Notices
 
Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 21 to 26 of 26
  1. De ce femeile se las bătute de bărbaţi? 
    #1
    Membru de onoare imanikka's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,162
    Thanked
    141
    Rep Power
    2202
    Cautam prin presa noastra articole in care este prezenta ironia ( pentru teze de licenta) si intamplator am dat de un articol interesant care cred eu este caracteristic si pentru Romania situatia respectiva.

    De ce femeile se las bătute de bărbaţi?

    „Mă bate, înseamnă că mă iubeşte” - iată o învăţătură populară, se pare, de inspiraţie rusească, de care se ghidează femeile care iartă pumnii soţilor.

    Şi totuşi, de ce iartă? Mai mulţi etnologi, folclorişti şi psihologi cu care am discutat aduc două explicaţii principale: prima ţine de tradiţiile de supuşenie a soţiei faţă de soţ, care se transmit fidel din generaţie în generaţie; a doua este sărăcia, care le opreşte pe femei să plece de la bărbatul bătăuş şi să-şi ia viaţa de la capăt.

    Bătaia, o tradiţie naţională

    Şi acum, în anumite localităţi ale republicii, este păstrată tradiţia de a bate, la nunţi, cu biciuşca zestrea miresei, pentru a-i arăta femeii că trebuie să se supună bărbatului. Potrivit unui alt obicei, dispărut deja, femeia trebuia să-şi descalţe soţul şi primea de fiecare dată, în schimb, o lovitură formală cu biciuşca. E vorba de o bătaie rituală care nu doare, dar e aplicată pentru a-i arăta femeii locul. La acest lanţ de tradiţii se adaugă şi proverbele înrădăcinate în multe gospodării: „Femeia nebătută e ca şi casa nemăturată” („ca şi brazda nearată”, „ca şi moara neunsă”), „Dintele de minte la femeie iese după moarte”, „Decât muiere de aur mai bine bărbat de paie”.

    Mai în şagă, mai în serios, „ritualul” pălmuirii nevestei s-a transmis din generaţii în generaţii, fiind valabil şi astăzi. Gândindu-se că tradiţiile nu se schimbă, ca şi istoria, femeile moldovence s-au adaptat realităţii, dar au găsit, în schimb, tertipuri pentru a-şi „îndulci” amarul. Bunăoară, atunci când îşi văd bărbatul aghesmuit, ies tiptil din ogradă şi revin acasă abia seara târziu, când acesta, fie doarme, fie e sătul, adică în apele lui.

    Femeile iau bătaie, indiferent de ce studii au


    Să revenim, însă, la întrebarea din capul materialului: cine sunt femeile care se lasă bătute de bărbaţi? Studiul IMAS, făcut la solicitarea proiectului „Noi perspective pentru femei”, arată că 20% din femeile care au suferit cel puţin o formă de violenţă fizică domestică au studii medii incomplete, tot atâtea - au absolvită şcoala generală/profesională, 12% au diplomă de liceu/colegiu, iar 14% au studii superioare, inclusiv, masterat, doctorat. Deci, în baza acestor date constatăm că sunt bătute atât femeile cu studii superioare, cât şi cele care au absolvite zece clase de şcoală. De asemenea, acelaşi studiu a arătat că mai expuse violenţei masculine sunt femeile de la sate, în special, cele din nordul şi sudul republicii. Majoritatea femeilor bătute se plâng de sănătate, 49% sunt disperate şi spun că nu pot face faţă problemelor de viaţă. Totodată, 90% din victime provin din familii sărace, iar 47% au recunoscut chiar că au suferit de foame în ultimii ani.

    Sărăcia e şi cauza, şi consecinţa

    Sociologii spun că sărăcia este prima cauză ce duce la violenţă domestică şi tot ea este unul din motivele principale care le face pe femei să nu-şi apere drepturile încălcate şi să-şi pedepsească, astfel, soţii violenţi. Deşi sunt nemulţumite de violenţa soţului, femeile nu rup relaţia, pentru că nu au bani pentru a-şi lua viaţa de la început. Ori, bruma de avere adunată împreună cu soţul, împărţită în jumătate, înseamnă o sărăcie şi mai mare.

    Acum ma intreb oare n-o fi moldovencele mai rau tratate de sotii lor ca musulmancele despre care se spune ca sunt supuse?:smile33:

    Allah stie mai bine
    Domnul sa ne pazeasca de violenta in familie.
     
     

  2. Mersi imanikka de la :

    suleiman (07-23-2009)

  3.  
    #21
    moderator gabriela guettat's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Abu Dhabi, United Arab Emirates, United Arab Emirates
    Posts
    1,807
    Thanked
    289
    Rep Power
    1887
    Raluca:

    Prietena mea tocmai si-a parasit sotul, au 2 copii mici,...si nu stiu cum s-o abordez?


    Draga mea,fii binevenita la noi pe forum ,sincer ne pare rau pentru prietena ta!

    Dar,ori eu nu am inteles,sau tu ai uitat sa ne scrii,prietena ta A PARASIT SOTUL,a luat copii cu ea?unde s-au dus?si de ce crezi ca ascunde de tine si lasa ca totul sa ti se pare la locul lui?
    El e prieten(adica va permiteti sa vorbiti orice)cu tine sau e sotul prietenei tale,care nu iti poveste-te mare lucru?

    Deci,ca sa putem sa iti dam un micut "sfat",trebuie sa ne completzi piesele lipsa de la puzzel.

    Si noi dorim din tot sufletul ca ALLAH subahanhu wa ta'ala sa ii aduca pe calea cea buna!
     
     

  4.  
    #22
    Deosebit sara h's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    DUBAI/RO
    Posts
    267
    Thanked
    55
    Rep Power
    305

    Dragele mele surioare,eu sunt impotriva violentei chiar si cea verbala.Islamul nu ne invata asta,din contra sa-ti bati sotia oricand si fara nici un motiv este strict interzis in Islam,un exemplu il avem si in Sfantul Qur'an,il gasiti in Surah Baqarah (2:231).
    In acest verset PreaInaltul Allah subhanahu wa ta'ala ne arata chiar pohibitia de a-ti tine sotia cu intentia de a o rani,da pai de a o bate Asthaghfarallah Al Adheem!
    Avem un exemplu ff clar Profetul nostru sallah ALLAH alihi sallam, care le-a comandat musulmanilor sa se poarte frumos cu sotiile lor si sa nu le bata.Profetul nostru sallah ALLAH alihi wa sallam, nu si-a "atins"niciodata sotiile si nici nu a tipat macar o singura data la ele si nici nu le-a abuzat verbal asa cum se intampla in zilele noastre prin Comunitatea nostra de musulmani
    Exista si un hadith care ar suna asa:"
    M-am dus la Mesajerul lui Allah sallah ALLAH alihi wa sallam, si l-am intrebat:"Ce ne recomanzi in legatura cu sotiile nostre?Profetul sallah ALLAH alihi wa sallam,a raspuns: " Dati-le de mincare,asa cum va hraniti pe voi insiva,si imbracati-le asa cum va imbracati pe voi insiva,si sa nu le bateti si sa nu le abuzati verbal"
    Deci de aici tragem concluzia
     
     

  5.  
    #23
    Harnic raluca's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    cluj-napoca
    Posts
    114
    Thanked
    3
    Rep Power
    150
    Quote Originally Posted by gabriela guettat View Post
    Raluca:

    Prietena mea tocmai si-a parasit sotul, au 2 copii mici,...si nu stiu cum s-o abordez?


    Draga mea,fii binevenita la noi pe forum ,sincer ne pare rau pentru prietena ta!

    Dar,ori eu nu am inteles,sau tu ai uitat sa ne scrii,prietena ta A PARASIT SOTUL,a luat copii cu ea?unde s-au dus?si de ce crezi ca ascunde de tine si lasa ca totul sa ti se pare la locul lui?
    El e prieten(adica va permiteti sa vorbiti orice)cu tine sau e sotul prietenei tale,care nu iti poveste-te mare lucru?

    Deci,ca sa putem sa iti dam un micut "sfat",trebuie sa ne completzi piesele lipsa de la puzzel.

    Si noi dorim din tot sufletul ca ALLAH subahanhu wa ta'ala sa ii aduca pe calea cea buna!

    Uite, a trecut atata timp....si nu s-au impacat...ea e totusi amica mea, o fire introvertita, nu accepta sfaturi de la nimeni..nici macar nu e deschisa discutiilor de acest gen, chiar s-a indepartat de prieteni, imi pare nespus de rau pt. copii....pana la urma am decis sa stau deoparte...daca nu reusesc sa comunic cu un om..ce sa ma stiu face?!

    ***

    Despre violenta: tot mai des aud femei...chiar si la TV...spunand ca accepta bataia, probabil o vad ca o toana sau ceva firesc, culmea!..Sunt dezamagita!
    Stiu ca nu stiu nimic, si nici macar asta nu stiu.
     
     

  6.  
    #24
    Member
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    35
    Thanked
    0
    Rep Power
    0
    si eu ma dezamagisi chiar m-a socat : sotul mi-a zis ca la ei sunt femei care nu si-ar mai considera sotul Barbat , daca ala n-ar mai lovi cu pumnul in masa si nu ar mai fardao un pic ,fara cosmetica
    dar ele mai sunt femei de accepta astfel de atitudine
    am observat ca la ei -cu cit e mai amabil sotul cu sotia ,mai cere si parerea ei,mai duce niste plase,etc ,cu atit mai urit se uita ceilalti
    imi inchipui pe mami cu tata batind covorul in ......a ,cred c-ar fi aruncat cu de toate in urma lui, ca ma rog nu e treba de barbat, ce le strica reputatia
    sau le e frica c-or vrea si sotiile lor un pic de ajutor
     
     

  7.  
    #25
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Quote Originally Posted by naidamasa View Post
    si eu ma dezamagisi chiar m-a socat : sotul mi-a zis ca la ei sunt femei care nu si-ar mai considera sotul Barbat , daca ala n-ar mai lovi cu pumnul in masa si nu ar mai fardao un pic ,fara cosmetica
    dar ele mai sunt femei de accepta astfel de atitudine
    am observat ca la ei -cu cit e mai amabil sotul cu sotia ,mai cere si parerea ei,mai duce niste plase,etc ,cu atit mai urit se uita ceilalti
    imi inchipui pe mami cu tata batind covorul in ......a ,cred c-ar fi aruncat cu de toate in urma lui, ca ma rog nu e treba de barbat, ce le strica reputatia
    sau le e frica c-or vrea si sotiile lor un pic de ajutor


    Ce idee aberanta! Cum unei femei daca sotul ei nu bate un pic cu pumnul in masa i se pare ca acesta nu e destul de barbat????? Aoleuuuuu,mare e gradina,ya Allah! Si unde ducem invataturile islamice,unde punem modelul profetului ?!!!
     
     

  8.  
    #26
    Harnic elif1977's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Turcia
    Posts
    156
    Thanked
    64
    Rep Power
    197
    Quote Originally Posted by Saira View Post
    Ce idee aberanta! Cum unei femei daca sotul ei nu bate un pic cu pumnul in masa i se pare ca acesta nu e destul de barbat????? Aoleuuuuu,mare e gradina,ya Allah! Si unde ducem invataturile islamice,unde punem modelul profetului ?!!!
    AMEEEEN, f bine zis, cum ramane cu sunnah si invataturile Profetului, chiar nu reusim nici in sec asta sa incheiem cu prejudecatile si pseudo traditiile astea? mie mi se ridica parul pe ceafa cand imi aduc aminte de bunica mea cum i se pareau normale lucrurile astea si cum o sfatuia pe mama mea(( dar mama mea, Allah sa o ierte acolo unde e, niciodata nu ne-a lasat pe noi sa aceptam macar o lipsa de respect din parte unui barbat, darmite un gest!!!.....

    stiu ca s-au tot discutat chestiile astea pe forum, dar eu nu ma pot abtine, mi se rupe inima cand aud cazuri de femei abuzate in sanul propriei lor familii, femei care trebuie sa isi ia viata in piept singure sau cu copii dupa ele, singura lor vina fiind ca nu au mai suportat atitudinea,, barbateasca,, a celui care ar fi trebuit sa fie sotul si protectorul lor!!!!

    eu plang 3 zile daca imi vorbeste pe un ton rastit, si cateodata ma autoflagelez ( moral:P), ca atetea femei sunt capabile sa indure abuzuri reale si mult mai mari si eu, sunt ca o mimoza, dar nu e drept.....

    daca visez ceva, daca imi doresc ceva cu adevarat la nivel global, e sa se schimbe mentalitatea asta , nu numai in orient si in occident, sa vad ziua in care nu vor mai fi asa multe femei fara viitor si optiuni, si poate atunci vor creste mai multi copii fara traume psihologice, fara sa repete inconstient tiparul abuzurilor pe care le-au vazut!!!!
    Elif
     
     

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. De Ce Femeile Plang?
    By Nadia in forum Masa rotunda
    Replies: 18
    Last Post: 12-06-2006, 07:33 PM
  2. Replies: 25
    Last Post: 08-28-2006, 07:32 PM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •