Notices
 
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 26
  1. De ce femeile se las bătute de bărbaţi? 
    #1
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Cautam prin presa noastra articole in care este prezenta ironia ( pentru teze de licenta) si intamplator am dat de un articol interesant care cred eu este caracteristic si pentru Romania situatia respectiva.

    De ce femeile se las bătute de bărbaţi?

    „Mă bate, înseamnă că mă iubeşte” - iată o învăţătură populară, se pare, de inspiraţie rusească, de care se ghidează femeile care iartă pumnii soţilor.

    Şi totuşi, de ce iartă? Mai mulţi etnologi, folclorişti şi psihologi cu care am discutat aduc două explicaţii principale: prima ţine de tradiţiile de supuşenie a soţiei faţă de soţ, care se transmit fidel din generaţie în generaţie; a doua este sărăcia, care le opreşte pe femei să plece de la bărbatul bătăuş şi să-şi ia viaţa de la capăt.

    Bătaia, o tradiţie naţională

    Şi acum, în anumite localităţi ale republicii, este păstrată tradiţia de a bate, la nunţi, cu biciuşca zestrea miresei, pentru a-i arăta femeii că trebuie să se supună bărbatului. Potrivit unui alt obicei, dispărut deja, femeia trebuia să-şi descalţe soţul şi primea de fiecare dată, în schimb, o lovitură formală cu biciuşca. E vorba de o bătaie rituală care nu doare, dar e aplicată pentru a-i arăta femeii locul. La acest lanţ de tradiţii se adaugă şi proverbele înrădăcinate în multe gospodării: „Femeia nebătută e ca şi casa nemăturată” („ca şi brazda nearată”, „ca şi moara neunsă”), „Dintele de minte la femeie iese după moarte”, „Decât muiere de aur mai bine bărbat de paie”.

    Mai în şagă, mai în serios, „ritualul” pălmuirii nevestei s-a transmis din generaţii în generaţii, fiind valabil şi astăzi. Gândindu-se că tradiţiile nu se schimbă, ca şi istoria, femeile moldovence s-au adaptat realităţii, dar au găsit, în schimb, tertipuri pentru a-şi „îndulci” amarul. Bunăoară, atunci când îşi văd bărbatul aghesmuit, ies tiptil din ogradă şi revin acasă abia seara târziu, când acesta, fie doarme, fie e sătul, adică în apele lui.

    Femeile iau bătaie, indiferent de ce studii au


    Să revenim, însă, la întrebarea din capul materialului: cine sunt femeile care se lasă bătute de bărbaţi? Studiul IMAS, făcut la solicitarea proiectului „Noi perspective pentru femei”, arată că 20% din femeile care au suferit cel puţin o formă de violenţă fizică domestică au studii medii incomplete, tot atâtea - au absolvită şcoala generală/profesională, 12% au diplomă de liceu/colegiu, iar 14% au studii superioare, inclusiv, masterat, doctorat. Deci, în baza acestor date constatăm că sunt bătute atât femeile cu studii superioare, cât şi cele care au absolvite zece clase de şcoală. De asemenea, acelaşi studiu a arătat că mai expuse violenţei masculine sunt femeile de la sate, în special, cele din nordul şi sudul republicii. Majoritatea femeilor bătute se plâng de sănătate, 49% sunt disperate şi spun că nu pot face faţă problemelor de viaţă. Totodată, 90% din victime provin din familii sărace, iar 47% au recunoscut chiar că au suferit de foame în ultimii ani.

    Sărăcia e şi cauza, şi consecinţa

    Sociologii spun că sărăcia este prima cauză ce duce la violenţă domestică şi tot ea este unul din motivele principale care le face pe femei să nu-şi apere drepturile încălcate şi să-şi pedepsească, astfel, soţii violenţi. Deşi sunt nemulţumite de violenţa soţului, femeile nu rup relaţia, pentru că nu au bani pentru a-şi lua viaţa de la început. Ori, bruma de avere adunată împreună cu soţul, împărţită în jumătate, înseamnă o sărăcie şi mai mare.

    Acum ma intreb oare n-o fi moldovencele mai rau tratate de sotii lor ca musulmancele despre care se spune ca sunt supuse?:smile33:

    Allah stie mai bine
    Domnul sa ne pazeasca de violenta in familie.
     
     

  2. Mersi imanikka de la :

    suleiman (07-23-2009)

  3.  
    #2
    moderator amal's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    1,565
    Thanked
    93
    Rep Power
    1611
    din ce am vazut eu in moldova sotii nu-si prea bat nevestele...insa da, in moldova femeia stie ca trebuie sa asculte de barbat...da acuma se schimba vremurile si pe acolo.
    din ce am observat la TV si din studii in general cei care-si bat sotiile sant alcoolici.
    psihologii spun ca o femeie este batuta "din cauza ei", pentru ca ea are o parere proasta despre ea, nu se respecta, si atunci accepta un tratament corespunzator...

    eu cred ca depinde de barbat mai mult..daca acesta a fost educat si stie sa respecte femeile, nu cred ca va recurge la violenta cand sant probleme in casatorie.
     
     

  4.  
    #3
    Deosebit Mariyah's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Age
    39
    Posts
    2,254
    Thanked
    365
    Rep Power
    2347
    Femeile care accepta barbati care le bat dupa parerea mea nu au respect pt propria persoana. Inteleg ca multe dintre ele sunt intretinute de barbati , depind de ei si prefera sa se complaca intr-o asemenea situatie decat sa ajunga in strada singure. Mai sunt in unele cazuri si copiii , acestia sunt greu de intretinut de mame singure daca aceste nu au un loc de munca bine platit.multe femei ba chiar nu stiu care le sunt drepturile si nici de posibilitatea de a depune o plangere si de a castiga.
    Eu mereu am fost batuta la cap de mama mea sa-mi fac o meserie si niciodata sa nu depind de un barbat. M-as simti penibil sa-i cer bani pt o pereche de ciorapi sotului meu sau alte chestii destul de utile si banale , pai daca el e suparat pe mine eu ce fac?? Nu as suporta idea sa depind de el .
     
     

  5.  
    #4
    Incepator ayesha's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    95
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Salaam waleikum
    Eu zic dragi surori ,ca acest obicei este impamantenit in Romania cam de pe vreamea cand noi nici nu eram si chiar cu mult mai inainte .Si nu sunt de vina bietii barbati ca fac ce fac ,ei aplica ceea ce au vazut in familiile lor .Trebuie sa recunoastem faptul ca Romania este o tara saraca ci fara de valoare morala .Si nu in ultimul rand ,sa nu uitam ca romanii au trait destul de mult timp sub regimul comunist ,in care nu aveau voie nici sa intre in biserica.{bietii oameni}
    De aceea intr-un stat este importanta si biserica ,aceasta indemnand oamenii sa fie pasnici si cu credinta si frica de Dumnezeu.
    Eeeeeiiiiiiiiiiiii bine in Romania oamenii au iesit din ceata,in ceea ce priveste religia dupa 89'.Si sa nu omitem faptul ca ,asa democratica cum pare tarisoara asta,tot de comunisti este condusa si nu vom putea noi vindeca ranile facute de acest regim ..................poate cine stie peste cati zeci de ani.Asa cam stau treburile pe la romani............si inca se mai poate vedea si azi in biserici ca batranii au ramas cu ceva sechele de pe vremea aceea .Se duce omul sa se roage si ei tot cu ochiul critic stau pe tine ............de parca stau sa analizeze mai degraba oamenii decat sa se roage.
     
     

  6.  
    #5
    moderator munir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    -BURKINA FASO-Ville Bobo Dioulasso
    Posts
    919
    Thanked
    62
    Rep Power
    974
    Assalam alaikum wrwb.Poate intervenii si un barbat in discutia voastra?!? Mama mea avea o vorba ,,barbatul care isi bate femeia.... isi bate norocul"
    Un barbat care isi bate sotia vrea sa-si impuna vointa personala si uita ca Allah swt, a dat omului grai ca sa vorbeasca si sa se inteleaga cu cel de linga el Cel ce isi loveste sotia se injoseste pe sine si nu are nici o scuza .Eu am 28 de ani de casnicie si nu mi-am lovit niciodata sotia .Ea este partenerul meu de viata .Cea care ma ajuta si ma sprijina in momentele dificile ale vietii .Nu am uitat nici o clipa ca daca eu sunt capul ea este gitul si am cautat sa facem in asa fel incit intre noi sa existe o colaborare cit mai buna facind si unul si altul compromisuri pentru a intarii aceasta .
     
     

  7.  
    #6
    Deosebit latifa's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    868
    Thanked
    0
    Rep Power
    905
    Quote Originally Posted by ayesha
    Salaam waleikum
    Eu zic dragi surori ,ca acest obicei este impamantenit in Romania cam de pe vreamea cand noi nici nu eram si chiar cu mult mai inainte .Si nu sunt de vina bietii barbati ca fac ce fac ,ei aplica ceea ce au vazut in familiile lor .Trebuie sa recunoastem faptul ca Romania este o tara saraca ci fara de valoare morala .Si nu in ultimul rand ,sa nu uitam ca romanii au trait destul de mult timp sub regimul comunist ,in care nu aveau voie nici sa intre in biserica.{bietii oameni}
    De aceea intr-un stat este importanta si biserica ,aceasta indemnand oamenii sa fie pasnici si cu credinta si frica de Dumnezeu.
    Eeeeeiiiiiiiiiiiii bine in Romania oamenii au iesit din ceata,in ceea ce priveste religia dupa 89'.Si sa nu omitem faptul ca ,asa democratica cum pare tarisoara asta,tot de comunisti este condusa si nu vom putea noi vindeca ranile facute de acest regim ..................poate cine stie peste cati zeci de ani.Asa cam stau treburile pe la romani............si inca se mai poate vedea si azi in biserici ca batranii au ramas cu ceva sechele de pe vremea aceea .Se duce omul sa se roage si ei tot cu ochiul critic stau pe tine ............de parca stau sa analizeze mai degraba oamenii decat sa se roage.
    Intr-adevar Romania este o tara saraca,dar la ce te referi cand spui "fara de valoare morala?Eu nu sunt de acord si sincer m-am simtit lezata.Nu spun ca nu exisa o parte in aceasta situatie dar unde nu exista?Nu cred ca astfel de generalizari ne conduc spre ceva bun in orice domeniu si nici nu ne confera o viziune reala asupra lumii.Cu tot respectul...
     
     

  8.  
    #7
    Deosebit latifa's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    868
    Thanked
    0
    Rep Power
    905
    Si inca ceva.. Doar romanii isi bat nevestele?Din cate am inteles titlul era De ce femeile se lasa batute de barbati?Si din pacate acest llucru nu se intampla doar in Romania ,si nu doar romanii isi bat nevestele si nu doar romancele accepta sa fie batute.Nu vreau sa critic pe nimeni,dar nu cred ca subiectul se limiteaza la romani
     
     

  9.  
    #8
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    Quote Originally Posted by ayesha
    Salaam waleikum
    Eu zic dragi surori ,ca acest obicei este impamantenit in Romania cam de pe vreamea cand noi nici nu eram si chiar cu mult mai inainte .Si nu sunt de vina bietii barbati ca fac ce fac ,ei aplica ceea ce au vazut in familiile lor .Trebuie sa recunoastem faptul ca Romania este o tara saraca ci fara de valoare morala .Si nu in ultimul rand ,sa nu uitam ca romanii au trait destul de mult timp sub regimul comunist ,in care nu aveau voie nici sa intre in biserica.{bietii oameni}
    De aceea intr-un stat este importanta si biserica ,aceasta indemnand oamenii sa fie pasnici si cu credinta si frica de Dumnezeu.
    Eeeeeiiiiiiiiiiiii bine in Romania oamenii au iesit din ceata,in ceea ce priveste religia dupa 89'.Si sa nu omitem faptul ca ,asa democratica cum pare tarisoara asta,tot de comunisti este condusa si nu vom putea noi vindeca ranile facute de acest regim ..................poate cine stie peste cati zeci de ani.Asa cam stau treburile pe la romani............si inca se mai poate vedea si azi in biserici ca batranii au ramas cu ceva sechele de pe vremea aceea .Se duce omul sa se roage si ei tot cu ochiul critic stau pe tine ............de parca stau sa analizeze mai degraba oamenii decat sa se roage.
    Violenta domestica nu are legatura cu politicul sau standardul de viata ci cu mentalitatile. Studiile -----streaza clar ca sunt agresate femei din toate paturile sociale iar agresorii de asemenea nu sunt doar barbati neciopliti si needucati. Discutam odata cu un psiholog care lucra la un centru pentru ajutorarea persoanelor aflate in situatii conflictuale( intr/o tara din Orientul Mijlociu era acest centru) si m/a lasat masca cand mi/a marturisit ca...... isi mai altoieste nevasta uneori insa el o iubeste. M/a lasat masca afirmatia lui pentru ca era de datoria lui sa consilieze si victime ale violentei domestice Exista cateva semne care preced violenta fizica. Repet e vorba de mentalitate si de acceptarea de catre victima a violentei partenerului.
     
     

  10.  
    #9
    moderator batool391's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    661
    Thanked
    202
    Rep Power
    730
    Victimele violentei domestice nu sunt niste persoane slabe ci dimpotriva.
     
     

  11.  
    #10
    Incepator ayesha's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    95
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    Oare cat la suta din populatia Romaniei isi educa copii sau nevestele ca bataia nu este o solutie"ba eu sunt din generatia care stie ca BATAIA ESTE RUPTA DIN RAI "sI NU CA GENERALIZEZ insa saracia este principalul factor al neintelegerilor in familie , de aici ajungandu-se la violenta in familie,aaaaaaaaaa si era sa uit ca si ALCOOLUL.
    Cat despre alte tari ,da se intampla oriunde asta, insa nu cred ca intr-o proportie asa mare...........sau poate ca da si in alte tari precum a noastra.:smile33: La noi femeia este invatata cu asta si prefera sa inghita decat sa meraga la autoritati..........ca de ceva timp avem si noi legile noastre care sunt impotriva violentei domestice.Iar cand am zis de valoarea morala ma refer la educatie,care trebuie sa provina nu doar de acasa ci si din punc de vedere religios.Si aiaci va intreb eu e ce in islam barbatul stie ca nu este bine sa iti bati femeia si ca este pacat iar la crestini ,poate sa vorbeasca mult si bine preotul la biserica ca nu prea este ascultat.Va zic eu raspunsul din punctul meu de vedere,tocmai ptr ca notiunea de "FRICA DE D-ZEU ESTE PREA PUTIN CREDIBILA"asta cred ca este raspunsul ,omul nu are frica de D-zeu in primul rand ,ci mai apoi valoarea morala cum ca prin bataie ,nu face altceva decat sa lase satana sa intre in sufletele lor si in familiile lor...........de aici ajungandu-se si la crime.Cel putin asta este parerea mea..............si credeti-ma ca imi pare si mie rau sa am asa o parere proasta despre tara mea.
     
     

Page 1 of 3 123 LastLast
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. De Ce Femeile Plang?
    By Nadia in forum Masa rotunda
    Replies: 18
    Last Post: 12-06-2006, 07:33 PM
  2. Replies: 25
    Last Post: 08-28-2006, 07:32 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •