Allah Preaînaltul: „Şi pe pământul cu crăpături!” (Al-Tariq: 12).

    6. Îndepărtarea continentelor şi expansiunea oceanelor sunt rezultatul pământului crăpat şi ele sunt două axiome ştiinţifice în geologie şi formarea continentelor şi a oceanelor, însă Coranul cel Sfânt se referă, de asemenea, la expansiunea şi întinderea pământului: „El este Cel care a întins pământul şi a aşezat pe el munţi şi râuri” (Ar-Ra`d: 3); „Iar pământul l-am întins Noi şi am aruncat pe el munţi neclintiţi” (Al-Hijr: 19); „Şi pe pământ şi pe ceea ce l-a făcut întins” (Aş-Sams: 6); „Şi pământul, după aceea, l-a întins” (An-Nazi`at: 30).

    7. Ştiinţa nu a descoperit rolul pe care-l joacă munţii în asigurarea echilibrului pământului, împiedicându-l să se balanseze sau să se încline, în ciuda rotirii sale în jurul propriei axe şi în jurul soarelui, decât în secolul al XIX-lea, datorită savanţilor Eurie, Duton şi alţii, însă în Coranul cel Sfânt întâlnim câteva versete care se referă clar la rolul munţilor în asigurarea echilibrului pământului, între care: „Şi munţii ca ţăruşi?” (An-Naba`: 7); „Şi a aşezat pe el munţi şi râuri” (Ar-Ra`d:3); „El a aşezat pe pământ munţi statornici” (Al-Nahl: 15); „Noi am făcut pe pământ munţi neclintiţi” (Al-Anbiya`: 31); „Şi nu am făcut pe el munţi trainici, semeţi?” (Al-Mursalat: 27); „Am aruncat pe el munţi neclintiţi” (Qaf: 7).

    8. Toţi munţii - vulcanici, calcaroşi sau combinaţi,- s-au format sub apă, datorită alunecării componentelor lor, fie de sus în mare, fie din interiorul pământului. Cuvântul „arunca” se repetă în următoarele versete: „El a aruncat pe pământ munţi statornici, ca să nu se clatine cu voi, râuri şi drumuri” (An-Nahl: 15); „A aruncat [înfigând] în pământ munţi trainici, pentru ca el să nu se clatine cu voi şi a risipit pe el tot felul de vietăţi” (Luqman: 10); „Iar pământul l-am întins Noi şi am aruncat pe el munţi neclintiţi şi am lăsat să crească pe el de toate, cu măsură cumpănită” (Al-Hijr: 19); „Iar pământul l-am întins Noi şi am aruncat pe el munţi neclintiţi şi am făcut să crească pe el din fiecare soi minunat” (Qaf: 7).

    9. Domnul a caracterizat cerul numindu-l „cu revenirea”, „Pe cerul cel cu revenirea” (At-Tariq: 11), adică printre caracteristicile lui se numără şi reducerea lucrurilor la starea lor anterioară, iar cerul reprezintă tot ceea ce se află deasupra noastră. Indiferent dacă limităm sensul cerului la stratul atmosferic, care se ridică deasupra pământului, sau prin el avem în vedere întregul Univers. Atât învelişul atmosferic cât şi Universul au proprietatea de a aduce lucrurile la starea lor anterioară şi acest lucru a fost descoperit de ştiinţele învelişului atmosferic, astronomiei şi Universului, în secolul al XX-lea.

    10. Domnul a caracterizat cerul prin „cel cu drumuri”, „Pe cerul cel bine întocmit” (Adh-Dhariyat: 7) şi ştiinţa a descoperit, în secolul al XX-lea, că în stratul atmosferic şi în Univers se află drumuri şi traiectorii prin care s-a ieşit în spaţiul extraterestru şi s-a revenit pe pământ.

    11. Coranul a stabilit numărul straturilor cerului de deasupra noastră la şapte straturi: „Şi am durat deasupra voastră şapte ceruri unul peste altul” (Al-Mulk: 3); „Oare nu aţi văzut voi cum acreat Allah şapte ceruri, unul peste altul?” (Nuh: 15); „Deasupra voastră am făcut Noi şaptestraturi. Şi Noi nu suntem cu nebăgare de seamă faţă de creaturi” (Al-Mu`minun: 17).

    Omul a descoperit, în secolul al XX-lea, că în stratul atmosferei terestre de deasupra noastră se află şapte straturi bine conturate şi cu drumuri. Există şapte ceruri înalte, aşa cum a spus Allah Preaînaltul: „Ta, Ha./ Noi nu ţi-am pogorât Coranul pentru ca tu să fii nefericit,/ Ci ca o chemare pentru acela care se teme [de Allah],/ [Şi ca] o revelaţie de la Acela care a creat pământul şi cerurile cele înalte” (Ta-Ha: 1-4). Ştiinţa nu ştie nimic despre ele până în momentul de faţă şi s-ar putea să nu afle nimic despre ele nici în viitor, căci ele sunt probabil situate în afara limitelor Universului - dar Allah ştie cel mai bine!

    12. Ştiinţa nu a făcut distincţie între vânturi şi nori decât în secolul al XVII-lea, datorită învăţatului Decartes. În Coranul cel Sfânt, există zeci de versete, alături de numeroasele tradiţii, care fac distincţie clară între ele: „Allah este Cel care trimite vânturile şi ele ridică nori, iar El îi risipeşte pe cer, aşa după cum voieşte, şi îi face pe ei bucăţi” (Ar-Rum: 48); „Pe cele care risipesc, împrăştiind,/ Şi pe cele care poartă povară” (Adh-Dhariyat: 1-2).

    13. Rolul vânturilor de fecundare a norilor, acţiunea lor asupra condensării picăturilor minuscule din care sunt alcătuiţi norii, pogorârea ploii din ei şi cauzele producerii fulgerului nu au fost cunoscute decât în secolele al XIX-lea şi al XX-lea, datorită cercetătorilor Coulier, Atiken şi Wegener. În următoarele cuvinte ale lui Allah Preaînaltul se face o referire clară la rolul vânturilor: „Şi Noi trimitem vânturile care fecundează şi trimitem apă din cer pe care v-o dăm de băut, însă voi nu o puteţi strânge” (Al-Hijr: 22).

    14. Până la mijlocul secolului al XIX-lea, cercetătorii în domeniul apei au considerat că apa din pânza freatică provine din mare, în vreme ce apa din pânza freatică provine din cer, aşa după cum a grăit Allah Preaînaltul: „Şi Noi am pogorât apă din cer cu măsură. Apoi, Noi am făcut-o să stea în pământ” (Al-Mu`minun: 18).
     
     

  6.  
    #6
    Banned huda_alrahim's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Age
    39
    Posts
    662
    Thanked
    101
    Rep Power
    0
    15. Înainte ca ştiinţa să descopere, în secolele al XIX-lea şi al XX-lea, legile care guvernează amestecul lichidelor şi bariera dintre mări şi mări, Coranul cel Sfânt s-a referit la aceasta, căci Allah Preaînaltul a grăit: „El a slobozit cele două mări ca să se întâlnească,/ Dar între ele este o stavilă pe care ele nu o pot trece” (Ar-Rahman: 19-20).

    16. Ştiinţele oceanelor au descoperit, în a doua jumătate a secolului al XX-lea, că în adâncurile abisale ale mărilor se formează valuri violente, în vreme ce Allah Preaînaltul, s-a referit clar la acest lucru, atunci când a grăit: „Sau [ele sunt] ca întunericurile dintr-o mare adâncă, fără fund, pe care o învăluie valurile , iar peste ele alte valuri şi deasupra lor norii” (An-Nur: 40).

    17. Înainte ca ecologiştii să tragă semnalul de alarmă în legătură cu pericolele poluării mediului, în a doua jumătate a secolului al XX-lea, Domnul l-a avertizat pe om în această privinţă, prin cuvintele Sale: „Stricăciunea s-a arătat pe uscat şi pe mare, din pricina a ceea ce săvârşesc mâinile oamenilor, pentru ca [Allah] să-i facă pe ei să guste o parte din ceea ce au făcut ei. Poate că ei se vor întoarce!” (Ar-Rum: 41); „Nu faceţi stricăciune pe pământ, după buna lui întocmire” (Al- `A`raf: 56).

    18. Înainte ca biologii să vorbească despre echilibrul mediului, Coranul cel Sfânt s-a referit la acest lucru, căci Allah Preaînaltul a grăit: „Şi am lăsat să crească pe el de toate, cu măsură cumpănită” (Al-Hijr: 19); „Şi cerul El l-a înălţat şi El a stabilit balanţa,/ Pentru ca voi să nu fiţi nedrepţi la cumpănire” (Ar-Rahman: 7-8); „Şi Noi am creat toate lucrurile bine întocmite” (Al-Qamar: 49); „Şi a creat toate lucrurile şi le-a orânduit cu bună rânduială” (Al-Furqan: 2).

    19. Înainte ca ştiinţa să descopere ciclul făpturilor cu viaţă şi fără viaţă din natură, în secolele al XIX-lea şi al XX-lea, următoarele versete sfinte s-au referit la acest lucru: „Oare nu am făcut Noi pământul un loc care-i adună/ Pe cei vii şi pe cei morţi?” (Al-Mursalat: 25-26); „Allah creează făptura, apoi o face din nou, apoi la El veţi fi aduşi înapoi” (Ar-Rum: 11); „El este Cel care face prima oară făpturile şi apoi le face din nou şi aceasta este şi mai uşor pentru El” (Ar- Rum: 27); „Spune: „Oare se află printre asociaţii voştri vreunul care să creeze o făptură şi să o readucă [la viaţă după moarte]?” Spune: „Allah creează făptura şi, apoi, o readuce! Cum de puteţi voi să staţi departe?” (Yunus: 34); „El este Cel care face prima oară [creaţia] şi El este Cel care o face din nou” (Al-Buruj: 13).

    20. Înainte ca ştiinţa despre comportamentul animalelor să fi descoperit, în secolul al XIX-lea, că diversele specii de animale alcătuiesc comunităţi, asemenea oamenilor, cu o organizare proprie fiecărei specii, în Cartea lui Allah am citit: „Nu este vietate pe pământ, nici pasăre care zboară cu aripile ei, decât în neamuri, ca şi voi. Nu am lăsat nimic nepomenit în Carte” (Al-`An`am: 38).


    Acesta este un mic rezumat al muuultor miracole ce se afla scrise in Coran, dar le-am ales mai ales pe cele care au legatura cu subiectul propus de Mona...
    Mona, daca doresti detalii, acum ti le pot oferi... caci mai mult timp m-am interesat de acest subiect si alhamdulillah am citit mai multe
     
     

  7.  
    #7
    Member sherine's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    36
    Thanked
    13
    Rep Power
    0
    Assalam walleykom!!!

    Draga surioara Huda_alrahim iti multumesc pentru postarea ta foarte plina de amanunte, de altfel, foarte utile pentru cei aflati la inceput de drum in Islam. Chiar daca se pare ca acest subiect este postat cu ceva timp in urma, informatiile acestea, ce leaga religia de stiinta, sau stiinta de religie, ---------------streaza inca o data maretia inegalabila a lui Allah. Iata ca stiinta vine sa confirme pas cu pas ceea ce religia sustine de mult...
     
     

Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •