Notices
 
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 19 of 19
  1. [1] Pentru cei convertiti . 
    #1
    fondator suleiman's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Cluj-Napoca
    Age
    45
    Posts
    2,364
    Thanked
    388
    Rep Power
    2428
    In numele Lui ALLAH Cel Milostiv Indurator .

    M-am gandit sa propun o serie de probleme rafinate si sa le discutam deschis . Chiar daca aceste subiecte tin de religie , dar nu vreau ca metoda de raspuns sa fie pur religioasa .

    Scopul este ca noi musulmani sa lamurim unele lucruri in istoria islamului , lucruri considerate de altii imorale si anormale .

    Intrebarea mea astazi este :

    -Dupa ce ai devenit musulman (ca) cum argumentezi faptul ca Profetul s-a casatorit cu Aisha desi era mica ?.
     
     

  2. Urmatorii 2 au spus mersi lui suleiman pentru acest subiect

    daniela_muslimah (03-12-2007), florin (09-20-2007)

  3.  
    #11
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Sincer, mi se pare un exercitiu de imaginatie foarte greu acesta la care ne supui acum , am stat si m-am tot gandit si fara sa fac pe una careia i s-a "spalat creierul" (aceasta apreciere am primit-o de multe ori ) chiar nu ma pot gandi ce-as fi spus atunci, probabil ca mi s-ar fi parut istagfiru ALLAH Al Aziim o ciudatenie, imi amintesc ca prima oara cand am auzit asta eram fff la inceputul islamului si parca nu-mi venea sa cred, dar nu stiu, alhamdulillah cum ALLAH Tabaraka Ta`ala a potrivit lucrurile cu mine ca, mereu cand nu stiam si mai ales nu intelegeam ceva mi-era atat de teama sa nu fac vreun pacat gandind cu mintea mea limitata, incat unele lucruri le-am asimilat fara sa cracnesc...mai tarziu, nu pot descrie, pe masura ce am inceput sa citesc, sa studiez, sa caut zile si nopti totul a devenit, cum sa spun, ca o lumina, ca o perdea care cadea incet, incet...astazi alhamdulillah Rabby al-alamiin am doar tristetea ca oamenii sunt atat de inculti in ceea ce priveste islamul si mai ales viata profetului ; stau si ma intreb, oare dc astazi profetul ar fi printre noi, ar ezita vreunul sa-si marite fetita de 9 ani cu el ???

    Felicitari pentru topic , f interesant cred ca ne ajuta mult sa fim poate mai toleranti cu nemusulmanii aducandu-ne aminte de noi insine.
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  4.  
    #12
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481




    Maryam masha'Allah,tare bine ai explicat!


    Si pot spune ca m-a regasit in vorbele tale...inainte de a fi muslim am citit si dintr-o parte,si din cealalta...adica si din sursele islamului,dar si scrieri ale unora ce atacau anumite puncte ale acestei religii,inclusiv forumuri,carti etc.Si de multe ori s-a inamplat sa se afirme ceva despre islam,cum ca ar fi avut anumit aspecte negative,astaghfirouLlah,si cand credeam ca chiar asa e...gaseam,subhanaAllah,adevaratul raspuns si informatii foarte bine argumentate!Alhamdulillah,am cunoscut suficient de mult din islam incat sa iubesc aceasta religie si insha'Allah intr-o buna zi si familia mea sa cunoasca maretia ei!
     
     

  5.  
    #13
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by Saira View Post




    Maryam masha'Allah,tare bine ai explicat!


    Si pot spune ca m-a regasit in vorbele tale...inainte de a fi muslim am citit si dintr-o parte,si din cealalta...adica si din sursele islamului,dar si scrieri ale unora ce atacau anumite puncte ale acestei religii,inclusiv forumuri,carti etc.Si de multe ori s-a inamplat sa se afirme ceva despre islam,cum ca ar fi avut anumit aspecte negative,astaghfirouLlah,si cand credeam ca chiar asa e...gaseam,subhanaAllah,adevaratul raspuns si informatii foarte bine argumentate!Alhamdulillah,am cunoscut suficient de mult din islam incat sa iubesc aceasta religie si insha'Allah intr-o buna zi si familia mea sa cunoasca maretia ei!

    Inshaa ALLAH habibti, Inshaa ALLAH, cred ca fiecare dintre noi are aceasta durere si aceasta povara, aceasta tristete de a nu se "regasi" complet intr-o familie, intre cei care reprezinta totul...
    Dar oare cine deznadajduieste in privinta indurarii lui ALLAH?
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  6.  
    #14
    moderator Saira's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    2,411
    Thanked
    156
    Rep Power
    2481
    Quote Originally Posted by maryam View Post
    Inshaa ALLAH habibti, Inshaa ALLAH, cred ca fiecare dintre noi are aceasta durere si aceasta povara, aceasta tristete de a nu se "regasi" complet intr-o familie, intre cei care reprezinta totul...
    Dar oare cine deznadajduieste in privinta indurarii lui ALLAH?


    Nici vorba de deznadajduiala,habibti...alhmadulillah! Numai cei nechibzuiti nu spera,atunci cand e atat de evidenta puterea lui Allah subhana wa ta'ala!



    Uneori chiar am impresia ca daca ai mei ar lasa la o parte gura lumii...ar putea fi muslim,insha'Allah! Numai gandindu-ma la asta incep sa ma simt asa bine si totul devine parca mai frumos...am momente in acre nu ma simt foarte bine,am si eu supararile mele...si ma gandesc cum as vrea sa fie si gandul ca familia mea ar putea intra,intr-o zi,in islam...ma face sa plutesc,alhamdulillah!



    Iti trimit un de departe si o ,ca prea imi ajung vorbele tale la suflet!
     
     

  7.  
    #15
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Quote Originally Posted by Saira View Post

    Iti trimit un de departe si o ,ca prea imi ajung vorbele tale la suflet!


    Si eu tie multe si multe :smile06: si as mai pune multe dar nu ma lasa admin, cica sunt prea multe
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  8.  
    #16
    moderator daniela_muslimah's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    في راساريت ;)
    Age
    37
    Posts
    675
    Thanked
    45
    Rep Power
    715
    Quote Originally Posted by amoodia View Post
    pentru ca tot vorbiti de casatoria profetului salalahu aleyhi wa salam cu Aisha radi alahu anha, eu am gasit pe internet un articol in care compara diverse surse recunoscute de islam, si la sfarsit concluzia era ca Aisha de fapt avea in jur de 18-19 ani cand s-a casatorit.
    o sa caut inshaAllah pagina respectiva si vreau sa-mi spuneti ce parere aveti, mai ales Suleiman care poate citi araba si ne poate spune daca pasajele din cartile respective sunt corecte.

    am gasit acum repede un site care spune cam tot ce gasisem eu mai demult

    http://www.understanding-islam.com/r...estion&qid=375

    o sa-l caut si pe celalalt inshaAllah



    si eu am citit.. ca unii afirma ca varsta 'Aishei (radiy Allahu anha) a fost gresit inteleasa..

    insa din ce-am citit eu.. dovezile Clare sunt ca..

    'Aisha s-a casatorit la 6 /7 ani..

    Insha'a Allah revin mai tarziu..

    ~~~
    Fetelor, lasati imbratisarile ...

    cum ramane cu Subiectul?...

    n-aveti nimic de argumentat, pe baza lui?..

    cum raspundeti cuiva care vine si-l acuza pe Profet

    de pedofilie? (astaghfirullah)...

    argumente sunt pentru a le raspunde la Acuzatii...
    pentru ca e clar ca Lumina Zilei...

    deci...

    voi cum argumentati?

    ce le raspundeti celor care acuza / sau va intreaba asemenea intrebari?

    NU (doar) ARGUMENTE DE TIP RELIGIOS...
    CI RATIONAL..

    Inshaa Allah revin si eu ceva mai tarziu..
    "Pentru aceia care raspund Domnului lor si implinesc Rugaciunea [As-Salat], iar pentru treburile lor [tin] sfat laolalta si dau Dania [Az-Zakat] din cele cu care ii inzestram." (Surat Ash-Shura_Sura "Sfatului" (42):38)
     
     

  9.  
    #17
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Parerea mea...in afara imbratisarilor, nah este ca, una dintre cele mai periculoase cai este aceea de a crede ca, dupa ce ai citit cinci carti despre Islam, ai "rasfoit" Coranul timp de nu stiu cate luni...sau ani si ai ascultat niste predici esti deja super tare in "teologie"; asa incat a incepe eu sa-mi explic acum sau sa gasesc nu stiu ce argumente mi-se pare, (scuze ptr repetitie) f. periculos!!!
    Asa cum ALLAH, Subhanna Hua wa Ta`aala a last notat in Coran, asa cum a spus profetul , exista limite peste care omul in general si mintea, in cazul de fata, nu poate trece...exista lucruri despre care daca am intreba si ele ar fi dezvaluite nu ne-ar fi pe plac.

    Asta nu inseamna ca omul trebuie sa-si inchida "poarta" meditatiei, ba din contra...dar de ex. in acest caz, doar dc poti sa te departajezi total de ceea ce esti tu, un om care traieste in acest secol, cu un anumit fel de "vederi largi", de influentele exterioare si probabil ceea ce este si mai greu, de raul din propriul suflet care te face ca in solitudine sa nu fi atat de "mashaa ALLAH" cat esti pe afara... atunci e ok, poti da propriile explicatii; in ceea ce ma priveste, nu pot da alta explicatie decat ceea ce stiu cu infinit de marunta mea "stiinta" si acestea sunt cele care se stiu despre casatoria profetului cu Aysha...nu am citit nicaieri in Coran sau in Sunnah "de ce" ALLAH a lasat-o pe ea ptr profet la acea varsat, ci doar explicatii date de oameni de stiinta musulmani, presupuneri ale unor teologi renumiti...insa ALLAH stie ceea ce noi nu stim!!!

    Cu siguranta, ALLAH ar fi putut sa faca ca Aysha, radia ALLAHU anha sa aiba 25, 35, 45, 50 sau orice alta varsta, insa a fost Voia Lui ca ea sa fie cea pe care profetul a vazut-o in vis ca fiind sotia lui si sa aiba 6!!! ani la logodna si dupa unele relatari 9 in momentul in care casatoria s-a consumat.
    De ce? Pentru ca El face ceea ce voieste si la El este Stiinta tuturor lucrurilor!
    Pentru mine, mai uimitor decat 6 ani este faptul ca ea, ALLAH sa fie multumit de ea a reusit sa transmita o intreaga stiinta, sa si-o insuseasca, sa devina ceea ce a fost si ceea ce este, Subhanna ALLAH, ave 18 ani la moartea profetului .

    Inshaa ALLAH, Bunul ALLAH sa ne calauzeasca spre ceea ce ne este de folos...
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

  10.  
    #18
    moderator daniela_muslimah's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    في راساريت ;)
    Age
    37
    Posts
    675
    Thanked
    45
    Rep Power
    715
    Quote Originally Posted by maryam View Post
    Parerea mea...in afara imbratisarilor, naheste ca, una dintre cele mai periculoase cai este aceea de a crede ca, dupa ce ai citit cinci carti despre Islam, ai "rasfoit" Coranul timp de nu stiu cate luni...sau ani si ai ascultat niste predici esti deja super tare in "teologie"; asa incat a incepe eu sa-mi explic acum sau sa gasesc nu stiu ce argumente mi-se pare, (scuze ptr repetitie) f. periculos!!!
    Asa cum ALLAH, Subhanna Hua wa Ta`aala a last notat in Coran, asa cum a spus profetul , exista limite peste care omul in general si mintea, in cazul de fata, nu poate trece...exista lucruri despre care daca am intreba si ele ar fi dezvaluite nu ne-ar fi pe plac.

    Cu tot respectul, Maryam

    Scopul NU este sa dam noi explicatii de ce a hotarat Allah asa si de ce nu a fost altfel.. NU a fost vorba de asa ceva...

    si nici nu a pretins nimeni ca detine un anume grad de cunostinte..



    scopul este pur si simplu, asa cum s-a zis de la inceputul acestui Thread, sa se raspunda la ACUZATIILE pe care le aduc unii Islamului...

    Quote Originally Posted by suleiman View Post
    M-am gandit sa propun o serie de probleme rafinate si sa le discutam deschis . Chiar daca aceste subiecte tin de religie , dar nu vreau ca metoda de raspuns sa fie pur religioasa .

    Scopul este ca noi musulmani sa lamurim unele lucruri in istoria islamului , lucruri considerate de altii imorale si anormale .
    de exemplu:

    NU a zis nimeni sa dam noi acum nu stiu ce explicatii.. de ce a vrut Allah sa aiba Aisha (Allah fie multumit de ea) 6 ani cand s-a casatorit..
    de ce asa si nu altfel
    si NU a zis nimeni sa vina cineva cu explicatii PERSONALE...

    ci alta era intrebarea...
    vine un ne-musulman si acuza Islamul: "Profetul vostru a fost un om imoral.. acea casatorie a fost anormala, Profetul vostru a fost un pedofil"
    (rabbighfirli!!!!!!!!)

    asta este scopul: CUM le explici celor care vin cu astfel de acuzatii?..

    de exemplu: "Profetul vostru a fost un Pedofil" (astaghfirullah)
    nu poti sa-i spui: "asa a vrut Allah, sa fie aceasta casatorie"
    ci cred ca trebuie sa-l iei pe acel om.. si sa-i arati:
    oare asa este?...

    pai ce este un pedofil? cum se manifesta?
    si-i arati.. cum a fost viata Profetului pana la 25 de ani nu are nimeni ce-i reprosa.. a fost Pur, Cast...
    dupa 25 de ani s-a casatorit cu Khadija (Allah fie multumit de ea), care era cu 15 ani mai mare decat el...
    cum au fost celelalte sotii?..
    trasaturile profetului

    etc

    apoi 'Aisha.. arata ea a copil abuzat??? (cum pretind unii, cand ataca Islamul)
    din contra.. nu a fost nici traumatizata, nici abuzata..
    ci, asa cum ai spus si tu, "a reusit sa transmita o intreaga stiinta"...

    ~~~
    Inca o data.. te rog mult, Maryam.. nu intelege gresit

    aceste intrebari NU sunt pentru ca noi sa dam explicatii personale,
    ori ca vreunul dintre noi sa creada ca detine nu stiu cata stiinta..
    incat sa argumentam noi de ce a Vrut Allah asa..

    ci aceste intrebari

    sunt cu Scopul de a ne ajuta unii pe ceilalti in a raspunde
    ACUZATIILOR aduse religiei noastre...

    acuzatii care tin de fapte pe care unii nemusulmani le vad IMORALE / ANORMALE
    iar tot ceea ce facem noi este sa le aratam ca nu este asa

    nu asta e datoria noastra?

    sa aratam Adevarul?..

    Allah sa ne ajute..



    "Pentru aceia care raspund Domnului lor si implinesc Rugaciunea [As-Salat], iar pentru treburile lor [tin] sfat laolalta si dau Dania [Az-Zakat] din cele cu care ii inzestram." (Surat Ash-Shura_Sura "Sfatului" (42):38)
     
     

  11.  
    #19
    membru de onoare maryam's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Inshaa ALLAH la Firdaws al `ala
    Posts
    3,170
    Thanked
    1169
    Rep Power
    3261
    Am raspuns asa cum am facut-o deoarece cunosc nu doar ipotetic aceasta situatie, aceasta acuzatie...de ex, intr-una din emisiuni cineva a sunat si a pus problema intr-un mod 99% asemanator ...si din experienta acestui precedent si a altora imi permit sa spun ca uneori, noi, musulmanii folosim niste argumente, incercam sa prezentam lucrurile asa, nu stiu cum sa ma exprim ptr a arata exact ceea ce simt...scuze , adica ca si cum am dori sa "justificam" si nu sa prezentam.
    Nu impartasesc parerea ca noi musulmanii putem lamuri ceva...nici din istoria islamului nici din afara ei, ci doar putem sa aratam, sa prezentam; dar acesta este un proces care difera ffff mult, una este sa ai timp la dispozitie si sa ii poti arata unui om, mai ales dc are disponibilitatea de a citi, de a intelege lucrul respectiv, alta este sa ai o confruntare pe un chat samd.
    Nu m-am referit la cineva anume, cand am spus de cunostinte despre islam, a fost doar o atentionare pentru mine, la fel ca si ptr. oricine altcineva!!!

    Si stai fara grija ca nu sunt suparacioasa de fel , dar intre "a raspunde" si "a lamuri"- amandoua legate de aceeasi tema este o diferenta.

    ALLAH sa te rasplateasca pe tine si pe oricine "trudeste" pentru indreptarea raului, al neadevarurilor care se spun...
    ALLAH, Subhanna Hua wa Ta`ala, Profetul , ISLAMUL, nu au nevoie ca noi sa le indreptam imaginea...nicidecum, noi insine avem datoria si nevoia de a o face cunoscuta ..si poate uite, ca si consecinta a faptului ca mult timp asta nu s-a facut decat in penumbra, astazi trebuie sa raspunzi in loc sa arati .

    Cat despre cei care sunt...altfel...este Voia lui ALLAH, Marire Lui indreptarea lor, Inshaa ALLAH!
    LA ILAHA ILA ALLAH MUHAMMAD RASUL ALLAH INNA LILLAHI WA INNA ILAIHI RAJIAUN
     
     

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Thread Information
Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

 

Similar Threads

  1. Sfaturi pentru Ramadhaan
    By Rafa' in forum Islamul
    Replies: 0
    Last Post: 06-25-2007, 06:10 PM
  2. Carnea de porc
    By iman99 in forum Bucataria
    Replies: 24
    Last Post: 06-09-2007, 03:30 PM
  3. [2] Pentru cei convertiti .
    By Mariyah in forum Cei convertiti
    Replies: 7
    Last Post: 03-12-2007, 02:57 PM
  4. exemple demne de urmat
    By maryam in forum Islamul
    Replies: 27
    Last Post: 03-12-2007, 02:18 AM
  5. 24 de sfaturi pentru un ten perfect
    By Anna in forum Frumusetea rasaritului
    Replies: 5
    Last Post: 07-09-2006, 12:37 AM
 
Bookmarks
Bookmarks
 
Posting Permissions
  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •